Jump to content

Moja glupa pitanja


Srecko

Preporučeni Komentari

Čestitke pokretaču teme na hrabrosti jer mi sa manjkom teoretskog EL znanja često i ne pitamo da ne ispadnemo još veće neznalice. Ali ko pita ne skita. 
Zato ću i ja priupitati zbog slične nedoumice. Elem, pre par meseci sam skupio hrabrost da povežem moj Atol dac 100 SE direktno na snagaša pošto dac ima softversku kontrolu jačine signala koja se može daljinskim upravljačem podešavati.

Razlika u zvuku na istom snagašu je bila tolika da nisam mogao da poverujem. Riboni više nisu bili oštri kao sa Luxmanom kao predpojačivačem i zvuk je obilovao energijom i nekom punoćom. 

Izvinjavam se na podugačkom uvodu, sve ovo gore navedeno me je bacilo u nedoumicu: da li je bolje dalje ići u potragu (često jalovu) za pedpojačalom koje će da legne dobro na snagaša ili razmišljati o pasivnoj varijanti samo  Alps pot između dac-a i snagaša.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, mrcelavi said:

Atol dac 100 SE direktno na snagaša

To sam i ja probao, u ovom slučaju zvuči čistije i oštrije nego preko lampaškog buffera, da ne kažem digitalnije. Nekom se sviđa, nekom ne. I dalje slušam preko lampi, blago obojen zvuk, mekši, fluidniji i prostorniji. Naviko se godinama na taj zvuk, pa to ti je. DAC direktno u pojačalo zvuči realnije, ali preko samo jedne lampe po kanalu može da se sluša beskonačno bez umora. Moj kum recimo ne može da ga sluša preko lampi, nervira ga takav zvuk, sluša samo direktno DAC u izlazno pojačalo i čudi se što se i meni to ne sviđa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, mrcelavi said:

ili razmišljati o pasivnoj varijanti samo  Alps pot između dac-a i snagaša.

Možeš da probaš, 10-20k log. Meni se nije svidelo, manje je dinamično nego sa buffer-om i oseća se lagani gubitak detalja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, mrcelavi said:

da li je bolje dalje ići u potragu (često jalovu) za pedpojačalom koje će da legne dobro na snagaša ili razmišljati o pasivnoj varijanti samo  Alps pot između dac-a i snagaša.

Kakav odgovor mislis da dobijes?

Ili da krenes mracnom stranom musavih svajsera, malo upoznas dzigerice sopstvenih komponenti, pa prema tome odredis sta treba, ili da gospodski probavas razne igracke na radost trgovaca.

 

FInale je ili ces da znas sta treba da cujes da ti bude prijatno, ili sta te ubede da ce ti biti prijatno. Pitanje je samo u kolicini vremena za "usviravanje" :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, mrcelavi said:

Čestitke pokretaču teme na hrabrosti jer mi sa manjkom teoretskog EL znanja često i ne pitamo da ne ispadnemo još veće neznalice. Ali ko pita ne skita. 
Zato ću i ja priupitati zbog slične nedoumice. Elem, pre par meseci sam skupio hrabrost da povežem moj Atol dac 100 SE direktno na snagaša pošto dac ima softversku kontrolu jačine signala koja se može daljinskim upravljačem podešavati.

Razlika u zvuku na istom snagašu je bila tolika da nisam mogao da poverujem. Riboni više nisu bili oštri kao sa Luxmanom kao predpojačivačem i zvuk je obilovao energijom i nekom punoćom. 

Izvinjavam se na podugačkom uvodu, sve ovo gore navedeno me je bacilo u nedoumicu: da li je bolje dalje ići u potragu (često jalovu) za pedpojačalom koje će da legne dobro na snagaša ili razmišljati o pasivnoj varijanti samo  Alps pot između dac-a i snagaša.

solo pot (10-25Klog) je referenca po pitanju cistoce i detaljnosti , ali n austrb dinamike , vrlo cesto na oba extrema spektra

dobro pretpojacalo , najcesce sadrzavajuci isti ili slican pot , mora da zvuci bolje - po sistemu korak nazad ali dva koraka napred - malo da se izgubi na detaljnosti , ali da se dobije na polju dinamike i frekventnog odziva

najbolje pretpojacalo je samo dva koraka napred

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, NIXIE said:

To sam i ja probao, u ovom slučaju zvuči čistije i oštrije nego preko lampaškog buffera, da ne kažem digitalnije. Nekom se sviđa, nekom ne. I dalje slušam preko lampi, blago obojen zvuk, mekši, fluidniji i prostorniji. Naviko se godinama na taj zvuk, pa to ti je. DAC direktno u pojačalo zvuči realnije, ali preko samo jedne lampe po kanalu može da se sluša beskonačno bez umora. Moj kum recimo ne može da ga sluša preko lampi, nervira ga takav zvuk, sluša samo direktno DAC u izlazno pojačalo i čudi se što se i meni to ne sviđa.

Slažem se sa tvojim kumom ali razumem i tebe. Upoređivao sam zvuk  lampaša i ovaj gore naveden, čak sa 3 različita kompleta lampi. Zaključak, jeste, volem ja lampaški zvuk ali...  dak +  SS u A klasi  je umiljato mače koje očas bude opaka zverina kad zatreba. 

Nedoumica je oko tog softverskog pojačanja u dac-u odnosno primetno je opadanje dinamike u donjim registrima kod tihog slušanja ali kad se napanji to je izvrsno, kod lampaša nije toliko izraženo. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 hours ago, vladd said:

Kakav odgovor mislis da dobijes?

 

Ne svakako u stilu kupi to predpojačalo i td. Za to mi nije potreban ničiji savet već sopstvene uši. Problem je što sva predpojačala koja sam imao prilike da slušam su unosila u sistem svoj zvučni karakter (ili farbali zvuk ili ga činili sterilnim kao npr Audio Research bože me sakloni a lep na oko).

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, Zen Mod said:

solo pot (10-25Klog) je referenca po pitanju cistoce i detaljnosti , ali n austrb dinamike , vrlo cesto na oba extrema spektra

dobro pretpojacalo , najcesce sadrzavajuci isti ili slican pot , mora da zvuci bolje - po sistemu korak nazad ali dva koraka napred - malo da se izgubi na detaljnosti , ali da se dobije na polju dinamike i frekventnog odziva

najbolje pretpojacalo je samo dva koraka napred

Ok sada je jasnije, pot može biti samo experiment ali ne i krajnje rešenje i neće doneti pomak u odnosu na softversku kontrolu na daku koja je prilično crnogorsko rešenje. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se uključim u diskusiju i ja iako ne bih trebao.

Rekao bih da kada bi čovek koristio samo jedan izvor npr. DAC onda bi verovatno mogli preampa i da se odreknemo[emoji3526].

Međutim, korišćenje više izvora (koji mogu biti toliko različiti po izlaznim parametrima) mislim da čini preamp apsolutno neophodnim.

Uticaj preampa na boju zvuka (pomenuli ste farbanje zvuka), više govori o kvalitetu-izboru preampa nego o potrebi uključivanja preampa u sistem.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Srećko, slažem se s tobom oko različitih izvora zvuka i neophodnosti preampa ali ne i sa konstatacijom o kvalitetu i izboru preampa.

U predhodnom postu sam napisao nonsens da sva predpojačala i td. tačno je reći ona koja sam slušao a ne sva ili svako.

Daklem one koje sam slušao su unosili svoj zvučni karakter u sistem na ovaj ili onaj način. 

Naći neutralan uređaj a da ne košta 20 K nečega, e to je već malo teže a i nisam ljubitelj sulude kupovine i neprestanog menjanja uređaja. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, mrcelavi said:

Nedoumica je oko tog softverskog pojačanja u dac-u odnosno primetno je opadanje dinamike u donjim registrima kod tihog slušanja ali kad se napanji to je izvrsno, kod lampaša nije toliko izraženo. 

To je poznat problem, zato što se utišavanje u digitalnom domenu radi množenjem originala sa brojevima koji kao proizvod tj. rezultat daju tiši zvuk. Pri tome se javljaju zaokruživanja i greške koje su tim veće  što je manji broj bita. Kažu da kod ovih novih DAC-ova sa 32 bita to radi mnogo bolje, kao analogni potenciometar. A i inače kad se utišava bilo čime, prvo nestaju niske frekvencije, takve su nam uši. Ima toga oko digitalne regulacije jačine po netu, pa potraži, nisam se nešto udubljivao u tu tematiku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, mrcelavi said:

Ok sada je jasnije, pot može biti samo experiment ali ne i krajnje rešenje i neće doneti pomak u odnosu na softversku kontrolu na daku koja je prilično crnogorsko rešenje. 

Ako budeš radio pasivni atenuator, gledaj da kabal do pojačala bude što kraći. Ja imam jedan za probe, nažalost potenciometar je neki običan, nije Alps pa nije ni neki zvuk. Može da se sluša ali nije to ono pravo. Možda  bi neki SS buffer iza pota bio pravo rešenje za tebe.

Meni je pot+buffer neophodan jer koristim i DVD kao transport, a tu nemam regulaciju jačine, a nema je ni DAC.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U prevodu receno, izlazni filter dac-a je osetljiv na izlaznu impedansu.

I onda kada se to zna, lakse je napraviti listu detalja na koje treba obratiti paznju, ili paziti, nego se vremenom susretati sa detaljima, nekada ne znajuci sta da se preduzme.

 

Moguca je i opcija prerade izlazmog bafera dac-a, npr, sto moze znacajno da popravi efekte ponasanja komponenti.

Namerno necu da kazem da se "popravi zvuk", posto nema sta u zvuku da se "popravlja", on je sa izvora maksimalan, kakav god da je, nego je usput signal necim degradiran, najcesce fazom(brzinom), sto se jako odrazava na reprodukciju u prostoru.

 

Postoje izvori koji daju jako kvalitetan signal, i postoje izvori ogranicenog kvaliteta..i postoji obrada signala sklopovima koji su saroliki sa koncepcijama, osobinama i efektima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako definisemo da je kvalitetan signal onaj sa najvise informacija, detalja, onda mozemo da razmisljamo u smeru brzine komponenti koje pojacavaju taj signal.

 

Ali i da, sa malom greskom konstatujemo, da je recimo dac i mm u sustini jedan fini mid fi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, vladd said:

Ali i da, sa malom greskom konstatujemo, da je recimo dac i mm u sustini jedan fini mid fi...

Samo MC valja i vinil, jel to misliš? :laugh1tooht:

DAC je bre vrhunska sprava za muziku kad se odradi kako valja. I kad su dobri fajlovi. I  kad si lenj pa navikneš da puštaš muziku jednim klikom i ne moraš da ustaješ iz fotelje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, Srecko said:

Međutim, korišćenje više izvora (koji mogu biti toliko različiti po izlaznim parametrima) mislim da čini preamp apsolutno neophodnim.

Uticaj preampa na boju zvuka (pomenuli ste farbanje zvuka), više govori o kvalitetu-izboru preampa nego o potrebi uključivanja preampa u sistem.

Ja se godinama nadam da će se pojaviti neka digitalna kontrola jačine zvuka bez mana, sa jako malim izlaznim otporom, da se rešimo potenciometara, ali nikako da dođe (ili možda postoji takav čip ali ja nisam upoznat).

Tebi za Dynaco i Quad bi bilo dovoljno samo to, još da ima par ulaza i daljinski završen posao na duže vreme.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bole mene jel' lofi ili midfi ili hifi ili hiend , bitno da slusam muziku i da uzivam

kad sam u radionici , sve vreme sviri na Boobz, kad sam u autu dobar je i vabricki sistem fiat punta za RBG2 , kad sam kod kuce najcesce  slusam muziku za kompom - dva mala matora Panasonic FR sa nekim noname woof

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...