Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari

1 hour ago, Kuja said:

Pa onda po priči iz PS audio videa sa neke od prethodnh strana, gde gazda kaže da je najbitnija konstrukcija/geometrija kabla a da sam materijal provodnika ima manje uticaja, ispada da se ovaj kineski klon po zvuku ne razlikuje mnogo od originala? :D

Bilo bi zanimljivo uraditi neki clash originala i kopije. :) 8 vs 160 evra za metar!

Sada mi je žao što sam originalni (doduše 8TC plavo-crni) prodao pre mnogo godina.

Ako neko ima volje, vremena i nerava da isprobava, šaljem original belo-providni 8TC za kleš. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Top Key Players:

Aurubis
DOWA Electronics Materials
IMC-MetalsAmerica
ACI Alloys
Hitachi Metals
National Bronze & Metals
Makin Metal Powders
Luvata

 

KEY MARKET SEGMENTS

On the basis of types, the High Purity Copper Market is primarily split into:

5N (99.999% Purity)
6N (99.9999% Purity)

 

The EU’s main copper mines are in Finland, Poland, Portugal, Spain and Sweden. On a global scale, Chile was the largest mining country, with a 32% share, followed by China (8%), Peru (8%), USA (7%) and Australia (6%).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem to spiralno obmotavanje oko spolja? 

Dve zice za signal, spolja ima carapica i pletenica raznih vrsta, zicane, platnene provodne, aluminijumske i bakrene folije, pa sve do mu-metal tracica, to sve na veliki gnd, ako ce da sluzi kao neka zastita od odabrane smetnje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Spiralno umotavanje oko izolatora razumem, otprilike nešto slično ja radim sa svojim kablovima. Manja kapacitivnost nego prost twisted pair, a spirala služi da prima iste smetnje sa razlicitim predznakom. E sad, šildovi i nešildovi, neam pojma, ja nešto odmah vidim parazitsku kapacitivnost u šildu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ne mora, sta te briga za parazite u sildu ako je signal distanciran naponski. Mislim na nekoliko nivoa masa pre uzemljenja.

 

Sa ovim bih voleo, a verovatno cu i da se igram.

https://www.hificollective.co.uk/wire/neotech-lect-rectangulat-copper-wire.html

Za ovo drugo moracu jace da poludim, ili bar za probu, mozda nesto manjih dimenzija...

https://www.hificollective.co.uk/wires/neotech-LEST-rectangular-silver-wire.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

56 minutes ago, NIXIE said:

Zašto pravougaona žica? Šta se time dobija?

Drugaciji raspored gustina struja, malo povoljnije nego za motore i auto aplikacije, jerbo nama na kiloherc i vise ne treba i struje i energije, dok za motor aplikacije na coskovima ima zasicenja. Njima je bitan i koeficijent ispune prostora, sto bi seksije rekli "slot fill factor".

Povoljniji skin efekat nizih frekvencija zbog te jedne vece dimenzije. 

U uporednom vodjnju dva kabla, manja kapacitivnost.

Mogu da se preplicu na par nacina.

Bar je zezanje sa makro dimenzijama, a ne sa kristalnim povrsinama na nekoliko nanometara :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na sta se misli pod terminom "otpustanja", osim relaksacije interkristalnih naprezanja.

U principu postoji jedna (od nekoliko) metoda ukrupnjavanja kristala, lokalnog zagrevanja kristala laserom na oko 1040C, drzanje na toj temperaturi dok se kristali slivaju jedan u drugi, pride za slucaj povrsinskog dodira dva velika kristala, da bi se iniciralo slivanje,  dodaje se ultrazvuk, 20 ili 30kHz.

Receptura redosleda i poprilicno trajanje delova procedure, boravka na temperaturama i izlozenost ultrazvuku, se eksperimentalno definisu za svaki uzorak.

Random zagrevanje i spontano ukrupnjavanje ima svoje limite, a cinjenica je da kod tih kristalnih ukrupnjavanja ili zeljenih usitnjavanja,  uspeh diktira "genetska predispozicija" velicine zrna. Svakako bi bilo pausalno to nazivati "monokristalom". To bi bas bila pesnicka sloboda.

Koliko to vazi za bakar, nije bitno, ako postoje te metode da se to nadmasi. 

Sto se kucnih uslova tice, tu ne bih mogao da tvrdim status, ko zna kakve ko sebi predispozicije moze da organizuje, ali da je lako, prosto i sveprisutno, nije, nije ni blizu prostog ili spontanog.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaptivne bakarne podloške se zarad ponovne upotrebe žare brenerčićem na plin i na taj način omeknu, "otpuste". Lak žica spada pod mekano zbog nužno potrebnog savijanja pri motanju. U prodaji postoje cevi od bakra, tvrde, koje su mahom prave i meke u koturovima, koriste se za podno grejanje, u klimatizaciji itd. gde je poptrebno lako  savijanje. Postoji valjaonica bakra u Sevojnu, predvorje Užica, a Andrej je iz tog mesta. Da li se ovim postupkom izrade dobija kolateralno " dug kristal", ne znam, al ja koristim i cevčice i lakiruše za ožičenje. :dance2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja pod otpustanjem podrazumevam proces termicke obrade metala tokom koga dolazi do smanjenja tvrdoce i povecanja zilavosti (grejanjem a potom sporim hladjenjem). To je ono sto je rus spominjao na Dunavkovom linku. 

Probacu da kontaktiram Andreja da vidim sta on kaze o tom procesu.

@Lemić: mozes li da napises nesto o upotrebi cevcica u ozicenju? Mozda i neku sliku da ubacis?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 minuta, simplicisius reče

Bakarne cevčice su lakirane originalno rastopljenim šelakom, upotrebljene za katodne izvode i šinu mase. Onomad nije naišlo na razumevanje!

Sve je to OK ako je bakar dobar. Cevi i limovi se obično prave od bakra manje čistoće. Izuzetak su trake za šinski razvod kod instalacija sa značajnim strujama u industrijskim objektima. Često se cevi prave od recikliranog bakra a tu ima svega i svačega. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...