Jump to content

Rupe na zadnjoj strani zvučne kutije?


Pigy

Preporučeni Komentari

2 hours ago, guja011 said:

alubutil?

ima to de oćeš al nikako da padne cena onom od 5mm. sve nešto 2 ili 2,5mm

Ne nego onaj lepak za foliju(na 1.55 u filmu), silne bi mi muke ustedeo i odmenio strokavu zivu gumu.

Pride mora domace oficijelno placanje...predracun ili racun...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

oni treba da budu full range,a uher kutije sa basevima pokrivaju bas područje i imaju svoje pojačalo,visokotonce samo da sklopim i biće paralelno sa elipsama.Ove elipse su trenutno tu,i uskoro planiram da nabavim druge od našeg drugara saxa.Želeo sam samo maximum da izvučem od ovih kutijica,usput praktično da naučim uticaj refleksija i kako prilagoditi kutiju uslovima same prostorije.Čitam i imam još puno da čitam ali i da eksperimentišem,na ovim jevtinim zvučnicima,koliko znan još niko nije učio vožnu na Mercedesima E i S klase.Šalim se,ali me razumete,meni je ovo zanimacija dok ne napravim druge kutije,znam da neke ovde smaram,ali vi se bavite sa sličnim kutijama,one Iskrine na drugom postu? Pa kad možete i ne mrzi vas posavetujte i mene vašeg drugara,kako i iz fiće da izvučem maksimum,odnosno samo želim da ove kutije daju malo više visokih tonova,kakvom kutijom to mogu da dobijem?  Pozzz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stavi ga na open baffle ili baffleless

sve ostalo je gubljenje vremena

eto ti princip bas u toj temi koju si spomenuo

nego , nemam ja nista protiv tvog pisanja , ali treba da shvatis dve bitne stvari:

- od previse uopstavanja i generalizovanih rasprava nema mnogo vajde

-i kad konkretizujes na nesto sto nije truda vredno , ni tu nema puno vajde

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, Pigy said:

oni treba da budu full range,a uher kutije sa basevima pokrivaju bas područje i imaju svoje pojačalo,visokotonce samo da sklopim i biće paralelno sa elipsama.Ove elipse su trenutno tu,i uskoro planiram da nabavim druge od našeg drugara saxa.Želeo sam samo maximum da izvučem od ovih kutijica,usput praktično da naučim uticaj refleksija i kako prilagoditi kutiju uslovima same prostorije.Čitam i imam još puno da čitam ali i da eksperimentišem,na ovim jevtinim zvučnicima,koliko znan još niko nije učio vožnu na Mercedesima E i S klase.Šalim se,ali me razumete,meni je ovo zanimacija dok ne napravim druge kutije,znam da neke ovde smaram,ali vi se bavite sa sličnim kutijama,one Iskrine na drugom postu? Pa kad možete i ne mrzi vas posavetujte i mene vašeg drugara,kako i iz fiće da izvučem maksimum,odnosno samo želim da ove kutije daju malo više visokih tonova,kakvom kutijom to mogu da dobijem?  Pozzz.

Ak se ne  varam zero wife , je to riješio saba  zelenim . , Bijaše to davno ? . i kutija je otraga bila otvorena .  Sam je paradiral sa odmakom od  zanjeg zida . ? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok drugari,meni je problem bio sto obadva zvucnika nisu ispred iste pozadine,jedan je blizu zida a drugi ispred prozora malo dalje,zato sam mislio da open buffle nije dobro resenje,zato sam mislio da izbusim rupe sa strane,jer ako bih ostavio ovako u originalu,rupe su pozadi,a rekao sam postavku zvucnika u odnsosu na pozadinu,a ako bi rupe bile sa strane,onda bi valjda bila manja interakcija sa zidovima i prozorima... Ja sam ovde zeleo vasu pomoc u smislu da mi kazete na pr. ako dampiram kutiju to i to bi trebao da dobijem,rupe pozadi su zbog toga,a ako je sa strane dobio bi to...Pretpostavljao sam da ste se svi sreli sa ovim kutijama bile one Ei ili Iskra,vecina ste ih sreli bili su u kombinaciji sa gramofonima,pa sam mislio da imate neka iskustva vezano za njih.Malo cu da eksperimentisem,pa cu vam javiti kako sam resio, hvala na ukazanom vremenu,pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da gubiš vreme i energiju eksperimentišući samo sa ovim jednim drajverom.

Ako si naumio da nešto napraviš sa njima onda odmah radi i sa ostalim elementima u ovom projektu (mislim na bas zvučnik i visokotonac).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zek, bas zvucnik imam to je Uher kutija, i u funkciji je sa drugim pojacalom, treba samo da zalemim visokotonac sa skretnicom i upakujem u kutiji i tako i visoke resiom,a hteo sam ove FR da napravim da sto je moguce optimizujem  da pokriju frekvencije koje ne pokrivaju bas i visokotonac.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, Pigy said:

EI Nis 4ohm 4W 16X9cm

A imas li jak razlog zasto neces da ih postavis na open ili no baffle? I da li bas moraju da stoje pored tog zida i tog prozora ili ipak ima malo slobode u pomeranju tj. postavljanju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tic pozicioniranja zvucnika tu su gde su,nemam drugih mogucnosti,mala je prostorija i takav je raspored stvari da neke bas varijacije nema.Probao sam da skinem zadnju stranu, u pocetku je bilo ,,wauu,, koja kolicina visokih tonova i neka vrsta sirine zvuka u prostoriji,ali vokali su se povukli negde u pozadini i kad slusam muziku nemogu da ih pozicioniram.Probao sam da zatvorim rupe na stranici nazad, i tako stoje za sada, vokali su se vratili gde treba,tacno cujem vokale ispred mene u sredini,dobijo sam malo i basova za razliku open buffle,ali visokih jedva,Kad probam original kutiju,znaci sa rupama otvorenim,dobijem basove,srednje,vokali su manje izrazeniji nego kod zatvorene kuije,visoki jos manje izrazeniji nego kod zatvorene kutije i nekako mi deluje zvuk sve izmesano,neki mix.Zato sam razmisljao o zatvorenoj kutiji,ali posto je ovo vrsta aperiodicne kutije,znaci zapremina bi bila mala za zatvorenu kutiju,jedini nacin bi bio da napravim varijabilni otvor i da ga postavim sa strane kutije,ne pozadi kao sto je original, i da taj otvor dampiram,kako bih dobio usporavanje talasa i virtuelno vecu zvucnu kutiju,Znaci meni bi odgovarala open buffle ali samo kad bi vokali bili jaci i dobro pozicionirani.Jedino sam razmisljao kad bi nasao jos jedne ovakve kutije,pa da donja bude zatvorenog tipa i reprodukuje dobro vokale i malo nize tonove a gornja open buffle i reprodukovala bi vise frekvencije ,bez obzira sto ce tu bitii super visokotonac.Znaci dobio bih neki mix??

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ucinilo mi se da si rekao da imas gotove bas kutije i da pripremas neke visokotonce. Ako je tako, dovoljno je da ove Ei postavis na neki open baffle nosac a povezes bas i te nove visokotonce da pomazu, svaki u svom delu spektra.

Ako bas insistiras da ovalima resis kutiju moze ti biti zanimljivo da ih izvadis iz postojecih kutija, premeris TS parametre uz pomoc nekog od raspolozivih tutorijala i proracunas potpuno novu ktujiu na kojoj ces onda mozda primeniti i damping i variovent i mozda jos po nesto. Ovo te ne bi gotovo nista kostalo, pogotovo ako si vest u radu sa drvetom, naucio bi dosta i napravio sebi leposvirajuce kutijice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Mikorist said:

Evo i ja idem na Mars. Ajštajna mi.

Čim premerim parametre atmosfere šaljem podatke za proračun prve kolonije.

Opcija je teraformizacija Marsa.

Prosto ko suljpa.  Bar kad se gleda preko YouTube...   :smesna:

Ja, reko' , da pomognem... :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam postupak kako treba izraditi kutije za drajvere,al se ne bih trudio oko ovih.Uskoro kad nabavim Grundig sa trubicama od Saxa,onda ću morati da izradim i preračunam kutije.Mene je interesovalo može li od postojećih kutija i zvučnika da se izvrši poboljšanje,mislim na EI elipse...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, Pigy said:

Znam postupak kako treba izraditi kutije za drajvere,al se ne bih trudio oko ovih.Uskoro kad nabavim Grundig sa trubicama od Saxa,onda ću morati da izradim i preračunam kutije.Mene je interesovalo može li od postojećih kutija i zvučnika da se izvrši poboljšanje,mislim na EI elipse...

Ako znaš kako treba izraditi kutije. Onda moraš da znaš kako se vrši poboljšanje.

Potpuno je isti postupak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

EI elipse su za djubre

koje god druge elipse da uzmes , najlakse ti je staviti na OB , ili u IB box ...... sve drugo ubije potencijal drivera .... kvalitetne elipse su ti kao nezni cvetak - odnosi se prema njima kako treba , ihaj lepote

kreni brljati , uvenulo

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta su to IB box,znam za open buffle...Nixie,nemogu trenutno zbog financija... Zen,a možeš li mi reći šta su u stvari hteli da dobiju ovakvim kutijama.čini mi se da 70-ih godina masovno su se pravile ovakve kutije sa rupama.Nije mi jasno,jel tada nisu znali za bas refleks kutije ili ušteda materijala ,da se u što manje kutije zguraju ti zvučnici.?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...