Jump to content

"Sumadijski Bluz" sistem


hifista

Preporučeni Komentari

Evo da i ja napisem koju o svom sistemu. Sistem ima radni naziv “Sumadijski Bluz” jer sam ga pravio na privremenom radu u Kragujevcu i predstavlja neku vrstu omaza studijskom zvuku 80tih i 90tih kao i domacim konstruktorima. 

Zvucnici:

-          Tannoy Superdual  12 drajver u 60L jako dampiranoj kompresionoj kutiji.  Drajver ima izuzetno velike magnete i izuzetno je tezak (rekao bih preko 25kg). Koriscen je 90tih u “house of worship” instalacijama (crkve i pozorista) i u Tannoy Kingdom 18 modelu. Malo vise o tome u sledecem postu. Tannoy koristi eksternu pasivnu skretnicu koju je projektovao Nesa Napijalo. Ispod 100hz odziv prirodno pada 12db po oktavi.

-          JBL 2235H 15” drajver u  kopiji  JBL 4507 kabineta (oko 140L). Kutija je vislja od originala da bi sluzila kao odgovarajuci  stalak za Tannoy, a i da bi bas drajver bio dalje od poda. Dimenzije su u odnosu zlatnog preseka, sa istom unutrasnjom zapreminom kao orignalni JBL 4507. Svaka kutija ima 4x3" bas cevi radjene na strugu od tvrde plastike. To je radjeno da bi se sa unitrasnje ili spoljne strane cevi mogli koristiti americki vodovodni cepovi, a dodatno idealno pase domaca kanalizaciona kao nastavak ako je potrebno. Ovoga se prvo dosetio pokojni Zilch legenda lansingheritage sajta. Zatvaranjem rupa tune kutije se menja od 40hz (sve cetiri otvorene) do ispod 20hz (samo jedna otvorena) ili sva 4 zatvorena ko vole kompresiju. Skretnica je DSP aktivna. Trenutno zapusene dve gornje rupe sa unutrasnje strane, dsp-om namesten rez 80hz, 2nd order.

-          Izrada kutija inspirisana je plavim JBL studio monitorima i Kinoshita Rey audio monitorima.  Materijal je brezov sper, ukrucenja drvene grede, izolacija zidova tvrdi fiberglas i lio vuna. Obe kutije stoje na diskovima od sorbotana, odabranim za tezinu kutija, tako da prenosa vibracija izmedju JBL bas kutije i Tannoy kutije, kao i basa i poda skoro da nema. Stalak za bas kutij

-          Visokotonac je RAAL  140-15D koji jos ceka da bude implementiran i skutijan.

Pojacala:..

-          upper bas, srednji i visokoki pogoni lampas SE 6N7 – 300b, rad Duleta MML. Tango izlazni, papir u ulju i Mundorfi u napajanju, Hammond choci, Mundorf silver oil sprezni, 5U4G ispravljacica, bubinga drvo kutija. Dizajn stare skole, bez silicijuma. Izvorno bio 6SN7, bilo mi preveliko pojacanje za CD ulaz pa zamenjeno sa 6N7. Prednost je sto se bez ikakvih izmena moze koristiti 6j5 (elektricni ekvivalent polovine 6SN7) sto mi trenutno najvise odgovara.

-          bas pogonjen Yamaha P2200, skretnica miniDSP balansirani sa linearnim napajanjem (kineski rippoff Studera)

Izvor/preamp

Audial GF DAC rad Pedje Rogica, baziran na NOS BB1704 radjenom za britansku kucu Gramophone, to je bio verovatno prvi na svetu NOS DAC koji potpuno podrzava async 24bit/192khz usb transfer. U DAC je ugradjen cermet shunt pasivni pot sa dva izlaza. DAC je usb povezan sa HP Thin Clientom na kome se vrti Daphile

20181210_121009m.jpg

20181210_121230m.jpg

20181210_120925m.jpg

20181210_120935m.jpg

20181210_121348m.jpg

20181210_120523m.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo o Tannoy drajveru: Tannoy Superdual je projektovao tim Mark Dodd-a 90tih godina, kao nastavak rada na tulip drajverima (korisceni u Tannoy DMT seriji). Po preseku drajvera mozete uociti da je ideja bila da se smanji kompresija na visokotoncu smanjivanjem rastojanja visokotonske membrane u odnosu na grlo i usta srednjotonskog drajvera, uz dodatno poboljsanje disperzije posebno projektovanim wave guidom. Mark Dodd je kasnije presao u Kef/Celestion gde je razvio UniQ koji je dalja evolucija tog koncepta, doduse na mnogo manjem drajveru.

Dole imate izgled superdual drajvera kao preseke superdual drajvera, tulipa i westminster (old school alnico peperpot) drajvera.

 

Tannoy superdual crossoverm.jpg

Tannoy DualCon.jpg

tannoy dualcon3.jpg

Tannoy TW 12.jpg

wr se driver.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo i malo price o vintage JBL subwooferima, B380 (15" drajver 2235H) i B460 (18" drajver 2245H) koji su sluzili kao inspiracija.

Da pomenemo i dizajnera, zivu legendu Grega Timbersa  http://www.audioheritage.org/html/people/timbers.htm

Primeticete da je za B380 navedena osetljivost od 90db, dok je u jbl specifikaciji 2235h drajvera 93db. I kod drugih proizvodjaca nominalna osetljivost drajvera se ne meri na bas frekvencijama, i u basu dobijete mnogo manje od deklarisanog, plus ako ne odradite "domacinski" pasivnu bas skretnicu (sto komercijalno ne radi niko) ode tu jos decibela. Trebalo bi mi 2x18" po kanalu da bih u pasivi ispratio osetljivost Tannoy Superduala, sto je pogolemo a i dalje traze pogolemu snagu, pa sam se odlucio za aktivu. Yamaha p2200 je prvo Jamahino profesionalno pojacalo (kraj 70tih, pocetak 80tih) koje je dosta popularno medju JBL fanovima na lansing heritage, nasao sam slucajno jedno pa je uradjen refresh. 

page2.jpg

page3.jpg

page4.jpg

page2.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"Sumadijski bluz" ne bi bio kompletan bez RAAL-a, naseg cuvenog dizajnera Aleksandra Radosavljevica.

Za RAAL sam se odlucio kad sam cuo NN Masterpiece. Nesa Napijalo je uradio ono sto je za vecinu Tannoyevaca jeres. Isekao Tannoy na 10Khz i ukrstio ga sa RAAL ribonom. 

Iako Tannoy sam po sebi ima dovoljnu ekstenziju u visokim kao i svaki slicni metalni kompresioni drajver posle 8-9Khz je u breakup modu, i taj visoki je nelinearan i uskopojasni. Sa primenjenim RAALom  kako je to NN uradio, karakter zvuka se dosta menja, metalna membrana Tannoya ima manje metalne koloracije, sibilanti i prostor su jasnije izrazeni, kao da se zvucni zid rusi i postaje ogromna lopta. Jeste vise ne svira kao Tannoy, al mi je jasno zasto RommyTheCat reze Vitavox S2 na 10Khz sa RAALom iako je dugo to smatrao svetogrdjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, hifista said:

Malo o Tannoy drajveru: Tannoy Superdual je projektovao tim Mark Dodd-a 90tih godina, kao nastavak rada na tulip drajverima (korisceni u Tannoy DMT seriji). Po preseku drajvera mozete uociti da je ideja bila da se smanji kompresija na visokotoncu smanjivanjem rastojanja visokotonske membrane u odnosu na grlo i usta srednjotonskog drajvera, uz dodatno poboljsanje disperzije posebno projektovanim wave guidom. Mark Dodd je kasnije presao u Kef/Celestion gde je razvio UniQ koji je dalja evolucija tog koncepta, doduse na mnogo manjem drajveru.

Dole imate izgled superdual drajvera kao preseke superdual drajvera, tulipa i westminster (old school alnico peperpot) drajvera.

Inače je   fabrički deo  Tannoy Diaphragm 7900 0105  u svim sledećim modelima isti

Quote

Tannoy Albury, Tannoy Albury 3839, Tannoy Arden MK.2, Tannoy Arundel, Tannoy Arundel 3839, Tannoy B50, Tannoy B50 3169R, Tannoy Berkeley MK2, Tannoy Berkely 3828, Tannoy Bradley, Tannoy Bradley 3128, Tannoy Buckingham Domestic, Tannoy Buckingham Domestic 2508, Tannoy Buckingham Monitor, Tannoy Buckingham Monitor 2548, Tannoy Canterbury SE, Tannoy Canterbury SE 3807, Tannoy Cheviot MK2, Tannoy Cheviot 3128, Tannoy Classic Monitor (M3000), Tannoy Classic Monitor 3839, Tannoy Cougar, Tannoy DC4000, Tannoy DC600, TannoyDorset (T185), Tannoy Dover, Tannoy Dreadnought, Tannoy Edinburgh, Tannoy Edinburgh HW, Tannoy FSM U, Tannoy GRF Memory, Tannoy GRF Memory HW, Tannoy J200, Tannoy Jaguar, Tannoy Kensington SE, Tannoy LGM (SGM 12B), Tannoy LGM (SGM 12B), Tannoy LRM (Little Red Monitor) 12B, Lynx, Tannoy M1000 (Super Red Monitor), Tannoy M3000 (Classic Monitor), Tannoy P100, Tannoy P200, Tannoy Panther, Tannoy Puma, Tannoy RHR, Tannoy SGM 1000, Tannoy SGM 10B, Tannoy SGM 12B (Little Gold Monitor), Tannoy 12X, Tannoy SGM 3000, Tannoy SRM 10B, Tannoy SRM 12B (Little Red Monitor), Tannoy SRM 12X, Tannoy SRM 15X, Tannoy SRM 15XB, Tannoy SRM 3000, Tannoy Stirling, Tannoy Westminster, Tannoy Westminster HW, Tannoy Westminster Royal and Tannoy Westminster Royal SE, Tannoy Windsor, Tannoy Yorkminster SE.

 

Tako da Tannnoy bilo koji sa gornjeg spiska približno isto svira od 3 - 20Khz.....

:pleasantry:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, hifista said:

Nesa Napijalo je uradio ono sto je za vecinu Tannoyevaca jeres. Isekao Tannoy na 10Khz i ukrstio ga sa RAAL ribonom. 

Iako Tannoy sam po sebi ima dovoljnu ekstenziju u visokim kao i svaki slicni metalni kompresioni drajver posle 8-9Khz je u breakup modu, i taj visoki je nelinearan i uskopojasni. Sa primenjenim RAALom  kako je to NN uradio, karakter zvuka se dosta menja, metalna membrana Tannoya ima manje metalne koloracije, sibilanti i prostor su jasnije izrazeni, kao da se zvucni zid rusi i postaje ogromna lopta. Jeste vise ne svira kao Tannoy, al mi je jasno zasto RommyTheCat reze Vitavox S2 na 10Khz sa RAALom iako je dugo to smatrao svetogrdjem.

Ima i drugih ovde na forumu koji su stavljali supervisoki na Tannoy. Od 10Khz.... I to sa ribonima... ne mora RAAL... ima i jeftinijih. 

Meni ta metalna koloracija savršeno odgovara. I to baš na elektronskoj muzici. Dobijam 3D efekt kod Rolanda 303... Znači za Tehno je jeres...:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko - jedno je dodati supertweet on top , a druga je stvar prevesti Tann tweet da radi u pojasnom rezimu i onda staviti ribon da svira gornju oktavu

Ako je to sto je NN uradio , kako ja razumeh

ako ribon ozbiljno radi od 10K , onda je sasvim opravdano uzeti best thing (RAAL) , tu onda Fountek vise ne pije vodu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

RAAL je cak preterano ozbiljno uradjen zvucnik, uz ozbiljan, dugogodisnji i vredan postovanja razvoj, sedi u samom svetskom vrhu i bez teske masinerije marketinga, kao u nekoj trzisnoj simbiozi sa prilicno povrsno odradjenim prosecnim jedinicama proglasenim za vrhunske.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo slike i sa maskama koje su napravljene kao prsten od medijapana sa magnetima kojim se kace na srafove od drajvera. Postolje na kojima stoje zvucnici je daska sa metalnim nogicama za sankove koje nisu skupe imaju veliku nosivost i mogu da se nivelisu. Na postolje idu diskovi od sorbotana ( www.isolateit.com ), odabrani za tezinu kabineta (treba ih staviti u nesto jer prave fleke na furniru ako su gole). Tannoy kabinet je takodje sorbotanom odvojen od JBL kabineta. Raal ce ici u neku kutijicu na vrh, da moze da se lako steluje alignment sa Tannoyem, treba da osmislim kako bi moglo da se steluje i neko zakosavanje raal-a na dole ako bude imalo smisla.

20181210_120612m.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas me interesuje ipredstojeca ntegracija sa RAAL-om. Naime, isti ribon je kod kuma pokusavan da se integrise sa ostatkom aktivnog sistema, ali bez uspeha. Za nekoliko godina eksperimentisanja promenjeno sijaset srednjaka. Nesto uspesnije je bilo sa Lowther PM6, mada je on imao neko “divljanje” , mozda na 5-7KHz. Na kraju postignut perfect blending sa B&G Neo10. Sistem je morao sa 3 da ode na 4way.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...