Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari

pre 45 minuta, NIXIE reče

Za sada kablove ne diram, VDH D102MK3, ni jedan nema taj bassss. :crkavanje:

Nisam siguran da ovaj beli nema. Tu su negde isto. Znači za ožičavanje i spolja i unutra - 55021/2C E22C0-9STW :D

Je*e mamu za te novce. Samo je bacanje para skuplje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, parabolis said:

nije debela zica, u pitanju je 22-24 awg....a likus dere ne pita, to je caka ....

evo kako izgleda kod mene u sistemu ta zicka >

 

zica 2.JPG

Ja se izvinjavam što upadam u konverzaciju kao kablofilski laik, ali zašto je ta žica tako tanka? Da li je to koaksialni ili obični? Zar interkonekt ne treba da bude coax, a bolji je kada je bolje šhieldovan (znači deblji)? Mada je ovo dosta kratko pa pitanje dal je bitno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, Koja said:

Ja se izvinjavam što upadam u konverzaciju kao kablofilski laik, ali zašto je ta žica tako tanka? Da li je to koaksialni ili obični? Zar interkonekt ne treba da bude coax, a bolji je kada je bolje šhieldovan (znači deblji)? Mada je ovo dosta kratko pa pitanje dal je bitno.

Ne škodi širm mada mene ni ne sikira puno ako je u pitanju upredena parica a signal linijski. Ona sama po sebi ima potiskivanje smetnji jer je ufrćkana.

Izvučeš paricu iz UTP kabla, činčevi i cepaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Ja bih samo dodao, ako ne znate ništa pametnije, uzmite Dunavkovu žicu za ožičenje i interkonekte. Ja ih koristim i za napajanje, upredem više komada zavisno od potreba. Za lampe i visoki napon do 250V, može isto, dobra je izolacija. Za mrežni napon baš i nisam stavljao, svakako bi preko toga trebala još neka izolacija, recimo nekoliko slojeva teflon trake i PET snake skin za mehaničku zaštitu. :rasta:

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, Koja reče

zašto je ta žica tako tanka? Da li je to koaksialni ili obični? Zar interkonekt ne treba da bude coax, a bolji je kada je bolje šhieldovan (znači deblji)?

USA vojni standard 55021.  -65°C do 200 °C izdržava

70 evra košta pdf da se skine specifikacija ovoga - nigde nisam javno našao full speifikaciju :D

Tanka je žica jer se snopovi ovoga koriste za komandne table na avionima.

Nema nigde koliko ima oma po kilometru -  kapacitet ili slično....ama niišta....

 

maximum.png

 

 

Ovo je maksimum što može da se nađe od podataka....

 

:wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledajte malo americke firme od Nebraska surplus do manje poznatih.

Nebraska ima srebrnu solid core zicu, 50ft minimum sa postarinom se verovatno isplati s obzirom na cenu i duzinu i odgovarajuci awg.

Svi ostali su imali cene kao Dunavko za zicu kakvu on prodaje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego imam 1,2m RG-174 coax sa 4 zice unutra - da li je moguce napraviti stereo par, ako unutrasnja geometrija odgovara - od tog jednog kabla ili da cekam kad se opet pojavi da kupim jos metar...?

P.S. suvise mi je kratko da 120 cm secem na pola za "normalne" kablove.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim samo coax za interkonekte, logično je da se koristi za signale bez pojačanja. Opet, pitanje da li je zaista bitno na tako malim dužinama. Sad vidim da vi interkonekte ladno pletete od parica, i još razmatrate koji je bolji, iako su tehnički svi lošije rešenje od coaxa :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Koja reče

Ja se izvinjavam što upadam u konverzaciju kao kablofilski laik, ali zašto je ta žica tako tanka? Da li je to koaksialni ili obični? Zar interkonekt ne treba da bude coax, a bolji je kada je bolje šhieldovan (znači deblji)? Mada je ovo dosta kratko pa pitanje dal je bitno.



IMHO, isto to što je Brijač gore napisao.
Trenutno koristim 0.2 mm solid core Ag uvučenu u teflonsku cjevčicu, pa labavo u križ omotanu oko pamučne špage (onakve kao za svitnjak na trenerci ili za kapuljaču na hudici). Bez ikakvog širma. Čak i između SUT-a i Phono preampa nemam širm, ali je IC dug svega možda 10 -12 cm.
Dakle, okolina mi nije jako problematična što se tiče ikakvih smetnji, a ako ih je i bilo to sam rješavao pomicanjem kabela dalje jedan od drugoga ili ako se moraju križati, onda se križaju pod pravim kutem.
Iz znatiželje ću u narednim godinama isprobati i 0,1 mm solid core Ag, a jednog dana i tanku foliju.
Trenutni setup mi sjajno reagira na te paučinasto tanke IC žice, pa će bilo koja promjena zapravo biti rezultat znatiželje, a ne potrebe za boljim.
Mnogi smatraju da se širm treba izbjeći kad god je to moguće, dok s druge strane podjednak broj ljudi smatra da sve mora biti šildano.
Osobno sam skloniji prvoj grupi, tj. bez širma ako okolina nije jako loša prema hifiju kao što je, evidentno iz postova, slučaj kod Mike.
....................
I na koncu, nema tu jasnog recepta. Što god isprobaš naći će se masa ljudi sa suprotnim mišljenjem. Kod kabela je ipak najvažnije da su dovoljno dugački, dovoljno izolirani od kratkog spoja i dovoljno dobro mehanički spojeni...e, kod ovog zadnjeg pada mnogo paučinastih kabela, ali.... pa pripazi malo, brate! Nije da ćeš privuči komponentu držeći se za kabel. :rofl:
Zvukovno.....nema tu razlike nebo i zemlja! Ako ima, postoji još veći problem od samog kabela. Npr. pojačala sklona osciliranju ako ih spojiš sa zvučnicima nekim kabelom koji ima veći kapacitet od onog što bi moglo biti uobičajeno. (Spominjao se Naim u tom kontekstu ako se ne varam)
Kod phono kabela su jasnije razlike nego kod IC i pogotovo kod zvučničkih jer kod jako malih signala se promjena kapaciteta može dosta čuti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bolje svira ovaj avionski kabl E22C0-9STW od   VDH D102MK3SCS-18 i Neotech upocc. A probao sam i Jupiter odavde
https://www.hificollective.co.uk/wire/jupiter-silver-wire-cotton-and-silk.html  preoštro svira 4N silver.

Nema zeanja sa MIL kablovima - made in USA....... I to za cenu kikirikija. :buehehe:

p.s.

Samo je bitno da se ne šara...da svugde bude ista žica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slusah i ja stogodj mil-std, ali sljaka po uske bolje neotech upocc 😁 Ta zica mi nema specifikaciju kako je upredena, koju kapacitivnost ima, sve to utice na zvuk. Sta ta zica povezuje unutar vojne opreme, da li je za visokofrekventnu upotrebu, ili je sluzila kao filter za odredjene frekvencije itd. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

https://eu.mouser.com/datasheet/2/14/AW_Product_Specification-1836042.pdf

55021 standard (ova je Tinned Copper)

1) Voltage Rating 300 VRMS

2 )Mutual Capacitance 14 pF/ft @1 kHz, Nominal

3) Characteristic Impedance 102 Ω

4) Inductance 0.18 µH/ft, Nominal

5) Conductor DCR 16.2 Ω/1000ft @20°C, Nominal

e sad gde je koriste tačno ne piše nigde - top secret

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sto si linkao, nije ona zicka :)

55021 standard ti je shiledovane kablove sa jedno, dve ili tri zice, za odredjene temperature. Konkretno ona zicka pise da ima 55021-1 koja je od -40 do 105c. Po tom standardu takodje ima i pvc kosuljica, koje ne smeju koristiti u avio industriji. Pride ako nema DoDISS, moze da okaci macku o rep posto nije placeno testiranje koje kosta minimum 25k $ da bi se dobio sertifikat. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto mora da se skapira da sve mil-std nije najbolje provodno, najbolje za signal, madjije i ostala cudesa koja se istim pripisuju (jbg marketing klasican kao snake oil), nego jednostavno mora da ispuni uslov u vecini slucajeva da izdrzava nehumane uslove. Sto obicno znaci i koriscenje materijala koji su inace i kancerogeni, ali moze da bude u slanoj vodi do sutra, moze da se haba na prelomu koliko im dusa iste itd. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, isto ti nista ne kaze osim da je high temp i za habanje, posrebrena zica, bez ikakve bitne informacije za audio. Nije single core, sto je za male signale losije nego stranded, to je aj neka info. Nemojte padati na mil spec marketing fore audiophoolery zajednice. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...