Jump to content

Jedan ili dva visokotonca?


Pigy

Preporučeni Komentari

Jel mogu da glume visokotonce,da li si možda mogao da probaš sa 3,3uF,pa uporediš sa visokotoncima što si mi ih preporučivao? Koliko oma su? Mislim da 10uF bi od 1kHz?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Pigy said:

Jel mogu da glume visokotonce,da li si možda mogao da probaš sa 3,3uF,pa uporediš sa visokotoncima što si mi ih preporučivao? Koliko oma su? Mislim da 10uF bi od 1kHz?

Imaš već supertweeter-e rekao sam šta  da radiš šnjima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma nije problem staviti na njih 3,3u.

poenta je da ih otvoris, da izvuces iz njih maksimum.

izmericu koliko su oma, jer mislim da nisu oba para po 4 oma.

mislim da su jedni 4 oma a drugi 2,5 oma.

grundig je to tako namerno radio.

stavio po 2 razlicita mid-high po kutiji.

a ja sam pojeo govno sto sam prodao basove.

bile 10-ke, Grundig naravno, i to sa tekstilnim vesanjem.

kutija je bila koliko se secam 20w maks.

trebalo bi ko hoce da stavi namerno razlicite kondove

to jest da 2 mid-high sviraju malo grugacije jedan od 

drugoga. tu je Grundig magija.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, black coffe said:

Ko zna može i jadan otraga ? al treba porihtat  faze itd .

I to sam rekao, onaj mali SAL pozadi, kontrafazno, a može i u fazi, ma jednostavno se proba kako bolje zvuči. Samo ako se bude čuo uopšte jer je neefikasan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Al hebeš  priču , ovaj zvušnik me asosirao na kikiriki sustav u autu . ? tam negde 8desete u Renou  4etvorki sam imao ko sječa  na doljnim policama  ispod kumandne ploče , kao, u ladici dva  David Visinoc  zvučnika  , oni  mali teški . - izvor  onda radio i kazeta  aj da ne norim  ) !

5 minutes ago, NIXIE said:

I to sam rekao, onaj mali SAL pozadi, kontrafazno, a može i u fazi, ma jednostavno se proba kako bolje zvuči. Samo ako se bude čuo uopšte jer je neefikasan.

znam što hočeš reč ! Sal je kikiriki bas jedinica !  Ne  poznajem ju ,kod vas  su ju popljuvaki ? ! ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, black coffe said:

Al hebeš  priču , ovaj zvušnik me asosirao na kikiriki sustav u autu . ? tam negde 8desete u Renou  4etvorki sam imao ko sječa  na doljnim policama  ispod kumandne ploče , kao, u ladici dva  David Visinoc  zvučnika  , oni  mali teški . - izvor  onda radio i kazeta  aj da ne norim  ) !

znam što hočeš reč ! Sal je kikiriki bas jedinica !  Ne  poznajem ju ,kod vas  su ju popljuvaki ? ! ;)

SAL su jeftini kineski driveri, neefikasni, dosta slabiji od objavljenih specifikacija, neujednačenih parametara i FR raspona, ali upotrebljivi su za neke nezahtevne namene, ako znaš šta sa njima da radiš i ako ih ne koristiš za žurke. Mi slušamo jedan par na poslu 5+1inch koji sam ja napravio otprilike pre  nekih 15-16god u kutijama od Ei-Tesla mini linije i fino sviraju, ništa nije crklo, ne prdi ne vrišti itd. Taman za background muziku. Doduše pojačalo je nikakvo, ali sa uključenim loudness-om svira lepo.

SAL Ei Tesla.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mogu da racunam na open buffle,kao i neki dipol ili zvucnik otpozadi,jer mi je jedan zvucnik blizu zida cca 20cm od zida,a drugi gadja u prozor,zato su mi zatvorene kutije bile pozeljne...tu su gde su..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, Pigy said:

Ne mogu da racunam na open buffle,kao i neki dipol ili zvucnik otpozadi,jer mi je jedan zvucnik blizu zida cca 20cm od zida,a drugi gadja u prozor,zato su mi zatvorene kutije bile pozeljne...tu su gde su..

Za backfire tweeter nije problem tih 20cm, imam ih ja na PC zvučnicima samo 10cm od zida i sasvim lepo to radi, jedino što nije efikasan ali je taman za Microlab FC300 da ne moram da ih prigušujem. Mislim da za te tvoje varijante moraju puno efikasniji biti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nezgodno je i to sto iza jednog  zvucnika je zid a iza drugog na metar prozor,pitanje kako bi se culo.Evo poredjenja,otvorio sam one elipse EI od gramofona,odnosno otvorio zadnju stranu, i dobio sam mnogo cistiji zvuk sa dosta visokih detalja,zvuk je bio nekako po celoj prostoriji,kao da sam u sali,ali slabije su se culi zvucnici,slabiji su bili vokali i uopste nisam mogao da pronadjem gde peva vokal,kad sam ih zatvorio mada oni imaju pozadi rupe pa glume bas reflex kutije,ja sam zatvorio te rupe da dobijem zatvorenu kutiju, i zvuk je: manje detalja i visokih,malo bolji bas,izrazeniji vokali i tacno peva ispred mene,mogu da ga lociram,ali nema visokih....probao i kad otvorim one rupice,ali dobijem bas ali mutniji budu vokali i bas se cuje prizvuk kutije ..ko u tamburu..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Pigy said:

Nezgodno je i to sto iza jednog  zvucnika je zid a iza drugog na metar prozor,pitanje kako bi se culo.Evo poredjenja,otvorio sam one elipse EI od gramofona,odnosno otvorio zadnju stranu, i dobio sam mnogo cistiji zvuk sa dosta visokih detalja,zvuk je bio nekao po celoj prostoriji,kao da sam u sali,ali slabije su se culi zvucnici,slabiji su bili vokali i uopste nisam mogao da pronadjem gde peva vokal,kad sam ih zatvorio mada oni imaju pozadi rupe pa glume bas reflex kutije,ja sam zatvorio te rupe da dobijem zatvorenu kutiju, i zvuk je: manje detalja i visokih,malo bolji bas,izrazeniji vokali i tacno peva ispred mene,mogu da ga lociram,ali nema visokih....probao i kad otvorim one rupice,ali dobijem bas ali mutniji budu vokali i bas se cuje prizvuk kutije ..ko u tamburu..

To ne valja, zid i prozor, pravi veliki debalans u refleksijama, ali šta ćeš tu nema rešenja osim izmeštanja zvučnika na drugu lokaciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmisljao sam da ih okacim na istoj strani na zidu ispred mene,al al mozda budu velike kutije,bile bi iznad moje ose slusanja....Sada mi stoje elipsice tacno u visini mojih usiju,slikacu ti da vidis cisto poziciju sobe i zvucnika....sad trenutno se zaj... u Audacity programu, mogu u pesmi da primenim Low ili High pass filter 6/12/24db  i preko slusalica Senheisser HD201 da vidim kako ce to da zvuci....zbog reznih frekvencija zato sam bio izabrao 130Hz-7200Hz  za full range, od 130Hz dodje cistiji vokal,ako idem nize dodje jaci bas i potiskuje se vokal, ako secem na 4200Hz mutno se cuje vokal,tako sam dosao do 7200Hz gde je cist vokal a od 7200Hz visokotoncu ide mnogo manje vokala a vise ono siktanje, za low pass probavao sam od 80Hz-130Hz cak i 310Hz ali sto se ide nize mutniji je bas ne difinisaniji, aako se sece iznad 130Hz onda vokal upada u bas podrucje.....eto vidis eksperimentalno ucim i konacno sam poceo da citam  Loudspeaker design cookbook...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, Pigy said:

Nezgodno je i to sto iza jednog  zvucnika je zid a iza drugog na metar prozor,pitanje kako bi se culo.Evo poredjenja,otvorio sam one elipse EI od gramofona,odnosno otvorio zadnju stranu, i dobio sam mnogo cistiji zvuk sa dosta visokih detalja,zvuk je bio nekako po celoj prostoriji,kao da sam u sali,ali slabije su se culi zvucnici,slabiji su bili vokali i uopste nisam mogao da pronadjem gde peva vokal,kad sam ih zatvorio mada oni imaju pozadi rupe pa glume bas reflex kutije,ja sam zatvorio te rupe da dobijem zatvorenu kutiju, i zvuk je: manje detalja i visokih,malo bolji bas,izrazeniji vokali i tacno peva ispred mene,mogu da ga lociram,ali nema visokih....probao i kad otvorim one rupice,ali dobijem bas ali mutniji budu vokali i bas se cuje prizvuk kutije ..ko u tamburu..

E moj Pigy ko što NIXI  reče , nema glazbe ni sa najboljom opremom bez pravilnog postavljanja zvučnika . Oni odprilike moraju dejstvovati u istim uvijetima - tipa  od bočnih stranica i zadnjih zidova sobe . Jedino kakvo takvo riješenje je neakav DSP  korektor ili izmiještaj zvučnika .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, black coffe said:

E moj Pigy ko što NIXI  reče , nema glazbe ni sa najboljom opremom bez pravilnog postavljanja zvučnika . Oni odprilike moraju dejstvovati u istim uvijetima - tipa  od bočnih stranica i zadnjih zidova sobe . Jedino kakvo takvo riješenje je neakav DSP  korektor ili izmiještaj zvučnika .

Kod mene je zid sa prozorima relativno blizu desnog zvučnika (cca 1,5m), posledica toga je da moram imati balance pot na preampu za malu korekciju, jes da to ne volim nikako, ali tako je kako je.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako vidim na kraju ipak će morati DSP umesto aktivne skretnice,mada sam čitao da DSP ne može da koriguje akustiku prostorije,sem toga treba dosta znanja da se softverom izglancaju nedostatci,fazne razlike,refleksije itd a to sve bez merne opreme ne može,tako da mora neki kompromis ,zato sam ja išao na zatvorene kutije,koje imaju svoje mane ali su najpoželjnije u lošim uslovima prostorije,posebno blizina zida i jake refleksije,mada mora da se eksperimentiše.....pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Pigy said:

da DSP ne može da koriguje akustiku prostorije

Ne može da koriguje akustiku, to se radi mehaničkim metodama, tipa sound absorbing panels i tako to, ali može da  ispravlja krive drine dosta dobro i da se menjaju rezne frekvencije, kašnjenja, faza, sve ono što je teško raditi analognom skretnicom bilo koje vrste. Ali DSP nije baš jeftin za tebe, a treba ti i mikrofon. Mislim da je bolje uzeti neki proveren i isproban projekat zvučnika. Aleks trenutno prodaje SUB drivere za one malecke Boenicke, a FR driver Fountek imaš u Marsaudio jeftino. Biće ti skuplje to DSP eksperimentisanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...