Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari

15 minutes ago, NIXIE said:

Odavno me zanima da čujem tu varijantu. Možda tanja žica drugačije zvuči? Možda je zbog tzv. sinergije? :lol: 

Više mi se sviđa od LIYCY 3x1.5mm2. A to izgleda i nije neki naročiti uspeh.

Nego imao sam slobodnog vremena i našao jeftine žice pa reko da napravim da čujem ima li razlike, sad mogu ići dalje.

Mislim da treba nesto izabrat od kvalitetnijih konektora , geometrija kabla je ok . Nije to cika Bilan dopingovan pravio :lol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, genius said:

Mislim da treba nesto izabrat od kvalitetnijih konektora , geometrija kabla je ok . Nije to cika Bilan dopingovan pravio :lol:

Znam, zato sam i probao vikend uradak. Biće nešto od toga, ma nek je malo bolje za sitne pare pa opet dobro. Kad se napojni kabal zameni na pojačalu, DAC-u, pretpojačalu, DVD-ju i PC-ju zbirno se dobije dosta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napravio sam i ja oba.Jedan sa silikonskim izolacijom,0,75mm+AQ i drugi 1,5mm sa PVC izolacijom+Neotech.Bolji je,za moje uvo,ovaj od 0,75mm i na SS i na cevima.Napravio sam i sa 2,5mm i odmah sam ga batalio.Sve po Bilanu .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, bnb said:

Napravio sam i ja oba.Jedan sa silikonskim izolacijom,0,75mm+AQ i drugi 1,5mm sa PVC izolacijom+Neotech.Bolji je,za moje uvo,ovaj od 0,75mm i na SS i na cevima.Napravio sam i sa 2,5mm i odmah sam ga batalio.Sve po Bilanu .

Od aq i neotech zice ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, bnb said:

Ne,konektori su AQ i Neotech.Žica je obična,bakarna,zaječarska.

Ova žica što sam je koristio je neka  noname, možda i Kineska. Išao sam u radnju kod konšije po nešto drugo, vidim ima i kupim za probu. Obično imaju samo debljih žica 1.5-2.5mm2. Moram da odem do buvljaka, bilo je te tanje žice na jednoj tezgi ali sa teflonskom izolacijom za 220V. Koriste se za TA peći i slično.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, genius said:

Može i onaj strujni 3 x 0,75 pa ga pocepati :D obično su sa silikonskom izolacijom . Nego mene zanima kako napravit strujni kabel za letvu , nešto onako pristojno bez preteravanja .

A zašto ne isto tako sa 9x0,75mm2, to je 3x2,25mm2 taman. Ide se i na deblje, ali mislim da je sasvim dovoljno za uobičajene sisteme.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, NIXIE said:

A zašto ne isto tako sa 9x0,75mm2, to je 3x2,25mm2 taman. Ide se i na deblje, ali mislim da je sasvim dovoljno za uobičajene sisteme.

Pa u pravu si , može . Nego kontam nego probao da ne lutam mnogo .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, NIXIE said:

Ja sam tek počeo kablovima da se zanimam. Ima puno tema po forumima, treba to sve pročitati.:D

Ma ja sam ih napravio 20 - tak do sad , al nisam ni jedan probao za letvu B) .Ono što je bitno je da zvučni pečat ostavljaju konektori a što se tiče samog presjeka najidealnija varijanta mi je za izvor max 2,5 mm2 a za pojačalo 4 mm2 .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 3/4/2019 at 9:46 AM, NIXIE said:

To bre neki običan kabal sa sitne licne u PVC izolaciji.

Brate isti je kao produžni za 10A  220v .... samo što nema uzemljenje i što piše PROUDLY MADE IN ITALY 

I đoku što je fleksibilan. Fleksibilniji je kabl na aparatu za varenje.

Prste da slomiš da skineš izolaciju sa ovog 

Ali svira za sve pare ... U rangu sa VDH....a i otpor im je sličan

 

I daaa definitivno....

Visoki isto sviraju koji god kabl da sam stavio......

Ali na bass gde je špulna 2.0mm pobeđuje kabl od 2.5mm .... tek se onda oseti razlika....

Ovo nije bass nego udarni talas :smesna:

p.s.

Od sad stavljam pun presek samo na kućno zvono :rofl:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Mikorist said:

Brate isti je kao produžni za 10A  220v .... samo što nema uzemljenje i što piše PROUDLY MADE IN ITALY 

I đoku što je fleksibilan. Fleksibilniji je kabl na aparatu za varenje.

Prste da slomiš da skineš izolaciju sa ovog 

Ali svira za sve pare ... U rangu sa VDH....a i otpor im je sličan

 

I daaa definitivno....

Visoki isto sviraju koji god kabl da sam stavio......

Ali na bass gde je špulna 2.0mm pobeđuje kabl od 2.5mm .... tek se onda oseti razlika....

Ovo nije bass nego udarni talas :smesna:

p.s.

Od sad stavljam pun presek samo na kućno zvono :rofl:

 

Ja i ne znam više dal se to zove pun presek kad imam 2 x 8 žica od 0.8mm , što  mu dođe kao kabal od 2x4mm2.  Više je kao neki hibrid. Za dobar bas mora dobar presek, za visoke treba puno tanjih žica ali međusobno izolovanih. Ono gde je solid core zakon to su srednje frekvencije, najprirodnije mi zvuče.

Šta ostaje još da se proba, bakarne trake?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, Mikorist said:

yep :rofl:

One jeftine što sam gledao na aliju i ebay su sumnjivog i nepoznatog kvaliteta bakra, sigurno nije elektrolitički nego lošijeg kvaliteta, pravljeno od sekundarnih sirovina. Fabrički kablovi od traka su skupi. Srebo je skupo. Gde  naći povoljno trake kvalitetnog bakra za probu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"IFIX",blok 19,N.Bgd. je imao bakarne trake u koturu u svom asortimanu.Kotur je koštao oko 10eura.Širina trake je 14mm,a debljina 0,15mm.Ja sam napravio interkonekte širine 5mm(traka na traku kao Alen Rajt) i to se meni ništa ne svidja.Ideja mi je bila da napravim zvučničke kablove ali posle iskustva sam odustao.

DSC00080.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, bnb said:

i to se meni ništa ne svidja.

Pa ili ne valja koncept ili je loš kvalitet bakra. Pravio sam kablove po AW, ima na forumu kako. Isto nije bilo baš tako superiorno kako je on to sve opisao i nahvalio u knjizi, a žice su bile kvalitetene. 

Narandžasti je pojeo te njegove supertanke kabliće od 0,2mm. Možda su AW bili prozračniji u visokim, ali je sve bilo nekako bez energije u zvuku niskih frekvencija.

Kad nađem vremena uradiću možda neki hibridni kabal od supertankih žica i malo debljih. Za sad sam zadovoljan ovim što imam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bez obzira na merenja, bilo kakve razlike u stvarnom svetu između kablova zahtevaju vrlo egzotičnu opremu za merenje. Očigledno će postojati tehničke razlike između mehanike i fizike kabla.

Potpuno je irelevantno kako se ponaša bilo koji element audio lanca, dobar ili loš, kada ima nekoliko nula ispred merenja.

Na primer, ako dobar zvučnik (skretnica+drajveri) obezbedi neverovatnu malu distorziju od 0.9% , to nema nikakvog značaja

ako DAC doda 0,00001% izobličenja, pojačalo 0,2% izobličenje, zvučnički kablovi 0,0000003 % , osigurač  0,00000000002 , napojni kabl 0,000000000001 % izobličenja i tako dalje.

Distorzija je kumulativna od izvora do zvučnika, a element duž tog lanca sa najviše "izobličenja" maskira i krije nedostatke svih ostalih.:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, John Coltrane said:

samo što bi posle morao da zaključavam kuću

Jeste, reciklaža je opet preterano popularna ovih dana, od kako je otoplilo reciklira se non stop. Evo ja na parkingu moram da pazim da ne upadnem u šaht i slivnik. Malo malo pa nema ni poklopca i rešetke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...