Jump to content

Ferofluid ili ne?


damic

Preporučeni Komentari

Imam par visokotonaca koji su utihnuli, bajati AR, i kada sam se upustio  u to, najveci problem je nabavka vise vrsta ferofluida.

Laboratorijski za vakuumske prikljucke imam, ali je on druge namene u drugom prostoru, a ne znam mu ni vrstu nosioca.

Elem, od raspolozivih, ono sto maksimalno mogu da uradim je da probam dve tri vrste, i izmerim osetljivost, spl i distorziju i odaberem onaj koji se najvise svidja, po kompromisima. Ako bude moguce detektovati neke suptilne razlike

I onda bi bilo nesto vise pameti sa raspolozivim tecnostima. Prostor znam, silu magneta cemo da izmerimo sa i bez ferofluida...tekucina 1, 2 i 3...

Nesto mi govori da ni 70-ih nije blo siroke palete ferofluida u asortimanu, mada sa amerima nikada ne znas, imali su pristup bilo cemu...

Metoda je osmisljena, sve to ceka prihajanje bocica...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd razmisljanje na konkretnu tematiku......... otvorim visoki i kontam:

1.organolepticki :smesna:  ...... recimo vrhom cackalice probam da ocenim gustinu FFluida u procepu , odnosno onoga sto se nalazi na VC ,

2.kolicina - koliki obim procepa treba da vidno zauzima ........ uzimajuci u obzir i ono sto je na VC (skinuti cackalicom i turiti u procep)

3.recimo da postoji podatak o Fs drivera ; izmeriti isti ..... razmisljanja na temu odstupanja ..... (gore ? dole? )

 

do sad mislim da sam ja dao najkonkretniju smernicu postupanja , racunjajuci da Nixi ima uzorak za uporedjenje ....... sa nadom da se Nixi i Damic nalaze dovoljno blizu u Prestonici ...

 

dakle , dajte konkretno sta ko misli pametno ....... ili sta ko moze pametno da nadje na netu

primer sa bratskog foruma samo pokazuje da se Srbija prosirila do Trsta , glupost svuda , pameti nigde

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dokle god mozes da ocenjujes gustinu cackalicom, to je jos i dobro..mozda trun benzena da se doda i ostavi kako jeste. Ako je kao mokar pesak, tu je otprilike kraj postojece maze.

Meni je cudno sto se rasuseni ferofluid tretira kao blato, pa imam neka razmatranja na tu temu. Te cestice preostale posle izvetrelog ili stinjenog nosioca su u stvari najdragoceniji sastojak ferofluida. Moguce je ispiranje i eventualno recikliranje.

Mozda sakupim uzorke i iskukam neko merenje precnika cestica.

Uzgred, uopste nisam za napipavajuca resenja...ni za ovo ni za bilo sta drugo.

Mislim, resenja tipa rekao trgovac da je to najbolje za mene mi nekako izazivaju erekciju...:sarcastic:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ne mogu toliko da eksperimentišem, mislim nije mi dostupno. Kupio sam od firme koja je poznata po kvalitetu komponenti koje prodaje. Nije ni nešto skupo. FF  je namenjen za visokotonce, da je isti kao original, nije sigurno, možda je i bolji.

DYNAUDIO D28AF su sa početka 90- tih, FF u njima je odavno za zamenu, nema šta puno da se mislim. VISATON G20SC  je dodat  na kutije negde 2004 ili 2005, za njega bih još malo razmislio da li da menjam FF ali kad već radim sve (FF i vešanja na bas i mid) verovatno ću i njega. Eto toliko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, vladd said:

Dokle god mozes da ocenjujes gustinu cackalicom, to je jos i dobro..mozda trun benzena da se doda i ostavi kako jeste. Ako je kao mokar pesak, tu je otprilike kraj postojece maze.

Meni je cudno sto se rasuseni ferofluid tretira kao blato, pa imam neka razmatranja na tu temu. Te cestice preostale posle izvetrelog ili stinjenog nosioca su u stvari najdragoceniji sastojak ferofluida. Moguce je ispiranje i eventualno recikliranje.

Mozda sakupim uzorke i iskukam neko merenje precnika cestica.

Uzgred, uopste nisam za napipavajuca resenja...ni za ovo ni za bilo sta drugo.

Mislim, resenja tipa rekao trgovac da je to najbolje za mene mi nekako izazivaju erekciju...:sarcastic:

comment na potrebnu kolicinu u procepu, gledano koji deo obima zauzima?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Zen Mod said:

comment na potrebnu kolicinu u procepu, gledano koji deo obima zauzima?

Logicno je da zauzme povrsinu kalema, pun obim inace ne vidim smisao tackastih resenja, mali je hod, lako ce stisnuti vazduh.

Mozda bi moglo da se filozofira sa suvim azotom, da ne zarobljava vlagu i kiseonik.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/28/2018 at 8:10 PM, NIXIE said:

To je i mene mučilo, pa sam se malo raspitivao. Podatke od proizvođača mislim da ne možeš tako lako dobiti. Na kraju sam saznao za 

speakerrepairshop.nl 

Svi koji su kod njih kupovali bili su zadovoljni kvalitetom. Uzeh vešanja za bas i mid, te usput i jedno najmanje pakovanje ferofluida za visokotonce (svega 14 eur bez VAT). Sad kad se zameni videću da li je bolje nego sa ovim davno osušenim.

e da , na pomenutom linku svasta nesto o  ferrofluidu

na ootoobe ukucat ferrofluid i tannoy , odnosno kef t33

pametnom dosta

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a yes

jedna od vaznih info je da posle 10-ak odina vlaja razmisljati o menjanju , narocito ako je jado imao tesku istoriju exploatacije

takodje .... sklon sam razmisljanju da nije narocito kriticna kolicina ...... neki kazu da je neohodno ostaviti malo prazno po obimu procepa - da se racunja da ce i VC da upadne na mesto i zauzme zapremine ..... a neki ga bome zaliju pa neka se rasporedjuje

kako god bilo - novi ( a pogodjen vrstom) je bolji od straog vrljavog koji jos koci stvar

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Demokratija i tehnika...:sarcastic:

Ako im ferofluid smeta, neka uzmu visokotonac bez ferofluida, ne treba da se plase nepoznatog ili da mistifikuju razigranom mastom.. :) 

Vecini je "hladjenje" na umu, a to je za visokotonac najnebitnija stavka, mnogo veaznija stavka je koncetracija magnetnog polja do kalema.

2 hours ago, Zen Mod said:

novi ( a pogodjen vrstom) je bolji od straog vrljavog koji jos koci stvar

Svakako..

Nego, nekada su se menjali tranzistori  po dovoljnom naponu i struji....a sada se istrazuje sum, linearnost i razne dlacice...

Red je dati ludilu maha, pa u svakoj zoni razvlaciti sitna crevca :) .

2 hours ago, Zen Mod said:

neki kazu da je neohodno ostaviti malo prazno po obimu procepa

 Eventualno da se omoguci da vazduh u komorici ne ostane sa nadpritiskom.

Moze se zabosti i igla i napraviti laki podpritisak pre montaze koila. Bar toliki da krene da povlaci fluid.

 

Malo veci je problem da li procep ima slic za ferofluid ili ne, dilema je i da li nakvasiti kalem pre ubacivanja.

Kada se ne zna sta je proizvodjac sebi propisao u tehnologiji, a oni znaju zasto su nesto radili a nesto ne...

Ali tu pobedjuje staro pravilo trgovine, kada kupac manje zna, veruje u znacajno veci kvalitet nego sto jeste...bliss ignorance...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Rastavio visokotonce, iznutra su bili prilicno ubrljani ferofluidom, jedan malo vise. Sudeci po sundjerastom dihtungu i kruznom isecku na magnetu, rekao bih da je fabricka ugradnja. Sundjeri su bili natopljeni ferofluidom i na dodir se raspadali sto je za ocekivati posle 40 godina, te sam morao da ih bacim. Prvo sam napravio zamene od filtera za usisivac al nije delovalo dobro, pustalo je dlacice. Kasnije sam ponovio postupak sa debljom tkaninom, mebl stof, ispalo je bolje.

Kako je cela operacija vise bila, ako uspe uspe, tviteri i nisu neki da zavredjuju poseban tretman, koristio sam obican apotekarski alkohol. Nisam primetio da ostavlja bilo kakve tragove na ociscenim plasticnim i metalnim povrsinama.

Posle sipanja malo alkohola u kruzni magnetni procep, za ciscenje sam koristio papirne listice, dokle god je na njima bilo tragova fluida. Koil i plasticne delove sam cistio komadicima vate namotanim na vrh cackalice. Ceo postupak ciscenja je isti kao sto se moze naci na youtube klipovima.

Posle mointaze u zv. kutiju, na prvu, visoki su daaleko bolji.

IMO, ostareli ferofluid gustine meda, samo predstavlja prepreku normalnom radu kalema i bolje ga je ukloniti.

Preostaje jos zamena staklene vune polifilom, damp stranica i prepravka na kompresiju, sto ceka lepse vreme. Prljav je posao i mora biti odradjen na terasi, nije za kucu.

Par slika:

MAnToYl.jpg

zJAWIak.jpg

yEAbFbU.jpg

JPfm9Id.jpg

Bqvu8sv.jpg

l6dw5KS.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za ocekivanje je bilo da prodisu, lakse nego zaglavljeni "bitumenom".

E sad, da li ces da vracas ferofluid, ili da menjas skretnicu, pretpostavka je da su radili najjednostavniju varijantu zbog ferofluida.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, vladd said:

Za ocekivanje je bilo da prodisu, lakse nego zaglavljeni "bitumenom".

E sad, da li ces da vracas ferofluid, ili da menjas skretnicu, pretpostavka je da su radili najjednostavniju varijantu zbog ferofluida.

To je sad manje više problem uvek kad se izvadi FF, dobije se veći pik na rezonantnoj fr. visokotonca, ako je jednostavna skretnica, može i da smeta jer će se dobiti drugačiji frekventni odziv.

A u srednjotoncu nema ferofluida?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda da nema ff, verujem da bi pisalo da ima.

- Midrange : dome 50 mm 3A - DS50    

Caractéristiques Unités Valeurs

Puissance nominale W 50
Puissance maximale W 120
Bande passante Hz 700-6000
Niveau d'efficacité caractéristique dB 90
Diamètre nominal hors tout mm 160
Diamètre bobine mobile mm 50
Diamètre ouverture baffle mm 125
Introduction dans l'entrefer gauss 12 600
Flux dans l'entrefer Maxwells 28 000
Énergie magnétique du moteur WS-1 0,657
Facteur de force NA-1 7,9
Hauteur du bobinage mm 4
Hauteur de l'entrefer mm 5
Masse de l'aimant g 850
Masse équipage mobile g 3,2
Masse du haut parleur g 1 960
Impédance nominale Ω 8
Fréquence de résonance Hz 380
Facteur de qualité mécanique Qms 5,1
Facteur de qualité électrique Qes 1,7
Facteur de qualité total Qts 0,57
Compliance de la suspension 10-3 MN-1 -
Température max de bobine mobile C 180

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cvrcace nedampirani visoki i van rezonantnog pika.

E sad, ova laminarna dekompresija, na visokotoncu znaci samo one lavirinte na plastici, ili je na celom zvucniku to funkcija te izmestene prednje ploce?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...