Jump to content

Kablovi, filteri, utikači , ispravljači, osigurači , LETVE, napajanja, trafoi , namotaji oko kondenzatora


NIXIE

Preporučeni Komentari

1 hour ago, BANAT said:

Po ovome zakljucujem da nije problem do mreznog kabla nego do tvog pojacala , mislim da u mreznom delu pojacala nesto nije odradjeno kako treba ili je nesto popustilo , cim se nivo suma menja u zavisnosti od upotrebljenog odnosno vrste kabla .

Vrlo moguće s obzirom da je to pojačalo iz 1988 godine. Do sada nije servisirano. Mada još uvek šljaka, samo sada u garaži gde je i radionica. Zabavlja me dok švajsujem ,,izakuće":).

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mudar je Ozren, mislim nije bas korektno ga simplifikovati. :) 

Prihvatio je "eskivazu" na udar cujnost kabla, ali je preporucio izradu vrlo kvalitetnog kabla koji smanjuje sum, ima dobru izradu, dobre spojeve, i pride preporucuje da kabal pre ubadanja proveri strucna osoba, naravno, ne moler nego elektrotehnicke struke..

Sto 99,99% audiofila(ili 99,9996 OFC audiofila) komotno odbaci.. :) , kao i eventualije okolnih smetnji, svi nesto tretiraju em embijent kao da su na pola pustinje...

 

Susreo sam se sa jedno 4-5 slucajeva okolnih smetnji, pre svega "zgradnih" transformatora, koji su generisali takvo polje da je sve zujalo, a preko 2m od zida sobe, slika na monitirima i televizorima bila modulisana...

Najdramaticniji slucaj je bio kod prijatelja u MMLugu, koji se stalno zalio, te na tjuner, te na tv, te pojacalo ima pola volta na izlazu, pa mu ne valja instrument.

Dam mu ja moj, kao trebao bi da radi, ali ista situaicija. Nema izbegavanja, krenem, nekako se izkomuniciramo  da nabasam na kucu, kako sam se parkirao, sve je bilo jasnije. Maj mesec, 20-ak stepeni, a kabal od dalekovoda na 15-20m iznad krova...oklembesile se zice, leti jos malo nize..

 

I sad, nekome u nezgodnom okruzenju, a slusa muziku i igra se sa spravama, i ne pada na pamet da snimi bar mapu snaznih izvora em, mrezni kabal moze i da napravi cujnu promenu, recimo samo sildovanjem...

 

A recimo, solitercine na Banjici imaju trafoe za svaka dva sprata, znaci bar dvadesetak stnova okolo je u polju, bar dve sobe od par stanova pored ulaznog trafoa u zgradu, prizemlje i prvi sprat, blizina elektrodistributivnog centra, industrijskog postrojenja, antene mobilne telefonije su otprilike u svakom kvartu bar dve, za kablovske instalacije monteri cesto  otkace uzemljenje, pa se pojavljuje fantomskih 90-100v na masi kablova, retko ko zna kakav mu je kvalitet uzemljenja, a i kada se rade instalacije, obicno se biraju najjeftiniji i efikasni majstori, koji kako god lose da urade, vaznije je da nisu pravili puno prasine...

Bolje je proveriti neke detalje, vise zbog zdravlja nego zbog hife...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, vladd said:

.

Bolje je proveriti neke detalje, vise zbog zdravlja nego zbog hife...

 

I za jedno i drugo , rešenje je ovako nešto

farady cage BerlinInstitueofTechnology.jpg

 

Ovde su uređaji bešumni..... 5cm je deblijina mumetala

ko nema toliko para - i ovakav  faradej je odlično rešenje ako ima dalekovod iznad spavaćeg

maxresdefault-1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šalu na stranu, sa strujom se nije igrati. Naravno da se kablovi proveravaju, pogotovo prilikom lemljenja direktno na ploču. Oklopljavanje kablova me je zainteresovalo pošto iznad kuće upravo imam dalekovod koji je tu postavljen pre više godina. Nameravam da proučim određene zakone u smislu usaglašenosti sa EU pa da zalepim tužbu elektrodistribuciji. Po jako vlažnom ili maglovitom vremenu se može ponekad videti neka vrsta oreola oko kablova dalekovoda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, Mikorist said:

Ovde su uređaji bešumni..... 5cm je deblijina mumetala

ko nema toliko para - i ovakav  faradej je odlično rešenje ako ima dalekovod iznad spavaćeg

:D Ha, ha upravo razmišljam o nečemu sličnom! Srećom da godinama nisam spavao kod kuće sa dalekovodom iznad glave. Mada tešim se ako Tesli ništa nije falilo pored onolikih trafoa, neće ni nama koji imamo dalekovode i trafo stanice na 2 metra udaljenosti.

Sad fotkao, duga ekspozicija.

DSC_0521.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, DuleJ said:

Ono što je i moje iskustvo, zvuk šuma na pojačalu kada se odvrne do kraja, bez puštenog signala sa izvora, je bio manji nego kod fabričkog kabla.

a onda pišeš sledeće:

Quote

:D:D:D He, posle mog uplitanja se više nije čuo nikakav šum!

 Znači, popustile baterije u slušnom aparatu u kratkom vremenskom intervalu :D:D:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

45 minutes ago, ZASto said:

a onda pišeš sledeće:

 Znači, popustile baterije u slušnom aparatu u kratkom vremenskom intervalu :D:D:D

,,:D:D:D He, posle mog uplitanja se više nije čuo nikakav šum! "

Ovo je bila šala.

Drugo:

Lepi, piše se iza kuće, a ne ,,izakuće" ako si našao baš da raspravljaš o pravopisu pa citiraš moje stilske greške ispisane u brzini. Čini mi se da ovo nije forum o književnom jeziku već je forum ljubitelja muzike i uradi sam veština.

Ja sam na ovom forumu od pre par sati. Mogao sam bez njega do sad, a mogu i od sad.  Vidim da si ti na istom od 2009 g. ako se ne varam. Nešto ne videh da si nešto uradio sam i objavio, osim što palamudiš.

Takva mi dobrodošlica ne treba!

Ne nosim slušni aparat, a moju fizičku spremu i druge veštine sam vrlo spreman da demonstriram. Reci kad i gde?

Ili uzgajaj šaragarepu ,,izakuće" , a na moje postove ne odgovaraj ili se upristoji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja, ne sedim samo u fotelji provodeći vreme tipkajući po tastaturi i ne provociram one koje sa kojima se ne vidim oči u oči!

Na daljinu mnogi imaju muda. Mene je malo više vaspitala ulica zato i pravim ,,stilske greške" u životu.

 

Izvinjavam se ostalim članovima na off-topic-u.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, vladd said:

pride preporucuje da kabal pre ubadanja proveri strucna osoba, naravno, ne moler nego elektrotehnicke struke..

A jel može to nekim unimerom da se proveri il baš mora ta osoba da dođe?:dirol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vise je bilo kao primer izvlacenja nekoliko reci iz konteksta, a zanemarivanje drugih "nekoliko reci", koje nisu ugodne. :) 

To je mozda najgora opcija interneta, i sakupljanja info preko interneta, mogucnost da svako izvlacenjem delova teksta iz konteksta, nadje radije nekakvu vrstu potvrde licnougodnih ili interesantnih stavova, nego da se integralno sagleda celokupna prica.

Nije Nixie bitan unimer koliko kvaltet spojeva, kvalitet zice, da kablovi nisu ustinuti, da je kvadratura korektna, izolacija konzistentna...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, vladd said:

Susreo sam se sa jedno 4-5 slucajeva okolnih smetnji, pre svega "zgradnih" transformatora, koji su generisali takvo polje da je sve zujalo, a preko 2m od zida sobe, slika na monitirima i televizorima bila modulisana...

Najdramaticniji slucaj je bio kod prijatelja u MMLugu, koji se stalno zalio, te na tjuner, te na tv, te pojacalo ima pola volta na izlazu, pa mu ne valja instrument.

Dam mu ja moj, kao trebao bi da radi, ali ista situaicija. Nema izbegavanja, krenem, nekako se izkomuniciramo  da nabasam na kucu, kako sam se parkirao, sve je bilo jasnije. Maj mesec, 20-ak stepeni, a kabal od dalekovoda na 15-20m iznad krova...oklembesile se zice, leti jos malo nize..

Postoje i suprotni slučajevi.... Ljudi koji ne žive u Sahari ali nemaju nikakav izvor  visokofrekventnog šuma.

Jednostavno imaju sreće i kod njih svi kablovi sviraju isto - uključujući zvučnićke - nisu gluvi ili ludi .

I ovi drugi koji žive pored trafo stanice ,  predajnika za 3G, 4G,  ispod dalekovoda takođe nisu ludi ako imaju smetnje.

Zapravo proizvođači takozvanih high end uređaja upravo treba da ih testiraju na takvim mestima a ne u faradejevom kavezu.

I dalje tvrdim da superiorne zaštitne ili uvrtne geometrije - šrimovan napojni kabl ne može mnogo da pomogne ko se nalazi u ekstremnoj sredini.

Jer sve to ide kroz instalirano ožičenje u zidu, nazad preko strujomera, a uz ulicu do sledećeg transformatora u liniji a sve zajedno uopšte nije zaštićeno od šuma. 

Bio sam kod lika kojem je gajba na 20 metara od tramvajske elektrifikacije  - u nivou mu je prozora - kad pantograf protči na naponskom vodu i zavarniči kod njega,

nema tog kabla koji će da ga spase zujanja i smetnji na uređejima koji imaju jadan PSU i  plastični / drveni case..... :smesna:

 

 

Takođe.... ljudi koji nikad nisu zadovoljni nijednim hi fi uređajem, ožičenjem bi trebalo da se preispitaju - da li imaju neki izvor zračenja pored sebe.... Nekakav izvor jakog visokofrekventnog šuma.

Možda ne bi bilo loše da se presele :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, genius said:

Chris venhaus tvrdi da mu se za pojacalo najbolje pokazao strujni kabel bez ikakvog sirma :P provukao covjek dvije zice kroz crevo i oko creva omotao uzemljenje B)

Gde mu je gajba ili apartman ? 

Da li je kabl probao na nekom udaljenom ranču - laboratoriji li u soliterčini na Menhetnu ?

Od okoline u kojoj se nalazimo zavisi sve....Ono što za jednog važi - ne važi za drugog - i obrnuto. 

 

 

Pazi gde živi Chris Venhaus i gde se nalazi VH Audio na mapi - North Prairie, Wisconsin 

1.jpg

 

šuma, golf igrališta.... nema industrije, trafo stanica a ni dalekovoda .... Veći  izvor  visokofrekventnog šuma je 100km odatle:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo, nema univerzalnog recepta, ima opstih principa i smernica.

E sad, neko u tim principima pokusava da minimizuje, ili optimizuje primenu principa, a neko moze da preteruje, sto ne skodi, moze da kosta necega...nebitno...korisno je iako neoptimalno.

U uslovima ekstrmnih smetnji, strujni je ponajmanje bitan i osetljiv, teze pada interkonektima, internom ozicenju, ili ozicenju gramofona, tu smetnje zacas preklope signal...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Mikorist said:

Postoje i suprotni slučajevi.... Ljudi koji ne žive u Sahari ali nemaju nikakav izvor  visokofrekventnog šuma.

Jednostavno imaju sreće i kod njih svi kablovi sviraju isto - uključujući zvučnićke - nisu gluvi ili ludi .

Zar širm na kablu ne rešava te probleme,  barem delimično?

Mislim da EM smetnje nisu jedini faktor koji odlučuje kako će neki kabal uticati na zvuk sistema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sirm malo toga resava ako nije korektno uzemljen.

To je jedan skrin, koji je u kapacitivno sprezi sa centralnim vodovima...sta ce se sa tom cinjenicom uraditi, stvar je potreba.

 

Naravno da EM smetnje nisu ni jedini ni krucijalni faktor. Pricamo kao da ih skoro pa i nema, raspravljamo o geometriji kablova, materijalima, kontaktima...i bajkama, kada se iskonstruisu...koliko su ankerisane ili lebdece...

 

Nekada deluje da ja "insistiram" na analizi necega sto se culo, smatram da u tom trenutku informacija postaje opste korisna, a ne samo subjektivni utisak ili "glas" za nesto ili protiv...

Upravo je sustina u tim korelacijama efekata i mogucih uzroka.

Osim ako nije sustina nesto iz drustvenih oblasti, zarada novca, pozicioniranje mastovitim pricama u odredjenoj zajednici...odatle me... eskizemua.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...