Jump to content
damic

Ferofluid ili ne?

Recommended Posts

2 hours ago, damic said:

Neki moj zakljucak je da los proracun TL proizvodi neku vrstu ponistavanja prednjeg talasa kod najnizih freq.

To se lako proverava, zatvori tunel i radiće kao kompresiona kutija. Tako možeš i da je preradiš, izbušiš veće rupe u pregradama tunela i  napuniš sve poliesterskom vatom. Na izlazni otvor tunela staviš neki aperiodic damping pa podešavaš dok ti ne bude dobar bas, a može i bez toga zavisi od toga koliko ima basa kad radi kao kompresija.

To cu i da uradim, najverovatnije ce biti cista kompresija. Da bi eliminisao eventualno negativni uticaj unutrasnjih pregrada, sigurnije je ici na sealed. Zapremine ce biti dosta, vise nego sto treba, mada ja i volim kod kompresije kad je drajver u vecoj zapremini.

Trebace damp stranica i zamena grozne staklene vune koja leti suda okolo, poliesterskom vatom.

2 hours ago, black coffe said:

G Damic na  audiofil net fotumu imaš Gašinu priču o ferofluidu , mislim da ga je on uklonio , tj  očistio i složio bez njega , ak se ne varam na  A 1  .Davno to bijaše .

Hvala Black, bas cu da pogledam :)

Komentarisao bih konstataciju o viskozitetu. Koji utice na hod kalema. Sa forumske diskusije, malo je jednostran pogled.

Cinjenica je da treba paziti  da ne bide smetnja, i intuitivno je bolja je redja tecnost, ali je cinjenica da to nije obicna tecnost vec koloid cestica koje prosledjuju magnetno polje tik do kalema. Sto povecava silu vise od viskoznog gubitka...pa je kocentracija cestica bitna, da se to uskladi...manja koncentracija-manja sila ali i manji otpor kretanju...

Bitno je da je ferofluid vece cifre zasicenja nego sto je sila magneta u procepu, da tu ne bude usko grlo..

8 minutes ago, vladd said:

Komentarisao bih.....

Scenario - imas par visokih sa FFluidom , i sumnjas da je isti bas sasvim OK

opisi sta bi uradio .......

Imam par visokotonaca koji su utihnuli, bajati AR, i kada sam se upustio  u to, najveci problem je nabavka vise vrsta ferofluida.

Laboratorijski za vakuumske prikljucke imam, ali je on druge namene u drugom prostoru, a ne znam mu ni vrstu nosioca.

Elem, od raspolozivih, ono sto maksimalno mogu da uradim je da probam dve tri vrste, i izmerim osetljivost, spl i distorziju i odaberem onaj koji se najvise svidja, po kompromisima. Ako bude moguce detektovati neke suptilne razlike

I onda bi bilo nesto vise pameti sa raspolozivim tecnostima. Prostor znam, silu magneta cemo da izmerimo sa i bez ferofluida...tekucina 1, 2 i 3...

Nesto mi govori da ni 70-ih nije blo siroke palete ferofluida u asortimanu, mada sa amerima nikada ne znas, imali su pristup bilo cemu...

Metoda je osmisljena, sve to ceka prihajanje bocica...

ajd razmisljanje na konkretnu tematiku......... otvorim visoki i kontam:

1.organolepticki :smesna:  ...... recimo vrhom cackalice probam da ocenim gustinu FFluida u procepu , odnosno onoga sto se nalazi na VC ,

2.kolicina - koliki obim procepa treba da vidno zauzima ........ uzimajuci u obzir i ono sto je na VC (skinuti cackalicom i turiti u procep)

3.recimo da postoji podatak o Fs drivera ; izmeriti isti ..... razmisljanja na temu odstupanja ..... (gore ? dole? )

do sad mislim da sam ja dao najkonkretniju smernicu postupanja , racunjajuci da Nixi ima uzorak za uporedjenje ....... sa nadom da se Nixi i Damic nalaze dovoljno blizu u Prestonici ...

dakle , dajte konkretno sta ko misli pametno ....... ili sta ko moze pametno da nadje na netu

primer sa bratskog foruma samo pokazuje da se Srbija prosirila do Trsta , glupost svuda , pameti nigde

Dokle god mozes da ocenjujes gustinu cackalicom, to je jos i dobro..mozda trun benzena da se doda i ostavi kako jeste. Ako je kao mokar pesak, tu je otprilike kraj postojece maze.

Meni je cudno sto se rasuseni ferofluid tretira kao blato, pa imam neka razmatranja na tu temu. Te cestice preostale posle izvetrelog ili stinjenog nosioca su u stvari najdragoceniji sastojak ferofluida. Moguce je ispiranje i eventualno recikliranje.

Mozda sakupim uzorke i iskukam neko merenje precnika cestica.

Uzgred, uopste nisam za napipavajuca resenja...ni za ovo ni za bilo sta drugo.

Mislim, resenja tipa rekao trgovac da je to najbolje za mene mi nekako izazivaju erekciju...:sarcastic:

Ja ne mogu toliko da eksperimentišem, mislim nije mi dostupno. Kupio sam od firme koja je poznata po kvalitetu komponenti koje prodaje. Nije ni nešto skupo. FF  je namenjen za visokotonce, da je isti kao original, nije sigurno, možda je i bolji.

DYNAUDIO D28AF su sa početka 90- tih, FF u njima je odavno za zamenu, nema šta puno da se mislim. VISATON G20SC  je dodat  na kutije negde 2004 ili 2005, za njega bih još malo razmislio da li da menjam FF ali kad već radim sve (FF i vešanja na bas i mid) verovatno ću i njega. Eto toliko.

21 minutes ago, vladd said:

Dokle god mozes da ocenjujes gustinu cackalicom, to je jos i dobro..mozda trun benzena da se doda i ostavi kako jeste. Ako je kao mokar pesak, tu je otprilike kraj postojece maze.

Meni je cudno sto se rasuseni ferofluid tretira kao blato, pa imam neka razmatranja na tu temu. Te cestice preostale posle izvetrelog ili stinjenog nosioca su u stvari najdragoceniji sastojak ferofluida. Moguce je ispiranje i eventualno recikliranje.

Mozda sakupim uzorke i iskukam neko merenje precnika cestica.

Uzgred, uopste nisam za napipavajuca resenja...ni za ovo ni za bilo sta drugo.

Mislim, resenja tipa rekao trgovac da je to najbolje za mene mi nekako izazivaju erekciju...:sarcastic:

comment na potrebnu kolicinu u procepu, gledano koji deo obima zauzima?

E pa ovako, nemoj stari ferofluid, ako ga budes ribao, da bacis, vec ga spakuj u neku plastikicu i napisi od kog zvucnika je.

Pa kada se ukaze prilika, obavicemo merenja bar velicine zrna, kao bar jedan podatak.

1 minute ago, Zen Mod said:

comment na potrebnu kolicinu u procepu, gledano koji deo obima zauzima?

Logicno je da zauzme povrsinu kalema, pun obim inace ne vidim smisao tackastih resenja, mali je hod, lako ce stisnuti vazduh.

Mozda bi moglo da se filozofira sa suvim azotom, da ne zarobljava vlagu i kiseonik.