Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari

Samo da prijavim, ako ikoga zanima, prošao je probu i za zvučnike, tako da ako nemate para na bacanje, ovo je izvrstan zvučnički kabal.

Proban je debjli i tanji, prednost je na strani debljeg. Tanji je za interkonekte taman, deblji ne dolazi u obzir.

Deblji je solid core 4x2x0,8mm (oko 120din/m), tanji je solid core 2x2x0,8mm (67din/m), veza je tipa Quad star vide se boje na slikama ali nije baš najjasnije, dodaću sutra par slika.

Širm žica od oba kabla je uzemljena na šuko  svaka zasebno (luster kleme i crne žice na sikama). Uzemljeno je na strani pojačala, kod zvučnika nije vezano, pliva.

 

20181101_213339.jpg

20181201_114452.jpg

20181201_114423.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, guja011 said:

u, ala odjekuje. čak dupliralo temu. moćno

Bem ti dupli klik, daj nek Mika obriše jedan.

Ovo mi se prvi put dešava, ne znam kako sam izveo. Eho, paralelna stvarnost, kosmički zraci, kriptonit u blizini?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste li probali na zvucnicima bez uzemljenja ?

Kod mene su 2x2x0,8 a uskoro cu probati 4x2x0,8.

Uzemljenje ide na shuko pa u staru letvu/"produzni" a desilo se da mi je taj prikljucak trebao za neki aparat, otkacio sam i cini mi se da nije bilo nikakve razlike mada priznajem nisam obracao paznju na sam kabl, jednostavno sve radilo tog dana kao i uvek.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to je neki solid core samo ima 4 zice u spirali i spolja drenaznu zicu.  Pa smo vezivali 2 na plus i 2 na minus iz jednog kabla ( zvucnik ).  Ta drenazna se uzemlji, spojena sa drugom drenaznom sa drugog kanala pa na shuko ili na gramofonsko uzemljenje ( ja sam koristio shuko ).   Nego nesto mislim da uzemljenje mozda i nije potrebno, pa rekoh da pitam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, krca44 said:

Jeste li probali na zvucnicima bez uzemljenja ?

Kod mene su 2x2x0,8 a uskoro cu probati 4x2x0,8.

Uzemljenje ide na shuko pa u staru letvu/"produzni" a desilo se da mi je taj prikljucak trebao za neki aparat, otkacio sam i cini mi se da nije bilo nikakve razlike mada priznajem nisam obracao paznju na sam kabl, jednostavno sve radilo tog dana kao i uvek.

Nisam vala, ali probaću. Nisam se ni setio, mislim kad već ima širm da ga treba uzemljiti bez obzira na to da li utiče na zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, chakija said:

A koji je to tačno kabel?

Ja sam metio novkabelov solid core telefonac pre godinu dana i ne diram nista!

JE-H(ST) H FE 180 E90 verovatno Turske proizvodnje.

Kupljeno u prodavnici Blue line na Banjici. Ima prodavnica i u Sarajevskoj ali ne drže ove kablove.

Koji je taj telefonski kabal, ako je plavo beli, ovaj je provereno bolji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, Vix said:

Ja za FR koristim telefonac, ovo bih mogao probati. Mada za basove koristim 2 CAT 5-a solid core, 8 belih zica na -, i 8 sarenih na +. Po ukupnom preseku dodje mu tu negde, kao ovaj narandzasti...

Nisam siguran zašto ovaj dobro svira, nema tu ništa posebno verovatno je odličan kvalitet bakra i silikonska (ili slična mekana) izolacija žica. Probao sam ranije i neke pletene od CAT6 kabla, uzimao sam na probu od ortaka mrzelo me da pletem, ma ovaj mi je bolji. Presek debljeg kabla je zbirno 2x2mm2, tanjeg 2x1mm2.

Mnogi proizvode ovaj tip kabla, ali svi se koliko sam gledao po malo razlikuju. Kod ovog konkretnog kabla postoji poliesterska pletena izolacija (sa staklenim vlaknima) između žica i širma. Širm je Al folija obmotana kalajisanom bakarnom žicom prečnika 0,8mm. Ako nađaš neki takav kabal  od drugog proizvođača, gledaj da li ima tu poliestersku izolaciju, nemoj uzimati ako je nema.

Kabal u principu ima svetao zvuk, bas je bolje definisan od licnastih kablova, CAT6 itd. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, krca44 said:

Jeste li probali na zvucnicima bez uzemljenja ?

Probao sinoć na brzaka, onako na nezagrejanim uređajima i ne mogu da čujem razliku sa i bez uzemljenja. Ne znam da li sad da potežem osciloskop ili nije bitno? :dubbio:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, bolje biti crni i flejmovima forsirati teze vrste gluposti, inovativno i eksperimentatorski:smesna:

 

Kuj ce ti uzemljenje ako je signal tog intenziteta i pre svega izmedju niskih impedansi?

Ali tu malo treba mucnuti glavom, pre osluskivanja:P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, vladd said:

Ne, bolje biti crni i flejmovima forsirati teze vrste gluposti, inovativno i eksperimentatorski:smesna:

 

Kuj ce ti uzemljenje ako je signal tog intenziteta i pre svega izmedju niskih impedansi?

Ali tu malo treba mucnuti glavom, pre osluskivanja:P

gsn @vladd vidis da pokusavaju da se pregrupisu kablomani. Uskoro recenzije ocekujemo i za novu vrstu osiguraca...

ono, vec postaje dosadno, pa i mi da se zanimamo... :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, vladd said:

Kuj ce ti uzemljenje ako je signal tog intenziteta i pre svega izmedju niskih impedansi?

Siguran sam da će na tom neuzemljenom širmu da se ladno pojavi 50Hz + nek brljotina indukovanog napona, izmeriću baš popodne onom digitalnom glimericom. Ma uzemljenje je majka Mara za sve, a ne košta ništa samo dve žice, dve luster kleme i jedna utičnica najjeftinija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...