Jump to content

Notch filter na vuferu


shonne

Preporučeni Komentari

Aj malo da glasno razmisljam. Zavrsim sa elektronikom ovo sto poceo i onda da finisiram kutije, kako ja hocu.

Em sto cu da menjam visokotonce,  razmisljam da dodam jos jedan vufer, pa malo nedoumice, kako bi to islo u praksi.

za skretnicu i kutiju znam sta i kako, koji rez... ono sto me buni jeste notch filter na vuferu...

notch.jpg.4bd5584e529172c46ed527fd1ad7fe55.jpg

Desava se da sa njim se menja fr odziv, smanjuje za nekoliko dB.

impedansa.jpg.f62e6b9d87eac4413f404fbfbd2456cf.jpg

Ali zato moze da se ispegla impedansa...

Da li neko imao iskustvo sa tim, kakav je dozivljaj sa notch filterom u praksi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam baš najstručniji sa tim notchem, ali ovako prvi komentar bi bio:

- Za slušanje normalnom glasnoćom, nije neophodan, mislim bar za tvoje kutije na kojima ne vidim ništa specijalno problematično sa impedansom.

- Za vrlo glasno slušanje, olakšaće posao pojačalu, tu opet zavisi kakvo je pojačalo, i smanjiće kretanje membrane pri rezonantnoj frekvenciji što će dozvoliti kutiji da podnese jaču snagu... Mada kao što i sam vidiš na uštrb gubitka par db na toj frekvenciji.

Čini mi se da ti je to što si izmodelovao kompresiona kutija? Ako ti već treba takav odziv, probaj malo da se igraš i sa bandpass-om, imaš tu sve u bass boxu. Za njega možeš da prođeš sa mnogo jeftinijim drajverom i manje skupih delova u skretnici. Mada nisam siguran da je to ono što želiš, deluje da si se već opredelio za skupi Scan u kompresiji

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj SS trenutno svira u 40L BR, a razmisljam da ga gurnem u kompresiju od 16L kako bi iskoristio sta kompresija nudi, poboljsam attack. Zato nece da ide nisko...

Drugi vufer bi isao samo za nize frek, kutija bi bila neka BR da li sa nekim SB acoustic ili opet Scan speak, videcemo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sinkoovajsinko

a da ti nacrtas taj notch , pa da vidimo jel to bas notch ili je nesto drugo ......

msm, po ovim krivama , ne ide to nesto visoko , bem ja taj driver koji treba notchovati a radi u pojasu od Fs do 500Hz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, Zen Mod said:

sinkoovajsinko

a da ti nacrtas taj notch , pa da vidimo jel to bas notch ili je nesto drugo ......

msm, po ovim krivama , ne ide to nesto visoko , bem ja taj driver koji treba notchovati a radi u pojasu od Fs do 500Hz

ovo sam simulirao u programu... zaokruzeno je notch...

Untitled.jpg.a8c880dc6d90a2d4c893ab40ee706003.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

posmatraj ovako...

Untitled.thumb.jpg.c5347e6a2ee4eee8f05cf7da8f4a5512.jpg

vufer u kompresi rez sa 5,6mH i paralelno 1ohm i 68uf  ukrstanje sa mid vuferom na nekih 220hz...

kada bih stavio notch, kao sto rekoh gubim db ali sta dobijam...

naravno i mid bi morao da odradim atenuaciju...

koliko shvatio u prepisku sa ljudima, da imam neke lampe pa da radim notch...peglam impedansu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne znam bolan ..... po pitanju faza - najednostavnije/najbolje/mome mozgu najlakse je da veliki woof prakticno pokriva tj/ radi baffle step correction za midbass

odaberi box za midbass koji ce ti dati najbolji impulsni odziv i najbolji fazni odziv , onda popunjavaj levo sa velikim

notch tu meni nije logican (ako sam ispravno shvatio - notch kod velikog) ..... resavaj susret sa lowpass kompletno ...... kakav peak tu moze da se javi na pojasu od 200Hz?

bahata gvozdjusa sa motorrun u paralelu ima da odradi posao ihaj

 

sa druge strane - po krivama ja tu ne vidim nijedan bas , prije dva mida , jbt - peak mu na 100+ Hz?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zamisli da skroz levo od zadnje slike ima jos jedan koji radi samo manje frek...

razmislja se nesto izmedju ova dva drajvera...

Untitled.thumb.jpg.4d76ef494cf9666c020b84fc03e0e3d0.jpg

kad se ubaci zadnji, kutija bi trebalo da bude slicna kao ovo:

kutija.thumb.jpg.b18b9bfb1772065904838ec283aee262.jpg

pa nisu sve velike kutije Tannoy :D

da ne ulazimo u pricu gde cu da slusam ovo, kolika mi je soba... na livadu cu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mogu ja brate sve da zamislim , nego si me zbunio sa duplim grafom u postu 7 ........

da stavis jednu krivu za taj bas , drugu za midbas , pa da te razumem ...... nego mi dade krivu od basa u postu 9

upetljo si sa objasnjenjem :smesna:

jasta nego nisu sve velke kutije Tann

meni svejedno sta su , cim su dovoljno velike .... i dobre :hihihihi:

 

image

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, shonne said:

Ovaj SS trenutno svira u 40L BR, a razmisljam da ga gurnem u kompresiju od 16L kako bi iskoristio sta kompresija nudi, poboljsam attack. Zato nece da ide nisko...

Drugi vufer bi isao samo za nize frek, kutija bi bila neka BR da li sa nekim SB acoustic ili opet Scan speak, videcemo...

Ako budeš vezao dva basa u paralelu, jedan kompresioni u maloj kutiji a drugi BR u velikoj kutiji, ako budu lepo raspoređene i dovoljno razmaknute rezonantne frekvencije (imaćeš tri pika), zbog paralelene veze doći će do peglanja impedanse, odnosno na rezonantnoj frekvenciji kompresionog drivera dominiraće impedansa onog BR drivera i obrnuto,  ali ćeš imati duplo manju impedansu a time i veće opterećenje pojačala.

Rezonantni pik u kompresiji može da se skine recimo i varioventom, aperiodic damping, to je bolje od BR.

 Kažu da notch na rezonansi treba eventualno stavljati samo za lampaše, za SS pojačala nema svrhe, samo se kvari zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mnogo to sve komplikovano deluje, teško je napraviti dobro i običan trosistemac, a ne to :D

Ako hoćeš "attack", ma šta to bilo, zar nije bolja jedna 15" :D

Ako hoćeš odlično kontrolisan bass, onda aktivna skretnica pa na bassu posebno pojačalo sa većim dampingom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sam' ti udri kako si krenuo

jedino sa skretnjacom kreni od jednostavnijeg , pa kad sastavis i krenes meriti i slusati , onda komplikuj

nemoj odma u glavu , neces se ispetljati nikad

ene , ima li kod Troelsa nesto komparativno?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma naravno...

to nije klasican 4 way, vec je vise 3,5 way... sve kod Troelsa ima, pitanje je da li bih se odlucio da nema :)

iskoristice se postojeci projekat, mod sa tim kompresionim i BR koji radi samo na nize fr. Za sad simulacije se odlicno uklopile.

Osnova koju imam 3 way nema notch filtere i vise mi je bilo da ih ne stavljam, jer bi to komplikovalo situaciju sa atenuacijama mid i visoki...

Jasnija je slika sad :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...