Jump to content

Rupe na zadnjoj strani zvučne kutije?


Pigy

Preporučeni Komentari

A sto bi to radili?  Zanima me buduci da FR moze da reprodukuje teoretski 20Hz-20kHz a u praksi 80Hz - 12kHz, a zvuk koji proizvodi FR je membrana,znaci nije samo iz samog sredista, i buduci da zvuk se proizvodi u oba pravca,pomeranjem membrane,dampiranjem se prigusuju i visoke frekvencije koje izlaze sa membrane koja je u zvucnoj kutiji.Zato i bas reflex kutije imaju jaci zvuk (db) od kompresione pa kolike god bile, a open bufle nemaju jacinu jer ipak dolazi do superpozicije ili mesanja valova prednje i zadnje strane membrane ili dolazi do faziranja,jer se zvuk odbija od  zidova,pa buduci da bas frekvencije imaju najduzu talasnu duzinu ,najvise se i faziraju,zato i Open bufle nemaju dobar bas???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je pitanje uticaja dampiranja prostora kutije na reprodukciju visokih kod sirokopojasnog zvucnika, moze da ima uticaj, prosta refleksija "back" visokih, reflektovanih od unutrasnjosti kutije, na reprodukciju prema frontalnoj strani. Srecom su uglavnom niske energije, lako i efikasno se dampiraju.

U principu se radi sinergija zvucnika i kutije, na razne nacine, radi se na tome da prostor iza zvucnika pomogne reprodukciji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vladd,dokaz da se visoki tonovi smanjuju dampiranjem,je kad se otvori zadnja strana kutije,onda visoki ,,vrište,, ima ih na pretek,jer sam zvučnik nije zatvoren kao visokotonac ili srednjotonac.Ja sam želeo da dobijem što više visokih tonova kao kad otvorim zadnju stranu ali da vokali ostanu jaki a ne da se gube ,nemogu vokale da ih pozicioniram kao kad je zatvorena kutija,nekako su u daljini i svuda.Da li mi taj varijabilni otvor mogao pomoći,kao što sam opisao,da ga načinim sa strane,a ne na zadnjoj strani kutije?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovaj drugi zvučnik je udaljen 60cm od prozora i zavese,mada je ispod prozora.nije u ravni sa prozorom.Zbog tih nepovoljnih okolnosti sam hteo kutije da mi budu zatvorene,ali pošto su aperiodične trebale bi mi druge kutije veće litraže da bi bila zatvorena kutija.Sve u svemu,iako nema basova kad koristim ovu kutiju kao zatvorenu,mene su brinuli visoki tonovi,zašto ih nemam kao kad je zadnja strana kutije otvorena?

WP_20181206_20_23_36_Rich.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

34 minutes ago, Pigy said:

kad se otvori zadnja strana kutije,onda visoki ,,vrište,, ima ih na pretek

 

13 minutes ago, Pigy said:

mene su brinuli visoki tonovi,zašto ih nemam kao kad je zadnja strana kutije otvorena?

'Ajde se dogovori šta ima a šta nema, u dva posta si napisao dve oprečne stvari.:confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pigy bolan

znas onu narodnu - od cega pita ne ide ?

citava revija tema , sve se vrti oko toga da na misice pravis teme oko onoga sto trebao (fala bogu pa danas ima gde) da citas i sam probas , a ti pravis epopeje

onda se bavis minucioznostima , sa zvucnicima koji na sam pokret rukom prema pojacalu da ga upalis - vec pocnu da izoblicavaju

je li moguce da si ozbiljan ?

treca strana rasprave , a zvucnici sa slike ?

da se razumemo - birani elipsasti zvucnici te kategorije mogu da budu deo opasno dobrog zvucnog sistema ...... ali solo elipse ........ to nije zasluzilo da se zove zvucna kutija

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...