Jump to content

Zvucne kutije Iskra OZ-40


mutayu

Preporučeni Komentari

15 hours ago, Zen Mod said:

imas na KP dvanajske Videoton , covek iz Su prodaje i 8 i 4 oma , novo

kupi par od 4 oma ,dobices nacrt za kutiju i skretnicu , isproban recept , sa Supravox FR gore

eventualno ces morati da se poigras nivoom iskre , ali to je trivijalno

recimo da je to malo sirotinjskija varijanta Gyurgyevaka

Bez ljutnje ? , el nije Tvoj frend  - mislim da je Zero Wife  ili slično dosta toga elaborirao baš o tim kutijama i da je imao interesantnih spoznaja ? , koje su negdje na ovom forumu dokumentirane . Al od kad je položio "vozački " za vlakove i vozove  više ga nema na stranici . Žal mi je što se ne  javlja  ! racionalna osoba . !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, mutayu said:

Cekamo @Zen Mod da saopsti sta i kako. Kako ja to zamisljam, bas se sece prilicno nisko da bi bio samo pomagac i da bi FR radio u full range.

Pa recimo na 200-300Hz bi ja ukrštao iskru FR i taj novi bas. Iskra nema puno snage (10W ne znam jel to RMS, nadam se da jeste), ne sme mnogo nisko da se seče. Ali dobro, videćemo gotovo rešenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, black coffe said:

Bez ljutnje ? , el nije Tvoj frend  - mislim da je Zero Wife  ili slično dosta toga elaborirao baš o tim kutijama i da je imao interesantnih spoznaja ? , koje su negdje na ovom forumu dokumentirane . Al od kad je položio "vozački " za vlakove i vozove  više ga nema na stranici . Žal mi je što se ne  javlja  ! racionalna osoba . !

Procitao sam i njegove postove ali posto se slike ne vide sve je konfuzno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Vix said:

A moze i APT50...

A moze koji detalj o skretnici? Kontam onako, 20 mH spulna za bas, 100 uF na fullrange-u, i 1-2 uF na visokom...mozda i koji L-pad za nivelizaciju i to je to...

a sto ne jedno 300mH

 

ma i to je malo ......

 

:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bass 4R

FR 4R

u red sa bassom 4.25mH (EI gvozdje , kod finih namotaja dzabaluk) , sto deblja zica

u red sa FR 115uF

 

za pocetak faza isto , nosac FR odradis po velicini kao Gurgyevci sto su ( volja ti Sonido for HiFish , ili Sonido for Woland , na mom blogu)

kad stignu driveri posaljem ti nacrt za box na majal

sper -iverica - sta god - pa tek onda mediapan za box

materijal 18mm minimum debljine , unutrasnja pregrada ce moci i 12-15

inace - tim Videotonima treba dooobrih mesec dana da se razrade ....... al' kad se razrade , ne mores belivit sta rade driveri od 60-70 keka za par

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Narucena gvozdja kod finih namotaja (stekao sam utisak da covek cita ovo).

Sad potraga za visokotoncima!

Nije mi jasno kako secem visokotonce, tj. vrednosti elemenata skretnice za njih.

Takodje zeleo bih da pitam imaju li dimenzije nosaca za FR i visokotonac uticaja i koje su tu zahtevnosti?

U prilogu parametri bas drajvera ako nekog interesuje.

image.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bitne su unutrasnje dimenzije

cela kutija ide na 4 noge visine 175-200mm

ispuna koflin tezine 300gr po kutiji, iseci tako da se moze ravnomerno opruziti i rasporediti po celoj duzini transmisije

 

SWScan-nacrt-proba1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, mutayu said:

Narucena gvozdja kod finih namotaja (stekao sam utisak da covek cita ovo).

Sad potraga za visokotoncima!

Nije mi jasno kako secem visokotonce, tj. vrednosti elemenata skretnice za njih.

Takodje zeleo bih da pitam imaju li dimenzije nosaca za FR i visokotonac uticaja i koje su tu zahtevnosti?

U prilogu parametri bas drajvera ako nekog interesuje.

 

visoki - samo 1uF u red sa njim, posle na uvo odredi treba li povecati mozda 20-ak posto

dimenzije nosaca - pogledaj slike Gyurgyevaka , prakticno da imas 20-ak mm oko samog FR drivera ....... ploca ne treba da bude veca

kondovi:

za visoki Philips 1uF MKC kod Silkena

za FR motor run Icar ili Ducati (iskombinuj par komada da dobijes vrednost) i stavis 1 kom 1uF Philips MKC u paralelu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zvuk je promena vazdusnog pritiska.zvucnik to radi pomeranjem membrane koja gura vazduh i dobijes izmedju ostalog i zvuk . za datu povrsinu membrane i hod dobije se jedna vrednost.sta se dogadja kada se na neki nacin poveca povrsina membrane a da precnik membrane zvucnika ostane isti?da li ce biti promena u zvuku za istu pobudu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

41 minutes ago, dunavko said:

zvuk je promena vazdusnog pritiska.zvucnik to radi pomeranjem membrane koja gura vazduh i dobijes izmedju ostalog i zvuk . za datu povrsinu membrane i hod dobije se jedna vrednost.sta se dogadja kada se na neki nacin poveca povrsina membrane a da precnik membrane zvucnika ostane isti?da li ce biti promena u zvuku za istu pobudu?

Kako to  misliš da se poveća površina membrane a da ostane isti prečnik?

To se radi pomoću horne pa dobiješ transformaciju impedanse i veću efikasnost, praktično preslikaš malu površinu membrane i visoku impedansu drivera na veliku površinu izlaza horne i malu impedansu koja se time bolje kupluje sa malom impedansom vazduha. Dobija se puno bolji prenos energije sa membrane drivera na vazduh, tako mu to dođe vrlo efikasno, ali zavisno od oblika i dužine horne imaš neka nova izobličenja i promenjen frekventni opseg drivera, zato što horna ne može da pojača ceo opseg nego samo deo frekventnog opsega.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

izmedju ostalog kada bi namazao membranu sa necim zrnastim pomesanim sa nekim lakom i pogledao pod mikroskop video bi velike neravnine.nesto ko crna gora kada bi se ispeglala bila bi ko srbija.za ono govance od kanarinca i to bi moglo samo da kanarinac ima tvrdu 'ranu pred uzimanje materijala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...