Jump to content

Desni kanal na Kenwood risiveru se gusi kr a5040


bax76

Preporučeni Komentari

19 minutes ago, bax76 said:

A kad bi prespojio te releje, da li bi imao neke negativne efekte, sem onog pucanja prilikom paljenja? 

Skinuo sam tu plastiku sa tog problematicng kondenzatora. On je i ispod naduvan (gde je krstic), u odnosu na ovaj drugi, ali nije probio i ne curi nista.

Mislim za sad nek stoji malo sve ovako, da vidim kako se ponasa...

Vec sad se zvuk osetno poboljsao, jer on pored tog ocitog krkljanja u bas ritmu, imao je i niz drugih vrekvencija koje su bile zamucene....

 

To može samo za kratku probu, samo da se uveriš koliko rele loše utiče na zvuk, zato sam i napisao da taj rele treba zameniti jer šmirglanje kontakata nije trajno rešenje.

Bez zaštite rizikuješ spaljivenje bas zvučnika ako nešto otkaže u pojačalu, može da ode DC brzo recimo popusti jedan loš lem na PCB pa ga odmah spali, a može offset da bude svega par V i da ti polako izgori kalem na basu. Zaštita će tad da reaguje i spase zvučnik.  Apsolutno sam protiv rada DC spregnutih pojačala bez zaštitnog releja,  naročito je opasno kod starih uređaja gde su praktično dotrajali svi elektroliti i nikad se ne zna kad će da popusti neki lem ili kontakt. 

Sa naduvanim kondenzatorom, pogotovu tim velikim, ne smeš uključivati pojačalo da radi, jer se unutar kondenzatora razvija gas i formira pritisak pa kad se jednom otvori zaštitni ventil i izruči elektrolit na PCB ima da se namučiš dok to očistiš. A moraš sve ukloniti jer je u pitanju elektrolit, što znači da provodi struju.

Znači novi kondenzatori (apsolutno svi elektrolitski) i nov rele pa onda slušanje, osećam da slede znatna poboljšanja u kvalitetu zvuka. I prelemi sve spojeve za svaki slučaj, obavezno na PCB izlaznog pojačala tu su teške posledice.

Od merenja treba proveriti obavezno mirnu struju izlaznih tranzistora i DC offset na izlazu.

I šemu nabavi ili servisno uputstvo ako može da se nađe, da znaš šta radiš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam uputstvo za servis zahvaljujuci kolegi sa prethodje strane.

Znaci sve lemove koji se vide kroz donji prozor sam prelemio, znaci sve levo od hladnjaka je prelemljeno.

 

Zaokruzio sam zone gde sam uocio elektrolite, kao i taj relej koji je pravio otpor i kvrio zvuk.

Da li je to sve sto treba da menjam, ili bukvalno sve zive eletrolite da skidam (tesko da bih se sa time baktao...)?

 

Kenwood.png
how to always win a coin toss

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj kond odmah menjaj sto pre za pocetak. Djubre neopevano. Ne preko 10000uF.

Rele pogledaj na internetu po kojoj ceni mozes da nadjes, direktna zamena je skupa kao vatra, mozda je bolje napraviti neku budzevinu sa zamenskim a kvalitetnijim, i znacajno jeftinijim.

Neki svajseri su kacili na kuciste, neki pravili pomocne plocice, rerutirali kablove...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, bax76 said:

Zaokruzio sam zone gde sam uocio elektrolite, kao i taj relej koji je pravio otpor i kvrio zvuk.

Da li je to sve sto treba da menjam, ili bukvalno sve zive eletrolite da skidam (tesko da bih se sa time baktao...)?

 

Ove naduvane moraš, ostale ako želiš. Ja bih svakako zamenio sve levo od hladnjaka jer su sigurno dotrajali. Izbor je tvoj.

Rele mora da se menja, vidim da ima dva relea onaj krajnje levi čemu li služi, da uključi pojačalo verovatno. Treba i njega pregledati da nisu  nagoreli kontakti pa i zameniti u tom slučaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo stoji na netu kao opis releja;

12VDC Relay, Double Pole, Form A, 5 Amp, Coil 720ma, TV-3

Ovako estetika mi nije bitna, sto se mene tice relej moze da visi i u vazduhu, tako da mogu da stavim bilo sta zamensko adekvatno, povezacu vec kako treba.

Gde da nadjem taj relej zamenski i koje karakteristike da trazim?

Da li za kondenzatore trazim nesto spec. tipa low esr, ili moze bilo sta sto pase po karakteristikama, opet koja radnja, gledao sam nesto ,ali i tu nema tih vecih od, vec sma mislio dva manja od 65v pa paralelni da vezem?

Da napomenem, to je buvljak klasa uredjaja, tako da nisam siguran da li se isplate neka veca ulganja, od tipa 20ak evra...

JA sam u BG.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skiciraj raspored izvoda relea i raster, ne mogu da nađem na netu datasheet. Od tog zavisi šta se može tu ugraditi kao zamena.

Elektroliti obzirom na vrednost uređaja bilo koji samo da odgovara raster i prečnik, da mogu stati unutra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, bax76 said:

A kad bi prespojio te releje, da li bi imao neke negativne efekte, sem onog pucanja prilikom paljenja? 

Skinuo sam tu plastiku sa tog problematicng kondenzatora. On je i ispod naduvan (gde je krstic), u odnosu na ovaj drugi, ali nije probio i ne curi nista.

Mislim za sad nek stoji malo sve ovako, da vidim kako se ponasa...

Vec sad se zvuk osetno poboljsao, jer on pored tog ocitog krkljanja u bas ritmu, imao je i niz drugih vrekvencija koje su bile zamucene....

 

Podbehavaš ? , al to je normalno ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, bax76 said:

Ok onda ostaje na meni da izmerim te podatke, da li mora da ga izvadim iz stampe da bi izmerio otpor kalema?

Mislim da ne mora da se odlemi, pretpostavljam da nema paralelnih otpora, samo jedna dioda pa na to treba paziti pri merenju.

Što ga ne izmeri kad ti je već bio u ruci?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, NIXIE said:

Mislim da ne mora da se odlemi, pretpostavljam da nema paralelnih otpora, samo jedna dioda pa na to treba paziti pri merenju.

Što ga ne izmeri kad ti je već bio u ruci?

A panije mi bio u ruci, vec sam samo skinuo kapicu, tj ostla mi je u ruci :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, bax76 said:

A panije mi bio u ruci, vec sam samo skinuo kapicu, tj ostla mi je u ruci :)

Izvini nisam pazio na času.:D

Ovde kaže coil 720oma, valjda je tačno obično je manje za 12VDC

https://www.searchelec.com/product-details/?Itemnumber=HR-CR323DC012

Ima i datasheet dole pri dnu strane, nisam odmah spazio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, bax76 said:

I da ne moze, meni nije problem da to malo savijem pa prebudzim, sa nekim nastavcima...

Neće trebati, u ostalom ako si iz Bgd ponesi relej u Kelco, a ima takvih relea i Mikroprinc i drugi, standardna roba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...