Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari

Nemam tuner da potvrdim, ali imam 75cm kabla bez shielda od ručke do phono-a i 75cm od phono sekcije do preampa i 75cm od preampa do ampa. LOMC zvučnica. Kad odvrnem sa ručkom u vazduhu čuje se na zvučnicima šta pričam blizu zvučnice, ali šuma nemam. 
E sad, kad god sam probao bilo kakav IC sa shieldom, nikad to meni nije sviralo kao bez.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle mnogo godina provedenih sa raznim VdH, Kimber, Siltech i drugim kablovima, ja sam se skrasio sa Mogami 2497.

Najviše mi se sviđa od svega što je kod mene sviralo. Ostaje do kraja. :)

mogami_2497_1004889_01_01_STEPS-ITEMPICT

W2497.jpg

6461_MOGAMINEGLEX2497_1.jpg

 

Zanimljiv je unutrašnji vod koji je cevast i kabl ima nisku kapacitativnost (67 pF/m).

 

Impedansa mu je 75 oma, tako da može da se koristi i za digitalnu vezu.

 

WWW.DESIGNACABLE.COM

The Mogami 2497 is a Hi-Fi Interconnection Audio Cable constructed with a patented 'Double Cylindrical' structure. Like the smaller 2803, the 2497 is a high resolution cable with rich detail for the most demanding hi-fi applications. The 2497 has a larger cable structure that makes it easier to use than 2803 and so is preferred in some...
WWW.CMA.AUDIO

Professionall HiFi cable Mogami, bulk ware Serie: HiFi-Reference Cable: Mogami 2497, black Bulk ware "Mogami by Lake…

 

Technical Details:
The NIII-2497 is very flexible, with a diameter of 8,0 mm. It features a patented dual cylindrical structure.
The dual-coax design is made of highly conductive Neglex III PCOCC copper.
This achieves an extremely low capacitance of only 67 pF/m, these values guarantee an absolutely clear and undistorted signal transmission that is second to none.

Izmenjeno od Kuja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 26 minuta, Kuja reče

Posle mnogo godina provedenih sa raznim VdH, Kimber, Siltech i drugim kablovima, ja sam se skrasio sa Mogami 2497.

 



IMHO, izvrstan izbor!
Prije paucine sam koristio i Mogami 2497 i 2549 (valjda sam dobro zapamtio ovom drugom ime).
2497 malo finijih detalja, a 2549 malo robustniji. Taman toliko robustniji da bi nekome mogao pomoci kod digititisa ako ga ima.
Takodjer sam koristio i Mogami zvucnicki...ne sjecam se imena. Debeli licnasti vodovi. Takodjer robustan zvuk koji ce mnogima sjesti u setup.
Mogami nije za potcjeniti i svaka preporuka ne samo kao budget izbor nego jednostavno svaka preporuka.

Nakon njih sam eksperimentirao sa tadasnjim trendovskim Duelund DCA pokositrenim bakrom u nauljenom pamuku. Koristio sam ih od zvucnickih (DCA12) do komplet interkonekata (DCA24? 22? 20?, ne sjecam se vise sa sigurnoscu)
U usporedbi sa Mogamijem je duelund nesto sireg stagea i nesto finiji. Mogami 2497 detaljniji i s jasnijim fokusom na pozornici, a Duelund mrvicu prozracniji. 
Takodjer ih mogu preporuciti uz disclaimer da treba dosta vremena (mjeseci?) da se usviraju i oni i uho dok ne pocnu davati taj svoj fini, netko bi rekao "blago kremasti", a ja bih rekao prirodni, analogni (suprotno od digitalni) dodir zvuku.
Kao i sve drugo - izbor ovisi o sistemu, sobi i ukusu.

Sa paucinama ne znam kakav je stage, ne znam kakva je prozracnost, kakvi su detalji niti timbar. Slusam muziku i stvarno ne primjecujem te stvari. Naravno, paucine su dosle nakon ZM Labs lepetronike i skretnjace za Tann, pa nije niti prava usporedba, ali je znacajno to da se vise niti na svjesnoj razini ne mogu natjerati da obracam pravu paznju na te stvari dok nesto svira. Jednostavno svira kako treba.
Pravit cu druge zvucnike zato sto sam rekao da cu ih napraviti i zato sto ih zelim cuti, ali zapravo motiv za to nije upgrade niti sidegrade nego znatizelja i izgovor da nakupujem prikolicu rucnih alata i strojeva. :D 

Iz istog cu razloga se poigrati sa jos tanjim paucinama, pa paucinama u pamuku (sad su u teflonu) i sa folijama u pamuku i teflonu.
To sve bi moglo potrajati nekoliko godina ili nekoliko tjedana jer nisam jako vrijedan niti jako organiziran u svoje slobodno vrijeme nego kad me uhvati "zuta minuta" narucim sve odjednom i promjenim sve odjednom.
Nakon skoro 3 desetljeca rada na zeljeznici i konstantnih putovanja dosta mi je prisilne organiziranosti na poslu, pa sam u slobodno vrijeme fckn Rastaman....samo sto nemam dreadlokse i zbog posla ne smijem motati. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, krca44 reče

Zero koliko je "debela" paucina za zvucnicke kablove ?

Mogami za zvucnike - bese li ti bolji od Duelund-a ?



Znamo da je vecina toga oko zica snake oil i/ili placebo, pa stoga uzmi sa zrnom soli i moje, ali i tudja misljenja o zicama.

Paucinu sam spominjao samo u kontekstu interkonekata.  Zvucnicke sada imam Mundorf bakarnu foliju debelu 0,07 mm, a siroku...hm...40-i-nesto mm.
Prije folije sam koristio dugo vremena Duelund DCA12 koja je bila debela 12 Ga (valjda oko 2,5 mm?)
Prije nje Mogami jako debelu licnastu zicu kojoj se jos nisam sjetio broja.
Prije toga sam koristio isto nesto zanimljivo i to jako dugo. Solid core 1,6 mm Ag. Sjajan bas i nesto uzi stage u usporedbi sa licnama. Odlicna boja tona takodjer. Sve ovo tada, u onom sistemu u mojoj sobi i za moj ukus.

Prije te 1,6 mm Ag solid core zice sam za probu dok sam bio 2020-te u karanteni stavio 0,2 mm AG za zvucnicku zicu.
Tada sam imao Tann Devon sa standardnom skretnicom, Class D TPA-neki-broj- kojem sam napravio napajanje sa toroidnim trafoom, grecom, C-R-C peglanjem. Soba jos nije bila tretirana i dosta je zvonila. S tom paucinastom zvucnickom zicom je zvonjava sobe dosta bila reducirana, a posljedicno se dojam (mid)basa popravio. Suprotno svima koji na netu kazu da za vise/bolji bas(a) treba licna od 100 kvadrata kod mene se to desilo bas sa tom tankom licnom od 0,2 mm. Jedna solo za plus i jedna solo za minus.
Zamjenio sam jer nije bilo ni malo mehanicki pouzdano.
Tko zna sto bih danas mislio o njoj kad bih takvu zicu opet stavio u setup? Ne planiram to, ali ostavljam mogucnost da bih imao drugaciji dojam danas jer em je sistem prilicno promjenjen (Citaj sve je drugacije) em je soba bar donekle tretirana, pa je zvonjava reducirana. Mnogo puta, vjerujem u to, ljudi misle da im je sistem svijetao, a u stvari im soba stvara taj dojam.


Moj dojam o usporedbi Mogami zice ukupno i Duelund zice ukupno je otprilike onakav kako sam gore i opisao. Vrijedi i za zvucnicke i za interkonekte.
Duelund nesto prozracniji, a Mogami nesto cvrsci, ali ne taman. Ovako kad mi dolaze sjecanja na to kako sam se osjecao u kojem setupu, rekao bih da je Mogami tocniji, s jasnijim konturama, a Duelund vise osjencanih rubova. Ove metafore vrijede i za stage i za ton/zvuk.
I za kraj, da mi netko ponudi opkladu da u blind testu bar osam od deset puta kazem koji loom je ukopcan, Duelund ili Mogami, pa cak vjerojatno i paucina, ne bih pristao na opkladu.
Sve zice koje sam ovdje opisao sam imao jako dugo vremena u setupu i takodjer je trebalo dugo vremena da stvorim misljenje o novim zicama. Nema tu razlika nebo i zemlja ili kao kad pot od tonske kontrole okrenes iz nule na full.

Igre sa zicama su za dokone koji ili nece nista mijenjati ili ne mogu nesto mijenjati, pa da bar nesto rade ili za znatizeljne.
Ostali slusaju muziku. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...