Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari

2 hours ago, Mikorist said:

za SCS18 znam 100% da je Matched Crystal (MC) OFC - odnosno ista žica kao u interkonektima.... i može da se napravi interkonekt od njega pletenjem... kao kimber...i isto izgleda kao kimber - i jeste kimber

 

ista žica kao u PBJ - ne pitajte me kako znam :D

Možda si ih pobrkao sa nekim drugim kablovima?

Imam i SCS i PBJ, i jedan i drugi sam sekao i terminisao.

SCS je posrebreni bakar, PBJ je čist bakar.

PBJ ima tzv. varistrand licne (različite su debljine), dok su sve licne u SCS-u iste debljine.

Jedino što je isto je teflonska izolacija. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Mikorist said:

Da li 6N(99.9999%) High Purity Copper - OCC - mora da se usmerava

U sustini vec treba da je usmeren, i to pravcem kristala, ne bezim od pitanja :) 

U sustini tih merenja, se tezi sto manjem broju interkristalnih barijera, zbog njihovog uticaja na ponasanje elektrona, pride mogucnosti da magnetni spin-flip elektrona lako deformise barijeru...

Pa kada se love kompleksne, retke i teske za detekciju pojave, nikakvi nusefekti nisu pozeljni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 13 minuta, vladd reče

sustini vec treba da je usmeren, i to pravcem kristala, ne bezim od pitanja :) 

U sustini se tezi sto manjem broju interkristalnih barijera, zbog njihovog uticaja na ponasanje elektrona, pride mogucnosti da magnetni spin-flip elektrona lako deformise barijeru...

Pa kada se love kompleksne, retke i teske za detekciju pojave, nikakvi nusefekti nisu pozeljni.

takoe....dakle 6N i više se ne usvirava...

Ako se usvirava NIJE 6N:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mikume jesi li probao domaci monokristal ?

Proizvodi covek po imenu Andrej Sokic - moze se naci njegov oglas na KP, ima puno vrsta monokristalnih bakarnih zica, mozes da biras za sva mesta u sistemu.

Kupis zicu i spakujes u plast po volji, teflon ili nesto drugo.  Mislim da ima i gotove kablove ali nisam siguran, treba njega pitati.

Proizvodi i druge stvari od monokristalnog bakra poput pinova za shuko, banana za konektore itd.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 minuta, krca44 reče

Mikume jesi li probao domaci monokristal ?

Proizvodi covek po imenu Andrej Sokic - moze se naci njegov oglas na KP, ima puno vrsta monokristalnih bakarnih zica, mozes da biras za sva mesta u sistemu.

Kupis zicu i spakujes u plast po volji, teflon ili nesto drugo.  Mislim da ima i gotove kablove ali nisam siguran, treba njega pitati.

Proizvodi i druge stvari od monokristalnog bakra poput pinova za shuko, banana za konektore itd.

video sam...zanimljive su buksne za zvučnike...problem je što nisu posrebrene....

 

mada on kaže da ne oksidira... :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, Mikorist said:

elektroni mogu glatko i lako putovati kroz kristal - gotovo kao da su u vakuumu

U stvari ne, vrlo sporo putuju ali prenose energiju sa vecom efikasnoscu.

U vakuumu se slobodno krecu. Prakticno slobodno, zavisno od potencijala koji ih pomeraju. Moguce je da dodje do lokalnih pojava plazme, previsokih nivoa, razlicitih energetskih nivoa, onda je kretanje uslovljeno ekvipotencijalnim povrsinama, statistikom sudara....bla...bla....:indifferent22::indifferent22:

Evo nekih specifikacija monokristalnih supstrata uzoraka, pratece cene i sertifikati

https://www.mtixtl.com/cucrystalsubstratessinglecrystal.aspx

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, Mikorist said:

ali ih je ista valjaonica napravila :smesna:

Kineska? :)

Pre više od godinu dana sam iz zezanja, da popunim porudžbinu do 50eur, na Ali-ju kupio kineski klon Kimbera 12TC.

Kineski 12TC je koštao 8 (!) evra za metar, original košta cca 160 evra za metar: https://www.ccr-highend.de/Kabel/Lautsprecher-Kabel/Single-Wire/Kimber-Kable-LS-Single-Wire/Kimber-Kable-12-TC-All-Clear---fertig-konfektioniert-.html

Bio sam u šoku kada je kabl stigao! Sve je skinuto do najmanje sitnice.
Ista varistrand kombinacija licni (dve debele, tri srednje, dve tanke), identična geometrija u smislu "tesnoće" i koraka pletenja, izolacija je stvarno teflonska (testirao u rerni! :) ).

Sada bih dvaput razmislio kada bih želeo da kupim polovan Kimber na oglasima. Deluje mi da je na oko nemoguće razlikovati original od kopije. ...Pod uslovom da se ne prave u istoj fabrici! :D

Bakar deluje OK.

Evo sada sam izvukao komad kabla sa kojeg sam skinuo izolaciju pre godinu dana - i dalje je sjajan i deluje mi da nije značajno promenio boju (ako je uopšte promenio).

IMG_3905-kineski-12TC.thumb.jpg.e13e456e64f37460e60201250014f00d.jpg

 

Kako svira ne znam, lenj sam i nisam ga još probao! :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislis da je Kimber materijal nesto drugaciji. S obzirom da je geometrija pogodjena, tesko da ce biti nekih razlicitih utisaka...

 

P.S.

Saznadoh ranije u nekim ostrijim pricama, da je u tim terminima "monokristal" vise opisno prezentovan, a da je u pitanju nekoliko desetina(tipa relativno mali, konacan broj) krupnih kristala, i da je to konstatovano kao vec dovoljno za ultimativni kvalitet ali ne i preskupo, u izradi. Nemam direktnu potvrdu, a sam se nisam nesto rasplinjavao u traznji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, Mikorist said:

i nije moguće.... sem da imaš nekog  ko testira materijale u nekoj laboratoriji

Pa onda po priči iz PS audio videa sa neke od prethodnh strana, gde gazda kaže da je najbitnija konstrukcija/geometrija kabla a da sam materijal provodnika ima manje uticaja, ispada da se ovaj kineski klon po zvuku ne razlikuje mnogo od originala? :D

Bilo bi zanimljivo uraditi neki clash originala i kopije. :) 8 vs 160 evra za metar!

Sada mi je žao što sam originalni (doduše 8TC plavo-crni) prodao pre mnogo godina.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Mikorist said:

ali ih je ista valjaonica napravila :smesna:

E da, zaboravih da pitam - koja je valjaonica u pitanju?

Retko koji proizvođač kablova sam sebi pravi žice (Neotech?), pa bilo bi zanimljivo znati ko ih pravi za Kimber i VDH. :)

Evo sada vidim da Neotech i Wan Lung dele istu adresu u Tajvanu :)  :

https://www.wanlung.com.tw/production.htm

http://wp.neotechcable.com/contact/

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, vladd said:

Otem se prica i ovde(a i svuda iole pametno) davno pre PS audia, pride ima i u knjigama, samo eto nije zanimljivo... onako da je spektakularno i dramaticno:) 

Čitao davno, ali evo i PS Audio potvrđuje! :)

Imamo krađu intelektualne svojine kada je kineski klon u pitanju i to nije OK, ...ali, kada vidiš 20X razliku u ceni nije ti svejedno i normalno je da se zapitaš da li original baš mora da košta koliko košta. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...