Jump to content

Rupe na zadnjoj strani zvučne kutije?


Pigy

Preporučeni Komentari

Mikorist...čitao sam za dampiranje ,donekle kapiram ali uglavnom za KP,BR,TL ali nisam našao za aperiodične kutije,varijabilne otvore...Sve u svemu,mislio sam da ovde ima baš iskusnih samograditelja koji mi mogu uopšteno reći kako da dobijem bolje visoke tonove i kako da ne izgubim vokale,ja konkretnije nemogu da pojasnim šta hoću.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Pigy said:

Sve u svemu,mislio sam da ovde ima baš iskusnih samograditelja koji mi mogu uopšteno reći kako da dobijem bolje

Ovo ti je kao da želiš da napraviš haj end računar od TIM-011 iz 1987... I Zen ti lepo kaže da je za đubre.

A ti i  dalje oćeš isto. Tako što želiš da promeniš kutiju na TIM-011 . Da bi dobio I7 računar....

E pa uopšteno ne može.  Odnosno na sveti nikad ako se sve ne promeni. Jer na njemu samo Tetris radi i to jedva.  :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, Pigy said:

čitao sam za dampiranje

Ovo ne vazi...kao kod uciteljice..Citao sam o bici na Marici, ali se nesto godina pobrkala.. :) 

Ovde mora da se zna gde je bio i sta je radi svaki vojnik, sta je jeo, gde je pucao ili sekao, i koliko puta...

 

Elem, da bi se nekoj zvucnickoj jedinici obezbedili optimalni uslovi za rad, ona mora da ima neke definisane i parametre i kvalitete.

Svaki taj napravljeni zvucnik, sa korpom, magnetom..itd...iz cega god se sastoji, ima neko svoje zone rada, inace bi bilo besmisleno ga praviti da nicemu ne sluzi.

Te zone su frekventnog i kvalitativnog rada, kvalitativnog u smislu zvucnog pritiska, koji moze bez teskih izoblicenja da ispostavi.

 

Zvucnicka jedinka, koja ima jako uzak opseg moguceg SPL-a(u bilo kom, da je sposobna, frekventnom opsegu) je jako losa jedinka.

Moze ona proizvesti cist i fin zvuk, u jednom opsegu snage, ali je sa njom prakticno nemoguce raditi ukrstanje sa drugim zvucnicima ili koristiti neke metodologije ostalih akrtivnosti i manipulacije sa korekcijama, posto prosto nema dovoljno zdrave, ciste, upotrebljive kolicine zvucne energije za njenu obradu, korigovanje i usaglasavanje.

Nema dovoljno stofa za kaput...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen,ti bas ne volis da pricas...:-)    Da li sam naucio neznam,ali znam da vise znam nego sto sam ranije znao...:sarcastic_hand:

Vladd,razumem sta kazes,po toj logici samo audio inzinjeri mogu da se bave konstrukcijom kutija,a DIY moraju ili vanredno da se skoluju i obrazuju u rangu inzinjera ili samo da sklapaju gotove kitove(projekte). Poznajem dosta elektroinzinjera koji bez nacrta i sema nemogu nijednu zicu da pipnu u uredjaju jer nemaju iskustvo,znam mnogo ljudi u televiziji koji imaju poljoprivrednu ili neku drugu skolu,a povezuju uredjaje,znaju o kompjuterima,pa i elektronici i to bolje od elektrotehnicara a i inzinjera. Drugo ako je Teorija toliko egzatna nauka,zasto se na kraju projekta opet rade ispitivanja,doterivanja zvuka-kutije,dampiranja, pa onda opet sve zavisi od prostorije u kojoj slusas,od ambicije slusaoca koju muziku preferira pa prema tome i vrsta zvucnika. Da budem prostiji...ja sam mom ocu kao privremeno premostio prekidac za ukljucivanje ves masine i to vezivanjem zice i izolir traka i to tako radi 10 godina.Da je neki inzinjer to video rekao bi kako to nikako nesme da se radi,mora da se stavi original prekidac,pa zbog turbulencije ili kosmickih zracenja to nikao ne sme tako da se radi , a radi i radice dok necrkne masina....Hocu da kazem da ne mora da se bude vrhunski majstor u nekoj oblasti da bi izveo neka poboljsanja u bilo kojoj oblasti,naravno ne pricam o genetskom inzinjeringu.

Nerazumem,da je toliko tesko da me neko posavetuje i kaze: Dampiranje kutije ne utice na visoke tonove koje proizvodi zvucnik ili ako utice kako utice,Aperiodicne kutije su vrsta bas reflex kutija sa varijabilnim otvorom, i koristile su se za dobijanje nizih tonova iz same kutije,a i na taj nacin se zvucnik mogao ugradjivati u manju kutiju nego da je bila zatvorena.....itd itd

Mnogo sam ovde naucio,na pr. Nisam imao pojma sta su to Aperiodicne kutije a vidjao sam ih,i imam takvu.Dobio sam od Zen-a knjigu u u pdf o zvucnim kutijama,Sax mi je ponudio Grundigove elipse,zahvaljujuci vama nasao sam + i - na visokotoncu...itd itd 

Za nekoga su to banalne stvari,a za mene koji samo poznajem oblast akustike,mnogo znaci.

Cilj ove moje teme nije bio da napravim Lambordzini sa karoserijom od Zastave 750 i njenim motorom,jer nemoze,vec da na jevtinim zvucnicima,naucim kako se moze poboljsati zvuk,kako utice otvaranje zadnje strane,dampiranje,zatvorena kutija,znaci prakticno da naucim kako kutija utice na zvuk i zvucnik na kutiju,pored citanja teorije, a da to ne budu famzone formule i naucni doktorat.

Eto,druze generale,jel sam bar sada bio jasniji,pozzz:heat:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, Pigy said:

po toj logici samo audio inzinjeri mogu da se bave konstrukcijom kutija

Znaci, ne slusas Zen-a :sarcastic:...u lice foruma ga gledas i neslusas... :D 

Rece ti jednom da se ne bavis, i da prosto zaboravis na GENERALIZACIJE, a tebi je to izgleda paukova mreza povezivanja malog broja informacija.

Audio inzenjeri izvrsavaju audioinzenjerske zahvate, zasnovane na znanju i prema projektnom zadatku. Oni su najbolji kadar da naprave najekonomicniju kutiju prema postavljenim uslovima, a znacajan deo uslova je cena, zarad profita...

Prednost DIY je sto mozemo da izdvojimo sta nam treba iz inzenjerskih znanja, i znanja uopste, i da to na nas nacin, bez ogranicenja, i bez jurnjave za profitom i ekonomicnoscu, primenimo sve sto mozemo pri izradi kutija, ili grabulja... :D 

 

Prvo se odvikni i generalizacije, i uproscavanja logike.

Logiku ne smes da upro(pa)scavas, ali mozes da definises do koje dubine problematike zelis da ides..

A velika je umetnost i sposobnost znati gde staviti tacku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vladd, e sad znam da nista neznam...Koliko sam skapirao,oces da mi kazes da od ovih kutija nemoz bolje i da ne vrede nikakva poboljsanja...? Eto nisam generalizovao, konkretno sam mislio na moje EI Nis kutijice....:russian_ru:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svi mi, posteni prema sebi, znamo koliko ne znamo. Sto vise znas, sve vise vidis sirinu polja i malenkost znanja.

 

Ono sto ti je na razne nacne receno, ti zvucnici su malog SPL-a, kakve su radili za kucne namene davnih godina, i busili im rupe da bi iz njih izvukli sto vise nekakvog zvuka, odnosno zvucnog pritiska pri malim snagama.

 

Mesati te rupe sa rupama za prigusenje, volj ti frekventnog dela spektra, refleksija ili nezeljene superpozicije ili ponistavanja dela frekvencija, volj  ti mehanicke kretnje membrane koje nekako treba smiriti, delom damping faktorom(kada ima signala, tada pojacalo kontrolise rad motora zvucnika) delom oblikovanjem prostora(kada signala nestane ili promeni dinamiku), da bi bio natpritisak u kutiji ili regulator pritiska vazduha u kutiji, koji ce upriliciti idealan a ne leprsav hod membrane, jednostavno nije staza kojim se stice znanje.

Pride, pogresno simplifikovanje vrlo slozenih procesa, ne vodi nigde... ni na ravnoj zemlji :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, Pigy said:

Vladd, e sad znam da nista neznam...Koliko sam skapirao,oces da mi kazes da od ovih kutija nemoz bolje i da ne vrede nikakva poboljsanja...? Eto nisam generalizovao, konkretno sam mislio na moje EI Nis kutijice....:russian_ru:

Ne mozes me uvuci u generalizovanja :) 

 

Drugacije receno, mozes ti iz tih zvucnicica izvuci prijatan zvuk, ali ne metodama za "ozbiljne" ili kvalitetne zvucne jedinice, sa viskovima snage i sposobnosti, vec prema njihovim skromnim mogucnostima i vrlo malim intervencijama zbog nedostatka energije, i taj prijatan zvuk ce biti u vrlo uskom i niskom nivou SPL-a, ali ce ga biti...

Malo im namazi membranu, malo im dampiraj unustrasnjost korpe vatom, vrlo malo dampiranja spolja, umanji im uticaj okoline, posto mali SPL nema snage da se odupre refleksijama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Pigy said:

Vladd i ti mislis da je zemlja ravna? Da nisi bio mozda pilot?

Obesili bi me na srednji jarbol u dvoristu instituta...:buehehe:

3 minutes ago, Mikorist said:

zašto sateliti kruže ako je ravna Zemlja

Jos veci je crnjak da su  ostale planetice loptice, a jedino zemlja tepsija :D 

 

A sad ozbiljnije, ja zaista ne znam ali je u toku globalni rat protiv znanja i nauke, iz nekog, ili vise razloga, da li je taj nihilizam svega pokrenuo marketing, zarad lakseg posla i ubedjivanja, ne znam, ili je neko resio da napravi planetu majmuna, koje je lakse muntati i u eri informisanja, apsolutno mi nije jasno, a niti me zanima...

Jednostavno, to posmatram sa strane, nezainteresovan.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verovatno znas da kroz Tihi okean prolazi opticki kabal,zasto u eri satelita? Ko i cime potvrdjuje da je iko bio na mesecu,montiranim snimcima i nekim uzorcima? Zasto na Antartiku nemoze da se ode da se istrazuje,postoji samo uska oblast gde je dozvoljeno ,,setanje,,. Pitaj bilo kog pilota ako imas prijatelja da ti kaze kako izgleda zemlja iz aviona,kako avion moze da leti na istoj visini ako je zemlja obla-okrugla,morao bi menja visinu,ako ne bi menjao visinu u jednom trenutku  bi se ili priblizavao zemlji ili udaljavao,kako se brodovi na velikim udaljenostima vide durbinima,ako ima zakrivljenja, o ovome su postovali neki vojnici iz JNA koji su bili u mornarici,kao i piloti. Ko kaze da sateliti kruze oko zemlje,video si neki? Hologram je cudo....Nadam se da vas Reptili nisu skroz obmanuli....Razmislite  :w00t:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vladd, tako brate pa reci mi nesto konkretno, i da u....em bar su jevtini drajveri,znas das mi malo povoda da se igram,a kad bude ozbiljnije ondak  ce radnemo na ozbiljski nacin. Eto moram da ti cupam reci iz usta da bi mi pomogao....:rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inace da te obavestim, taj rat protiv nauke je da bi se smanjio znacaj na dosadasnji razvoj nauke,jer treba svetu da se objavi postojanje entiteta iz drugih dimenzija i njihovo prezentovanje, a tesko je narodu objasniti kako naucnici neznaju nista o tome a oni ustvari radi sa ET.

Smesno zvuci ,ali kao sto ja neznam skoro nista o audio i psiho akustici i za mene je to kosmos, tako i ljudi koji misle da postoji samo trodimenzionalni svet...pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, vladd said:

Jednostavno, to posmatram sa strane, nezainteresovan.. :) 

Apropo price i dokaza o kojecemu. I nekako uvek oni kojima je skola bauk, krecu u obaranje hiperskolskih lema i teorema.

 

Elem, jedan primer za aktivnosti na tom zvucnicicu, pa proveriti efekte

http://diyaudioprojects.com/Drivers/Fullrange-Modifications-Tweaks/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...