Jump to content

Rupe na zadnjoj strani zvučne kutije?


Pigy

Preporučeni Komentari

Može li neko da mi kaže zašto dobar deo vintage zvučnih kutija je imao sa zadnje strane rupe,da li je to prethodna tehnologija bas refleks kutija,ili su se tada tako pravile bas refleks kutije,video sam na netu i veoma skupe kabinete koji su imali sa strane otvore-rupice.Dali je to ustvari kombinacija zatvorenih i bas refleks kutija?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Varijacija  na open bafl . Ta varijacija na temu  je najizraženija bila u  lampaški  radio prijemnika , ne nužno stereo  iz prošlog stolječa ,  pojačala male snage  , zvučnici visoke  osjetljivosti  i sve u jednoj kutiji . Zvuk je bio  milozvučan ko se siječa , al bez danas poznatog basa koji pomijera bubrege i premiješta  raspored stana u kojem živite . Uz sve benifite današnih hi fi sustava  kao  šegrt  najljepše sam se naslušao glazbe na  neakvom RIZ u  ( Ukv  stereo , ol in van )  radio prijemniku .  Ta je škatula  - malo veča - fatala Osrerajh 3  - Muzik cum trojmen .  Naj ozbiljnije razmišljam da  se vratim u šegrtiju .  Što je hi end osim puno novaca  i pametovanja ? . , a vjerjuj  svi  vole ......   ono kaj im se sviđa .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala,zanima me da li takve modifikacije su imale više pozitivno ili negativno dejstvo na zvuk,pre svega mislim na čistinu zvuka,imam utisak da takve kutije deluju mutnije nego kompresione.Da li je to rađeno da bi se izvukli što niži tonovi koje može da reprodukuje taj zvučnik?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čitao sam za aperiodične kutije,ali to je drugačiji sistem,tu ide neka membrana od fiberglasa.Koliko sam ukapirao to je rupa sa nekakvim usporivačem vazduha neki damping materijal koji čini da vazduh duže prolazi kroz rupu pa čini da kutija ima kao veću površinu nego što je ima stvarno.Ovde su samo rupe I to više njih,ne jedna.Pre bih rekao da su te rupe zamena za open buffle. Što se tiče mutnijeg zvuka verovatno nedampirana unutrašnjost boji zvuk i rezonuje i stvara se takav mutniji zvuk,kad je zatvorena kutija,zvuk ne može da se čuje iz unutrašnjosti  i zato deluje čistiji? Ovo sam sve pitao zato što sam hteo na mojim kutijama EI gramofonske,što imaju rupe pozadi ,da izbušim rupe sa strane a postojeće da zatvorim jer su kutije blizu zida....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bio sam ubacio damping materijal,ali pošto je kutija mala ,zvuk ko kineski sateliti.Najbolji čist zvuk je imalo kad sam otvorio zadnju stranu,tad su visoki tonovi bili kristalno jasni,ali je falilo basa i vokal se negde gubio u daljini.Razmišljam da zatvorim rupe na zadnjoj strani a bočno da otvorim rupe u donjem delu stranice,isti prečnik i broj,samo iznutra da stavim najlon čarape preko rupa,da glumi damping materijal koji će usporavati izlazak vazduha time i zvuka napolje.....?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
On 11/21/2018 at 11:29 PM, Pigy said:

Može li neko da mi kaže zašto dobar deo vintage zvučnih kutija je imao sa zadnje strane rupe,da li je to prethodna tehnologija bas refleks kutija,ili su se tada tako pravile bas refleks kutije,video sam na netu i veoma skupe kabinete koji su imali sa strane otvore-rupice.Dali je to ustvari kombinacija zatvorenih i bas refleks kutija?

A gle ? kao i svaki napredak - prevara , ima svoje razloge u svakom smislu - tipa bolje i jeftinije . A jeftinije je napraviti "elaborat" nego napraviti dobre  kutije ? , . Al tako je u svemu ?  Piše rok trajanja ? ,  baci i kupi novo ? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, black coffe said:

A gle ? kao i svaki napredak - prevara , ima svoje razloge u svakom smislu - tipa bolje i jeftinije . A jeftinije je napraviti "elaborat" nego napraviti dobre  kutije ? , . Al tako je u svemu ?  Piše rok trajanja ? ,  baci i kupi novo ? :)

Ustao si na levu nogu i nisi još popio kafu?:bad_boys_20:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nezgodno je to sto jedna kutija je blizu zida,a druga je 1.5m od prozora.Kao sto sam ranije rekao,kad otvorim zadnju stranu kutija,zvuk bude mnogo cistiji,dobijem i visoke tonove,koje nemam kad zatvorim kutiju,ali vokal je nekako u daljini,kao u pozadini,basa nema nidje....Naravno to dopunjujem drugim bas drajverom,tako da bas i nije problem ali problem su vokali, Kad zatvorim kutiju i zatvorim rupe i stavim malo dampinga,zvuk je mutniji,dodju izrazeniji vokali,ima vise basa nego kad je otvorena kutija,ali gubim visoke tonove. Kad otvorim rupe zvuk je slican kao i sa zatvorenim rupama,stim da je bas izrazeniji i jaci srednji tonovi,gde se vokali polako gube.....Priblizavanje ili udaljavanje jednog zvucnika koji je blizu zida ne menja mnogo zvucnu sliku,menja dubinu t.e. bas. Zato sam citao za aperiodicne kutije,pa sam mislio da probam sa strane kutije-prema vani,ne prema unutrasnjim stranama kutije,izbusim rupe u velicini koje su i pozadi i broj kao i pozadi,ali ih izbusim sa strane, i iznutra stavim damping materijal koji pritegnem perforiranim aluminijumom prema rupama iznutra i tako dobijem taj varijabilni otvor? Vecim dampiranjem kutije gube se basovi,a i visoki tonovi? Tako sam mislio da dobijem varijantu open bufle ali ce zvuk ici sa strane a ne pozadi i nece imati interakciju sa zidom pozadi......Vase misljenje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Pigy said:

Nezgodno je to sto jedna kutija je blizu zida,a druga je 1.5m od prozora.Kao sto sam ranije rekao,kad otvorim zadnju stranu kutija,zvuk bude mnogo cistiji,dobijem i visoke tonove,koje nemam kad zatvorim kutiju,ali vokal je nekako u daljini,kao u pozadini,basa nema nidje....Naravno to dopunjujem drugim bas drajverom,tako da bas i nije problem ali problem su vokali, Kad zatvorim kutiju i zatvorim rupe i stavim malo dampinga,zvuk je mutniji,dodju izrazeniji vokali,ima vise basa nego kad je otvorena kutija,ali gubim visoke tonove. Kad otvorim rupe zvuk je slican kao i sa zatvorenim rupama,stim da je bas izrazeniji i jaci srednji tonovi,gde se vokali polako gube.....Priblizavanje ili udaljavanje jednog zvucnika koji je blizu zida ne menja mnogo zvucnu sliku,menja dubinu t.e. bas. Zato sam citao za aperiodicne kutije,pa sam mislio da probam sa strane kutije-prema vani,ne prema unutrasnjim stranama kutije,izbusim rupe u velicini koje su i pozadi i broj kao i pozadi,ali ih izbusim sa strane, i iznutra stavim damping materijal koji pritegnem perforiranim aluminijumom prema rupama iznutra i tako dobijem taj varijabilni otvor? Vecim dampiranjem kutije gube se basovi,a i visoki tonovi? Tako sam mislio da dobijem varijantu open bufle ali ce zvuk ici sa strane a ne pozadi i nece imati interakciju sa zidom pozadi......Vase misljenje?

Ništa bez slika, slikaj sve i postuj da vidimo konačno o čem se tu radi, gde su rupe i tako to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Pigy said:

i tako dobijem taj varijabilni otvor

Tako dobijes prakticno fiksni kompenzator, variranje samo sa gustinom damping materijala.

Varijabilni ventovi koriste i variranje povrsine otvora nekom vrstom blende, i pride je moguce variranje gustine damping materijala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam ja razumeo,to se radi za basove,a ne za srednjotonce i full range zvucnike,jer cim dampirate kutiju ubijate visoke tonove,zvuk je mutniji,nestaje i odredjeni deo srednjeg opsega?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...