Jump to content

I još jedna gramofon vs digitala tema...


Srecko

Preporučeni Komentari

To su Srecko sve teme "divide et impera", kao neke polarizacije u rovove, pa ajd da se gadjamo nepostojecim ili subjektivnim argumentima.

 

Sve zavisi od mastera. I tu su tacke svih tacaka, po pitanju razlika. Niti su svi vinili isti niti je ludovanje sa digitalnom obradom isto..a biznis je u pitanju, radje ce izmodelovati zvuk da bude prijemciv na masovnim uredjajima, kojih ima milijarde nego isterivati mak na konac za neku vrhunsku audiofiliju, koje nema ni 1%(ako ne i 0,1%) od trzista..

 

Audio signal je relativno prost, i spor, pa je siroko polje za mnogobitne digitalizacije(da se digitalizuje signal potrebno je vreme..malo ali vreme), pa se siri igranjac i cepka kvalitet, i bogati trziste.

Ako se gleda odnos signal sum, onako elektricarski, tu je digitalija superiornija i bolji su rezultati na low level reprodukciji(manje ali ionako necujne su razlike na vrhunskim kompletima), a pogotovo je digitalija superornija po pitanju mobilnosti....pa sve ostaje na ukusu i tacki gledista...kao kada poredis plavusu i crnku, koja ima veci broj cipela...mislim, moraju da imaju cipele, ali to je bitnooo.... :) 

 

Ali, svako ko umesa prst, i krene da zaradjuje makar cent od price i posla, ili da razvije neki drugi interes, egzoticnosti i neobicnosti...krenuce da troluje i usmerava vodu na svoju vodenicu...

Vinil je ritual nesavrsenosti i velikog zadovoljstva :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naleteo sam na taj članak, procitao ga i učinilo mi se da bi mogao nekome biti zanimljiv.
Zato sam postavio link.
Lično pojedine gramofone doživljavam kao umetničku studiju iako sam se opredelio za digitalne uređaje.
Razlog izbora je pragmatičan. Gramofon čak i dobar (skup) može se kupiti ali napraviti viniloteku je visedecenijski trud. Ne kupuju se vinili na metar kao ni knjige za biblioteku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A to, mora se odmah napuniti tri zida.. :) 

Veci je problem sa vinilom od broja ploca, skup sport, a pride nije plag end plej, vec zahteva pazljiva podesavanja i proveravanja mehanike, pazljivo uklapanje komponenti, i detaljno poznavanje sprava...psihoakustika je slabo od pomoci. Male greske postaju primetne.

Pod skup sport mislim, da su potrebne znacajne razlike u novcu za nesrazmerno sitna unapredjenja kvaliteta.

Sto je za digitaliju krajnje komotno i beskrajno lakse, mozes da se naslonis na velike price, a i ne moras, uvek ce biti reprodukcija sa utiskom visokog kvaliteta.

A uvek mozes u neinformativne igre da krenes, da menjas delice i da se odusevljavas zvukom, cak i kada taj igranjac nema neke veze sa promenom kvaliteta signala.

P.S.

Evo poslednji primer, frisak, ozivljavanje Sonijevog 1100 idler gramofona(sreca je idler bio perfektan, inace je 50$)..ne racunajuci moj gratis rad(od efektivno nekoliko temeljnih sati, ali uz nabavke, trajalo je deset dana), neuzimanje ultravrhunskih, ali pristojnih konektora, kablova, vec posedovanja finih masti, rastvaraca i ulja(bez troska), uz najjeftiniju novu Ortofonovu MM glavu, nesto pribora... izaslo oko 20k dinara...a gramofon na trzistu kosta 100-150$...u bazicnom nesredjenom stanju...

I sve u svemu je samo pristojni low level..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre otprilike 35 godina imao sam Linn Sondek LP12 i preko 500 vinila (odabranih naravno po mom ukusu) od kojih je ogroman broj bio direct cut Sheffield.

Znam koliko mi je bilo potrebno vremena da ih iz Engleske dobijem-kupim, a za samo nekoliko dana sam nešto prodao i veći deo poklonio rođacima i drugarima[emoji3526] (debilno).

Nikada se više ne bih upustio u pravljenje viniloteke, jer je to u mom slučaju bilo sačuvaj bože (opsednutost).

Sada sam mator i potpuno zadovoljan za mene komfornom digitalnom varijantom računar-DAC, i jedva čekam da postanemo normalna država da kao čovek se pretplatim na neki servis tipa Spotify ili Apple Music i da kao čovek strimujem sto mi duša poželi u flac ili AAC formatu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja to gledam malo drugacije, onako, for the record, iako znam da ima sacica istomisljenika.

Nekada je vinil bio izvor, unikatni. To sto se neki danas busaju sa master trakama je samo posledica razvaljivanje tog dela industrije zabave, pre 4 decenije su masteri bili arhivirano kabasto vlasnistvo izdavacke kuce. Sipak za pojedinca, sanse nije bilo da se to poseduje bez ozbiljnog kriminala.

Uz gram je bilo neophodno imati, za neki srednji pa navisi level, obavezno kasetofon, ili najskuplju verziju, dobar R&R...za nasnimavanje muzike ili celih albuma,  i svakodnevno arcenje..sto po kuci sto po vozilima. Da se stedi i vinil i glava. Pustaje ploca u retkim trenucima perfekcionizma i razgibavanja sistema.

Ali sad je to meni kao domaci rostilj i mek. Digitalija je otkinula trake,  kao arceci zapis, ali gram je ostao, kao starinjski auto, kojeg treba pregledati pred svaku voznju, dotezati srafove i stelovati zazore zarad uzitka bazicne vozje...bez bord kompjutera, serva i gps-a..

Ono sto se meni malo ne svidja kod digitalije je taj aljkavi odnos prema prenosu informacija, iako je to dovoljno dobar protokol, najgori je od svih..

Kod vinila se elektronika privukla maksimumu racionalnog pojacanja, oko te magicne granice 60dB klasicnim pojacavacima, i to je jedna nedaca od limita, druga muka je preslikavanje kanala, a treca je preciznost mehanika..i osim tog pojacanja, svuda su otvorena vrata za poboljsanje...kod digitalije prakticno nema korisnih stepeni slobode za napredak. Sve prolazi kroz aljkavi protokol prenosa..koji je takav kakav je..dok se ne prevrne trziste naglavacke i napravi novi..

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, vladd said:

Ako se gleda odnos signal sum, onako elektricarski, tu je digitalija superiornija i bolji su rezultati na low level reprodukciji(manje ali ionako necujne su razlike na vrhunskim kompletima), a pogotovo je digitalija superornija po pitanju mobilnosti....pa sve ostaje na ukusu i tacki gledista...kao kada poredis plavusu i crnku, koja ima veci broj cipela...mislim, moraju da imaju cipele, ali to je bitnooo.... :) 

Cinimi se da se malo obraca paznja na dinamicki opseg koji je kod digitalije mnogo veci nego kod ploca.

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje je sta je to "mnogo"..

Ako je za vinil 70 a 16 bitni cd 95..to jeste vise, ali ne i mnogo.

Ali to je teoretska prica, vezama i za sum, u realnosti se dinamika modeluje, zavisi od tipa muzike, a najvise od masterovanja i kompresije.

Stare master tape masine su isle do 77dB 

 

Za krajnjeg korsnika razlike nisu toliko krucijalne, i konstantne, vec variraju od slucaja do slucaja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma CD zvuči kao ništa u odnosu na TrueHD i DTS-HD MA....

Znači tek Master Audio za bioskope može da se poredi sa vinilom...

I tu digitalija saranjuje LP.

Konkretno nekompresovan TrueHD. Oduva te iz cipela....

Imam dosta  Blu-ray diskova.... 

 

Maximum encoded bitrate je 18 Mbit/s za TrueHD.... Znači audio zapis od sat je jedno 15 giga na hardu. :smesna: 

 

p.s.

 DAC koji nema 6 analognih kanala pravi na licu mesta 2-kanalni mix od  6-kanalnog  mastera .:sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jbg, LP ima dušu. Moraš da ustaneš, okreneš ploču, pomeraš ručicu, nema premotavanja i da preskočiš pesmu mora opet da ustaneš, brojiš po ploči...

Zato je tako sjajno! Ritual slušanja muzike! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

The most die-hard vinyl fans say that the quantisation of the audio on a CD makes the reproduction clinical and thin in contrast to the warmth and depth of records.

Ovo je suviše uopštena konstatacija.  Ne kaže se da li su u istom cenovnom rangu CD plejer i gramofon, a ima i raznih CD-ova i ploča, ovakvih i onakvih. Svaki put kad pustiš ploču gubiš deo informacije zbog habanja. Mnogi digitalizuju vredne ploče za slušanje, da ih sačuvaju od propadanja, jer znaju da toga nema više.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Aleks said:

Jbg, LP ima dušu. Moraš da ustaneš, okreneš ploču, pomeraš ručicu, nema premotavanja i da preskočiš pesmu mora opet da ustaneš, brojiš po ploči...

Zato je tako sjajno! Ritual slušanja muzike! :)

tako je...zato sam i rekao da daljinac ubija muziku tj slušanje muzike...5 sekundi i prebacuj, pola minuta opet prebacuj, skače se sa pesme na pesmu...ovako, kad pustiš ploču i uvališ se u fotelju, će se racqu moj da se dižeš svaki čas, nego sedi i slušaj:sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tako je...zato sam i rekao da daljinac ubija muziku tj slušanje muzike...5 sekundi i prebacuj, pola minuta opet prebacuj, skače se sa pesme na pesmu...ovako, kad pustiš ploču i uvališ se u fotelju, će se racqu moj da se dižeš svaki čas, nego sedi i slušaj:sarcastic_hand:

Ovo me podseti na onaj vic kad priča ćale sa sinom pa mu kaže: “Popeo si mi se na vrh glave sa tim tvojim drugarima, kao ne viđeni ste švaleri a krešete prelepe tinejdžerke. Ja sam bre švaler. Tete koje ja krešem vama bre ne bi mogao ni da se digne na njih”.
Tako i vinil[emoji3].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

The most die-hard vinyl fans say that the quantisation of the audio on a CD makes the reproduction clinical and thin in contrast to the warmth and depth of records.

Ovo je suviše uopštena konstatacija.  Ne kaže se da li su u istom cenovnom rangu CD plejer i gramofon, a ima i raznih CD-ova i ploča, ovakvih i onakvih. Svaki put kad pustiš ploču gubiš deo informacije zbog habanja. Mnogi digitalizuju vredne ploče za slušanje, da ih sačuvaju od propadanja, jer znaju da toga nema više.

Cenovni rang je do jednog momenta merodavan, a posle je budalastina. Merodavan u smislu tehnike, posle krece fenseraj, luksuz i ostalo...

 

Elem, primeri specificno digitalizovanog mastera obicno nemaju veze sa komercijalnim masterom, a to sve ima jos da se zvacka do isporuke potrosacu.

Problem digitalne obrade je jedan deo price, transport pcm-a i d-a konverzija drugi. Sam taj princip je tehnicki dovoljan ali low level, tako da neko izsizavanje egzotike u startu deluje ...cudno...

Za vinil je otvoreno polje unapredjenja detalja, izbora kompromisa, vrhunskih resenja, i mehanickih i elektricnih, mnogo je realnije zalazenje u hiend, preterivanje i egzotiku, pa i sa efektima na finalni zvuk...naravno matrijala sa ploce.

Od vrha igle, preko kantilevera i rasporeda kalemova, preo zica i rucki, uticajnog gajtana, prvog stepena pojacanja, sut, lampa ili fretovi, pa do preciznosti riaa i na dalje

 

 

Kod digitalije, ne moze da se menja usb protokol, ogranicena je promena sinhronizacije, i tu ima podela da li stokirati i reklokovati ili ne, nema zamene plasticnog sociva za stakleno, recimo, nema zamene modela lasera, ionako sklonog tehnoloskom usavrsavanju, nema zamene motora, mogu malo da se birkaju cipovi, oscilatori vrste izlaza iz dac-a..vrlo suzeno podrucje navodnog(ili realnog) unapredjenja, ali uz prethodnu skucenu i ogranicavajucu situaciju..

Konforno se svelo na modelovanje ispravljaca, i izlaznog stepena...uz naravno igranjac oko kablova i konektora, pa ko koga ubedi da je sada iju situacija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono gde je meni falinka, odredjenog stepena, npr...principijelno

Kod gramofonske glave ima beskraj prica, te koji je vrh, te kako rezan, te konus, oval, paroc ili sta god, te koji uglovi i radijusi, te ovaj te onaj kantilever..

Kod lasera recimo nema koji su uglovi zracenja diode, kakav je kvalitet cilindricnog sociva(po pitanju i trajnosti i prozracnosti) i preciznost fokusa...

Sto su u sustini kvalitativne osobine, i jednog i drugog sistema, ne ulazeci da li razlike rade ili zvuce ovako ili onako, jednostavno, laserski komplet je takav kakav je, nema opcija, prosto nema info za debatu... toj ti je sto ti je, a ti se sigraj sa lepljenjem bitumena na kutiju, plafon i zidove...nema igranjca u sustini, sve nesto osmisljeno za nekakvu igru van sustine..

I tako nadalje..uvek su zataskana ogranicenja, a izmislja se zabava na najmanje znacajnoj zoni.

Nema izbora, nema ponude izbora, pa da se krljamo sta je bolje...jednostavno..no piping...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To famozno štelovanje gramofona može da popravi ili pokvari zvuk za par %. Naravno uvek ima zaluđenika koji tretiraju svoj gramofon kao bonsai i glume ludilo sa uglovima i protraktorima i matovima i kapacitetima itd. Ako imaš fabrički gramofon sa fabričkim šelom, otvori se za dobru glavu i preamp i vozi. Ako si profesor Baltazar sa beskonačnim slobodnim vremenom to je druga priča i nema veze sa hifijem nego sa psihijatrijom.

Sa druge strane vi CD zaluđenici ste isto tako napravili raketnu nauku od op-ampova i čipova za konverziju i odvojenih napajanja i guma za bicikle ispod transporta i uvredljivo lošeg zvuka kopiranog cd-a i bogaoca ;) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

 

Kod lasera recimo nema koji su uglovi zracenja diode, kakav je kvalitet cilindricnog sociva(po pitanju i trajnosti i prozracnosti) i preciznost fokusa...

Sto su u sustini kvalitativne osobine, i jednog i drugog sistema, ne ulazeci da li razlike rade ili zvuce ovako ili onako, jednostavno, laserski komplet je takav kakav je, nema opcija, prosto nema info za debatu... toj ti je sto ti je, a ti se sigraj sa lepljenjem bitumena na kutiju, plafon i zidove...nema igranjca u sustini, sve nesto osmisljeno za nekakvu igru van sustine..

I

ovo da se preispita :sarcastic_hand:

ozbiljno, šta su onda tracking offset, tracking gain, focus  gain, focus offset i ostale štelalice na cdp, mislim imam jedam pojeftin denon koji sam jedva naštelo 

misim sad je zvuk nebo i zemlja :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...