Jump to content

Damping membrane visokotonca


NIXIE

Preporučeni Komentari

Imam stare Dynaudio D28AF visokotonce, praktično ništa im ne fali, zamenjen je i ferofluid samo su vizuelno ružnjikavi.

Vremenom se nahvatalo prašine na svilenim membranama, a originalni damping premaz kao da je ispario, nekad je bio sjajan i lepljiv, sad je mat sivkast i suv.

Da li je neko probao nešto kao tanak premaz za reparaciju te nežne membrane, recimo onaj lepak za miševe rastvoren u petroleju ili benzinu, silikonski sprej ili nešto treće što neće da upropasti membrane da se smežuraju ili slično?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To se nekad prskalo sa lakom za kosu, ali to  moze i da upropasti stvar ako nije ili ne moze da se obezbedi homogenost, i ultratanak sloj...onako, napravi se magla i provuce kroz nju... 

Najsigurnije ne dirati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, vladd said:

To se nekad prskalo sa lakom za kosu, ali to  moze i da upropasti stvar ako nije ili ne moze da se obezbedi homogenost, i ultratanak sloj...onako, napravi se magla i provuce kroz nju... 

Najsigurnije ne dirati.

Zato i pitam, ako neko ima iskustva, ako nema sigurnog recepta, ostaje kako jeste. Šteta što nema recone za Dynaudio kao što ima Morel i još po neki recimo. Dobiješ nov novcijat zvučnik.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam moje prskao crnim mat akrilnim sprejom, malo je popunio pore u membrani, što nije uopšte loše uticalo na zvuk, šta više. Prskanje sam izveo iz nekoliko puta, kratkotrajno najviše 2 sekunde, sačekujući da se prethodni sloj osuši. na taj način dobijen veoma tanak film koji je elastičan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, predragm said:

Ja sam moje prskao crnim mat akrilnim sprejom, malo je popunio pore u membrani, što nije uopšte loše uticalo na zvuk, šta više. Prskanje sam izveo iz nekoliko puta, kratkotrajno najviše 2 sekunde, sačekujući da se prethodni sloj osuši. na taj način dobijen veoma tanak film koji je elastičan.

To mi deluje malo prejako za ove membrane koje su ultra tanke. Bojim se i razređivača u tom laku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mensecini da je i fabricka maza imala dosta karakteristika laka za kosu, neagresivno, tanak sloj i  lepljiv, i otpadalo je vremenom.

E sad koliko je fundamentalno isto, niti bi oni to rekli niti bih ja da se mesam u manitu hemiju.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43 minutes ago, vladd said:

Mensecini da je i fabricka maza imala dosta karakteristika laka za kosu, neagresivno, tanak sloj i  lepljiv, i otpadalo je vremenom.

E sad koliko je fundamentalno isto, niti bi oni to rekli niti bih ja da se mesam u manitu hemiju.. :) 

Lak za kosu deluje naj bezopasnije od svega.

Neki su eksperimentisali sa  tečnom gumom, kažu sa dobrim rezultatom.

https://www.ebay.com/p/Star-Brite-4-Oz-Liquid-Electrical-Tape-Black-Waterproof-Airtight-Coating/773356572

https://www.polovniautomobili.com/auto-oprema/5472975/sprej-tecna-guma-mat-crni

To je teško proverljivo, jer niko posle neće da kaže da je upropastio driver.

Damar lak je isto pod znakom pitanja, a postoji i ovo:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Zvucnici-Oprema-i-delovi/Tecnost-za-premaz-membrane-zvucnika-VISATON-45592691-oglas.htm?filter_id=157664423

Ovo poslednje sam poručio (jednu bočicu) za papirne membrane, mislim da nije za svilene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hajde da malo razmišljamo naglas (pisano) o rešenju ovog pitanja.

Membrana visokotonca biva naružena i ogoljena najčešće iz dva razloga, delovanjem ferofluida koji izbije iz procepa ili nagnječenjem. Lak za kosu kao sredstvo za rešenje ovog problema mi se čini neprimerenim, zato što je  on napravljen da se može lako ukloniti češljanjem- nije trajno a ostaje delimično lepljivo i vezuje prašinu.

Sredstva koja se nanose četkom teže je ravnomerno naneti i  dovoljno tankom sloju. Nanos prskanjem je ravnomeran i lako je kontrolisati njegovu količinu- debljinu. Damar i slično je pogodan za papirne membrane a za polipropilenske i druge ``plastične`` mislim da nije toliko efikasan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, predragm said:

Hajde da malo razmišljamo naglas (pisano) o rešenju ovog pitanja.

Membrana visokotonca biva naružena i ogoljena najčešće iz dva razloga, delovanjem ferofluida koji izbije iz procepa ili nagnječenjem. Lak za kosu kao sredstvo za rešenje ovog problema mi se čini neprimerenim, zato što je  on napravljen da se može lako ukloniti češljanjem- nije trajno a ostaje delimično lepljivo i vezuje prašinu.

Sredstva koja se nanose četkom teže je ravnomerno naneti i  dovoljno tankom sloju. Nanos prskanjem je ravnomeran i lako je kontrolisati njegovu količinu- debljinu. Damar i slično je pogodan za papirne membrane a za polipropilenske i druge ``plastične`` mislim da nije toliko efikasan.

Membrana kod mene nije oštećena, samo je nahvatala  sitne prašine vremenom pa izgleda suva, nije lepljiva kao nekad. Ferofluid je bio u procepu, nije iscureo, samo  se stegao vremenom, sad je nov unutra.

Slažem se za prskanje, to je ravnomernije uvek nego bilo kakvo mackanje, a Damar je koliko znam samo za papirne membrane.

Ostaje dilema oko Visaton LTS50, da li sme tanak premaz (razređuje se vodom) na soft dome. Uputio sam im pitanje, valjda će odgovoriti.

Inače za bilo kakvo mazanje membrana, kako bi bilo ravnomerno  trebalo bi obezbediti neku podlogu koja se vrti, recimo neki stari gramofon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Živa guma koju koriste vulkanizeri rastapa se u benzinu, mazao sam time m vešanja na zvučnicima, može i za visokotonac da se napravi dosta tanko/retko u apotekarskom benzinu, ostaće lepljivo, jedino ako je kalota od neke plastike ili ima plastiku ne valja benzin....

Evo imam jedan izgoreo tonsil kalotni pa ću probati ako nađem benzin, gumu imam...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

verdict: bilo sta sto je na akril na vodenoj bazi , ultratanki premaz

 

imas akrilne boje za modelare mat i gloss

bilo koji drugi andrak koji ima agresivnu bazu ce izazvati bar jos jedno 4 teme na forumu :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja naprskao moje membrane na Tonegan tviterima koji su siperfina mrežica od pojma nemam čega- vodi se kao silk dome. Snimljena karakteristika odziva pre prskanja i posle. Em se vidi promena nabolje na snimku,  em se čuje. Ono što sam napisao, stojim iza toga jer sam probao i sam se uverio, a vi verujte, ne morate. Nikog ne bih navukao da se zezne. Akrilni sprejevi nemaju agrsivan rastvarač. Tanušno naprskano dodaje zanemarljivu težinu. Cena 500-600 din.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, predragm said:

Ja naprskao moje membrane na Tonegan tviterima koji su siperfina mrežica od pojma nemam čega- vodi se kao silk dome. Snimljena karakteristika odziva pre prskanja i posle. Em se vidi promena nabolje na snimku,  em se čuje. Ono što sam napisao, stojim iza toga jer sam probao i sam se uverio, a vi verujte, ne morate. Nikog ne bih navukao da se zezne. Akrilni sprejevi nemaju agrsivan rastvarač. Tanušno naprskano dodaje zanemarljivu težinu. Cena 500-600 din.

Ovako neki?

http://www.roma.rs/proizvod/sprej-pentico-akrilni-lak-u-spreju-400ml/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ponovim postupak nanošenja. Ja sam skinuo prednju ploču visokotonca i prskao direktno membranu, ono okolo zaštitio papirom i krep molerskom trakom. Prskati vrlo kratko, dovoljno je skund. Sačekati da se sloj osuši oko 5 minuta pa ponoviti koliko proceniš da treba. Ja sam išao za tim da se ovlaš zapune pore u membrani. Kratkotrajnim prskanjem, sačekivanjem da se prosuši i ponavljanjem prskanja u mogućnosti da dobro iskontrolišeš količinu nanosa boje. Tako nanet nanos je elastičan, po želji tanak- lagan, debeo- teži, onakav  kakav ti treba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...