Jump to content

Akai SR 1040


krca44

Preporučeni Komentari

Dobro Vece


Akai SR 1040 je trosistemac iz 79' godine, srednjih gabarita ( 270 x 500 x 235 mm S/V/Dubina ), mase 12.3 kg.

Osetljivost 89db/W/m, 8 Ohm, 35Hz - 20,000 KHz, Skretnica 1200Hz / 12000Hz, tip nepoznat.

Drajveri 8" Bass koji nije original ( Oridjinale je imao zutu membranu i dug hod ), Mid 80mm i Tweeter papirni 50mm.

BAS oznaka : Akai 20 S - E 80S, Z : 5,5 Ohma ( ! ), Nom. 36 Watt, nalepnica

MID oznaka : Akai 8 M - E 10 S, Z : 8 Ohma, Nom. 10 Watt, nalepnica bocno, pozadi nalepnica kaze 70705 500E

TWEETER oznaka : Akai CTS - 57S, 8 Ohma, 20 W, Japan, stampa pozadi

Drajveri papirni, za mid nisam siguran, mrezicu nisam skidao ( nema vidljivog nacina pa nisam hteo da cupam, jos ).

Kompresiona kutija.

 

Moj primerak je dakle sa zamenjenim basom, ili bar menjanom membranom mada se na netu mogu naci slike ovog modela sa

basem kakav i ja imam ( da li je to neki kasniji model / drugi drajver,  podataka ima jako malo ).

Sama kutija je spolja u losem stanju, neko je pokusao i skinuo furnir, ostao je samo delic furnira na bocnim vertikalama

iz cega se vidi da je bar kutija originalna ( dimenzije odgovaraju kataloskim ).

Skretnica i njeni elementi u nepoznatom stanju.

Akai zvucnjake sam izvukao iz rezerve da vidim kakav zvuk imaju i odlucim da li vredi kanibalizacija papirnih drajvera

ili ce ici u kontejner.   Znao sam od pre da sviraju drugacije od mojih standardnih kutija ( B&M AP 17, podnostojeci BR

sa otvorom pozadi, dvosistemac ).

Imaju neki potencijal jer su trosistemci, papirne membrane daju drugaciji i mozda manje rafiniran zvuk od mojih zvucnika, takodje subjektivno otvoreniji.

Ono sto mi se nikako ne svidja je bas drajver.  Moje usi su naviknute na BR pozadi koji izbacuje dosta energije ali cak

i to uzeto u obzir, mislim da bi Akai srednji i visoki mozda u drugacijoj kutiji sa vecim basem ( 10" npr. ) svirali

bolje.

Buduci da je Akai kompresiona kutija a ja koristim EL84 PP, saradnja nije bas sjajna, mislim da je Akai bio malo vise

optimistican u datim kataloskim podacima ( sve uzevsi u obzir da PP radi malo teze sa komresionom kutijom ).

Ove kutije bi mogle biti alternativa zvucnicima koje inace koristim pa otud interesovanje.

Od interesa su :

1. Papirni drajveri : da li ih treba obraditi Damarom ?

2. Pregledati da li Bas uopste original i stanje skretnice ( i tip )

3. Da li je bas drajver original i posto nije 8 Ohmski, treba li ga zameniti nekim koji jeste tj. da li bi se na ovaj nacin dobio povoljniji rad sa EL84 PP ?

4. Razmotriti izvodljivost uklapanja srednjetonca, visokotonca i skretnice sa drugim bas drajverom u drugoj kutiji ( ako

je uopste moguce ) ili samo sacuvati mid i tweeter za novu kutiju sa novim basom i novom skretnicom prilagodjenom za novi bas ( naravno ako je moguce ili ima smisla ).  ???

5. Baciti sve u kontejner ( ne jos )


Misljenja & predlozi iskusnijih su dobrodosla a ako neko smatra da ne vredi raditi ista neka molim napise.

 

Slike : 1. Moj primerak  2. Original bas drajver  3. Tweeter papirni spreda  4. Tweeter pozadi  5.  Mid sa mrezicom  6. Mid iznutra bocno  7. Bas spolja  8. Bas oznaka pozadi  9. Bas bocno unutra.

 

 

 

01 MOJI AKAI ZVUCNICI copy ! copy.jpg

02 ORG AKAI ZVUCNICIcopy copy.jpg

03 TWEETER SPREDA IZVADJEN copy !.jpg

03a TWEETER POZADI copy ! copy !!.jpg

04 MID SA MREZICOM copy ! copy.jpg

04a MID BOCNO copy !.jpg

05 BAS PAPIR copy !.jpg

05a BAS MAGNET OZNAKA !! copy.jpg

05b BAS UNUTRA ! copy.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 6
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

sa zadnje slike mi se javlja da taj bas nije vredan daljeg razmisljanja

sto rece Nele - "ipak preferiram da moji zvucnici imaju i nesto magneta"

 

ovde ne lici da ga ima

sto se tice srednjeg i visokog - ako ( u bilo kojoj kombinaciji) cujes da tu ima ista zanimljivog , ond avalja razmisljati da se nadgradi sa nekim drugim bassom

mada , ja licno ispod 6" i ne razmisljam da je srednji adekvatan za moje potrebe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i promeniti magnet

onda promeniti i VC , pa i donji centrator ..... pa i membranu

:)

 

ne lici meni da je surround bog zna kako tvrd ..... mada krca bi valjalo da potvrdi tu dilemu

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Surround na basu deluje mekano, poprilicno.

Bas je problem u reprodukciji ostalo je zapravo sasvim prihvatljivo, pod uslovom da se nesto moze napraviti za malo para.

Meni se cini da ima potencijala ali samo ako je u pitanju mala kinta, ako nije onda se ne isplati, bolje da stedim pare za nesto drugo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...