Jump to content

Sport (tenis, fudbal, košarka, F1 i sve ostalo)

Srecko

Preporučeni Komentari

Izgleda da sam bio u pravu!

https://www.b92.net/sport/tenis/vesti.php?yyyy=2021&mm=10&dd=14&nav_id=1936595

Voleo bih da smo se prevarili i ja i italijanski list.
Ovo nisu “pauze” za odmor, ne znam ni kako bi ih nazvao, i ne sviđa mi se takav njegov pristup uopšte. Svojim ne nastupanjem Novak, između ostalog, direktno kroji ATP listu jer (mislim da bi igrao uvek u završnici turnira i ko zna koga dprečio da uveća svoj konto bodova) a ne žreb kako je u sportu jedino prihvatljivo.
Naravno da želim da Novak igra i da ga gledam i navijam za njega.
Moj “posao” navijača je da navijam (da ne spavam noću da bih gledao mečeve iz drugih vremenskih zona ….), a njegov je posao da igra. Ja svoj posao obavljam a on ne.
Ovo njegovo odmaranje (što rekao Siniša Mihailović, šta da kažu o umoru radnici koji rade više poslova da bi prehranili porodice) ne razumem i ne želim da shvatim j prihvatim.

Da dodam, APSOLUTNO BIH PODRŽAO ODLUKU AUSTRALIA OPEN I SVIH OSTALIH GS, DA DOZVOLE NASTUP SAMO VAKCINISANIM IGRAČIMA, po cenu da Novak ne zaigra više ni na jednom GS i ne osvoji ni jedan GS više.
Ovo nije pitanje sloboda, prava i izbora nego pitanje ugrozavanja tuđih života i apsolutno je: nerazumno, nedopustivo ………. i treba ga sankcionisati.
Samo ONO od naše PM može da kaže da vlada ne uvodi mere koje ne može da kontroliše a pri tome po ustavu drži u svojim rukama sve poluge vlasti.
Zato kad neko donese razumnu odluku (poput države Viktorija-Australija) to treba pozdraviti a ne na odluku gledati navijački (nerazumno).

Podeli na ovim sajtovima

Srećko, mislim da igrači nikada nisu igrali i planirali turnire zbog bodova ili ATP liste. Turniri imaju velike novčane nagrade i za to se igra. Mislim da je bitnije uzeti milion na turniru, nego pozicioniranje i žrebovi na ATP listi, ili neki rekordi. Takođe, preskakanje turnira je obično stvar umora tj odmora ili povreda, a ne kalkulacije sa ATP bodovima. Mislim da Novaka stvarno nije briga na kom će mestu završiti sezonu ili dokle će držati rekord. To se moglo videti i one godine kada je Murray završio prvi.

Za vakcine se apsolutno slažem.

Podeli na ovim sajtovima

Srećko, mislim da igrači nikada nisu igrali i planirali turnire zbog bodova ili ATP liste. Turniri imaju velike novčane nagrade i za to se igra. Mislim da je bitnije uzeti milion na turniru, nego pozicioniranje i žrebovi na ATP listi, ili neki rekordi. Takođe, preskakanje turnira je obično stvar umora tj odmora ili povreda, a ne kalkulacije sa ATP bodovima. Mislim da Novaka stvarno nije briga na kom će mestu završiti sezonu ili dokle će držati rekord. To se moglo videti i one godine kada je Murray završio prvi.
Za vakcine se apsolutno slažem.

Naravno svako od nas misli ono što misli.
Ja mislim ono sto sam rekao i pokušaću da Vam argumentujem zašto tako mislim.
Federer je ove godine zaradio 96 miliona USD a od nagrada sa turnira mislim ni milion (bruto).
Nole je valjda zaradio oko 39 miliona USD a od nagrada valjda 10-12 miliona USD (bruto).
Takvi i slični odnosi su za svaku poziciju na rang listi.
ATP bodovi, ranking je ono sto im obezbeđuje stvarni novac-sponzore. Turnirske nagrade igrača (isim za pobednike a i one nisu Bog zna šta u sportu generalno) su jako male i opterećene čitavim nizom poreza domicilnih država, koji su ogromni, a najveći broj igrača živi u poreskim rajevima gde su im porezi na sponzorske ugovore znacajno manji.
Takođe, ne znam da li ste čitali, kada su sindikati igrača NBA, NFL, NHL, Bejzbol, podržali Noletov PTPA napravljena je analiza koliko direktnim izvođačima ostaje od svega i rezultati su otprilike ovakvi.
NBA igrači od ugovora koje sklopi NBA dobijaju oko 52%. Slično i fudbaleri, hokejaši i bejzbol igrači.
Teniserima ATP u sprezi sa turnirima daje između 12-15%, čime su jedan od najpotcenjenijih sportova.
Zato je Nole i zalegao za PTPA jer tenisu definitivno treba revolucija tim pre sto je ATP osnovan baš kao sindikat igrača a on je se pretvorio u sindikat činovnika i turnira.
Npr. Jokić će 2023. sklopiti sa Denverom Super Max ugovor nivoa 220 miliona USD sto je sa prethodnim ugovorom oko 370 miliona USD (plata, ne sponzorski ugovori). Nole je zaradio za celu karijeru od nagrada 150 miliona USD od turnira (plata). Nole he GOAT (kao Džirdan koji je težak uzmedu 2-3 milijarde USD) a Jokic je MVP prošlosezonski (kao najbolji teniser u jednoj godini sto je Nole ove će biti 7. put).
Da ne govorimo o Ronaldu, Mesiju …..
Pre nekoliko daba je Rajli Opelka govoreći o američkom tenisu rekao da je on doneo pogrešnu odluku (valjda je igrao i košarku) jer da je se opredelio za NBA dalekoooo bi više zaradio. Doslovce je rekao da svaki 8. igrač iz bilo koje od NBA ekipa (a ima ih ko pleve) zarađuje godišnje kao No1 u tenisu.
Podeli na ovim sajtovima

Jeste to, pa neki bezvezni ruki ugovor u NBA ne ide bez miliončeta gde ćeš verovatno cele sezone dodavati peškire i dizati 3 prsta kad neko šutne za 3, a treba doooobro da se oznojiš da uzmeš neki turnir tipa masters da staviš tu sumu u džep. Mislim da čak i nema mastersa koji daje milku, možda samo baš trenutno igrani IW?

Podeli na ovim sajtovima

Većina igrača u tenisu ne zarađuje pare osvajajući turnire. Većina igrača se prijavljuje na svaki živi turnir, na svakih 7-10 dana, igra, ispadne u 1, 2, 3 kolu, onda igra sledeći turnir. Na svakom zaradi u proseku 30-50k dolara. Tako imaš igrače koji imaju npr karijeru 14 godina, osvoje 10ak miliona dolara u karijeri. A kad pogledaš šta su osvojili, NIŠTA, igraju svaki živi turnir, bukvalno ni jednom u životu nisu stigli do polufinala (naravno ne računam one najmanje turnire, čelenžere ili kako već).

image.thumb.png.0444ab13e1ad6fba0f29dd2a32fbd949.png

Evo primer jednog igrača koji je u karijeri osvojio $9.2M. Igrao je svaki živi grand slam i masters u glavnom žrebu otprilike punih 9 godina. U nekom trenutku je bio rank 12 na ATP, 2011. godine. I na tih ~110 turnira, uspeo je dvaput da stigne do četvrtfinala :D

- - - - - - -

NBA igrači brzo potpuno ispadnu iz lige ako ne mogu posle 3-4 godine da dođu do nekog statusa role playera i plate od bar 7-8M po sezoni. Ali ako dođu do tog nivoa, onda mogu da guraju tako 10 godina.

Izmenjeno od Koja
Podeli na ovim sajtovima

Ne ljutite se što me mrzi da pišem duže (argumentujem), loša Vam je računica.
Do pre 15-tak godina je bilo (ne znam da li je i sada) da ako igrač u 5 godina uspe da po ranking u bude u prvih 50, dobija od ATP nešto kao “penziju” i kada sam bio u toku tada je to bio iznos od oko 5000 USD mesečno. Sve naše igrače je uglavnom zanimala ta opcija a turnirske nagrade kad se odbiju triškovi i porezi jedva da isplate trud (pozitivna nula).
Pogledajte Janka Tipsarevića koji je 2 godine bio u prvih 10 i uporedite njegov imetak i imetak šlj. fudbalera Zvezde ili Partizana da ne pominjem Divca koji je npr. pandan Janku po kvalitetu ali u NBA.
Ne da se zarada be može porediti neho je to kao nebo i zemlja.
Kada je Janko osvojio svoj prvi ATP turnir, sretnem ja njegovog ćaleta Paju Tipsarevića (sjajan lik) i čestitam mu od sveg srca znajući koliko ga je to Jankovo putešestvije koštalo; na šta mi on reče “E Srećko samo da se ne povredi, jer treba da igra još nekoliko godina da vratimo ono što smo porodično uložili u njegovu karijeru a tek posle da i on nešto zaradi”.

Podeli na ovim sajtovima

Nije to uopšte tako, nažalost.
Ako neki igrač dođe da bi uzeo novac za gubitak u prvom kolu on već kroz par meseci ne može da zaradi ni za vodu a kamoli da igra prvo kolo ATP turnira.
Uzmite primer Benoe Pera. To je pokušao da radi upravo on poslednjih meseci i izjavio je javno da to radi. I to je trajalo samo par meseci. Francuska ga je izbacila iz tima za OI, pao je u ranku i morao da počne da igra kvalifikacije da bi preživeo. Igrač koji je godinama iznedrila 20-30 mesta.
Ako je npr. nagrada za pobedu na GS 3 miliona USD (porez je progresivan znate) posle poreza od nagrade ostane 1-1.5 miliona, ne više.
Nagrade za prvo kolo GS (singl) su oko 50000 USD npr. na Wimbledone. Od te cifre po oporezivanju (porez je oko 30%) i plaćanju aviona, hotela, hrane, prevoza i provoda naravno ostane jako malo osim ako ne iznajmite ćumez za tih sedam dana da biste sveli trošak na ispod 1000 funti i jedete za sve obroke konzervu sardine. A pazite GS su upravo mesta gde se nešto mize da zaradi i sto Vam služi kao ušteda da finansirate ostale turnire.
Naši igrači da bi nešto uštedeli (pričali su) da su na latinoameričkoj turneji uglavnom jeli sardine (konzerve) i to za sve obroke.

Podeli na ovim sajtovima

Sta ste se poplasili da ove godine necete da gledate tenis... Djokica od ponedeljka udara lopticu, sprema se za neki turnir 😁💪

Podeli na ovim sajtovima

pre 16 časa, Srecko reče

Kada je Janko osvojio svoj prvi ATP turnir, sretnem ja njegovog ćaleta Paju Tipsarevića (sjajan lik) i čestitam mu od sveg srca znajući koliko ga je to Jankovo putešestvije koštalo; na šta mi on reče “E Srećko samo da se ne povredi, jer treba da igra još nekoliko godina da vratimo ono što smo porodično uložili u njegovu karijeru a tek posle da i on nešto zaradi”

Ulože tolko u tebe, da bi igrao po celu noć World of Warcraft, preskakao treninge, nepovređen predavao mečeve, itd... Janko je bio jako veliki talenat, bio je u top10 nešto kratko, ali mislim da je mogao biti konstantno u vrhu samo da je malo više bio radnik.

Podeli na ovim sajtovima

I tako to...

http://www.pressonline.rs/sport/ostali-sportovi/54121/ja-sam-kriv-sto-janko-nije-najbolji.html

Citat

Koliko je trebalo uložiti novca da bi Janko danas bio među 50 najboljih tenisera sveta?

- Nije to kod svakog isto jer zavisi od mnogo stvari. U Jankovom slučaju, između 250 i 300 hiljada nemačkih maraka. Ali, u Srbiji, ne u inostranstvu, gde je sve, naravno, mnogo skuplje. Plus, s nekim dodatnim olakšicama. Janko jedno vreme nije ni plaćao termine i trenažni proces. Pa opet, suma je stravična. Najveći deo ode na putovanja, trenere...

Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
3 hours ago, Aleks said:

Ulože tolko u tebe, da bi igrao po celu noć World of Warcraft, preskakao treninge, nepovređen predavao mečeve, itd... Janko je bio jako veliki talenat, bio je u top10 nešto kratko, ali mislim da je mogao biti konstantno u vrhu samo da je malo više bio radnik.

Sad kad pomenu, pa se setih :D

Janko je igrao WoW na Chromaggus serveru, gde smo igrali drugar i ja. Mi smo bili u jakoj gildi, Janko je bio u nekoj od onih obicnih sto primaju svakoga. Bio je apply-ovao za našu gildu. Nisu ga primili iz ne znam kog razloga, ne sećam se, verovatno zbog vremenskog rasporeda, a drugar i ja smo preporučivali da ga prime :) 

Sad što se datuma tiče, to je bilo u proleće 2006. ili možda u jesen. Ako ne tada, onda možda krajem 2007.

Inače niko ne igra WoW noću, tad i nema šta da se radi. Mislim da je igrao po hotelima po svetu gde je išao, između mečeva i treninga.

Izmenjeno od Koja
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Aleks said:

Dobar intervju.

Između redova može da se pročita da je to isključivo buržujski sport, kojim samo odabrani imaju prilike da se bave. Ne znam da li je tako i npr u plivanju ili sličnim sportovima gde je još i mnogo manje novca.

Podeli na ovim sajtovima

pre 48 minuta, Koja reče

Inače niko ne igra WoW noću, tad i nema šta da se radi.

Još gore :D

Podeli na ovim sajtovima

Porodicu Tipsarević poznajem od Jankove 5. godine.
Divni ljudi!
Janko je bio izuzetno dete po svemu pa i po radu-treningu, najbolje od svih igrača koje sam upoznao (još u njihovim juniorskim danima) a bilo ih je onolikooooo.
Noleta sam slabo poznavao i ne bih mogao da uporedujem njih dvojicu.

Podeli na ovim sajtovima

Taj Davis Cup mi je toliko interesantan-u ovom novom formatu, da me je Krajinović baš obradovao ovom vešću.
Veliki sam ljubitelj tenisa, ako niste primetili, ali sam posle Indian Wels-a jako zabrinut šta će biti sa mojim omiljenim sportom.
Naprosto je (i pored moje najbolje volje) tenis trenutno negledljiv za mene.

Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, Srecko said:

Taj Davis Cup mi je toliko interesantan-u ovom novom formatu, da me je Krajinović baš obradovaoemoji16.png ovom vešću.
Veliki sam ljubitelj tenisa, ako niste primetiliemoji16.png, ali sam posle Indian Wels-a jako zabrinut šta će biti sa mojim omiljenim sportom.
Naprosto je (i pored moje najbolje volje) tenis trenutno negledljiv za mene.

tesko je pomoci vama koji ne mozete da gledate tenis kada balerina ode u penziju. Mi jos imamo naseg Djokicu pa mozemo da uzivamo :D :P

Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu

• Kreiraj novo...