Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari

15 hours ago, dunavko said:

Još onomad (u prošlom veku) sam pravio po ovakvom receptu interkonekt kablove doduše sa bakarnom lak žicom. I rezultat nije bio vredan truda. Možda vredi sa nekom drugom žicom...?

 

Evo jednog "tipa" kablova (sa Dunavkovom žicom) koji kod mene sasvim lepo i bez kompleksa radi. Imam nekoliko pari. A bar sam se ja naisprobavao i namenjao (interkonect/zvučničkih/strujnih) kablova. Uopšte kablovi bez "abširma"/opleta (kod mene) lepo i transparentno rade a nema smetnji/šuma/bruma. :party33:

P.S.

Namerno stavljeni ovi činčevi male mase i sa malo metala da se ispoštuje "filozofija"! :haha: 

20190424_164723.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedno su ta omeksavanja i pomeranja kristala na vecu medjusobnu razdaljinu, a drugo monokristal i cistoca.

Za cevke je nepotrebna cistoca. Izvlace se kao i zica, tako da...nema govora o nekoj slucajnoj monokristalnosti  koja eto ispala iz procesa. 

 

P.S>

Bas fini interkonekti! :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 45 minuta, hifish reče

Još onomad (u prošlom veku) sam pravio po ovakvom receptu interkonekt kablove doduše sa bakarnom lak žicom. I rezultat nije bio vredan truda. Možda vredi sa nekom drugom žicom...?

 

Evo jednog "tipa" kablova (sa Dunavkovom žicom) koji kod mene sasvim lepo radi i imam nekoliko pari. Uopšte kablovi bez "abširma"/opleta (kod mene) lepo i transparentno rade a nema smetnji/šuma. :party33:

P.S.

Namerno stavljeni ovi činčevi male mase i sa malo metala da se ispoštuje "filozofija"! :haha: 

20190424_164723.jpg

Veoma mi je bliska ideja laganih interkonekt kablova. Mala masa i odsustvo širma kao da zvuk oslobode stega.

Ultimativni konektori za ovu primenu su izlivene plastične cevčice. Kontakte čine žice samih kablova. 

Verujem da je malo ko upoznat sa ovim konceptom. Ultimativno, ali..

Predviđeno je za pune profile, kao što su žice Lab.47 od 0.6mm.

Dodatni problem je oksidiranje kontaktnih bakarnih površina. S vremena na vreme treba par puta izvući i utaknuti ponovo.

Bolja ideja je koristiti srebrne žice.

 

IMG_20210117_125137.jpg

IMG_20210117_125042.jpg

IMG_20210117_125026.jpg

IMG_20210117_125015.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slican princip je kod visokonaponskih konektora, za par desetina kV, teflonska cev, opruzni prihvat i malo izlozena zica izvan izolacije, nikakve ploce za akumulaciju naelektrisanja.

Mozda bi bolje bilo pozlaceno srebro, sto se opstanka kontakta tice, mada, moj stav prema tim popravkama pite od ***, ide u smeru do jedne granice, a posle toga se menja tip konektora. Jednostavno se zabolo u plafon opcija.

Moja licna koncepcija, sto manje konektora, a narocito cinc.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, simplicisius said:

Veoma mi je bliska ideja laganih interkonekt kablova. Mala masa i odsustvo širma kao da zvuk oslobode stega.

Ultimativni konektori za ovu primenu su izlivene plastične cevčice. Kontakte čine žice samih kablova. 

Verujem da je malo ko upoznat sa ovim konceptom. Ultimativno, ali..

Predviđeno je za pune profile, kao što su žice Lab.47 od 0.6mm.

Dodatni problem je oksidiranje kontaktnih bakarnih površina. S vremena na vreme treba par puta izvući i utaknuti ponovo.

Bolja ideja je koristiti srebrne žice.

Poznat mi je Lab.47 i njihovi kablovi iako nisam imao ličnog kontakta sa njihovim kablovima. 

Eh, Mićane kad smo još eksperimentisali sa kablovima. Sećam se još onog tvog plavog od srebra još iz '90-ih godina...  A i onog tvog "svemirskog" (uspravnog) pretpojačala, pa OTL-a... :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod Lab47 princip lakog je doveden do ekstrema.Za Izolaciju je namerno upotrebljen pero laki PVC. 

Svi kablovi su bili lagani i tanke žice. Interkonekt, zvučnički, čak i strujni. 

Interesantan koncept je imao veliki nedostatak!

Bakarna žica je, nakon nekog vremena, oksidirala celom dužinom unutar PVC izolacije!!

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, hifish said:

Još onomad (u prošlom veku) sam pravio po ovakvom receptu interkonekt kablove doduše sa bakarnom lak žicom. I rezultat nije bio vredan truda. Možda vredi sa nekom drugom žicom...?

 

Evo jednog "tipa" kablova (sa Dunavkovom žicom) koji kod mene sasvim lepo i bez kompleksa radi. Imam nekoliko pari. A bar sam se ja naisprobavao i namenjao (interkonect/zvučničkih/strujnih) kablova. Uopšte kablovi bez "abširma"/opleta (kod mene) lepo i transparentno rade a nema smetnji/šuma/bruma. :party33:

P.S.

Namerno stavljeni ovi činčevi male mase i sa malo metala da se ispoštuje "filozofija"! :haha: 

20190424_164723.jpg

Ovo je stage 1 “no bullshit kablova”. Thumbs up!

Stage 2 bi bio bolji low mass konektori i spirala sa većim rastojanjem između provodnika (oversized ptfe jacket), gde su dielektrik teflon i vazduh.

To zakopava mnoge jako skupe kablove.

Koncept koji je @simplicisius naveo je sjajan, mnoge mane RCA konektora su anulirane (ne znam ni zašto je usvojen kao standard za SE hifi), međutim mehanički je teško održiv. Mnogi proizvođači su pribegli prekidu voda mase na šasijskom RCA konektoru na dva dela (WBT, Furutech...) da bi zadovoljili standarde, a da činč više ne bude koaksijalni konektor. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, gluv_i_udaren said:

Jakako, ali nema izbora materijala kao za činčeve

BNC srebrni pravi Oyaide (oyadime), a Lemo i Mini XLR ne znam da li postoje srebrni. Znam da ima posrebreni.

e tu si me ufatio, po tom issue sve drktim :)

prouci datasheets, sto rece jedan - ja tu nista ne bi diro ......... sem sto bih izbegavao pozlatu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...