Jump to content

Moja glupa pitanja


Srecko

Preporučeni Komentari

Dobro narezana ploca i MC, dobra i dobro nasnimljena traka i R&R...su vrhunski izvori :) 

Dac je fini midrange hi fi, vecini naravno dovoljan i maksimalno konforan. (Pre)velika je kolicina AD-DA konverzija da se spremi upotrebni materijal za korisnika, i more kompromisa, sa krunom najlosijeg od svih protokola prenosa, ali "dovoljnog"...

Mislim... :) 

Fino su to uradili., ali da ipak treba mnogo price da se ubedjujemo,,,ipak je trziste dominantno u krojenju utiska.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, vladd said:

(Pre)velika je kolicina AD-DA konverzija

Pa isto ti je kod MC, vinila i traka, tu ima mnogo više obrada signala dok stigne do ušiju, naročito kod vinila. Plus razne mehaničko-fizičke pojave kod analognih medija.

Objektivni razlozi su na strani digitalije i poluprovodnika. Subjektivni na strani analogne reprodukcije i lampi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 2/12/2019 at 9:32 PM, vladd said:

Kakav odgovor mislis da dobijes?

Ili da krenes mracnom stranom musavih svajsera, malo upoznas dzigerice sopstvenih komponenti, pa prema tome odredis sta treba, ili da gospodski probavas razne igracke na radost trgovaca.

 

FInale je ili ces da znas sta treba da cujes da ti bude prijatno, ili sta te ubede da ce ti biti prijatno. Pitanje je samo u kolicini vremena za "usviravanje" :) 

Uslušavanje ? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@NIXIE

 

stani malo ....... podela je upitna , zato sto se nomenklatura zasniva na subjektivnom odredjenju sta je tu objektivno ......pa je onda kao sve ostalo subjektivno

zasto bi bila istinita premisa da je vernije prirodi ono sto je dokazano elektricnim merenjima kao manje promenjeno?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, black coffe said:

Uslušavanje ? :)

Navikavanje :) 

Ovako, MM zbog samoinduktivnosti krece da obara signal na 12KHz, pa se izdize rezonancom da dobaci do gde moze, tuner, otsecen na 15KHz, zarad pilot tona i radiodifuzije, CD otsecen(vrlo ostro) na 20KHz zbog inicijalne figitalizacije na 41KHz...

 

I sad, zamisli diskusiju zlatnih usiju kada neko sa tim izvorima zakaci supertviter do 40KHz.. :) 

I puna usta cuda, subjektivizma, a ST tu sluzi kao mindjusa za pamet, kao ukras ...

 

Mislim, ima smisla, ali nema logike :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, Zen Mod said:

bole mene jel' lofi ili midfi ili hifi ili hiend , bitno da slusam muziku i da uzivam

kad sam u radionici , sve vreme sviri na Boobz, kad sam u autu dobar je i vabricki sistem fiat punta za RBG2 , kad sam kod kuce najcesce  slusam muziku za kompom - dva mala matora Panasonic FR sa nekim noname woof

 

A gledaj malo si u radionici , malo u kolima malo okolo plahutariš pa onda podvečer  familija  i na kraju kad je vrijeme  za slušanje po osobnonoj varijanti ? ... ? :pardon:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd

 

nemoj tako , cak i ja ovako gluv i mator , cujem tweeter secen 6db na 20K (zasto bi g ainace stavljao)

ono , ne tvrdim da cujem secen onaj na 30K

:smesna:

a sad - dokle dobacuje ....... to ti je vec zvrcka u dijalogu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, black coffe said:

A gledaj malo si u radionici , malo u kolima malo okolo plahutariš pa onda podvečer  familija  i na kraju kad je vrijeme  za slušanje po osobnonoj varijanti ? ... ? :pardon:

ene , slusam po vasceli dan a kad dodje to sto navede na kraju , ja se obicno zanesvestim

nema druge do staviti tuner i one RCA kuteje sto nabavih , u spavacu sobu , da sviri radio 24/7

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze da se cuje i oseti, ako izvor prezentuje to sto treba..ako je otseceno, sta li se onda cuje?

 

Stvar je licne odluke cemu hobi sluzi, ja recimo volim cist i jasan neopterecujuci zvuk, a sprava moze da lici na gremlina. Ali je to moja licna stvar

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, vladd said:

CD otsecen(vrlo ostro) na 20KHz zbog inicijalne figitalizacije na 41KHz...

To nema kod mene na DAC, i radi bez problema, zato sam ga i odabrao iz gomile.  Kako je to izveo nisam sasvim upućen konstruktor kaže da nema filtera. Radi četvrtke na 96kHz bez zaobljavanja i overshoot-a.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a gde mu analiza , sto bi bilo na mestu  ako nam je pravi i korisni verizam na pameti , a ne presipanje iz supljeg u prazno oliti l'art pour l'art ........

ene

supervisoki secen 6db na 20k , je toliko i toliko db minus na 10K , sto se itekako cuje , stagod da je seceno iili nje seceno intrinsic filterima i ustanovljenjem medijuma

 

a dokle dobacuje , jeste - vazno isto toliko koliko je vazna maximalna brzina auta koji po vasceli dan vozas po Prestonici ...... ugodnost pod pozadinom , grejanje i hladjenje , kao i grunt kad stisnes gas odnosno kocnicu ..... to su stvari koje su bitne

mnogo mi se bavite kolokvijalnim u zadnje vreme , knjige braco Srbi , knjige ...... manite se periodike

:rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da kazem i ja koju na prvobitno pitanje: Kod mene to izgeda ovako:

Dac, pa 25 K pot, pa B1 buffer, pa F2 pojacalo, pa telefonac, pa B200 fullrange. Izbacio sam Jfet Boz pretpojacalo,umesto njega samo B1 buffer, zato sto sam uvideo da ima dovoljno pojacanja za 95% slusanja, razlika je samo u tome da li pot stoji na 2 sata umesto na 10, i mislim da je sada bolje. Ako hocu glasno a da ne distorzira, lepo ga samo okrenem do kraja. Cak sam razmisljao da ugradim "full throttle bypass switch" tj. Krakospojim potenciometar, za prilike kad hocu glasno da slusam, ali zbog mira u kuci to se nece skoro desiti. Tako da, neke stvari su najbolje kad ih nema, ali zbog nuznog zla mora da ih ima, a tu spadaju Pot, interkonekti, zvucnicki kablovi, skretnica, zena...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, vladd said:

Moze da se cuje i oseti, ako izvor prezentuje to sto treba..ako je otseceno, sta li se onda cuje?

 

Stvar je licne odluke cemu hobi sluzi, ja recimo volim cist i jasan neopterecujuci zvuk, a sprava moze da lici na gremlina. Ali je to moja licna stvar

Iako se u spavaćoj sobi odim što se spava obavljaju još koje kakve djelatnosti , obzirom na godine stavio sam i TV . Sad da ga baš ne slušam sa njegovim  zvučnicima kupio sam u tržnom centru  za cc 150 ojra  quadro  5. 1  "sustav "   Tzv  Igla  zvučnici . Nikad nisam  spojio sve zvučnike , neg  stereo i 3d . I mogu vam reč da preko Tv-a se jednako naslušam glazbe   3 program HTV - jazz i klasika - kao i na  "pravom" sistemu , Valjda mentalni sklop se uključi , pa ne očekuje previše . Nije ko mono tranzistor !.  Ima tu i čak zvučne  slike , nije  cvijeće . al miriše ? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, NIXIE said:

To nema kod mene na DAC

I, pustas sta preko dac-a? Nema veze sta dac ima, poenta je u izvoru zvuka.

2 hours ago, Zen Mod said:

a dokle dobacuje , jeste - vazno isto toliko koliko je vazna maximalna brzina auta

I to je jedan od aspekta, sta ce i kako raditi na nizim brzinama...

Svakako ce imati mogucnost vece dinamike rada, voznje, reprodukcije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, vladd said:

I, pustas sta preko dac-a? Nema veze sta dac ima, poenta je u izvoru zvuka.

Puštam šta stignem, sa PC, ili sa DVD, samo htedoh reći da DAC nema analogni filter na izlazu, a nema ni digitalni filter. Filter mi je sve ostalo u sistemu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 2/12/2019 at 11:47 PM, Zen Mod said:

solo pot (10-25Klog) je referenca

Mala korekcija ovoga što je ZM napisao :

solo atenuator je referenca ... tek tol'ko da ne budemo isključivi i/ili ograničeni sa izborom ... npr. AVC/TVC, diskretni (stepped) attenuator, Lightspeed, itd ...

A sa dodatkom kvalitetnog bafera, to bi veoma lako mogla biti dobitna kombinacija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

budi siguran da sam mislio tacno ono sto sam napisao - solo pot (10-25Klog) je referenca

 

to je svima dostupno , nema iznenadjenja i varijacija (sem kvaliteta pota al bm ga ) , i sluzi bas za ono za cega referenca sluzi - cime god da ga menjas mora da bude bolje , inace nemoj ni menjati

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 minutes ago, NIXIE said:

Puštam šta stignem, sa PC, ili sa DVD, samo htedoh reći da DAC nema analogni filter na izlazu, a nema ni digitalni filter. Filter mi je sve ostalo u sistemu.

Materijal koji pustas ima secu na 20KHz, moze dac da ima ili nema sta hoce, po toj temi nebitno.

Druga je prica sta i kako radi izlazni stepen daca, sta mu smeta ili ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ja ni rekao da ti nisi napisao ono šta si mislio, već sam napisao šta ja mislim :)

A napisao sam to, između ostalog, i zato što većina referencu tumači upravo onako kako je to vladd napisao

Uostalom potova imamo (kvalitativno) raznih i to već samo po sebi predstavlja prilično nedefinisan i šarolik izbor (i trabant i rols-rojs su automobili). Ja sam samo taj izbor proširio na celokupnu paletu pasivnih  atenuatora i time pitanje preformulisao u pasivano vs aktivno pretpojačalo, što je, čini mi se, zapravo i bila dilema kod autora pitanja.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...