Jump to content

75W Ultra linear A-klasa


BANAT

Preporučeni Komentari

Spakovani mrezni i izlazni trafoi za dva A-klase 75W mono bloka , svaki sa po 4 x EL34 cevi u izlaznom ultra-linear stepenu , 

mrezni trafoi su original Iskra , originalni su i Iskra izlazni trafoi , ali su sada skroz premotani jer su originalno bili linijski 100V izlazni trafoi , sada su sa primarnom impedasom od 3K i sa izvodima na 50% za g2 , dok je sekundar sada  sa standardnih 4 i 8 ohma izvodima , povrsina jezgra izlaznih trafoa je 19cm2 ,

proracun izlaznih trafoa je moj dok je motanje (profi) uradio kolegion djmilicic , probano je 4 razlicitih varijanti pakovanja namotaja primara i sekundara , na kraju se islo na sendvic motanje u 8 slojeva , trafoi su preliminarno probani i potpuno su identicnih karakteristika .

t1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojacala ce koristiti modifikovanu Mullard jednostavnu topologiju , ulazna(V1) trioda je prvi stepen naponskog pojacanja , zatim sledi obrtac(V2 a+b) pa izlazni ultralinear PP stepen , GNFB ce biti jako mali ili najverovatnije nula , probace se automatski bias izlaznog stepena ali i fixni , 

sledi skutijavanje , 

UL 75W 001.jpg

Ispravljac 001.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Banat imam projekt objavljen u magazinu Audio Projekti ( Info Leektronika ), Sasa Cokic autor, 4xEL34 UL ali pojacivac napona i obrtac faze su EL84.  Prema autoru ulazna osteljivost je manja pa zahteva predpojacalo ali koriscenje EL84 za obrtanje faze deluje interesantno.   Solaja pravi EL84 PP gde je drajver/obrtac faze takodje EL84, to sam slusao i dobro mu je pojacalo, mislim nije bas standardni EL84, bolje od toga.

Ako vas zanima mogu da skeniram i uradim upload ( ili veci format u zip pa preko pp poste dostavim ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, krca44 said:

Banat imam projekt objavljen u magazinu Audio Projekti ( Info Leektronika ), Sasa Cokic autor, 4xEL34 UL ali pojacivac napona i obrtac faze su EL84.  Prema autoru ulazna osteljivost je manja pa zahteva predpojacalo ali koriscenje EL84 za obrtanje faze deluje interesantno.   Solaja pravi EL84 PP gde je drajver/obrtac faze takodje EL84, to sam slusao i dobro mu je pojacalo, mislim nije bas standardni EL84, bolje od toga.

Ako vas zanima mogu da skeniram i uradim upload ( ili veci format u zip pa preko pp poste dostavim ).

Krco

Kod ovih mojih UL A-klase pojacala podesicu ulaznu osetljivost tako da sa standardnih 2Vpp na ulazu izlazni stepen ode blago u kliping , to je razlog sto idem sa triodom na ulazu a ne sa pentodom kao kod original Mullard 5-20 topologije , kao sto sam vec rekao ici cu najverovatnije sa nula GNFB ,

 na kraju ce sve biti stvar konkretnih merenja i proba , 

verovatno su i Cokic i Solaja koristili interstage trafuljak kao pasivni medjuelemenat obrtaca faze/ulaznog stepena(el84) i izlaznog PP stepena , vidjao sam to resenje kod nekih manjih Iskrinih kino projektorskih pojacala , ako hoces salji taj fajl ali mislim da znam o cemu se tu radi .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, BANAT said:

verovatno su i Cokic i Solaja koristili interstage trafuljak kao pasivni medjuelemenat obrtaca faze/ulaznog stepena(el84) i izlaznog PP stepena , vidjao sam to resenje kod nekih manjih Iskrinih kino projektorskih pojacala , ako hoces salji taj fajl ali mislim da znam o cemu se tu radi .

Ne znam sta je uradio Solaja ali Cokic ima EL84 vezanu triodno kao prvi stepen pojacanja napona pa ona gura jos jednu EL84 triodno vezanu koja obrce fazu i radi drajv 4xEL34, znaci bez trafoa. Obrtanje faze je sa izvodima u anodi i katodi.

Skeniracu pa cu poslati onako informativno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Krco 

bez da sam video semu skoro da kapiram sta je Cokic tu uradio , u osnovi je `skratio ` klasicnu Wiliamson topologiju za jedan stepen izbacivsi dve drajverske triode , tako da je samo ostala ulazna EL84 triodno vezana kao prvi naponski linearni pojacivac koja ganja `concertina ` ili `split load` EL84 triodni  obrtac faze koji nema naponsko pojacanje ali zato ima dosta struje (relativno nisku izlaznu impedansu) i relativno dobru simetriju da dobro direktno ganja izlaznih 4xEL34 .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
2 hours ago, dunavko said:

izlazni trafoi-jezgro 19 cm?

Tako je , paket limova je preseka 19cm2 ali pri finalnom proracunu koristio sam kalkulisanu efektivnu povrsinu jezgra koja je 17,1 cm2 , 

 19x0,9= 17,1 = Sfe 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3/7/2019 at 11:07 PM, Archangel said:

Druže Banat. Mnogo je ovo zanimljivo. Jedva čekam da se projekat dovede kraju i da se to vidi i čuje :) . 75W Ultra linearna A klasa....... Auuuh. Velika rezerva.

Trenutno sam prezauzet sa nekim drugim stvarima , ali bice uradjeno ,

ps, kako mrezni trafoi imaju po dva galvanski odvojena sekundara visokog napona pada mi na pamet da ujedno probam i Circlotron izlazni most snage u A-klasi , ako su 34-ke vezane kao  triode dobilo bi se do nekih 40W ,ali ako i vezem kao pentode bilo bi oko 90-100W , tu je izlazni autotrafo daleko jednostavniji za izradu .

Circlotron 001.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...