Jump to content
bokiooo7

Up amplifier (francuska PL X iteracija)

Recommended Posts

6 hours ago, shonne said:

koji je VAS tranzistor fensi?

Ja pamtim MJE243-253 kojima se malo sta moze prigovoriti na tom mestu, e sad..da li su po poslednjoj modi...ne vem.. :D 

1 hour ago, vladd said:

Ja pamtim MJE243-253 kojima se malo sta moze prigovoriti na tom mestu, e sad..da li su po poslednjoj modi...ne vem.. :D 

Ja pamtim i germanijum tranzistore, a vidim da su opet nekako u modi, verovatno bez razloga ili što su retki i skupi.

4 hours ago, vladd said:

po kom kriterijumu su oni dobri, na sta treba da se obrati paznja?

Solidno visok napon, sto omogucava dobar sving signala VAS, dobar gain bandwidth product, oko 40MHz, st istina otvara vrata pakla oscilovanja..solidnu struju pri naponima potrebnim za taj stepen, i solidno strujno pojacanje pri 1-2 A, iako su oni za 8A

https://www.onsemi.com/pub/Collateral/MJE243-D.PDF

E sad tu postoje neke stare i opste dileme i debate, o ponasanju samih spojeva na malostrujnim signalima(velicina izolacije i velicina zone emitera), a u velikom naponskom polju, veliki su pobocni efekti u P-N spoju, ali tu nisam nasao zdrav zakljucak(sto ne znaci da ga ne trazim, ali je problem tehnoloski, a za te probe nema uslova), na audio primenu mislim, linarnost je sustina, posto su same topologije pravile vise problema nego sama struktura tranzistora...

Uglavnom su, bar za nijansu, bolji od inace dobrih BeDa...:)

Ovo je "bedno" mali Cob, i jos manja razlika. Pre bih ocekivao probleme na 10MHz nego u audio opsegu.

Veci je problem sto takvim tranzistorima(tipa MJE i slicnim) naglo pada SOA sa podizanjem napona, mogucnost isporuke struje im opada. Sto je ok za VAS, ali nije za drajvovanje izlaza.

32 minutes ago, shonne said:

da li ova karakteristika utice na kvalitet tranzistora u audio?

1.thumb.jpg.789ef76039cb9f36ed02bfdd8339bc4d.jpg

Da te ne zavara taj graf. Crtano je u log-log trazmeri.

Ovako izgleda taj graf u lin-lin razmeri za jedan tranzistor sa veoma maliim Ccb:

Ccb.png

U ptanju je tranzistor BFQ235A koji ima i svog komplementa BFQ255A i ft veu od 1GHz !!!

Iskreno sve sto sam do sad pokusavao nisam uspeo da odradim. Samo sam uspevao da ih ucitam. Na to mislim samo na gerbere, bez project file....
Ovo sto se danas majao, uspeo sa Altium designer.

Sent from my Nokia 2 using Tapatalk

Prvi pokusaji su bili takvi da sam uspeo da ubacim lejere i silk ali rupe nikako
Napravili neki file za cnc masine... Dok to nisam ukapirao kako manipulisati.

25 minutes ago, shonne said:

Prvi pokusaji su bili takvi da sam uspeo da ubacim lejere i silk ali rupe nikako emoji23.png
Napravili neki file za cnc masine... Dok to nisam ukapirao kako manipulisati.

o's visual cam?