Jump to content

EF86 RIAA


djmilicic

Preporučeni Komentari

32 minutes ago, djmilicic said:

To je taj prikaz. Ali, posle otprilike 60-70 sekundi, kad se kondovi napune, Diff napon je reda u uV i nV

Haha, pa to sam ti i napisao, da staviš kašnjenje na 60s, a prikaz na 1s(1000ms) ... nisi me razumeo. Nisam znao da li to znaš ili ne, pošto su u više navrata bili samo prikazi bez kašnjenja, gde se ne može očitati vrednost bruma.

P.S. Jel' to beše ladder tip atenuatora?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Morao sam skinuti sve sa pločice, mnogo šuma, bruma... je bilo. Sada radi za medalju. Postoji mali brum od AC grejanja (sa njim može čak da se živi), ali to će ići u sledećoj iteraciji. Već je spremljen LM317 stabilizator za EF86 i PCC88 ili kineski DC-DC konverter. Grejanje RIAA dela je dignuto za 50V. 6n6p ide na AC grejanje i ona će tako i da ostane. Povratna sprega u RIAA filteru je sa silver mica kondenzatorima.
Zvuk, neverovatan. Doduše, ovo su prvi utisci, verovatno će kad se slegnu prve impresije iskočiti i nedostaci. Za finalnu verziju i "kutijanje" su spremljeni ruski uljni kondovi, ruski srebro tantal za katode EF86 i ECC88, nichikoni za filtersku sekciju. Zbog neizdrža nisam još menjao karakter zvuka sa drugim lampama. Sada su 6Ž32P, PCC88 i 6N6P. U backgruondu su još EI EF86, PHILIPS EF86, RSD EF86, SIEMENS ECC88, 6N23P, EI ECC88.
Malo slika:

riaa_001a.thumb.jpg.345d703459b54f52aa92b5d9cf2171ea.jpg

riaa_002a.jpg.4ac6a62461d464158af50e6e84ecd2cd.jpg

riaa_003a.thumb.jpg.c9e558e341adb727a168e590be826eee.jpg

riaa_004a.jpg.fec98a62e2489432a2a9efb202632c7e.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutna iteracija ove RIAA-e je prikazana na šemi:

IMG_20181215_143530.thumb.jpg.18c77e2c6a409ab38c198b8beedfa76d.jpg

Prikazanai su i neki naponi. Svi kondenzatori u audio delu su PIO osim u povratnoj sprezi kod EF86 - oni su silver mica. Treba još da dodam srebro-tantal kondenzatore od 100uF u katodama EF86 i 6N6P u RIAA delu.

U ispravljačkom delu je prvi kondenzator od krunjača, dok su ostali Nipon Company. Dodate su i dve prigušnice za svaku EF86 po jedna. To je donekle smanjilo šum i brum na izlazu koji postoji tek kad se odvrne potenciometar skoro do kraja. Pri položaju potenciometra za glasno slušanje ne čuje se skoro ništa. Grejanje RIAA dela je DC sa kineskim DC-DC adapterom. Grejanje 6N6P u baferu i EZ81 je AC 6.3V.

IMG_20181215_145721.thumb.jpg.5e220202e5fe8467cfb95a075318d1c6.jpg

Ako sam negde zgrešio, molim pametnije da mi ukažu na greške i moguća poboljšanja.

p.s. Na minut-minut ipo čuje se cak. Gde da tražim uzrok?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja gledam da joj je napon anoda grejac 150v, kada krene swing napona, to ce i da podbaci i da prebaci.

Grejac ispravljacice je isto blizu visokom naponu, njemu je lepse kada sam pliva sa posebnim izvodom sa trafoa.

Mnogo tu kondova i zavojnica izpozakasnjava ripl, morao bi da se pogleda signal. Kada su velika pojacanja, tu i zica koja prolazi pored moze da izazove brum.

 

P.s.

Bitno je da napon grejanja izdizes razdelnikom sa odvojka filtera anodnog napona bas za tu lampu.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, djmilicic said:

kao da pokupi neku RF smetnju, iskrenje prekidaca ili slicno

Puno žica verovatno hvata smetnje. Ako se stalno ponavlja, mogu da ti kažem da ja imam jednu obaška izlapelu 6922 Amperex koja ritmično ponavlja pucketanje tako kako si opisao. Nabavio neke polovne, radila lepo par godina a onda počelo puc, puc, puc....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se to desilo sa 6N23P EV i Tesla E88CC,  povremeno se cuje kao pisaca masina u nekom ritmu.   Stavio 6N23P koju sam pazario i sad ok.   Sve to  u phonou na prvom stepenu.   Valjda najosetljivije mesto za sve toga tipa.

Ako je ista pojava ( kod mene se pojavljivalo povremeno, pa stane posle nekog vremena krene da bi na kraju postalo cini mi se stalno ).   Dugo sam mislio nesto iz mreze ali na kraju sa tom zadnjom lampom radi ok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...