Jump to content

Jedan ili dva visokotonca?


Pigy

Preporučeni Komentari

Može li da se u zvučnom sistemu - zvučnoj kutiji ,pored srednjotonca i basa da se stavi dva ili više visokotonca umesto jednog.Recimo da je visokotonac manje osetljiviji nego potrebno pa da ga ne bi menjali drugim,mogu li se staviti dva ili više ista visokotonca da sviraju zajedno i kako će se to čuti u prostoriji.Da li zbog visoke frekvencije neće smetati na vokalni deo i biće manje usmereniji zvuk više kao efektni,širi ili to nije za HI FI.?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može, ali visokotonac je po nepisanom pravilu gotovo uvek osetljiviji od srednjetonca ili basa... Govorim o konvencionalnim hifi drajverima, ne PA.

I ne o ovome što Mika piše :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, Aleks said:

Može, ali visokotonac je po nepisanom pravilu gotovo uvek osetljiviji od srednjetonca ili basa... Govorim o konvencionalnim hifi drajverima, ne PA.

I ne o ovome što Mika piše :buehehe:

I tu ima izuzetaka. Recimo supertviter 

imageproxy.jpeg

pa dodaješ vazduh, odnosno vrapčev prdež:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, Pigy said:

Recimo da je visokotonac manje osetljiviji nego potrebno

 

8 hours ago, Aleks said:

Može, ali visokotonac je po nepisanom pravilu gotovo uvek osetljiviji od srednjetonca ili basa

 

Prva pretpostavka je pogresna, i besmislena je debata. Narocito za lowfi ili midfi sistem. Jedan dobro odabran visokotonac, po kutiji je sasvim dovoljna situacija.

Plus sto su po nasim urbanim prostorima uglavnom problemi sa visokim frekvencijama, zbog staklarije i reflektujucih povrsina i sa ekstremno niskim basevima, zbog neadekvatne velicine soba i geometrije..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

https://www.tektondesign.com/gallery.html

Vise visokotonaca može, proučiti Tektonov sajt, ima objašnjeno i kako i zašto. Ideja je da podele visokotonsko područje na gornje i donje, tj. jedan centralni visokotonac  svira npr.od 3kHz do 20kHz  , a još 6 komada pokriva recimo od 1,2do 3kHz. Praktično, srednjotonac je zamenjen sa više visokotonaca, koji zajedno imaju manju masu.Sam visokotonac bi imao preveliku distorziju .  To se radi u slučaju kad je u stvari potreban srednjetonac, npr, ako hoćes da uklopiš visokotonac sa basom od 10incha , gde je idealan rez ispod 1,5kHz, zbog disperzije basa od 8 ili 10 incha... Imam utisak da je skretnica zahebana...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Aleks said:

Šta je pogrešno?

Pogresno je da reknemo pogresno o osetljivosti..i pozelimo vise visokotonaca iz bas tog razloga..

I naravno da je pogresno arciti temu na pogresnu postavki, odabere se zelja prema mogucnostima, pa se odabira maksimum za te mogucnosti, a ne pausalna debata

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo gledam ove slike što ste postavili,a recite mi što se to radi?  Ja sam vas pitao jer ovaj moj visokotonac SAL DT20 nekako je slab,prostim rečnikom ,,ne sikće,, bolje se čuju uherovi papirni,a ne verujem da su osetljiviji od ovih SAL oni su 91db.Ja sam ih probao preko kondenzatora od 2,2 uF i nisam zadovoljan,inače treba da ih sklopim sa skretnicom koju čine kalem od 4,2mH i kondenzator od 2.2uF. Rez mislim da je bio na 5kHz. Zato sam pitao da uparim još jedan par trebalo bi jače da se čuju,znam da može jednostavno da se pojača ali onda je jači zvuk i na elipsi-fullnrange pa visokotonac ostaje nedefinisan nema kristalnih visokih tonova?

katzt_orig.jpg

Izmenjeno od Pigy
Ja bih ovakav sistem,gde je visokotonac u posebnoj kutiji,namena Tri amp sistem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovi su jedni od najevtinijih,a i EI nema da se kupe novi,sem polovnih a za taj novac imaju i filipsovi itd.Mislio sam kad već imam ove koje imam jel opravdano ulaganje u još jedan par,ili bacanje para?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ne bacati novac na lose komponente, koje je nemoguce naterati da zadovoljavajuce rade.

To da mali SAL nema visokih, ne verujem, ali ne treba vezivati takve razlicite zvucnike, toliko razlicitih snaga i eventualno arciti signal davljenjem za ravnopravno napajanje obe jedinice.

Bolje kupiti sal midbas ili bas i srednji, pokriti korektno opsege i do neke mere usaglasiti spl-ove sa frekventnim opsegom. Ili kupiti neke pristojne kutije na recimo Limundu, i eventualno odraditi twikovanje, zamenu skretnice...

Ta osetljivost od 91dB malo znaci ako se ne znaju uslovi, i ako se pobrka osetljivost sa efikasnoscu...koje su samo kolokvijalno izjednacene.

Ali je to ulaz u ozbiljan dizajn, ono sto je ocigledno je da je tezak posao uparivati random zvucnike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...