Jump to content

LS3/5A Studio Monitor kao diy projekat ( ideje, sheme, izbor driver-a, slike, sve ostalo )


Doktor

Preporučeni Komentari

Posle jucerasnje posete Audio Show-u koje je uprilicio Player, ponovo mi se javila zelja za posedovanjem jednog para monitora na temu LS3/5A.

Naime, toliko mi je ostao u secanju od juce ton ProAc Tablette 10 Signature kutija, a procitavsi da je upravo LS3/5A i bila inspiracija ProAc-u da uradi prakticno omaz ove predivne i legendarne BBC kutije.

https://www.proac-loudspeakers.com/html_files/Speakers.php?Range=Tablette&Speaker=Tablette10Signature

Ovde i prvo pitanje - zasto ovde 10 Ohm-a ?

Neki novi momenti ? Ispitivanja u lab-u, merenja . . . jbmliga ?

Znam da Falcon Audio prodaje kit-ove na temu ovih monitora.

Takodje, pre nekih 8-9 godina sam imao jednu detaljnu i ozbiljnu prepisku sa @Zen Mod-om na tu temu, o slozenosti skretnice u tim malenim kutijama, narocito u onim od 16 Ohm-a.

Znam da je i @neskor u par navrata imao u posedu ove monitore ( ne secam se koji je brand bio u pitanju ), ali se dobro secam da je i on bio pozitivnog misljenja o njima.

Otvaram temu kako bi se ovde podelila iskustva o LS3/5A, o tome da li one opravdavaju tu cenu kostanja.

Unazad 10+ godina ove kutije su na glasu, a poslednjih 3-4 godine su dozivele ponovo interesovanje uz, naravno, neizbezni hype, te dodatno i cena ode gore.

 

 

Tablette 10 sig.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pored Falccon site , verovatno najbolje mesto na netu po pitanju inofrmacija je http://www.g4dcv.co.uk/ls35a/diy.html

nije ih bilo neko vreme , evidentno podigose sajt ponovo

 

mislim - sve se moze kad se oce , sve informacije su dostupne

pitanje je samo zakoju opciju covek da se odluci - koliko para potrositi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, Zen Mod said:

. . . 

mislim - sve se moze kad se oce , sve informacije su dostupne

pitanje je samo zakoju opciju covek da se odluci - koliko para potrositi

Pitanja su u mom slucaju laka. :)

Definitivno 15 Ohm-a, pare - otvoreno ( citaj : beskompromisno iliti ultimativno ). 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

novije (citaj - ProAc ) je dinamicki sposobnije , moguce da ima i nesto vise detalja

ne zalazim da li se isplati dati 1K za bedroom zvucnjake , svako od nas ima neko svoje ludilo .....

iskreno - bilo bi zanimljivo turiti rame uz rame neke male polovne Cabasse i LS3/5 iteraciju , pa kom obojci kom opanci

a sa cabasse moze se prodje ihaj jeftinije

ono , samo piskaram sta mi pade na pamet

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, Doktor said:

Pitanja su u mom slucaju laka. :)

Definitivno 15 Ohm-a, pare - otvoreno ( citaj : beskompromisno iliti ultimativno ). 

mda

 

onda no brainer - ishti najbolju cenu za ProAc iteraciju koja ti odgovara i pazari

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja samslušao kombinaciju Rogers LS3/5A + AB1, ganjano sa Rogers cijevnim pojačalom (2 x 40W) prije 15ak godina (zapravo kad se pojavilo to pojačalo) pa je možda i više, izvor bješe neki Linn Sondeksa neznam čime i to je sviralo samo tako. Soba 25 -30 kvadrata, hotel Esplanade u Zg na nekom HiFi sajmu. Nešto posebno...

Poslije sam išao slušati Tannoye pogonjene nekim mekintošom... katastrofa, mutno, rasplinuto, neprecizno.... Rogersih je nadigrao za dva koplja.

Tannoyi su bili onaj njihov najveći model (horna i napred i nazad) zaljubio sam sečim sam ih vidio, ali zvukje bio čisto razočaranje. Ne slažu se baš sa mekintošem, bar se meni čini.

Svejedno sam i dalje zaljubljen u te velike sanduke....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja od tih malih, a da valjaju sam slusao 80-ih takvog opakog diy mikroba sa Audax 17 midbas plus visoki, i ove najsvezije Bokijeve, bese li Morel kombinacija, izlapeh, ima u temi. Da valja, da je cist i cvrst bas, bez muljave i izdizanja. Komercijala im tesko prilazi 

Ako je novcani no limit, svakako bih uzeo u razmatranje nekog Acinog ribona, i fini midbas, italijanski naravno, Tier ili Faital...npr

Osim ako je dominantan ostrvski fetis. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd i ja da napisem koju, naime od skoro sam u posedu Proac tablette 3, ne znam da li to ima neke veze sa ls3/5 monitorima, ako ima , ondak mogu reci da je zvuk za moju sobicku od 14-15 kvadrata, odlican, svega tu ima dovoljno, mogu samo da izdvojim da ovakvu rezoluciju i preciznost nisam cuo  kod mnogo skupljih zvucnjaka...ako nema veze ovaj moj proac sa ls 3/5, onda zanemarite moje pisanije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, крокодил said:

Ne secam se zvuka ovih monitora, ali ima prica da je Usher 520 nastao na toj prici.

A taj Usher je strava dobar mali zvucnik, i to za cenu od 350 evra, ganc nov. 

Imao tog malca 2015 godine, u paru sa audiolab 8000s radilo super.

Pokajao se kada sam ga prodao.

U crnoj boji, piano lak finish.

 

IMG_20150804_194806.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj Pro Ac ima custom basic na bazi Seas Excel-a, a te igracke su reda 200 plus evra po komadu.

Nesto ovako:

http://www.seas.no/images/stories/excel/pdfdataheet/E0041_W15LY001_Datasheet.pdf

Visoki deluje da je Scan Dicovery jedan od ova 2:

http://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/d2604-833000.pdf

http://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/d2604-830000.pdf

Ugrubo oko 500 evra samo drajveri.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Mikorist said:

Jeff Bugby je pravio Continuum, njegovo viđenje BBC monitora, sa Dayton RS28A visokotoncem (jedna od opcija u linku je Dayton RS28F, ali taj drajver nije više u ponudi i izgleda da ga neće ni biti (ima ih verovatno na e-bay). Iz istog razloga ni Continuum nije dostupan u kompletu u formi kita. Ne sećam se više (a čini mi se da jeste) da li je Continuum bio kompletno dokumentovan projekat dostupan DIY zajednici, pre komercijalizacije.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako doktor hoće LS3/5A onda preostaju oglasi i ebay. Ako hoće nešto drugo od minimonitora, ima tu raznih varijanti ali nije to LS3/5A nego minimonitor. Koliko ja znam najbolji mali midbas je Scanspeak 5inch revelator u raznim varijantama ima kod Troelsa i drugih tih konstrukcija treba samo probrati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...