Jump to content
Srecko

Moja glupa pitanja

Recommended Posts

U prevodu receno, izlazni filter dac-a je osetljiv na izlaznu impedansu.

I onda kada se to zna, lakse je napraviti listu detalja na koje treba obratiti paznju, ili paziti, nego se vremenom susretati sa detaljima, nekada ne znajuci sta da se preduzme.

Moguca je i opcija prerade izlazmog bafera dac-a, npr, sto moze znacajno da popravi efekte ponasanja komponenti.

Namerno necu da kazem da se "popravi zvuk", posto nema sta u zvuku da se "popravlja", on je sa izvora maksimalan, kakav god da je, nego je usput signal necim degradiran, najcesce fazom(brzinom), sto se jako odrazava na reprodukciju u prostoru.

Postoje izvori koji daju jako kvalitetan signal, i postoje izvori ogranicenog kvaliteta..i postoji obrada signala sklopovima koji su saroliki sa koncepcijama, osobinama i efektima.

Ako definisemo da je kvalitetan signal onaj sa najvise informacija, detalja, onda mozemo da razmisljamo u smeru brzine komponenti koje pojacavaju taj signal.

Ali i da, sa malom greskom konstatujemo, da je recimo dac i mm u sustini jedan fini mid fi...

1 minute ago, vladd said:

Ali i da, sa malom greskom konstatujemo, da je recimo dac i mm u sustini jedan fini mid fi...

Samo MC valja i vinil, jel to misliš? :laugh1tooht:

DAC je bre vrhunska sprava za muziku kad se odradi kako valja. I kad su dobri fajlovi. I  kad si lenj pa navikneš da puštaš muziku jednim klikom i ne moraš da ustaješ iz fotelje.

13 hours ago, Srecko said:

Međutim, korišćenje više izvora (koji mogu biti toliko različiti po izlaznim parametrima) mislim da čini preamp apsolutno neophodnim.

Uticaj preampa na boju zvuka (pomenuli ste farbanje zvuka), više govori o kvalitetu-izboru preampa nego o potrebi uključivanja preampa u sistem.

Ja se godinama nadam da će se pojaviti neka digitalna kontrola jačine zvuka bez mana, sa jako malim izlaznim otporom, da se rešimo potenciometara, ali nikako da dođe (ili možda postoji takav čip ali ja nisam upoznat).

Tebi za Dynaco i Quad bi bilo dovoljno samo to, još da ima par ulaza i daljinski završen posao na duže vreme.

bole mene jel' lofi ili midfi ili hifi ili hiend , bitno da slusam muziku i da uzivam

kad sam u radionici , sve vreme sviri na Boobz, kad sam u autu dobar je i vabricki sistem fiat punta za RBG2 , kad sam kod kuce najcesce  slusam muziku za kompom - dva mala matora Panasonic FR sa nekim noname woof

Dobro narezana ploca i MC, dobra i dobro nasnimljena traka i R&R...su vrhunski izvori :) 

Dac je fini midrange hi fi, vecini naravno dovoljan i maksimalno konforan. (Pre)velika je kolicina AD-DA konverzija da se spremi upotrebni materijal za korisnika, i more kompromisa, sa krunom najlosijeg od svih protokola prenosa, ali "dovoljnog"...

Mislim... :) 

Fino su to uradili., ali da ipak treba mnogo price da se ubedjujemo,,,ipak je trziste dominantno u krojenju utiska.

2 minutes ago, vladd said:

(Pre)velika je kolicina AD-DA konverzija

Pa isto ti je kod MC, vinila i traka, tu ima mnogo više obrada signala dok stigne do ušiju, naročito kod vinila. Plus razne mehaničko-fizičke pojave kod analognih medija.

Objektivni razlozi su na strani digitalije i poluprovodnika. Subjektivni na strani analogne reprodukcije i lampi.

On 2/12/2019 at 9:32 PM, vladd said:

Kakav odgovor mislis da dobijes?

Ili da krenes mracnom stranom musavih svajsera, malo upoznas dzigerice sopstvenih komponenti, pa prema tome odredis sta treba, ili da gospodski probavas razne igracke na radost trgovaca.

FInale je ili ces da znas sta treba da cujes da ti bude prijatno, ili sta te ubede da ce ti biti prijatno. Pitanje je samo u kolicini vremena za "usviravanje" :) 

Uslušavanje ? :)

@NIXIE

stani malo ....... podela je upitna , zato sto se nomenklatura zasniva na subjektivnom odredjenju sta je tu objektivno ......pa je onda kao sve ostalo subjektivno

zasto bi bila istinita premisa da je vernije prirodi ono sto je dokazano elektricnim merenjima kao manje promenjeno?

5 minutes ago, black coffe said:

Uslušavanje ? :)

Navikavanje :) 

Ovako, MM zbog samoinduktivnosti krece da obara signal na 12KHz, pa se izdize rezonancom da dobaci do gde moze, tuner, otsecen na 15KHz, zarad pilot tona i radiodifuzije, CD otsecen(vrlo ostro) na 20KHz zbog inicijalne figitalizacije na 41KHz...

I sad, zamisli diskusiju zlatnih usiju kada neko sa tim izvorima zakaci supertviter do 40KHz.. :) 

I puna usta cuda, subjektivizma, a ST tu sluzi kao mindjusa za pamet, kao ukras ...

Mislim, ima smisla, ali nema logike :) 

44 minutes ago, Zen Mod said:

bole mene jel' lofi ili midfi ili hifi ili hiend , bitno da slusam muziku i da uzivam

kad sam u radionici , sve vreme sviri na Boobz, kad sam u autu dobar je i vabricki sistem fiat punta za RBG2 , kad sam kod kuce najcesce  slusam muziku za kompom - dva mala matora Panasonic FR sa nekim noname woof

A gledaj malo si u radionici , malo u kolima malo okolo plahutariš pa onda podvečer  familija  i na kraju kad je vrijeme  za slušanje po osobnonoj varijanti ? ... ? :pardon:

@vladd

nemoj tako , cak i ja ovako gluv i mator , cujem tweeter secen 6db na 20K (zasto bi g ainace stavljao)

ono , ne tvrdim da cujem secen onaj na 30K

:smesna:

a sad - dokle dobacuje ....... to ti je vec zvrcka u dijalogu

1 minute ago, black coffe said:

A gledaj malo si u radionici , malo u kolima malo okolo plahutariš pa onda podvečer  familija  i na kraju kad je vrijeme  za slušanje po osobnonoj varijanti ? ... ? :pardon:

ene , slusam po vasceli dan a kad dodje to sto navede na kraju , ja se obicno zanesvestim

nema druge do staviti tuner i one RCA kuteje sto nabavih , u spavacu sobu , da sviri radio 24/7

:)

Moze da se cuje i oseti, ako izvor prezentuje to sto treba..ako je otseceno, sta li se onda cuje?

Stvar je licne odluke cemu hobi sluzi, ja recimo volim cist i jasan neopterecujuci zvuk, a sprava moze da lici na gremlina. Ali je to moja licna stvar