Jump to content

Kablovi, filteri, utikači , ispravljači, osigurači , LETVE, napajanja, trafoi , namotaji oko kondenzatora


NIXIE

Preporučeni Komentari

Post pok. Dr. Jagodića imam izdvojen i zapamćen u Notes-u na iPhone i malo, malo ga pogledam (da se podsetim kad počnem da ludujem[emoji3]).

Za razliku od Vas Miko, nisam smeo da ga izdvojim čak ni pomenem[emoji3].

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ne smem da pomenem Velocity factor.....Jer  je najbrži kabl  

HJ8-50B ....   pa Beldeni... pa onda DRAKA CAT 7....  

https://en.wikipedia.org/wiki/Velocity_factor

Koji Velocity factor ima recimo Van Den Hul, Oehlbach, Audio Note ?

Nema Info ?  Brzina nije bitna za audio.... ?   .... aha !:smesna:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Srecko said:

[mention=2262]NIXIE[/mention] nadam se da se nećete naljutiti na mene sto sam postavio ovaj link.

http://www.elitesecurity.org/t236522-1-debljina-kablova-za-zvucnike

Ponovo sam procitao tekst-razmenu mišljenja gospodina “milanche” iz San Francisco i ništa manje uživao nego kada sam ga prvi put procitao.

Srećko slobodno objavljuj linkove, nemam nikakve namere da bilo kome namećem šta je stvarnost a šta fikcija. Ako misliš da su ti postojeći kablovi dobri, ne diraj ništa.

Ako hoćeš da eksperimentišeš, kreni od ovog najjeftinijeg narandžastog, pa ako nema razlike tu stani.

Ja da sam bio zadovoljan svojim kablovima ne bi se dalje zamajavao sa eksperimentisanjem. Kriv je komšija što mi je donosio orange na probu.

Ako ima razlike, a ja tvrdim da ima, možeš ići na skuplje varijante, ali za to ti trebaju pare i puno isprobavanja u sistemu, jer cena tih kablova često nije u vezi sa dobijenim kvalitetom zvuka, jer puno zavisi od  ličnog utiska, uklaoanja sa ostatkom sistema.... itd.

Uzmi recimo u obzir da kablovi od čistog srebra uvek daju dosta drugačiji zvuk (svetliji) u sistemu od bakarnih, a razlika u provodljivosti je svega nekoliko procenata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Mikorist said:

Meni je najzabavniji post tu (pok.) Dr. Jagodića (1OXB):smesna:

Stara je ta fora što kaže Dr. da će bolje novi kabal da zvuči ako ti očekuješ da bude tako (ili ako si puno platio).

Jedini problem je u tome što sam ja očekivao da će da zvuči dosta lošije od 4x4mm2 licnastog za za zvučnike, a ispalo je savim drugačije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

47 minutes ago, NIXIE said:

Na 2m kabla, totalno nebitno, i da je 100x sporije opet nebitno.

Ako je Faktor brzine nebitan. Odnosno brzina propagacije u kontekstu opšte nauke i inženjeringa,, onda ni ne postoji razlika između kablova na 2m.

Jer se faktor brzine koristi za odnos / brže (bolje) - sporije (lošije)  / u industriji kablova.

Opušteno može da se stavi bilo šta. Jer je nebitno - sve je zanemarljivo isto (brzo) na 2m . :smesna:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koriste se posebne papagajke sa teflonskim paknovima na celjustima. Ovaj HVN ima ujedeno za kljuc, istina u tim dimenzijama je potreban nesto uzi viljuskasti.

Mada je ovo transmisiona linija, istina nesto "nize" frekvencije, moze da bude i za do 100kW, u prostor se uduvava suv vazduh, azot a najbolje SF6, zavisno od troskovnika upotrebe i mora da bude na nadpritisku, da ne ulazi vlaga.

A sumnjam da su od transmisionih linija trgovci i pokupili neke trikove i filozofije, iz rada cirkulatora, dipleksera, i keramickih moderatora talasa...usmeravanja, pobocnih uticaja na signal... :)  

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Mikorist said:

Ako je Faktor brzine nebitan. Odnosno brzina propagacije u kontekstu opšte nauke i inženjeringa,, onda ni ne postoji razlika između kablova na 2m.

Jer se faktor brzine koristi za odnos / brže (bolje) - sporije (lošije)  / u industriji kablova.

Opušteno može da se stavi bilo šta. Jer je nebitno - sve je zanemarljivo isto (brzo) na 2m . :smesna:

 

Svetlost pređe 1m za 3,33ns, za prosečan kabal nek bude duplo toliko, to sigurno nema uticaja na audio. 

Zato materijal provodnika i izolacije, R-L-C, i još ko zna sve očigledno ima uticaja. Inače mi ne bi ni pričali o tome.:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mjok, nema R(treca decimala) nema L(peta decimala, "srazmerno" struji) ima mrvu C, a i to je specificno vidljivo, vise komponentama a ne nama. Narocito zvucnicki...

 

CInjenica je velika, da kabal mora da je uredan, homogen i balansiran kao umetnicka fotografija, i prelepo da izgleda, zarad sirenja miline, po ukusu, neko voli prgave svajserske, neko kindjur i sjaj, nebitno, ali to se divno i surovo zloupotrebljava...uz sva inventivna preterivanja...

 Naravno, kvalitet zice, konektora i spojeva se nekako podrazumeva, mada kvalitet nije bas uvek olako za naci, znam koliko sam firmiranih losih kablova bacio, na metre i metre, ne za audio, da se neko ne upeca, zbog kojekakvih gresaka...za koje sumnjam da su vendori vise krivi nego proizvodjaci, lepote je nabaviti industrijski otpad i  prodavati ga kao spicenklase.

 

Postoje sitne finese, tehnoloske, tipa OFC, moguca je beskonacna diskusija o cujnosti i sta se sve u zici (ne)dogadja, ali takav bakar daje odredjenu uvecanu sigurnost u kvalitet...

Ostale tehnologikalije su moguce(osim debelo izmisljenih), ali je pitanje da li je bas to to, obican korisnik ne moze da proveri skoro nista, i mora da veruje, odnosno, plati masno pa duboko da veruje..

 

Pravljenje, recimo, monokristala je skupo(ne ulazim koliko je potreban monokristal za audio), vreme, struja... pravljenje zice od ingota takodje skupo, ultrafina rezanja, oblikovanje izvlacenje...a onda neka cottage druzina krene da tvrdi kako pravi gajtane od monokristalne zice, "po zelji", pola metra, metar, dva metra...?... koju ni jedan korisnik ne moze da proveri, naravno...a da zaista naprave nekoliko licni od ingota monokristala, treba im nedelju dana(uz uslove da tovljenje kristala ide bez incidenata)..., i da mole boga da zice budu bar priblizne duzine

Sta reci, nego ignorance is bliss

Za trgovce milina, za svajsere mucnina...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bice da nema veceg oksidansa od kiseonika :D

 

P.S.

On se arci u segregaciji bakra uz rude, i prakticno je deo opstih necistoca, a lako ga je skinuti sa 250 na 40 ppm-a , sta ima da bleji po bakru...ako ne mora

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ne znam, mislim, nastala je neka prica, u nekom periodu. I ponavlja se kao mocna informacija.

Borski bakar je isao do 4 devetke, i bio je , za mas upotrebu, jedan od najkvalitetnijih na svetskom nivou. Period 87-92, i nesto posle 2000-e..

Sta je bilo u vreme sankcija i velike krize, zaista ne znam, i da li je to period u kojem je nastala informacija o losem kvalitetu ili je sam kvalitet u oskudici resursa opao, stvarno ne znam, ili je to skoro nastalo da bi se klasicno oborila cena privrednog subjekta, nasao razlog, obezvredilo zarad vece provizije, sve mi je u opticaju(znajuci druge primere kako se bagatelisalo)..

A nemam vise kontakte za proveru info, Borani se penzionisali, kao i kontakti  iz valjaonice...

Sumnjam da su propustili da izmuzu zlato, pogotovo posto su izbijale afere i metode obilate pljacke doticnog...

Kada se kupovao bakar za lab, znalo se sta gde i kako, 6 devetki i vise je moralo iz uvoza i to posebno spremljeni uzorci, komadi za spaterovanja i eksperimente, gde se prilicno dobro i jasno vide ekscesi i efekti i tako malih ukljucina u materijalu..

Prosto je bilo to to, ne moze niko da sanira price o kvalitetu, posto "rog" isprica sta ima.. :) 

Za potrebe motanja trafoa, sildove, bakar, zice, i folije iz Sevojna su bile ekstra...iz navedenih perioda...za ostalo ne znam..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...