Jump to content

Jedan ili dva visokotonca?


Pigy

Preporučeni Komentari

12db zato sto je rezna f=5kHz,a visokotonac svira od 3kHz,da bi bilo -6db morao bih da idem bar na 8kHz. Citao sam da rezna frekvencija mora minimum biti 1.5X od rezonatne frekvencije.Znaci pretpostavljam ako je visokotonac 3kHz da je resonatna oko 2kHz,znaci minimum fc =5kHz i to -12db,sem toga najbolje karakteristike su 2rd crossovers, -6db je za egzoticne zvucnike,morao bi visokotonac da svira bar od 1kHz,pa da bude -6db na 5kHz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uzmi u razmatranje papirne visoke kao moje

iz onog linka (Silken).

nisu made in PRC.

ozbiljni su visoki, bolji od SAL-ovih ihahaj.

oni komotno rade na 6dB.

kod mene rade samo sa 3,3u.

po proracunu za 5000Hz ide 2,8u.

mene mrzelo da trazim i stavio BIP 3,3u.

nema trika da crknu.

probano.

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, Pigy said:

Citao sam da rezna frekvencija mora minimum biti 1.5X od rezonatne frekvencije.

To je uopšteno i nikad nije poželjno ići tako nisko, zavisi od kvaliteta visokotonca, izobličenja, snage, ima ferofluid/nema ferofluid, strmine reza i još puno faktora.

Za te jeftine bez ferofluida mora puno više da ne vrište i ne crkavaju, recimo 3-4 puta rezonantna sa 12db/oktavi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NIXIE, evo sad citam na http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm#Vintage       i uopste se ne kosi sa mojim razmisljanjima,posto mi je ovde sugerisano da moram da znam sta hocu i da je najbolje da krenem sa konkretnim projektom. A kako cu ja da znam da taj projekat ce da odgovara u mojoj sobi, i recimo izaberem projekat puknem pare,lepo izgleda a onda budem nezadovoljan sa visokim tonovima ili basevima,a gotove kutije....zato sam filozofirao sa parcijalnim resenjima,jer manje ce da me kosta ako mi ne odgovara taj visokotonac pa trazim drugi nego da menjam cele kutije,da ne pricam o basovima,a to sto ostane uvek dobrodoslo u decjoj sobi...:-)

Ne razumem,zasto mora nesto da bude High End i extra drajveri pa ce to najbolje da zvuci,mozda nekima a meni mozda odgovara obojeni zvuk koji daju low cast zvucnici,sve je subjektivno.Zato u ovakvim postovima ja postavim moj problem i ocekujem da resim moj problem a ne to da je mercedes bolji od juga i da treba da skupim 5000 eura pa da pazarim dobar auto,to znam i sam ali nemogu,nemam sredstva,zato vozim keca,pa mozda i golfa 2,otom potom,ali i u keca kad stavis rikarova sedista,ubacis 1.3 special motor,utegnes vesanje, itekako moze da se uziva.....valjda me kapirate??

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

citat sa pomenutog sajta:

And please do not ask if any speaker driver is value for money or how they compare. A low-cost well implemented driver may do just as well as any high-end driver costing 4-5 times as much. Producing a 6" speaker driver can be done for less than 10 USD and in many ways do as well as a driver costing ten times as much. The suggested increase in performance of high-priced drivers may be well justified, but to some ears it just doesn't matter.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, Pigy said:

NIXIE, evo sad citam na http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm#Vintage       i uopste se ne kosi sa mojim razmisljanjima,posto mi je ovde sugerisano da moram da znam sta hocu i da je najbolje da krenem sa konkretnim projektom. A kako cu ja da znam da taj projekat ce da odgovara u mojoj sobi, i recimo izaberem projekat puknem pare,lepo izgleda a onda budem nezadovoljan sa visokim tonovima ili basevima,a gotove kutije....zato sam filozofirao sa parcijalnim resenjima,jer manje ce da me kosta ako mi ne odgovara taj visokotonac pa trazim drugi nego da menjam cele kutije,da ne pricam o basovima,a to sto ostane uvek dobrodoslo u decjoj sobi...:-)

Ne razumem,zasto mora nesto da bude High End i extra drajveri pa ce to najbolje da zvuci,mozda nekima a meni mozda odgovara obojeni zvuk koji daju low cast zvucnici,sve je subjektivno.Zato u ovakvim postovima ja postavim moj problem i ocekujem da resim moj problem a ne to da je mercedes bolji od juga i da treba da skupim 5000 eura pa da pazarim dobar auto,to znam i sam ali nemogu,nemam sredstva,zato vozim keca,pa mozda i golfa 2,otom potom,ali i u keca kad stavis rikarova sedista,ubacis 1.3 special motor,utegnes vesanje, itekako moze da se uziva.....valjda me kapirate??

Nisam ništa rekao o tome, samo sam ti skrenuo pažnju da za jeftine drivere mora da se beži dosta više od rezne frekvencije, jer su slabi, imaju puno izobličenja i lako crkavaju (što je tebi verovatno najbitnije).  Rez na 1,5x od rezonantne to ne izdržavaju ni znatno bolji driveri sa sve feroflidnim hlađenjem.

Što ne uzmeš ovo recimo, to su pristojni driveri, za tebe odličan početnički projekat. Kalemove kupi kod Finih namotaja, kondenzatore uzmi u Silkenu MKC i PP. Ostatak para potroši na dobro pojačalo u DIY varijanti umesto te aktivne skretnice što hoćeš da praviš.

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Zvucnici-Oprema-i-delovi/Nov-Monacor-kit-za-gradnju-68667011-oglas.htm?filter_id=293792266

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da nemislis da te zezam.

evo slika papirnih visokih iz Silken-a.

moji radni/test/probni/pomocni zvucnici

sklepani u kabinete od Baltic 30.

a rade bolje od Baltic-a 100x.

nema skretnice, samo kond 3,3u.

za 600 din. za par bices zadovoljan.

 

20181119_121221.jpg

20181119_121230.jpg

20181119_121357.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ni mislio da me zezas. Ne bezim od papirnate visokotonce,iskreno zanimao me zvuk Mylar membrane,a i dugovecnije su od papirnatih.....itdMeni se dopale na Proelectronicu Nokia papirni visokotonci,jer koji god telefon sam imao,zvuk je ubijao na nokiji.

Meni se dopao zvuk iz nekih kutija sa DW zvucnicima,veliki sa tkzv wizerom(dual cone),tri zvucnika su bila ,jedan od 5 oma i dva po 10 oma,bas je zvuk bio nekako pun,zato volim velike membrane,videh na KP imaju Philipsove 20cm sa dual cone,njih sam hteo ka FR u zatvorenoj kutiji.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kazu da je zvuk nekako ostar,metalni valjda zbog Titanijuma  :moil:

Meni se dopao EI visokotonci,cini mi se da je materijal bio tekstil,svila, znate svilen zvuk...:guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Pigy said:

Nisam ni mislio da me zezas. Ne bezim od papirnate visokotonce,iskreno zanimao me zvuk Mylar membrane,a i dugovecnije su od papirnatih.....itdMeni se dopale na Proelectronicu Nokia papirni visokotonci,jer koji god telefon sam imao,zvuk je ubijao na nokiji.

Meni se dopao zvuk iz nekih kutija sa DW zvucnicima,veliki sa tkzv wizerom(dual cone),tri zvucnika su bila ,jedan od 5 oma i dva po 10 oma,bas je zvuk bio nekako pun,zato volim velike membrane,videh na KP imaju Philipsove 20cm sa dual cone,njih sam hteo ka FR u zatvorenoj kutiji.....

nisam siguran za te Nokia papirne visokotonce.

moze biti da nisu efikasni, vrlo lako.

mozda se zeznes ako ih uzmes.

nije provereno.

provereno su made in PRC.

a kostaju kao 2 ona sto ja imam.

a oni nisu made in PRC.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imam ih ja, raznih proizvodjaca.

odlicnog su zvuka i efikasni su.

ALI

male su snage i nikako ne mogu da rade nisko

kao noviji papirni.

ispod 7000 Hz im je rizicno, mogu da pevnu.

uvek su se ugradjivali u 3-way, recimo vintage B & O,

ili 2-way ali veoma visoko.

(ovo zadnje nije problem ako je dole extended range).

:drinks:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citao sam na Borinom sajtu i Rod Elliota. za merenje THS parametara,moze da se izvede to ,jedino nemam pravi RMS unimer ali ima u Radio klubu za 3000 din, mada mozda mogu nekog od drugara ovde na forumu da zamolim za mi izmeri parametre  ...:pardon:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...