Jump to content

E88CC / 6N23P EV kvalitetne marke ?


krca44

Preporučeni Komentari

Dobro vece

Video sam slicnu temu pisanu pre vise godina, procitao a ipak zelim da pitam ponovo kakva je situacija danas sa E88CC / 6N23P EV, cije cevi su kvalitetne, sta je moguce naci kod nas a sta u inozemstvu i koje zamene ( ECC88 ) se takodje mogu naci i koristiti ?

Imao sam shum i zujanje u phono preampu, promenio sam rusku 6N23P EV ( nije military tip ) za Tesla E88CC i zujanje nestade ( cuje se jos malo kad se odvrne pot na prazno skroz )  a shum se znatno umanjio.

Teslu mogu nabaviti ali me interesuje sta jos ima i da li neke radnje / pojedinci koji se bave prodajom rade proveru mikrofonije ( pre desetak godina neki Briti su mi poslali Siemens ECL82 NOS potpuno neupotrebljive zbog shuma ).

Hvala unapred, Krca

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ima mnogo zamena za cev ecc88 -e88cc e188cc,CC 6dj8 6922 itd.. i od raznih proizvodjaca.vremenom je trziste izkristalisalo stanje .cene su iz iste price ,neke su jako skupe  a druge ne a nije tolika razlika u kvalitetu.pa onda kao osoba koja je testirala mnogo lampi pa i tih iz game ecc88 sa par testera koji su vrhunski,tvrdim da i kada se cevi pazljivo odaberu i testiraju (simetrija sistema,mikrofonicnost,pojacanje ,vakuum i sve ostalo sto cini sistem lampe) dogadjalo se da za neke uredjaje nisu pogodne cevi pojedinih proizvodjaca.ukoliko je mikrofonicnost u pitanju konstruktor mora da predvidi posebno vesanje podnozja,ekransku zastitu cevi-spec.skupe legure- mu met.

jednostavno najbolje je da lampu koju oces da kupis turis u uredjaj i probas,naravno ako mozes.dogadja se da lampe od istog proizvodjaca,recimo philips ,sa ecovanim delta simbolom-ajdhoven fabrika zvuce razlicito ako su is razlicitih godina proizvodnje .i gledati ako imas para da kupis gold pin jer one su deklarisane na 10000 sati rada i to se isplati.ima gomila materijala ne netu o ovome ....i naravno par trikova za testiranje koje svaki ko se time bavi cuva.ali morate da znate da za par uparenih cevi- do 10% tol. moras da propustis kroz tester najmanje 50 kom.pre nego sto ih testiras moras da ih ostaris bar tri dana da rade.evo slika kako ih ja ostarujem

e88ccphil.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sama E88CC je lampa "specijalnog kvaliteta" u odnosu na ECC88, standardne lampe.

Cesto SQ podrazumeva nesto drugaciji grejac, manju struju grejanja, nesto nizu anodnu struju i disipaciju, duzi radni vek, uzi opseg rasipanja parametara, a neke od tih SQ lampi imaju i pozlacene pinove zbog duze pouzdanosti kontakta.

Uglavnom namenjene za specijalne uredjaje, cesto merne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Od svih koje imam i koje sam slušao najlepše mi zvuče stare Amperex 6922 ali ne znam da li valjaju za phono malo su mikrofonične. 6DJ8 i standardne ECC88 nisu zvučno dobre, 6DJ8 ima čini mi se manji dozvoljeni napon grejač-katoda. Phillips E88CC u plavo-žutim kutijama isto nisam impresioniran zvukom, bas je malo previše mekan i dosta su mikrofonične. Ei ECC88 zvuk bez detalja. Standardne 6N23P isto ništa posebno, dominira bas manje visokih, verovatno treba juriti EV verzije, ove lampe nisu mikrofonične ni blizu kao Phillips i Amperex. 

I nemam phono nego samo line stepen a on nije tako kritičan što se tiče lampi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, vladd said:

A da li si prilagodjavao radne tacke ili si ih samo zabadao kao u stari tv?

Zabadao, svima ista radna tačka +-10%:D

Sad ovako otprilike pišem po sećanju, u raznim uređajima beše Ia 8÷10mA Ua 100÷120V  Ug -1,5 ÷ -2,5V

Bilo je i sa Ia 5mA Ua 90V  Ug -1,4V ali to zvuči previše mekano. Sve to je otprilike i u line stepenu. Ništa drugo nisam ni probao. Veća struja veći zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, dunavko said:

evo slika kako ih ja ostarujem

Hvala na iscrpnom odgovoru, znam iz literature da cevi koje stoje dugo treba povremeno "kuvati" a za uparivanje sa tolerancijom od 10%... da treba 50 komada nisam znao.

Kod mene 1 cev na ulazu phonoa obradjuje oba kanala, dakle to bi bila provera uparenosti triodnih sistema u istom balonu, ne znam da li se neko ovim bavi ( sem za svoje potrebe ).

4 hours ago, vladd said:

Cesto SQ podrazumeva nesto drugaciji grejac, manju struju grejanja, nesto nizu anodnu struju i disipaciju, duzi radni vek,

Postoji mogucnost da je gos. Sindric ovakvih 4 komada ruskih ugradio u integralno pojacalo ( pre&snagash EL84 ), te cevi rade vec dugo, on tvrdi da su i dalje u redu al' tu ce me cekati gadan trosak kad dodje vreme zamene.

Prilazem sliku dole, 6N23P EV nema oznaka, samo neki brojevi, ruske vojne, dole imaju kao postolje braon.

Sindric mi je rekao da su ove long life, sada se ne mogu naci ispod 25 Eu komad ako ih uopste ima ( bar na netu ).

4 hours ago, NIXIE said:

verovatno treba juriti EV verzije

Bila EV i ona je takodje bila zasluzena za shum i zujanje, izgleda da je od transporta phono sekcije ( iako je bilo dobro spakovana ) .... sta da kazem, pojacavala pojave iz napajanja koje se normalno ne bi trebale cuti u uslovima slusanja.

Stavio sam Tesla E88CC, radi ok, mislim tehnicki ali nesto mi se cini kao da je malo zatvorenija samo to je mozda varka jer sam zadnje 4 nedelje ocigledno slusao EV koja je pojacavala shum mnogo pa usput delovao zvuk otvorenije.

..........

Hvala Vam za odgovore, sad kad sam stavio Teslu moram da nabavim bar jos jednu za phono i naravno vec duze gledam gde bih mogao naci zamene za 4 komada u pojacalu kad dodje vreme za to.

 

6N23P EV RUSKE SSSR MILITARY.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bas za te philips sq sa dve i vise zvezdica.i tu je razlika,iako je jedna fabrika-ajdhoven oni su fabricki selektovali iz serijske proizvodnje po nekim parametrima-sistem unutra je isti,pa onda isti sistem mehanicki-bar vizuelno ali samo drukciji geter -D pa jos ustrucena -verovatno posledica tretiranjem visim vakuumom.naravno da su ti primerci extra skupi i traze se.u okviru jedne fabrike su izradjivali vise varijeteta.naravno da su radili i prodavali selekcionisane cevi za velike proizvodjace el.opreme:tektronix,MECI,HP i druge.za servise su se dobijala servisna pakovanja po 25 i 50 kom u kutijama kao sace,nisu imale originalne kutije.znaci uz tinol zicu tektronix je davao i lampe.recimo ecc88 amperex buglle boy a specijalna selekcija je imala i simbol  violinski kljuc na sebi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice uparivanja lampi, odnosno trioda u okviru jednog balona, to je vise stvar srece.

Ako se vratimo na korene, u proizvodnju, duotrioda ima iste elemente, iste materijale grejaca, katode i anode, jedino geometrija u okviru jedne lampe pravi razliku ponasanja dve triode.

Proizvodnja je takva, metal staklo, sama po sebi je neprecizna, ima dosta grejanja, zavarivanja, pa je logicno da je lakse naci uparene triode iz razlicitih lampi nego u okviru jedne.

Pride, nikakvo ostarivanje ili razradjivanje ne moze da ujednaci takve dve triode, posto je geometrija u pitanju, sitna razllicita rastojanja koja uticu na rad triode. Proizvodno tesko izvodljiva preciznost, a realno uticajna na rad lampe. Pride, uparivanje treba raditi u dinamickom rezimu, staticki se mogu naci iste radne tacke, cak i uz sitno variranje postici identicni staticki rezultat, ali razlicite strmine lampi prave razliku  u radu.

 

Treba izbegavati konfiguracije gde se potencira potreba idealne simetricnosti trioda u okviru jedne lampe. I traziti lampe iz jedne serije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolike su realno te razlike izmedju dva triodna sistema u istom balonu za kola koja ne traze idealnu simetricnost ?

Kad sam nosio Integralac ( ja ga zovem pojacalo ) u servis, momak koji je to radio imao je potrebnu tehniku ( ton generator, oscilator, tube tester stari itd ) i rekao mi je na kraju da su kanali izuzetno dobro upareni jedan sa drugim.

Konfiguracija pojacala je 6N23P EV + 6N23P EV + 2xEL84 PP UL. jedan kanal.  Stavljeni neki kvalitetniji otpori u paraleli na mestu obrtaca faze/drajvera prethodno sto je poboljsalo rad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mnogo zavisi od koncepcije kola

ako ima povratne sprege (lokalne , ukupne, obe)  , ista eliminise razlike u pojacanjima pojedinih stepena do koje moze doci ako ima razlike u pojacanjima aktivniih elemenata (izmedju kanala)

 

dakle , prvo pogled na semu , onda odgovor na konkretno pitanje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

58 minutes ago, Zen Mod said:

dakle , prvo pogled na semu , onda odgovor na konkretno pitanje

Razumem, pokusacu da dodjem do sheme za phono ili da precrtam pcb i da to pokusam pretvoriti u shemu ( phono mi je bitniji i ima 88icu na ulazu ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, vbraca said:

Kod mene su se sovjetske 6N1P-EV, pokazale bolje od bilo koje ECC88, E88CC i slicno. Traze vecu struju grejanja, ali zato imaju bolju rezoluciju, definiciju i mikrodetalje.

 

I ja sam heto da ih probam u Aikido, te lampe su jeftine, samo što je dupla struja potrebna za grejanje u odnosu na E88CC, nisam siguran da bi mi izdržali 7812 stabilizatori bez povećanja hladnjaka i ovako su vrući.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ostarivanje se radi da bi se cev stabilisala radi testiranja na testeru i da bi dobijeni rezultati bili sto korektniji,to je osnovni razlog a ne nesto drugo!!!sto se tice snimanja el.karakteristika,na primer firma J.NEUBERGER na svojim testerima RPM370 za e88cc trazi radne parametre ua=100v,ug=-1.2v i Ia=16mA za 100% emisije.iako ja istestiram jos jednu radnu tacku.uglavnom se sve slaze sa fabrickim podacima.osnovni razlog za nesimetriju u balonu je mehanicki,koliko da se vodi racuna oko montaze i pakovanja u balon,male razlike u motanje,pozicija u prostoru,nehomogenost materijala itd sve se to manifestuje na svoj nacin.ne treba da se mnogo pametuje oko toga ima na net-u toliko materijala pa koga interesuje nek trazi.6n1p lampa nije ecc88ali ako lepo radi zasto ne,to je dobra lampa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 11/4/2018 at 4:12 PM, krca44 said:

Konfiguracija pojacala je 6N23P EV + 6N23P EV + 2xEL84 PP UL. jedan kanal. 

Da li bi nešto ovakvo omogućilo da koristiš jeftinije 6V6GT (6P6S) umesto skupih EL84? Možda čak i bolje zvuče.

https://www.ebay.com/itm/1-pc-6V6-top-to-EL84-AMP-socket-Vacuum-tube-adapter-socket-converter/273014992925?hash=item3f90f6301d:g:C84AAOSw9NBafB2O:rk:4:pf:1&frcectupt=true

Cena prava sitnica, jeftinije su i od 6N23P

https://www.ebay.com/p/Reflector-6P6S-Vintage-Tube/166903778

https://www.ebay.com/itm/6P6S-6V6-6AY5-587-Matched-Selected-Pair-NEW-NOS-STRONG-MILITARY-/171497129922

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, sax.hifi said:

6V6 zvuci bolje od EL84 samo tako.

probao, to jest imam i SEP i PP sa 6V6.

:drinks:

Jeftinije su dosta, a i izgledaju bolje, pa još ako lepše svira...

Nemam ja iskustva sa svetlećim pojačalima, tako da nisam siguran da li može tek tako da se kupi adapter ili mora nešto u šemi da se menja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, NIXIE said:

Da li bi nešto ovakvo omogućilo da koristiš jeftinije 6V6GT (6P6S) umesto skupih EL84?

Koliko znam nisu direktno zamenjive, kao sto rece Sax, mora nesto da se uradi.

Zanimalo me ali...  kad sam natuknuo nesto o tome gos. Sindricu, mislim da on nije bio za tako nesto... razloge ne bih nagadjao.

Elem EL84 nisu jeftine al' nisu ni skupe, moje pojacalo ne jede cevi, u steku imam Tungsram NOS sa manje od pola radnog veka ( ili "nisu videle ni 1,000 sati" kad je konstruktor proveravao stanje, pa odose u stek ) i Ei NOS kvartet ( i ovo u steku ).

Jeste primamljivo a i one sa ebay linka lepo izgledaju.... samo ne bih sad isao u tom pravcu.

To je kao "Last exit to Brooklyn", imam EL84 za jos 15 godina a ono sto je bitnije su 4x6N23P EV jerbo ih treba menjati u narednih dve godine ili tako nesto ( nazalost Philipsice SQ trenutno mogu samo da sanjam ).  Dodatni razlog je sto radi lepo i ovako, ne bih cackao mecku dok ne moram.

.... i jos to sto i phono ima 6N23P EV tj. sada Tesla E88CC  ( 37 ), ja bih probao 6N23 kad mogu a i tu mecku bih cackao. 

P.S. Malo sam konzervativan, ne bih da menjam ono sto radi dobro tj. pojacalo.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...