Jump to content

EL34 ili 6CA7


Srecko

Preporučeni Komentari

Posedujem Dynaco ST-70, pojačavač od 2X35W sa EL34 cevima, koji slušam na zvučnicima Quad ESL 63.
Veoma sam zadovoljan kako se to čuje kod mene u dnevnoj sobi, koja je daleko od “dobre”; a ni ja nisam baš zahtevan i posvećen audiofil.
Ovo mi je prvi pojacavač sa cevima i malo je reci da o njima ništa neznam[emoji3526].
Generalno nisam slušao puno sistema (uglavnom one koje sam kupovao, bilo ih je mnogo i skupih a da li i dobrih neznam) pogotovo onih sa elektronskim cevima.
Sa ovako skromnim iskustvom verujem da je svima jasno da je potpuno legitimno zapitati se da li ja uopšte znam šta želim i kakav zvuk bih voleo.
Nisam diy-er niti ću to ikada biti (neki ljudi jednostavno nisu manuelno sposobni) ali volim ovaj hobi i trošim poprilično vremena čitajući o stvarima koje se ticu ovih mojih nedoumica.
Dakle, da li je 6CA7 funkcionalno ista cev kao EL34, iako fizički ima veći “balon”, i da li se može samo “ubosti” u podnožja EL34 pitanje je? Podrazumeva se podešavanje biasa.
Raspitujem se za ovu cev jer sam procitao da je ona “rugerizovana” EL34 i da je to ista cev kao EL34 samo sa americkim nazivom 6CA7 (EL34 je evropski naziv).
Verovatno zbog “rugerizacije” nešto je skuplja (minimalno) i korisnici sa neta kažu bolja u svemu od EL34 koja je jedino, kažu, zadržala prednost ako se koristi u triodnom modu.
Naravno da su mišljenja sa neta upitna, ali impresionira saglasnost velikog broja onih koji je koriste, da je odlična i za uloženi novac verovatno i najbolji izbor.
Ovo poslednje se odnosi na cev 6CA7EH kompanije Electro-Harmonix.
https://www.tubesandmore.com/products/6ca7-electro-harmonix
Zamolio bih da isključite iz analize NOS cevi i 6CA7 i EL34 i da se zadržimo samo na onima iz takozvane nove proizvodnje.
Unapred zahvaljujem na pomoći da oformim sopstveni stav u vezi sa iznetom dilemom.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

[mention=2262]NIXIE[/mention] načitao sam se postova i postova gde neko hvali neku od cevi: Svetlana, Mullard, Electro-Harmoniks, JJ, kineske; u zavisnosti od sklonosti šta preferira kod cevi a i ostalog dela sistema.

Moj problem je sto više verujem u iskustvo pojedinaca sa foruma nego u sopstveni ukus.

Ukus je trenutno stanje[emoji3526] i on se razvija (nadam se da ni ja neću biti izuzetak u tome) i ja bas želim da ga izgradim.

Zato smatram da je bolje da “poslusam” dobar savet nego da hedonisticki učinim izbor.

[mention=52]Doktor[/mention]-e, hvala na linkovima mada sam već imao prilike da ih vidim.

Za nene je ustvari izuzetan podatak i pomoć da je neko kao Vi ko ima: nekoliko hiljada vinila, muzičko obrazovanje, visedecenijski “minuli rad” u slušanju izvođača na koncertima i raznih sistema ....... izabrao Quad ESL kao nešto sto odgovara njegovom “muzičkom” ukusu i da sam ustvari na pravom tragu u koncipiranju sopstvenog sistema.

Rekao sam Vam da sam ranije tri puta kupovao elektrostatike i da sam ih odmah prodavao. Gotovo mi je bilo nezamislivo da ću zavoleti zvuk Quad-ove ali se eto i to čudo desilo (izgleda da ipak napredujem[emoji3526]).

Zato sam spremniji da uvazim stav relevantnih pojedinaca a zavoleti (navići se) “dobro” ne bi trebalo da bude problem.

Znate kako se kaže ono što volimo ili goji ili je kažnjivo.....

Bitno je izabrati dobro a ne ono sto mi se u ovom momentu dopada.

Ova pitanja upravo i postavljam na ovom forumu gde utisak-doživljaj nečega ne bi trebalo da stavi u drugi plan nauku-inženjering-znanje-egzaktnost (merenja) koliko god da je zadovoljstvo bitno i sastavni je deo ovog našeg lepog hobija.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

iskustvo je takvo da , sem za extremne slucajeve, nema prakticne razlike izmedju EL34 i 6CA7 , jer to jesu ekvivalenti

extremni slucajevi su duuuboka A klasa , kada se bira cev po proizvodjacu i ne glleda se da li je EL ili 6CA7 , kao i B klasa sa extremno visokim naponom , gde se recimo Philips dokazao kao najbolji

zakljucak - gledati sta je best bang for the buck , ignorisi ime

 

edit: postoje pojacivaci kod kojih su cevi tesno montirane - u originalu EL34 , koje imaju uski balon .... i montaza 6CA7 , koje imaju fat balon , dovodi do pregrevanja cevi

jedna od stvari o kojima treba voditi racuna ...... ali Dynaco ST70 srecom ne spada u tu grupu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najteze je rascictiti sa zeljama.

Da citiram Duska Radovica, pocetak svake srece je u izboru zelja. Ili drugi (cini mi se od Mese Selimovica), da smo retko srecni sa onim sto imamo koliko nesrecni sa onim sto nemamo.

Elem, vise je staza, Dynaco je jedan dragulj iz proslosti, stvar je imaoca da li ce da ga koristi u netaknutom, arhaicnom stanju, ili ce da radi modifikacije, teze ili lakse...

Po meni, samo upotrebne modifikacije, uz eventualnost moguceg odrzanja originalnosti.

Juriti hiend ili neke trendove, na tom pojacalu, i uopste kompletnom sistemu, je malcice corav posao. Ostaviti kako jeste, a za daljnja iskustva, ili poboljsanja zvucne slike, druge opcije.

Same cevi su davno koncipirane, i sitne razlike poticu iz istorije, dok je Philips drzao autorska prava na pentodama, kao i svi drugi sta su mogli, Majlard(ili Retma) na 6CA7, ali poslednjih godina je to sve svedeno na priblizno isto.

Praviti elaborate o tome je dosadno, mozes sam da izucavas desavanja, uz neke forumske dopune, ako nesto znamo da pojasnimo, prihvatanja subjektivnih stavova su uvek podlozna preispitivanju..siroko je polje

Nadji sta je najpovoljnije, nova cev je nova cev, mozda naknadno neki twik za smanjenje naprezanja i povecanje veka trajanja, i na kraju, a i pre svega slusaj i uzivaj...to je valjda sustina...a imas sve uslove za uziv.:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Srecko

odmah nakon sto postavis nove 34-ke obavezno proveri unimerom napon grejanja na samim postoljima svih cevi , taj napon treba da bude u okviru 6V - 6,3V , ovo je jedna osnovna provera iz razloga sto su ti stari uredjaji predvidjeni za rad na 220V~ mrezi, u medjuvremenu kod nas je uveden novi standard napona mreze od 235V~ tako da je za ocekivati da ce napon grejanja znatno premasiti nominalnih 6,3V sto ce i znatno skratiti radni vek cevi . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dynaco ST-70, koga sam kupio (nisam prvi vlasnik) verovatno je već “nešto rađen”, tako da mislim da nije za dovođenje na originalni nivo.
Planirano je da mu letos bude urađen refresh i neki nivo modifikacije (npr. “poluautomatizacija biasa”, izbor triodni-pentodni mod ili samo triodni, nova PCB za lampe kojih ima ili sa 3 drajverske lampe ako bude u samo triodnom modu i td.).
Naravno da će moje želje biti bitne za koncepciju upgrade-mod. (zato i pitam sve ovo da bih mogao da ih koncipiram-želje i izrazim) ali će završnu reč o svemu imati gospodin koji će izvršiti upgrade-modifikaciju upravo zbog onoga sto sam nekoliko puta ponovio da je manje bitno šta ja želim od onoga šta je najbolji izbor-najracionalniji izbor a tu odluke donose znanje i struka.
Prvi korak koji sam napravio, izbor-kupovina Dynaco ST-70, bio je izgleda pun pogodak jer se u zajednici ljudi koji vole Quad ESL 63 (USA Monitor) smatra odličnim izborom za pogon istih.
Ovim sam započeo drugi korak-prikupljanje materijala za refresh-upgrade-mod.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sax.hifi potpuno sam ubeđen u Vaš izbor.

Vaše mišljenje mi je jako bitno zato sto je njegova težina, za mene, znatno veća nego sva mišljenja koja sam procitao na netu od ljudi o kojima ništa neznam a Vaš rad pratim i uživam u njemu već 2 godine.

BANAT, razumeo sam.

Trenutno ga slušam takvog kakav jeste. Dynaco je inače urađen za USA tržište pa ima napojni trafo 220-110, sto mislim da situaciju čini povoljnijim trenutno.

Naravno da će o tome pri refresh-upgrade-mod biti vođeno računa a sam napojni trafo će verovatno dobiti novi trafo.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

[mention=1908]vladd[/mention] ceo život sam proveo u VTI-u tako da ni neznam drugačije da razmišljam do na Vaš način (koji jedino i razumem i poštujem sto naravno ne znaci da sam u pravu).

Potpuno ste u pravu suština svega je uživanje u muzici na bilo kakvim uređajima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veoma interesantno (za mene)!
Šta se dobija a šta gubi?
Da li su funkcionalno iste (prosto da li je možete ubosti umesto EL34 a da se ne promene performanse ampa)?
Da li je ta lampa savremenija tehnološki (novije konstrukcije)?
Da li je “bolja” samo zbog Vašeg utiska, jer posto smo različiti to ne bi moralo da znaci da bih i ja bio istog mišljenja?
U svakom slučaju hvala. Skrenuli ste mi pažnju na tu cev pa ću pokušati da saznam nešto više o njoj a i da je čujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, NIXIE said:

Koje god lampe da se kupe, pretpostavljam da treba da budu još i uparene?

evo uparene - par

https://www.tubesforamps.com/products/el34-6ca7-kt77/mullard-el34-matched-pair

 

4 komada uparenih

 

https://www.tubesforamps.com/products/el34-6ca7-kt77/mullard-el34-matched-quad

 

6 komada uparenih

 

https://www.tubesforamps.com/products/el34-6ca7-kt77/mullard-el34-matched-sextet

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ni ne želim da menjam cev ako nije pametno, racionalno, sonično dobro i inženjerski opravdano.
Pitanje sam upravo i postavio da bih to utvrdio.
6CA7 je, koliko sam shvatio, ista lampa kao EL34 samo “rugerizovana” i sa USA oznakom (za američko tržište).
Moje inženjersko iskustvo me je naučilo, odavno, da sve sto je namenjeno nestandardnoj upotrebi npr. vojsci (a ova je rugerizovana pa implicira na tako šta), pogotovo ako je namenjeno americkom tržištu, uvek je bolji izbor.
Iz svega sam zaključio da je apsolutno razumno razmisliti o upotrebi lampe 6CA7 u mom Dynaco ST-70.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...