Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari


Talas zvučnog pritiska ulazi u ušni kanal, prolazi kroz srednje uho i dopire do unutrašnjeg uha gde se pretvara u strujni impulsni tok ...
... mozak koji tumači taj digitalni tok kao zvuk i prekriva ga svim vrstama lične interpretacije zasnovane na prethodnom izlaganju, predrasudama itd. 

Uzeto zajedno, iskustvo izlazi iz tog procesa kao jaje od kokoške koje može biti potpuno ili uopšte nije direktno povezano sa tim zvučnim talasima.

Naša pozicija je da smo znatiželjni o tome zašto dolazimo do tog iskustva. Za nas, to jednostavno nije dovoljno dobro da izrazimo snažnu sklonost nečemu tehničkom, kao što je kabl, (pogotovo da kažemo drugima kako je to divno), a da ne činimo najbolje što možemo da shvatimo da li je to kabl koji nam donosi ovo nesumnjivo zadovoljstvo, ili nešto vrlo osobno i možda neobjašnjivo što se događa u našem mozgu. Je li to, ili nije sam kabl?

Najveća pojedinačna prepreka za donošenje odlučujućeg, objektivnog, istinitog napretka u rešavanju pitanja kabla je li to

 1.) Radost (proces više hemijskih reakcija u mozgu)

2.) Beskorisno kratka audio memorija u mozgu.

 

image_2614.jpg

https://psychology.uiowa.edu/resources/features/one-ear-and-out-other

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0089914

Uzeo sam slobodu da ekstrapoliram grafikon, koji već pokazuje da je 32 sekunde nakon audio događaja, tačnost sećanja  na 60%, a na pravoj liniji do intersekcije  sa linijom od 50%, na kojoj slušalac je u zoni 50/50. Izgleda da je nagađanje (krečana) stvoreno na oko 150sec. (2-3 min) nakon događaja u mozgu.

Mislim da ne postoji mnogo toga što bi se moglo dodati u raspravu o ljudskom uhu . Potpuno je dobro dokumentovana i za žaljenje je  što u audiofilskim krugovima  jednostavno nije prihvaćeno za ono što jeste. Divan je organ čula sluha ali mu se ne može verovati, osim u veoma kratkom roku. Ima pamćenje zlatne ribice....

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesto razmisljam o celoj prici o zvucnickim kablovima. Sta ako bi svi recimo imali aktivu, tj. Pojacalo "odma do zvucnika" onda se svodi na kvalitet interkonekta? Ili recimo imate opciju da pojacalo bude blizu do zvucnika,a duzi interkonekt, ili obrnuto. Sta je bolje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma to je ionako suplja zabava za one koji prosto ne zele da se udube u hobi, a zeljni velikih i lepih prica.

Vise truda pecarosi utrose na mamce nego hifisti u sprave. :D 

Mogu da mislim kada bi krenula prica da li sarani vole monofilamet, strunu ili svilu...

 

Interkonekt ima svoje bitnosti, relativno mali signali pride koji u sledecem stepenu idu na znacajna pojacanja, znacajno veca paznja i na sum.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jbovas fejsbook i lajkovanje

:smesna:

moje sprave nista ne valjaju ako nisam postovo na vorum slikavanje i akoj nisam dobijo bar 40 lajkova i svi mi rekli jebotekakosipametanispretanilepiplavivisokjebote!

 

:hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E Miko, nikad od tebe pravi audiofil neće biti, zar nisi vid'o u onoj drugoj kabelomanskoj temi kako se to radi. Prvo ide lagan uvod :

Quote

....i da , stigao je gospodin iz naslova, xxxxxskog je porekla, znaci plemenite krvi

nakon kojeg sledi opšti utisak :

Quote

Utisak je , skromno receno frapantan, ovaj xxxx  kabel je uneo megalomansku zvucnu promenu kod mene u sistemu ...

potkrepljen sa malo forenzičkih detalja :

Quote

... stereo pozornica se prosirila po sirini i dubini, detalji su bolji za 200posto, bass takodje....

:msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je samo početno oduševljenje, posle to dođe na pravu meru kad se se sve sabere i oduzme i legne.

Nekad kad je malo veća razlika u odnosu na ono kako je bilo pre postoji taj "aha" trenutak, lepo je Mika to primetio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, Beli said:

E Miko, nikad od tebe pravi audiofil neće biti, zar nisi vid'o u onoj drugoj kabelomanskoj temi kako se to radi. Prvo ide lagan uvod :

nakon kojeg sledi opšti utisak :

potkrepljen sa malo forenzičkih detalja :

:msn-rofl:

Brate bassu daju epitete kao da je ŽIV čovek,  da ima AUTORITET.

Ispada da je BASS autoritativni roditelj a audiofil buntovno dete :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...