Jump to content

Pultec PC-10


Woland

Preporučeni Komentari

šta publikum misli o Pultec PC-10 šemi:

798837d1549750233-pultec-pc-10-convertio

javlja mi se da bi na "Compensator Socket" mogli da se uštekaju Tango LCR 600 moduli.. a možda se i varam, msm, jasno je da o ovome ne znam ništa :) .. svejedno, šta mislite o šemi?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrhinska profesionalna, vremenom dokazana profesionalna sprava. Za razliku od nekih primera kada je profi industrija koristila i nedovoljno korektne sprave, iz nekih drugih razloga. Znaci, objektivno dobra sprava.

Pultec je imao svoje kompenzacione module za razne potrebe ekvalizacije i korekcije krive, da bi omogucilo pustanje ploca, recimo, po raznim, starinjskim ekvalizacijama, ili nekompenzovane krive za potrebe mikrofona.

Takva sprava zahteva i redovno odrzavanje(Bac je blizu :D ) , ugadjanje izlaznog trafoa potrebnom linijskom izlazu...i odabir recima sada vec bilo koje magnetne mono glave.

Da li neki drugi ekvalizacioni sklop moze da se ubaci, stvar je probe, merenja i na kraju i slusanja, posto bi interne impedanse i karakteristike tog ne-Pultec sklopa trebalo usaglasiti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^ e, sad već pričamo :) video sam da je Pultec imao različite module za različite krive.. ja razmatram izradu Phonoa po ovoj šemi, poslednji put kada se Pultec PC-10 pojavio u prodaji  bio je nedostižno skup

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sema je i nije problem. Lejaut bi trebalo odrzati originalan uz neke eventualne korekcije, recimo da nece sluziti kao mikrofonski ili nab adapter, da mu treba izmenljivi blok i konektor.

Ono sto jeste problem su trafoi, ulaz - izlaz, pa ni mrezni nije naivan, treba ga dobro sracunati, da se impedanse namotaja priblizno slazu originalu.

Ono sto sam ja gledao od Pulteca i slicnih profi sprava, ovaj "adapter" ne bi trebalo da predje, daleko preko 1k$, prakticno od 800-1200...ali ko zna, retko se pojavljuju, novac nema vrednost...moda je visoka...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, vladd said:

Ono sto jeste problem su trafoi, ulaz - izlaz, pa ni mrezni nije naivan, treba ga dobro sracunati, da se impedanse namotaja priblizno slazu originalu.

Ono sto sam ja gledao od Pulteca i slicnih profi sprava, ovaj "adapter" ne bi trebalo da predje, daleko preko 1k$, prakticno od 800-1200...ali ko zna, retko se pojavljuju, novac nema vrednost...moda je visoka...

mda, Peerles i Triad trafoi su sami ne manje od 2K, kada se pojave :) mrežni Hammond istih karakteristika oko 60USD za komad :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa jedne strane, da je to tako lako prebudzljivo...ihaa, ali nije.

Ono sto je zulj je sto treba uklopiti dve ozbiljne vrednosti, Pulteca i ploce, to jedino stabilno pliva kroz violentno ili prosto ludo trziste, kao stabilne vrednosti.

To bi bila neka specificna sinergija, onako za dusu...komad jednog vremena siftovan u buducnost.

Sto se tehnike tice, neke od tih ploca su solidna istorijska vrednost, tehnicki problematicne, bez ekvalizacije na visokim tonovima, pa se izdize i bazicni sum ploce, i sum igle po brazdi, a pucketanja dolaze do maksimalnog izrazaja..i to sve je jedna strana...

BTW, nadjih jednu semu opampa sa usporenjem brzine rada, koja eliminise puckove, ali nisam prezadovoljan, znam da sam imao nazvrljanu negde jednu specificnu topologiju.

 

Uglavnom, savremena elektronika moze sa signalom tih ploca da uradi svasta...osim da stvori tu istorijsku crtu ugodjaja...

Pa pazljivo sa kopiranjem, da se odrzi ta nota... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

PC-10 je sprava kod koje je ipak versatility & convenience od primarnog znacaja , dok je zvuk od sekundarnog ..... jer neke od implementiranih stvari idu na ustrb zvuka

sama prepravka , bazirano na osnovu mog razumevanja da tebe interesuje stereo sprava , main RIAA u sistemu - a ne mono za 78rpm ploce , bi bila tolikog obima da to vise ne bi bio Pultec

ubacivanje vrazjeg folowera da gura Tango EQ je vec zamasna stvar sama po sebi (po meni neophodna ) ...... u delu sklopa pre EQ su stepen sa ECC83 i katod folover sa ECC82 , postoji negativna povratna sprega u tom stepenu , pa kad bi se izbacivao ECC82 folower (ne svidja mi se ideja da stage sa Rout od ~200R gura EQ nazivne impedanse 600R) , bilo bi muke da se dobije identican nivo NFB i identicna priroda te NFB

 

i tako dalje

msm, moze da se napravi as is ( bas je super jebo te to je Pultec sc ja to tebi napravim i necu puno ni da ti uzmem za ruke) sa manje ili vise kompromisa  , al meni licno ne preterano zanimljivo

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, djmilicic said:

A što ne bi moglo! Problem su cajgeri. Ili nisu?B)

Nisu.

Sada i konkretno. Imao sam prilike i sreće slušati jednu EMT riaa-u kod @ZZZ-a, a koja je bila inkorporirana kao modul u samoj EMT gramofonskoj bazi. To je za moj ukus toliko dobro radilo ( čitaj : sviralo u sistemu ) da sam uživao. 

Posle sam, mislim ovde na forumu (?) čitao da to i nije nakakva vrhunska riaa, poštujem ta mišljenja, ali i ne zaboravljam taj zvuk EMT "kockice". :)

Zainteresovan sam za EMT riaa-u ako se pravi, drugim rečima prijavljejem se na listu. :signhere:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...