Jump to content
Pigy

Rupe na zadnjoj strani zvučne kutije?

Recommended Posts

Nezgodno je to sto jedna kutija je blizu zida,a druga je 1.5m od prozora.Kao sto sam ranije rekao,kad otvorim zadnju stranu kutija,zvuk bude mnogo cistiji,dobijem i visoke tonove,koje nemam kad zatvorim kutiju,ali vokal je nekako u daljini,kao u pozadini,basa nema nidje....Naravno to dopunjujem drugim bas drajverom,tako da bas i nije problem ali problem su vokali, Kad zatvorim kutiju i zatvorim rupe i stavim malo dampinga,zvuk je mutniji,dodju izrazeniji vokali,ima vise basa nego kad je otvorena kutija,ali gubim visoke tonove. Kad otvorim rupe zvuk je slican kao i sa zatvorenim rupama,stim da je bas izrazeniji i jaci srednji tonovi,gde se vokali polako gube.....Priblizavanje ili udaljavanje jednog zvucnika koji je blizu zida ne menja mnogo zvucnu sliku,menja dubinu t.e. bas. Zato sam citao za aperiodicne kutije,pa sam mislio da probam sa strane kutije-prema vani,ne prema unutrasnjim stranama kutije,izbusim rupe u velicini koje su i pozadi i broj kao i pozadi,ali ih izbusim sa strane, i iznutra stavim damping materijal koji pritegnem perforiranim aluminijumom prema rupama iznutra i tako dobijem taj varijabilni otvor? Vecim dampiranjem kutije gube se basovi,a i visoki tonovi? Tako sam mislio da dobijem varijantu open bufle ali ce zvuk ici sa strane a ne pozadi i nece imati interakciju sa zidom pozadi......Vase misljenje?

5 minutes ago, Pigy said:

Nezgodno je to sto jedna kutija je blizu zida,a druga je 1.5m od prozora.Kao sto sam ranije rekao,kad otvorim zadnju stranu kutija,zvuk bude mnogo cistiji,dobijem i visoke tonove,koje nemam kad zatvorim kutiju,ali vokal je nekako u daljini,kao u pozadini,basa nema nidje....Naravno to dopunjujem drugim bas drajverom,tako da bas i nije problem ali problem su vokali, Kad zatvorim kutiju i zatvorim rupe i stavim malo dampinga,zvuk je mutniji,dodju izrazeniji vokali,ima vise basa nego kad je otvorena kutija,ali gubim visoke tonove. Kad otvorim rupe zvuk je slican kao i sa zatvorenim rupama,stim da je bas izrazeniji i jaci srednji tonovi,gde se vokali polako gube.....Priblizavanje ili udaljavanje jednog zvucnika koji je blizu zida ne menja mnogo zvucnu sliku,menja dubinu t.e. bas. Zato sam citao za aperiodicne kutije,pa sam mislio da probam sa strane kutije-prema vani,ne prema unutrasnjim stranama kutije,izbusim rupe u velicini koje su i pozadi i broj kao i pozadi,ali ih izbusim sa strane, i iznutra stavim damping materijal koji pritegnem perforiranim aluminijumom prema rupama iznutra i tako dobijem taj varijabilni otvor? Vecim dampiranjem kutije gube se basovi,a i visoki tonovi? Tako sam mislio da dobijem varijantu open bufle ali ce zvuk ici sa strane a ne pozadi i nece imati interakciju sa zidom pozadi......Vase misljenje?

Ništa bez slika, slikaj sve i postuj da vidimo konačno o čem se tu radi, gde su rupe i tako to.

1 hour ago, Pigy said:

i tako dobijem taj varijabilni otvor

Tako dobijes prakticno fiksni kompenzator, variranje samo sa gustinom damping materijala.

Varijabilni ventovi koriste i variranje povrsine otvora nekom vrstom blende, i pride je moguce variranje gustine damping materijala.

Kad se misli dampiranje,jel se misli na dampiranje cele kutije unutra ili samo otvora(jace dampiranje manja propustljivost zvuka)?

Kutije po pravilu treba da budu što mrtvije (neutralnije) zato se određene "High End" kutije rade od betona i mermera.:smesna:

Dampiranje cele kutije se radi: Katranom, kobitom, debelim ter-papirom, staklenom vunom, krojačkom vatom, sunđerom, vunom....

Koliko sam ja razumeo,to se radi za basove,a ne za srednjotonce i full range zvucnike,jer cim dampirate kutiju ubijate visoke tonove,zvuk je mutniji,nestaje i odredjeni deo srednjeg opsega?

E sad me zbuni Zen,  sta se postize dampiranjem stranica a sta dampiranje unutrasnjosti kutije?

Opet kazem,dampiraju se kutije za Bas zvucnike,nisam video za full range da se dampiraju?

OK,sad me zanima da li dampiranje kutije utice na reprodukciju visokih tonova samog zvucnika?

A sto bi to radili?  Zanima me buduci da FR moze da reprodukuje teoretski 20Hz-20kHz a u praksi 80Hz - 12kHz, a zvuk koji proizvodi FR je membrana,znaci nije samo iz samog sredista, i buduci da zvuk se proizvodi u oba pravca,pomeranjem membrane,dampiranjem se prigusuju i visoke frekvencije koje izlaze sa membrane koja je u zvucnoj kutiji.Zato i bas reflex kutije imaju jaci zvuk (db) od kompresione pa kolike god bile, a open bufle nemaju jacinu jer ipak dolazi do superpozicije ili mesanja valova prednje i zadnje strane membrane ili dolazi do faziranja,jer se zvuk odbija od  zidova,pa buduci da bas frekvencije imaju najduzu talasnu duzinu ,najvise se i faziraju,zato i Open bufle nemaju dobar bas???