Jump to content

Upgrade kutija - uopsteno


ebe

Preporučeni Komentari

Trenutno sam u nekom procepu po pitanju kuda dalje sa sistemom i prostorom za slusanje. U medjuvremenu vagam da li bih, i sta, postigao upgrade-om postojecih kutija (Hitachi HS-30G). Razmisljam da umrtvim stranice koliko mogu i da zamenim kalemove u skretnici. Izbacio bih i potenciometar za podesavanje visokotonca. Kondovi i ozicenje su zamenjeni pre dve-tri godine. Kakve promene mogu ocekivati nakon ovih izmena? Najpre me zanima kakve promene donose vazdusne zavojnice u odnosu na postojece, na feritnim jezgrima.

Ne mogu da nadjem neki manual sa parametrima drivera kako bih ih premerio i utvrdio koliko su odlutali od factory spec. 

Ovde se vide detalji iznutrica:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Damping zidova kutije je dobra stvar, vazdušni kalemovi takođe ali da im omski otpor bude mali inače nema vajde. Za veće kalemove možda je na EI limu motano bolji izbor, mali DC otpor povećava damping faktor pojačala koji je oskrnavljen bilo kakvim otporom na red sa zvučnikom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li mozes da slikas tekst na zvucniku. Basu ili svim...

Jedan period su ubacivali neke igracke, Sanyo-Tajvan produkciju, skoro svi dalekoistocni komercijalci, sa kojima nema vrednog truda.

Inace revizija skretnice pod obavezno, ne samo zamena svezim komponentama,

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad videh da je film, i da je bas 8 oma i 8W...sto mi bese i sumnjivo, posto imam slicne Hitaci na kanalu, i cekaju neku inspiraciju koja ne dolazi(cekaju voz koji doci nece... :) )

E prosto ne znam sta i kako sa tim..sveukupno se ne sme prelaziti 15-20W inace lepo izgori kalem, neki..volj na basu volj na visokom...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je potpuno identicno kao u videu. Na svim drajverima stoji Lo-D, Japan. Iz aviona se vidi da nisu high-end. Korpa basa je stancovana, nije livena, magnet nije bas nesto veliki. 

U principu, fali mi detalja u srednjima i manjka basa pri tisem (citaj normalnom) slusanju. Kada bih to uspeo malo da popravim, mogao bih da zivim sa ovim kutijama jos neko vreme, dok ne presecem da li cu praviti novu "slusaonicu". Od toga mi zavisi da li cu kupovati (ili praviti) male bukselfe ili ves masine sa 15"-icama.

Srednjetonac ima platneno vesanje koje na dodir deluje relativno tvrdo. Pretpostavljam da bi tu neko ciscenje i mackanje pomoglo? Bas ima papirno vesanje, dosta specificno, za koje ne znam kako treba da se ponasa. U radu nema nikakvu ekskurziju. Da li je to dobro, nemam pojma. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, ebe said:

U radu neka nikakvu ekskurziju. Da li je to dobro, nemam pojma. 

Kompresiona kutija, a tvrdo vešanje malog hoda, ondak neće da bude basa.

Stavi mu neki improvizovani variovent pozadi, probaj aperiodic damping, gledaj da podešavanjem smanjiš pik na rezonantnoj frekvenciji, bass reflex ne dolazi u obzir slab mu je magnet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za dlaku bolje. Odradi reviziju skretnice pa probaj, neko cudo zvuka ne ocekuj...

Vesanje im je reklamirano kao vecno, sto i jeste, takvo je i na aluminijumskim membanama(kod mene je alu bass 20W), i to je najveci plus...ili minus ako treba premotavanjac...

P.S.

Lici da je jako slicno, napravio sam negde reviziju skretnice, prikazacu cim nadjem... ostaje da se proba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slicni su ti drajveri, Lo-D, menjali su membrane, i retko magnet, u komercijali, postavicu neke slike i radio sam simulacije u XSim programu i napravio neke korekcije.

Simulator je vise pokazni nego neka ozbiljna alatka za veliku pomoc, pa treba provera u radu.

Ovi kod mene su HS310...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj bas ima mali hod, i kruto vesanje. Taj V sistem je beskonacno trajan, ali je krut kao lim.

Kalem slab za neku struju da bi bilo dovoljno sile. Sumnjam da ce variovent pomoci, nema tu znacajne pokretne zapremina vazduha.

Dodati neki sub dok se ne uradi nesto krsteno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...