Jump to content

Gde je plus a gde minus na visokotoncu?


Pigy

Preporučeni Komentari

Negde bar nešto malo crveno? To bi bio plus, obično pipnu flomasterom crvenim da obeleže plus... Ako ih i to mrzi, onda.... zaobići taj drajver, proizvođaču u inat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odsrafis kalotu i ostavis je postavljenu na magnetu. Napunis kond 100-220uF sa 15-20v , postavis tabletu aspirina na kalotu i vidis pri kom okretanju polariteta ce vise da je odbaci, kada prislonis kond na kontakte. Plus visokotonca odgovara plusu konda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Odsrafis kalotu i ostavis je postavljenu na magnetu. Napunis kond 100-220uF sa 15-20v , postavis tabletu aspirina na kalotu i vidis pri kom okretanju polariteta ce vise da je odbaci, kada prislonis kond na kontakte. Plus visokotonca odgovara plusu konda.

Uzme bateriju 1,5V i spoji kratko (pipne se samo) na kontakte gledajući pažljivo sa strane kalotu, kad izađe 1mm na gore onda zna gde je plus.

Ti SAL visokotonci nisu dobro centrirani, svaki drugi otprilike. Može na sluh da se podesi ali bolje sa zvučnom karticom i merenjem impedanse u Arta (odnosno LImp). Skoro sam jedan centrirao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ono Moze samo da se odvali,nema odsrafljivanja,vidite da je lepljeno lepkom,a ni traga od flomastera.Ja sam mislio da je plus desno,obično tako bude na zvučnicima.Dali smem da idem sa baterijom od 1,5V DC na visokotonac,znam da se tako mogu proveriti basevi i srednjotonci ali visoki? I kako se centriraju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gle, ionako nema veze, čim pojačaš malo jače ti SAL visoki će da pregore, pa ćeš ili ponovo da ih kupiš da pregore, pa ponovo itd. ili ćeš da uzmeš neke polovne Vifice ili SS ili Seas ili Visaton na KP i ima da ti radi poso za vek.

Been there, done that....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam te koristio DT20 kao supervisokotonce, više puta. Samo ti moji su drugačije izgledali, imali su pomoćni konektor taman za ugradnju jednog kondenzatora. Isto sam odredio + kako sam ti rekao, pipneš samo baterijom 1.5v vrlo kratko, delić sekunde i gledaš pažljivo membranu iskosa, treba da izađe iz magneta kad je pravilno fazirano.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

47 minutes ago, Pigy said:

I kako se centriraju?

Ovi lepljeni nikako. Oni veći imaju tri šrafa, popustiš ih malo pa mrdaš okolo dok ne ubodeš u centar da valja, dok sviraju naravno. Mora neki bipolarni kondenzator na red da se metne recimo 5-10uF da se ne oštete.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ići će preko  2,2uF i kalem 0,42mH, s obzirom da 10% snage ide na visokotonac, a ja uglavnom slušam normalno t.e pojačalce koje gura njih i srednjotonac je 2x20 W na 4 oma , što bi rekli 2W bi išlo na visokotonce ,plus su  8 oma,neće valja da crknu,sečem ih 12db  na 6kHz...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Baterijom od 1,5V napravices prilicno kontinualnih 250mA, u trajanju par desetina milisekundi, da bi ista video, a za tu strujicu je zica tanja od 0,2mm...muka

Efekat je grejanje kalema i deformacija koil formera, mozda samo deformacija maze kojom je kalem premazan, sto vodi ka suskanju.

Kond se jednokratno prazni i jasnije pomera membranu, zarad identifikacije, pa i znacajno veci strujni pikic integralno ne pravi veliku energiju grejanja...trajace par milisekundi sa 10V

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, vladd said:

Baterijom od 1,5V napravices prilicno kontinualnih 250mA, u trajanju par desetina milisekundi, da bi ista video, a za tu strujicu je zica tanja od 0,2mm...muka

Efekat je grejanje kalema i deformacija koil formera, mozda samo deformacija maze kojom je kalem premazan, sto vodi ka suskanju.

Kond se jednokratno prazni i jasnije pomera membranu, zarad identifikacije, pa i znacajno veci strujni pikic integralno ne pravi veliku energiju grejanja...trajace par milisekundi sa 10V

Koliko smo pisali na 30 kom.  ja bih već našao + a malo kasnije i -.:laugh1tooht:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa jes,a gde da nadjem 10VDC,jedino iz podruma da nadjem onaj  ispravljač 13vdc  kao za sintisajzere i sl. pa da probam,nego teško je videti pomeranje membrane,jer ima ono napred,jel se zove to centrator ili kako?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako sam uspeo dobro da vidim,plus je desno a levo minus,sa strane magnets,a i poklapa se ako vidite prvu sliku gore na desnoj strani na plastici ima krugić više nego na levoj,tako i na drugom visokotoncu ,pa bi trebalo da desno je +, a i na mnogim visokotoncima je tako. Usput probao sam visokotonac preko 2uF na pojačalo i nekako mi deluje slabašno,da li zato što na pojačivaču nemam tonsku kontrolu? Probao sam drugi papirnate visokotonac iste impendanse ali mi deluje da jače zvuči mada prednjače niže frekvencije,dok kod ovog mylar nema tih,,nižih,, tonova al je tiši zvuk i nekako ko konzerva zvuk....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...