Jump to content

Jedan ili dva visokotonca?


Pigy

Preporučeni Komentari

Pigy, ne možeš samo da dupliraš visokotonac da bi dobio veću osetljivost, jer za sve visoke frekvencije čija je talasna dužina manja od rastojanja izmedju dva visokotonca dolazi do lobing efekta, čini mi se...  u tvom slučaju je možda bolje da tražiš drugi tviter...

 Već ti piše, veći broj visokih se koristi da bi mogli da zajedno odsviraju što niže frekvencije, radi lakšeg uklapanja sa 8 i 10 inča midbasovima...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, Mikorist said:

Evo da sam imao ovu pamet... Recimo pre 10 godina bih samo bacao pare na recone kitove za Tannoy DC / JBL ...

I sad samo lovio na ebay pokvarene i pravio od njih nove :smesna:

:P

 

Ocito je da je u pitanju kapitalna investicija od bar 20-30 evra(mali SAL lako prebacuje 2 evra..)...pa da samo prosirim aspekt varijacija..a da usput i poslusa nesto muzikice

Za tannoye ne mozes da kupis prospekt za te pare :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok,primio k znanju.Možete li mi reći teoretski,prilikom razmišljanja o reznim frekvencijama i mog zamisljenog sistema,razmišljao sam da full range bude u kompresionoj kutiji,kao i bas, naravno visokotonac ima svoju kutiju,a rezne frekvencije posle dosta čitanja ,proba za neke simulacije kako se čuje zvuk ako je rezna na toj i toj frekvenciji, planirao da mi rezne  budu 130Hz/7200Hz. Znači full rang bi pokrivao od 130Hz-7200Hz. Aktivne skretnice i TriAmp sistem.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti bi da pravis serpu za gulas, a da ne znas od koje zivuljke je meso, ni koliko. :) 

Kao prvo, treba da zamislis zvucnik, komponentu, koji bi ti bio neko srednjerocno ili dugorocno resenje, po volji. A ne pausalno resenje.

A onda ce ta komponenta, jedna po jedna, da ti postavi zadatke opsega frekvencija. Tako je malo lakse, i bolje.

Pogledaj po netu neke "odabrane" setove, od kojih su napravljeni korektni do odlicni zvucnici, pa se prikloni toj ljubavi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko ja kapiram najveći problem bi mi bio FR zvučnik, ono na šta ja ciljam je Filipsov osmougaoni okvir ,nemogu sad da se setim oznake,ima i dual cone membrane.Cilj moj nije da napravim jedan projekat i to je to,niti mi budzet dozvoljava da sanjarim,već skromnim sredstvima napraviti da pristojno zvuči.Svestan sam da zvučna kutija od reda 50 evra ne može da zvuči fenomenalno,ovo je meni hoby a ne profesionalna orijentacija.Fali još neki forumaš da mi kaže kako moram da imam i ton oscilator i osciloskop,još i gluvu sobu....itd pa onda kako je to čitava nauka.Ako bih tako krenuo nikad ništa ne bih napravio i digo bih ruke od DIY gradnje već kupio polovne kutije ili pojačalo i eto.Znam da mora da se ima osnovno znanje,da se računa,eksperimentiše itd opet u okviru znanja i sredstva.Zato se savetujem sa vama koji više znate od mene,ali morate imati u vidu da ja i kad bi imao svu potrebnu opremu možda ja neznam da radim sa njom.Znam i da kad sve izračunate opet teorija i praksa znaju da se razlikuju pa opet mora eksperimentisanje. Gledao sam na tv ljude koji nemaju ni osnovna znanja prilikom gradnje čamca ali sve rade po iskustvu i nikad nisu omanuli.Ja vas samo molim da imate strpljenja i da mi pomognete u realizaciji onoga što sam naumio pa makar to bilo low Fi.Na kraju stvar je u zanimaciji i opuštanju mozga od svakodnevnice,ako će i hobi koji me opušta da zakomplikujem onda odoh da pecam iako nisam pecaroš.? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, Pigy said:

Ako bih tako krenuo nikad ništa ne bih napravio i digo bih ruke od DIY gradnje već kupio polovne kutije ili pojačalo i eto.

Ja sam upravo to uradio.  :pleasantry:

p.s.

I ne pada mi na pamet sam više da pravim.... mnogo sam para bacio umesto da dam pravim ljudima. A i dalje će da bude DIY iako drugi sve prave. 

 

Mada nije jednostavno i da skupljaš samo pare i sve drugi da ti prave. Mora da znaš i tad šta hoćeš. :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam uvek za low-budget-fi ali kutije teško možeš da napraviš u tom rangu, 50-100e a da bolje rade nego fabričke, recimo drajvere imaš ali iverica skupa, elementi za skretnicu, nemaš gomilu krša da očerupaš, itd

lično odustao, može FR na OB dasci i tu je kraj ili kutije od rasturenog regala...

zato pravim samo pojačalca, tu mislim da sam pobedio fabriku u odnosu uloženo dobijeno :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drugari,zato želim da pravim ovaj moj sistem,jer su sve jedinice posebne.Znači ako sada napravim visokotonce ,ja već imam FR i bas.Ako nisam zadovoljan sa visokotoncem tražim drugi i pravim a sistem mi ostaje u funkciji.Znači postepeno menjam zvučne jedinice a sistem uvek funkcioniše.Smatram da svaki bas će moći da ide do 130Hz sa aktivnom skretnicom i svojim pojačalom,a to može da bude i gotova polovna kutija samo isključim visokotonce ili i srednjotonce na toj kutiji.Svaki visokotonac će ladno raditi na 7200Hz sa aktivnom skretnicom i svojim pojačalom. Ful range se mora birati ali skoro svi mogu da pokriju rang od 130Hz-7,2kHz. I uvek u tom sistemu mogu ostaviti DIY bas ili fabrički i dodati pravljenu ili gotovu 2way kutiju.Uvek Tri amp može biti i Biamp kao i aktivna skretnica,moze da bude i 2way .Takav sistem ima toliko mogućnosti i uvek funkcioniše,a možeš da menjaš parcijalno bilo zvučnike bilo pojačala,jer neznam koliko skupa da je zvučna kutija možda se meni neće dopasti bas,ili srednji ili visoki pa onda bačene tolike pare,a da ne pričamo o akustici u sobi,recimo kupiš skupe i dobre kutije a u sobi ,,bumba,, bas.To neznači da sam protiv skupih kutija,ali ovako bih mogao postepeno da poboljsavam sistem i da uvek funkcioniše,razumete me,pre ću skupiti recimo 100 eura za visokotonce i staviti ih u funkciji nego da čekam da skupim 1000 evra i kupim gotovu kutiju sa tim istim visokotoncima....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne da si usitnio korake, i napravio stepenike od 2 evra za penjanje ka svetom gralu, vec si stepenike postavio na potpuno pogresnoj strani planine.

Jedinice zvucnika ne sluze za apgrejd u grubom smislu, vec se apgrejduje sistem koji se zove zvucna kutija, makar bila i OB. Svaka od jedinica treba da je uskladjena medjusobno, i po efikasnosti i po impedansi i po  frekventnom opsegu, zoni radijacije....i po slusnoj krivoj slusaca takvog sistema...gde smo najosetljiviji u srednjem spektru, a manje osetljivi po krajevima, sire ili uze postavljenim, licna sposobnost...

A ono sto je sigurno, da dobra zvucna kutija, pa i midfi, sa korektnom pasivnom skretnicom, sigurno radi bolje od skalamerisane trosistemske, makar i sa triampingom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci Vladd u prevodu,da batalim samogradnju jer nemam dovoljno znanja.Prvo da se obrazujem,pa za 5 godina sa tim znanjem nadjem projekat ili kit koga je uradio dr psihoakustike i ispitao u preskupim Dolby Labaratorijama i skupljam pare jedno 20 godina,pa možda u 101 godini i napravim takav sistem.Ako me razumeš,za sve je potreban novac i znanje,onda ispade da je DIY ustvari za bogate inzinjere kojima je to zanimacija a na poslu mogu da rade samo što se zahteva od njih a ne ono što bi oni želeli. Ali ajde da ne filozofiram,znaš šta bi ja hteo,evo savetuj me odakle da krenem? Pozzz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koliko se secam , ne jednom ti je dato sve sto ti je trebalo za ucenje , a tvoje je samo da odradis domaci , pa da se javis sa potpitanjima

sto se tice gomile osnovnih stvari , imas na http://www.bcae1.com/

dobio si knjigu od Dickassona , u njoj imas informacija od sitnih crevaca pa do aviona

a mi se drvimo na trecoj strani oko toga da li je moguce staviti u kutiju dva visoka ili ne

konkretizuj ...... uvek konkretizuj ........ inace dobijas cukervaser

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čitam,al valjda mogu da raduckam dok čitam. Konkretno sam pitao za famozni visokotonac,dali bi se čuo jače ako su dva umesto jednog,a čitajući sam nalazio da se tako udvostručava emitovana snaga jer su dva,pa ako su bila obadva po 8 oma znači opterećenje je 4 oma pa će pojačalo isporučiti duplo više snage nego kad je bio samo od 8 oma jedan.Pa onda čitajući nalazim sa u akustici teži se da izvor treba da dolazi iz jedne tačke.....i sad sam u konfuziji,treba ići sa dva ili ne treba ići sa dva visokotonca.Eto konkretno?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako je to konkretno?

imas u dickasonovoj knjizi sta se dobija kopcanjem dva drivera u red , odnosno u paralelu , uporedjujuci sa samo jednim takvim.

konkretno je : visoki taj i taj , srednj i taj i taj , bas taj i taj , skretnica takva , kutija takva

ovako se naslonismo na banderu i zuriomo da popijemo pivo dok se ne igreje , pa narucujmo jos po jedno

mlacenje prazne slame

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Pigy said:

Znaci Vladd u prevodu,da batalim samogradnju jer nemam dovoljno znanja

Ne, nego da ne kreces sa odlukama sta i kako bez dovoljno znanja..inace odosmo u isprazne diskusije.

A svi su voljni da pomognu...

Dobio si dovoljno informacija, i smernica, da za pocetak, ne napravis zvucnike, vec doneses odluku sta konkretno hoces...konkretno...ne "dobar zvucnik", vec definisi zelju prema mogucnostima, pa da se krene u postepeno nabavljanje konkretnih komponenti i rad..

Fini dvosistemac, ili trosistemac...prouci Troelsa pa vidi sta je pravio, i sta bi ti se uklopilo u mogucnosti..npr, kao laksi put...

http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm

Ovako da se dele recepti za pitu od blata...pa jos da ima ukus..ne vodi nicemu..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ko tebi brani da kupis jos 2 visokotonca.

ista, naravno.

kako sam ja shvatio, seku se dosta visoko.

mogao bi da ih povezes paralelno ili

svaki posebno sa posebnim kondom.

u svakom slucaju 6 dB. skretnica.

dobio bi 3 dB + efikasnost.

posto su jeftini, nemas sta da izgubis.

ne moze biti gore sa 2 visokotonca po kutiji.

u tvom slucaju.

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok hvala drugari,onda nazad na čitanje. Hvala Sax,tako sam i mislio da će biti +3db.Verovatno bi bilo bolje da ih postavim u dipol kutiji.Nemojte zameriti,ja više volim da eksperimentišem nego da čitam,a često nešto ne razumem još kad se nakače neke lude formule kao kod Nelssona .....? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, vladd said:

Ta osetljivost od 91dB 

Taj podatak je netačan, oni navode te podatke kao spisak želja, lažu debelo, stvarnost je savim drugačija,  već sam rekao. Na mnogim visokotoncima navode da imaju ferofluid što takođe nije tačno. Za njegov sistem verovatno odgovara dtf12 mada ni on nije nešto efikasan a izgleda kao kopija jednog starog Vifa visokotonca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, Pigy said:

Ok hvala drugari,onda nazad na čitanje. Hvala Sax,tako sam i mislio da će biti +3db.Verovatno bi bilo bolje da ih postavim u dipol kutiji.Nemojte zameriti,ja više volim da eksperimentišem nego da čitam,a često nešto ne razumem još kad se nakače neke lude formule kao kod Nelssona .....? 

Taj što imaš ostavi napred, a taj SAL stavi pozadi sa rednim kondenzatorom 1uF da bude backfire supervisokotonac. Vezuje se kontrafazno u odnosu na prednji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad sam se setio.

moja preporuka za vrlo dobre visokotonce

ima ih u Silken-u :

http://www.silken.rs/images/proizvodi/velike/VT 80W.jpg

ja sam takve upario sa 5 incha basicima : 

http://www.proelectronic.rs/Zvucnici/Zvučnici/Bas zvucnici 8r/11821-ZVUCNIK DY131-9A 50W_8R 130mm

i to su mi radni/pomocni zvucnici.

pa sad, ako nisi gadljiv na papirne visokotonce ...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najbolje je da slikam sobu i da vidite postavku zvučnika pa onda savet za low budzet speakers.Meni na stativu stoji Uher,navodno 3way,pa iznad njega elipse EI od starog gramofona,to mi je kao ful range,naravno u njihovoj kutiji,samo što sam zatvorio otvore pa dobio zatvorenu kutiju,i sad na njih hoću da stavim visokotonce Sal koji će imati svoju kutiju.A trenutno slušam preko dva pojačivača od čega jedan Funai kome sam oborio visoke tonove i priključio na Uher,da mi glumi samo bas zvučnik,a drugo DIY pojačalce bez tonske kontrole ide na elipse i trebalo bi paralelno da prikačim Sal visokotonce sa 2rd skretnicom.Eto moje trenutne blesave kombinacije.Šta sam dobio,pa recimo samo kad sam slušao Uher kutije,nisam imao srednje tonove a i basovi su bili tanji jer je bookshelf kutija pa je morala na nekoj visini da stoji,sad je skoro na podu i imam jače basove,a elipse mi daju srednji opseg,fale mi još visoki tonovi....a sad odoh na onaj troelg sajt da čitam...? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...