Jump to content

Gde je plus a gde minus na visokotoncu?


Pigy

Preporučeni Komentari

50 minutes ago, Pigy said:

Usput probao sam visokotonac preko 2uF na pojačalo i nekako mi deluje slabašno,da li zato što na pojačivaču nemam tonsku kontrolu? Probao sam drugi papirnate visokotonac iste impendanse ali mi deluje da jače zvuči mada prednjače niže frekvencije,dok kod ovog mylar nema tih,,nižih,, tonova al je tiši zvuk i nekako ko konzerva zvuk....

Tonska kontrola nema nikakve veze sa reprodukcijom visokotonca, zavisi samo od muzike koliko ima usnimljenih visokih tonova i koliko glasno su nasnimljeni. To što se jedan zvučnik čuje tiše od drugoga je zbor razlike u osetljivosti samog zvučnika, a što se na papirnom čuju i niže frekvence je zbog veličine same membrane koja može da odsvira i nešto niže tonove dok ovaj sa kalotom ne može da ide toliko nisko i mora da zvuči ko konzerva kad nema ni srenjih ni dubokih tonova....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Pigy said:

i nekako mi deluje slabašno

Takvi su skoro svi SAL zvučnici, neefikasni. Taj DT20 pogotovo, mala membrana, mali magnet, daleko je manje je  efikasan od tih tvojih elipsa. To je supertweeter, nema nižih frekvencija. Trebalo je da uzmeš DTF12 on je jači i glasniji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa pise 91db.... taj drugi-papirni sto sam probao ima tri puta manji magnet,znaci oko 3W je, ne verujem da ima vecu osetljivost od 91-93db...A da ih nisam mozda nagoreo sa probom(ono sa kondenzatorom 220uF i 14VDC). Samo prvi put kad sam ih prikljucio na kond su jace pucnuli,posle tise.....naravno rade,probao sam ih..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Pigy said:

Pa pise 91db.... taj drugi-papirni sto sam probao ima tri puta manji magnet,znaci oko 3W je, ne verujem da ima vecu osetljivost od 91-93db...A da ih nisam mozda nagoreo sa probom(ono sa kondenzatorom 220uF i 14VDC). Samo prvi put kad sam ih prikljucio na kond su jace pucnuli,posle tise.....naravno rade,probao sam ih..

Pišu oni svakakve fantazije, daj bože da ima celih 85db/1W/1m

Za ovo drugo (su jace pucnuli,posle tise) pitaj @Vlad za mišljenje. Ja sam uvek koristio bateriju1.5V bez posledica, uvek isto pucka i prvi i svaki sledeći put.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta dva visokotonca su 600 dinara,za te pare tesko polovno da sam mogao nesto  da kupim,tek od 2000 dinara. Sem toga navodno ima garancija od godinu dana. Inace ono sto sam napomenuo za tonsku kontrolu.Recimo na Uher kutije koje imaju papirni visokotonac,ako je tonska kontrola za visoke u srednjem polozaju,cuju se visoki ali slabo,tek na maksimumu ili blizu maksimuma se lepo cuju,pa cu danas da probam da vezem ove SAL paralelno Uheru samo da vidim kako ce da se cuju. A recite mi kako debljina zice u namotaju kalema utice na zvuk,odnosno da li utice.Ja sam rucno motao kalem i malo poveliki je unutrasnji precnik 4cm, a zica je  0.9 lakovana,znaci oko 0.8 bez laka, pa mi budza od kalema bas izgleda velika a trebalo bi da je 0.40-0.42mH...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, Pigy said:

A recite mi kako debljina zice u namotaju kalema utice na zvuk,odnosno da li utice.

Što deblja to bolje, što manji DC otpor. Za 8 omske zvučnike DC otpor kalema bi valjalo da je 0,4 oma ili manje. Za 4omske upola od toga. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Toliki otpor i jeste,nego razmišljam.struje visoke frekvencije idu po površini provodnika,a deblji provodnik znači veći kapacitet,pa me zanimalo jel bolje tanji ili deblji provodnik za visoke tonove.Znam iz ektrotehnike kad smo učili o induktivnosti da se veća postiže uparivanjem,ili dupliranjem tanjih provodnika.... Pitanje,kad se veže paralelno kalem visokotoncu,naravno posle kondenzatora,da li će to uticati na smanjenje zvuka kroz zvučnik,ako me razumeš,da li će trebati više da se pojačava zvuk na visokotoncu da bi se čulo kao kad nema kalema?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Pigy said:

Toliki otpor i jeste,nego razmišljam.struje visoke frekvencije idu po površini provodnika,a deblji provodnik znači veći kapacitet,pa me zanimalo jel bolje tanji ili deblji provodnik za visoke tonove.Znam iz ektrotehnike kad smo učili o induktivnosti da se veća postiže uparivanjem,ili dupliranjem tanjih provodnika.... Pitanje,kad se veže paralelno kalem visokotoncu,naravno posle kondenzatora,da li će to uticati na smanjenje zvuka kroz zvučnik,ako me razumeš,da li će trebati više da se pojačava zvuk na visokotoncu da bi se čulo kao kad nema kalema?

Taj paralelni kalem samo utiče na niže frekvencije zajedno sa rednim kondenzatorom. Nema uticaja na visoke frekvencije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala,a reci mi šta se dešava ako kalem nije one vrednosti koja treba,recimo da je potrebna vrednost 0,42mH a on je 0,39mH, a kondenzator je za kalem od 0,42mH ,tako da na 8 oma -12db bude na 6kHz.Dali će se samo pomeriti rezna frekvencija pa biti recimo na 5500Hz -12db ili nigde neće biti -12db....?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Pigy said:

Hvala,a reci mi šta se dešava ako kalem nije one vrednosti koja treba,recimo da je potrebna vrednost 0,42mH a on je 0,39mH, a kondenzator je za kalem od 0,42mH ,tako da na 8 oma -12db bude na 6kHz.Dali će se samo pomeriti rezna frekvencija pa biti recimo na 5500Hz -12db ili nigde neće biti -12db....?

Mala je to razlika, neće se ništa bitno promeniti. Ako je veća razlika moraš korigovati i kondenzator za isti procenat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala.Dali šta utiče to što sam kalem na 4 mesta pričvrstio lakovanom žicom za kućište gde će biti visokotonac.Gledao sam da žica ipak ide po kanapu kojim je utegnut sam kalem?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Pigy said:

Hvala.Dali šta utiče to što sam kalem na 4 mesta pričvrstio lakovanom žicom za kućište gde će biti visokotonac.Gledao sam da žica ipak ide po kanapu kojim je utegnut sam kalem?

Skidaj to odmah, to ne sme da se radi. Samo plastika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...