Jump to content

Zvucne kutije Iskra OZ-40


mutayu

Preporučeni Komentari

Kao sto sam se vec pohvalio, dodjoh do Iskrinih zvucnih kutija koje su bile u kompletu sa Garrard gramofonom.

Full range drajver od 10W, 4Oma, srednji 3W, 8Oma i visokotonac 3W, 4Oma. Skretnica jednostavna, dve zavojnice, dva Iskrina bipolarna kondenzatora. Ledja kutije dampirana staklenom vunom zasticenom komadom gaze. Zvucnici papirni, full ranger ima gumeno vesanje.

Evo slika zatecenog stanja:

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, odmah me uhvatio neizdrz da probam nesto sa njima pa sam primenio stari @Zen Mod recept i otkacio srednji, izbacio skretnicu  i na plus visokotonca ubacio 3,55uF polipropilenskih kondenzatora. Zamenio sam staro ozicenje provodnicima od zvucnickog kabla. Ostavio sam skinutu zadnju stranu kutije, podigao zvucnike na stalke i postavio ih na 30cm od zida blago usmerene ka sredini. Prikljucak za kablove je privremeno postavljena luster klema.

Zvuk im je sada otvoreniji i detaljniji ali definitivno se ponekad primeti da nedostaje basa.

Spremio sam Damar lak pa vas molim da se ukljucite sa preporukama kako tretirati papir na zvucnicima njime. Interesuje me i kako i koliko mazati "trubicu" na fullrangerima.

Takodje, voleo bih da ove drajvere upotrebim za nesto bolje zvucece a na umu sam imao neki MLTL ili open baffle sa dodatnim bass drajverom ( cak mozda u nekoj SFRJ hommage varijanti uz upotrebu niskih basova). U skladu sa time, raspalite sa predlozima.

image.jpeg

image.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imas na KP dvanajske Videoton , covek iz Su prodaje i 8 i 4 oma , novo

kupi par od 4 oma ,dobices nacrt za kutiju i skretnicu , isproban recept , sa Supravox FR gore

eventualno ces morati da se poigras nivoom iskre , ali to je trivijalno

recimo da je to malo sirotinjskija varijanta Gyurgyevaka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Zen Mod said:

imas na KP dvanajske Videoton , covek iz Su prodaje i 8 i 4 oma , novo

kupi par od 4 oma ,dobices nacrt za kutiju i skretnicu , isproban recept , sa Supravox FR gore

eventualno ces morati da se poigras nivoom iskre , ali to je trivijalno

recimo da je to malo sirotinjskija varijanta Gyurgyevaka

Evo cekamo Tibora da odgovori.

Nisam te razumeo za Supravox FR? Umesto njih ce ici Iskre? 

Kako da radim sa damar lakom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

54 minutes ago, mutayu said:

definitivno se ponekad primeti da nedostaje basa.

Vrati kalem u igru na taj bas/fr šta li je već i pojaviće se malo više basa, imaš previše srednjih/visokih koji maskiraju niske frekvencije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

poenta je da su pomenuti Videotoni dokazani kao helperi u TL , a FR iznad njih je bio Supravox

ti ces naravno koristiti Iskre

Dammar - imas tutorijal kod mene na blogu - Tannoy refurbish

 

2 sloja , gledaj da kupis Kohinor u tamno braon bocici

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, NIXIE said:

Vrati kalem u igru na taj bas/fr šta li je već i pojaviće se malo više basa, imaš previše srednjih/visokih koji maskiraju niske frekvencije.

poenta nije dvosistemska kutija , nego da se iskoristi pun kapacitet Iskre uz dodavanje bass helpera i eventualno supertweet

ovo sa otvorenom kutijom i maltene isbacenom skretnicom je recept za probanje potencijala Iskre kao FR

 

vise basa ako ide uza zid , pazi na snagu da ga ne preprzis

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Zen Mod said:

poenta je da su pomenuti Videotoni dokazani kao helperi u TL , a FR iznad njih je bio Supravox

ti ces naravno koristiti Iskre

Dammar - imas tutorijal kod mene na blogu - Tannoy refurbish

 

2 sloja , gledaj da kupis Kohinor u tamno braon bocici

 

Odlicno, ja svoje Iskre jos nisam iskoristio, came cekajuci....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobar je i taj Schmincke

cetkica za temperu tvrdja , sirine 8-10mm , skratis je da ne bude duza od 8mm

umaces u Dammar i krenes od gore prema dole ... vec ces i sam videti koliko moras da vlazis cetkicu da bi donosio dovoljno dammara

jednako mazes i cone i whizzer

ostavis 24 sata da se osusi , ponovis sve jos jednom

 

dovoljno je kad sa zadnje strane membrane vidis da je mestimicno probilo i ostalo vidljivo glossy

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, mutayu said:

A to si mislio, a ja mislio na te zvučnike sa videotonima da vidim kako su pravljeni.:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, NIXIE said:

A to si mislio, a ja mislio na te zvučnike sa videotonima da vidim kako su pravljeni.:Viannen_loungelizard:

To ces da vidis za par dana! :D

Mazacu vise nego pazljivo, imam iskustva sa raznim bojama i lakovima, moram nekad da pocnem i sa zvucnicima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo, akcija je u toku. Probao sam prvo damar na starom pocepanom konusu od Ei zvucnika pa onda premazao jednu ruku na Iskra FR. Uz malo paznje postigne se ujednaceno pokrivanje, sa minimalnom kolicinom damara. Nigde nista nije probilo ni ovlazilo sa druge strane. Sad 24h susenje pa druga ruka.

Videotoni bi trebali upravo da krecu iz Subotice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...