Jump to content

ZEROZONE HIFI Split NAP250 MOD


Srecko

Preporučeni Komentari

Nešto malo manje.

Stavio je bio nekog Luxman-a (umesto onog Pioneer-a) koji je duplo slabiji (Luxman), tako da je bilo valjda oko 750W na 5 membrana (2 membrane Apogee i 3 sub-a).

Kad ste već pomenuli, pretpostavljam da ste procitali ovo sto je Aca “ribon” napisao.

 

https://ahd.myqnapcloud.com:8081/hfc/dokumentacija/true_ribbon_loudspeakers_1.html

 

Citiracu Acu u vezi sa prednostima i manama elektrostatika (nije to ništa novo nego je on sublimirao to na srpskom).

 

Pocetak citata:

Prednost je idealna uniformnost gonjenja membrane (svaka tačka te folije je naelektrisana i samim tim, pogonjena u isto vreme) i dobar impulsni odziv, u smislu prilično brzog zaustavljanja posle prestanka signala, za šta je zaslužan efekat sličan onome koji sprečava padobran da slobodno pada, jer membrana zahvata veliku količinu vazduha i brzo se zaustavlja. Njihova najveća mana se i sastoji upravo u tome (to važi i za planarne dinamičke) što membrana mora biti velika zbog male sile po jedinici površine, ali ta velika zahvaćena masa vazduha, u stvari, otežava tu membranu, te je POČETNA IVICA TRANZIJENTA ZAOBLJENA. Oni zvuče veoma prirodno, ali im malo nedostaje ''atak'' da bi zvučali baš kako treba. Ostale mane su nemogućnost ostvarivanja dovoljnog zvučnog pritiska i veoma izražena usmerenost, takodje zbog njihove veličine.

Kraj citata.

 

Zašto sam ovo Vam citirao, zato sto sam “oduševio” samog sebe jer upravo tako ja dozivljavam moje Quad ESL 63 (tako ih čujem i tako ih moj mozak obrađuje).

Znači glavni nedostatak mojih Quad ESL 63 nije bas (kod mene ga ima taman koliko treba) nego nedostatak udarca na basu.

E taj udarac sam u najboljem svetlu upravo čuo kod g. Damica.

Nikada nisam čuo do sada bolji atak-udarac basa nego kod g. Damica (šta bih dao da su mi sistemi imali taj udarac kada sam bio mlad a imao sam svašta: B&W 801F, AR9, AR90, Tannoy Arden, Linn Isobarik, Acoustat III, Quad ESL 57, Quad ESL 63, JBL L112, .....).

Naravno i onaj ribon visoki od Apogee daje poseban šmek sistemu.

Kada sam se vratio i uključio svoj sistem ne da nisam bio razočaran naprotiv.

Taj ociti nedostatak, “bas bez ataka-udarca”, u godinama u kojima sam (koji mi je nekada toliko smetao) i za tip muzike koju slušam, neverovatno mi odgovara.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Srecko said:

nedostatak udarca na basu

Pre bilo kakve zamene pojačala, probaj da to poboljšaš kablovima, napojni, interkonekti i zvučnički imaju dosta uticaja na to.

Da ne navodim da sam to kod sebe (a i nekim drugima) tako opravio, oće  da me grde posle što sam rekao.:lupanje:

PS

Koliko se ja maglovito sećam taj elektrostatik ima kratak čvst i dobro definisan bas, koga nema u izobilju ali ono što radi, to radi kako treba.

Ako te nije strah, kaži koje kablove koristiš trenutno, i koji je preamp pogoni  taj 405 nešto se ne sećam da si napisao.:bad_boys_20:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj sistem:

Preamp je PS Audio 5.6

Ampovi: Dynaco ST-70 i Quad 405-2 MOD.

Tjuner: Revox B261

DAC: SMSL M8A

Računar: Lenovo ThinkCentre micro

Imam još stvari (kao i svi) spakovanih u ormanu, koje ne slušam.

 

Kombinacija sa Dynaco ST-70

538626ffacc1f060aa0a9fd16fc4be19.jpg&key=93252185b2e67357c89f183cc62d25ebc310189fd8fbdc000b8f503b5352908d

 

Kombinacija sa Quad 405-2 i nekim drugim komponentama koje su sada u ormanu.

383ae7ca1d2b8f2bb1c653335ad4fb3a.jpg

 

Na slici se vide i kablovi.

Kablovi su normalni, po meni solidni, zanatski dobro urađeni, lepo izgledaju, kupljeni na KP (znaci ništa posebno):

- bakarni između preamp/AMP i tjuner/preamp

- posrebrena žica DAC/preamp.

- zvucnicki neki Oehlbach 3 milimetra kvadratna u preseku.

 

U polici sam zadržao trenutno, AMP Dynaco ST-70, preamp, tjuner i DAC sa računarom.

 

Prezadovoljan sam zvukom.

Imam basa taman koliko treba i volim, izrazito je brz, čak mi se dopada i ta njegova mana da atak-udarac nije kao kod nekih drugih koncepcija zvučnika (Quad ESL 63 su inače na fabričkim postoljima, kada ih spustim normalno da je basa više-možda i previše za moj ukus[emoji3526], ali nije tako dobar-čist kao kada su na postolju).

 

3569edc102a6c788bae9a06496e19db5.jpg&key=4f43ffbe9f0fba76e21d118d2bfb85de6e852c95a09decf857978070a67079d2

 

Kada sam rekao da atak-udarac basa nije dobar mislio sam da fizika koncepta elektrostatika to ne dozvoljava, da ponovim zbog čega.

Pocetak citata:

“Njihova najveća mana se i sastoji upravo u tome (to važi i za planarne dinamičke) što membrana mora biti velika zbog male sile po jedinici površine, ali ta velika zahvaćena masa vazduha, u stvari, otežava tu membranu, te je početna ivica tranzijenta zaobljena.”

Kraj citata.

 

Kablovi, u mom slučaju, ne mogu da pomognu jer je u pitanju fizika koncepta elektrostatika.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Srecko said:

Kablovi, u mom slučaju, ne mogu da pomognu jer je u pitanju fizika koncepta elektrostatika.

Ne slažem se da kablovi ne mogu pomoći. Imaš dobar sistem, sad treba malo da ga oplemeniš i da izvučeš maksimum iz komponenti. Probao sam puno kablova prethodne dve godine i svaki je nešto menjao u zvuku, neki donose veće pozitivne promene, neki malo manje, a neki prosto upropaste zvuk. Tu može puno stvari da se poboljša. Za tebe je preporuka da probaš solid core prvo za zvučnike (može narandžasti 4x2x0,8mm) pa posle za interkonekte (2x2x0,8mm). I probaj barem jedan širmovan kabal za napajanje na Quad 405 (LIYCY 3x1,5) pa mi onda reci da nema razlike u zvuku.

Početna ivica tranzijenta je manje više zaobljena kod većine  zvučnika, naročito kod dinamičkih zbog pokretne mase membrane i kalema, vazduha u kutijama, kalema u skretnici itd.   Efekat udarca basu daju srednje i visoke frekvencije, koje taj zvučnik reprodukuje bez problema. Slušao si planarne sa mnogo većim membranama nego ESL63 pa je konstatacija da je udarac besprekoran, 

Vidim da imaš stalke za ESL63, znači to otpada kao razlog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

[mention=2262]NIXIE[/mention] moj bas atak je dobar samo ne tako dobar kao kod g. Damića gde 3 sub-a pokrivaju raspon od 15-100 Hz a ostalo Apogee Duet.

Još plus “soba” ispeglana.

To kad udari (Metalica), kao uživo.

Imao sam: Tannoy Arden, B&W 801F, AR9, Linn Isobarik ..... pa mislim da znam da uporedim.

 

Što se tiče kablova, nemojte da se naljutite na mene, ali ja se držim principa da kabl mora da bude od dobre žice i odlično zanatski urađen (onako kako fizika veli).

Proces slušanja i doživljaja muzike (zvuka) uključuje i mozak i apsolutno razumem da mnogi dozivljavaju kablove i na drugi način od mene.

Inače ja obožavam kablove sa aspekta izgleda-estetike i tako ih uglavnom i kupujem [emoji3] (koji mi se dopadne na izgled uz uslov da je žica korektna-bakar kao u doba SFRJ i dobro zanatski urađen).

Kupio bih najskuplje (najlepši su) da imam toliko novca, makar bili kako Vi kazete i lošeg zvučnog potpisa [emoji3].

 

Evo kako izgledaju moji kablovi.

Moji napojni kablovi za Quad ESL 63 i zvučnicki (Oehlbach obučen zbog slaganja boja[emoji3]).

206c233c006b8c7d79248a16c2e8cd38.jpg&key=6ad601e6d4aa8ea91c888f8e4d26aeea1e74594ad5922b43f69e699179c1ac30

 

Moj kabl od DAC do preamp (jedini posrebren, prelep QED[emoji3])

f0a35916daf557741f2217c3b9f16d7c.jpg&key=7543d2bd5cac60d598a51dfe0cf917d1ed9fcdd12e36fe356dfa586dbfef12f8

 

Napojni i neki interkonekti (Viborg ....) koji sad nisu u sistemu jer Revox tuner i Dynaco ST-70 imaju svoje kablove npr.

 

Mana mojih kablova je sto nisam kupio posebno kabl i konektore, proverio npr. cistocu bakra (laboratorijski, to sam radio x puta na materijalu za košuljice bojevih glava jer od čistoće elektrolitickog bakra direktno zavisi hidrodinamika kumulativnog mlaza i proboj) i nisam sam lemio (iskustvo u akviziciju podataka me je takođe X puta naučilo koliko taj deo posla mora biti kvalitetno zanatski odrađen), pa neznam stvarno koliko su dobri u smislu dobro urađeni i da li je stvarno materijal dobar.

Sasvim je moguće da bi Vaš narandžasti kabl koji ste sami izradili pokazao i kod mene da je bolji od mojih jer je od odličnog materijala (čitajući postove shvatio sam da je g. Father proveravao materijal) i vi ste ga uradili za sebe sto je siguran sam znatno višeg nivoa nego ovo sto sam ja kupio.

Voleo bih da čujem Vaše kablove kod sebe jer bi to bio posredan test od kakvog su materijala moji kablovi i kako su urađeni jer su kupljeni na tržištu za koje svi znamo koliko je nepouzdano.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Srecko said:

Što se tiče kablova, nemojte da se naljutite na mene

Ma ne ljutim se, daleko bilo :D, samo kažem da što se kablova tiče razna iznenađenja su moguća, proba je najbolja stvar. Skupi kablovi nisu ni za mene, ima dobrih ali ima i očajnih, ja tražim jeftinije solucije, izuzetak je onaj USB kablić jer takav nisam umeo da napravim. Pošto mi je Father komšija (stanuje na 500m od moje zgrade), doneo mi je letos raznorazne svoje kablove na probu, izneneđenje je bilo kompletno i tako sam krenuo u pravljenje. U principu ako je bolje, i ne košta puno, ne zanima me u opšte zašto je bolje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ništa posebno, pretpojačalo sa OP nema tu šta da očekuješ. Možda zamena OP malo pomogne. 
262805-ps_audio_56_preamp.thumb.jpg.d3d57518f84a9fd0d0a7a67f6b47e060.jpg

Već godinu dana želim da promenim preamp. Hteo sam neki dobar Quad preamp (Quad na Quad bez greske[emoji3]) pa sam konsultovao kolege.
Gospodin @Doktor je se bas potrudio da mi pomogne i iskoristicu priliku da mu još jednom zahvalim (nema ga poslednjih nekoliko dana na forumu, nadam se da je zauzetosti razlog). Dakle pitao je njegovog druga Kostu iz Korata u vezi sa tom idejom i Kosta je rekao da ništa ne menjam jer PS Audio mi je bolja kombinacija sa Quad ESL 63 nego neki preamp Quad.
Sigurno da ima boljih preampova ali je to sve sada na veoma solidnom nivou i nije lako pronaći preamp koji bi “primetno” bolje odgovarao.
Slično mi je rekao i Milos (Clasis HiFi) kome su prošle hiljade uređaja kroz ruke i sad ih ima ni sam neznam koliko.
Kod PS Audia mi odgovara visina zbog smeštaja u policu ali mi ne odgovaraju dugmići jer mogu praviti probleme kada je koza suva.
Posto sam mator i koza prstiju mi uglavnom nije hidrirana kad tad ću ga promeniti[emoji3], npr. za Bryston preamp koji su takođe jako tanki[emoji3].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Srecko said:

Već godinu dana želim da promenim preamp.

Ne vidi se na slici koji su OP, ako su neki NE5532 i slično, tu se može dobiti na kvalitetu sa LME49720, ima i drugih naravno. Konkretno LME49720 ima verovatno (moje čisto subjektivno zapažanje) najbolju definiciju basa od svih koje sam probao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ja neki audiofil. Muziku uglavnom slušam u bacground-u. Zato i volim Quad ESL 63. Kada bi imao bas-atak kao kod g. Damica verovatno bih pao sa stolice[emoji3].
U mojim godinama ako čujem 13-14000 Hz, da castim.
Sigurno da su rešenja sa opamp-ovima inferiorna ali to treba da možete da cujete[emoji3].
Inače mnogo mojih drugara kaže isto sto i Kosta da PS Audio sa Quad 405-2 (i sada sa Dynaco ST-70) i Quad ESL 63 svira stvarno odlično.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Srecko said:

Inače mnogo mojih drugara kaže isto sto i Kosta da PS Audio sa Quad 405-2 (i sada sa Dynaco ST-70) i Quad ESL 63 svira stvarno odlično.

To možeš proveriti samo pozajmicom nekog drugog preampa. Ja znam da je sinergija bitna stvar u sistemu, ali sam siguran da se ESL ne bi bunio sa nekim boljim drajvom ispred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

PS Audio će biti zamenjen (zbog dugmića koji reaguju na vlažnost koze, pomenuo sam), samo je to kod mene uvek proces[emoji3] i najverovatnije će biti solid state preamp.
Mislio sam Miko i o nekom Dynaco ili Conrad Johnson preampu sa lampama ali mi je problem veličina i hlađenje.
Kao i svi matorci živim od uspomena[emoji3].
Mnogo mi je bitnija moja polica sa slikama i meni dragim stvarima nego razlika u kvalitetu koju pitanje je da li bih uopšte čuo[emoji3].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, Srecko said:

solid state preamp

Moje skromno mišljenje je solid state za phono i izlazno pojačalo, lampe za linijski deo, najbolje od svake tehnologije pomalo. Lampe mogu stati u nisku kutiju horizontalno (kao Korato i mnogi drugi što rade) a grejanja i nema tako puno, dovoljne su dve male lampe za linijski pretpojačavač u ovom slučaju dosta je i buffer sa jediničnim pojačanjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...