Jump to content
Pigy

Napajanje od laptopa za TDA7240A - car amplifier?

Recommended Posts

@Pigy Da li je toliki problem da nabavis: 

Kalem od 3mH (x2)

Bipolarni kondenzator 100 uF (x2)

Blok kondenzator 1 uF (x2)

Krsteno pojacalo koje nece izgoreti na 4 oma.

Ovako kako je sada, pokusavas  stvarno napraviti papazjaniju, samo zbog toga da bi iskoristio to sto imas u fijoci. 

Probao sam i i ja to, i mogu ti reci da je gubljenje vremena (zivce ne racunam)...

OK drugari razumem,nije problem da nadjem kalem i ostale delove.Samo vas podsećam na moju želju i zamisao da moj sistem bude na početku BI amp i na kraju Tri amp,tako da ne koristim pasivne skretnice.A iskreno ne verujem da su nešto kvalitetni ovi Uher zvučnici da bih ih nešto poboljšavao....Hvala na savetima drugari!

Svi bi zeleli kraljicu.. :) 

Triamping je izuzetno slozen sistem,da bi sve to pristojno bilo. I bolji i laksi put je DSP. 

Pravljenje aktivnih skretnica sa promenljivim strminama, kasnjenjima je daleko od jednostavnog, ma kako jednostavnih sema bilo, to sve u svojoj jednostavnosti prilicno lose radi.

Lepo bi bilo da ti je neki pristojan zvuk cilj, sustina, a ne forma. A to se pre svega postize strpljivim, laganim radom sa kvalitetnim komponentama, pa prema guberu i opcija.

Obicno je dosta srece moguce postici sa par bukself zvucnika i 2-3 aktivna sabvufera. Triamping je malo overkil, posto visokotonci zahtevaju malo energije, i sasvim su dobre pasivne skretnice..

A inace je to igra bez granica, pa nema velikog znacaja ni jedno prelazno resenje. :) 

Samo ne treba uludo rasipati energiju, i eventualno nerve..

Hvala Vladd na podršci,meni je ovo baš zanimacija i kako starim teško da ću čuti više od 12 khz i da li će mi toliko biti bitna verna reprodukcija. DSP mi se čini kao lepa stvarčica mada mi ipak nije jasno što u profesionalnom ozvučenju ne koriste takav sličan uredjaj ili meni nije poznat,čuo sam za neke mikroprocesore ako je to to,ali vidjam i dalje u ponudi aktivne skretnice.Meni se ideja sa aktivnim skretnicama dopala jer mogu da menjam zvučnike bez izgradnje novih skretnica,čini mi se da su i fleksibilnije posebno one skretnice sa promenjivim izborom frekvencija. Recite mi samo za ideju koju sam hteo da primenim a to je da Funai vežem na Uher i da ih koristim kao basove,a drugo pojačalo trenutno TDA 1552 za elipse dok ne kupim pravi FR zvučnik i visokotonce koje sam kupio,DT75,za njih sam napravio kalem i kupio kondenzatore....

Da naglasim da uglavnom 95% muziku slušam sa tunera,imam Technics ST-Z25, tako da kvalitet takve muzike je verovatno prosečan MP3 a mislim i da je propusni opseg FM oko 14kHz.

Ja sam ostario, ali cujem preko 12KHz,  preko 14 vec imam ozbiljne dipove, ali je potpuno  nebitno, tu vec prelazi u osecaje. Ono sto se cuje i smeta su pomerene faze signala, kvalitet reprodukcije basa, i karakteristika palete harmonika..a to smeta po celom opsegu...bio star ili mlad.. :) 

A kako se primeti da li je recimo visokotonac u fazi sa basom?

Postoje razni simptomi za istu boljku, i isti simptomi za razlicite bolesti. :) 

Kada su u fazi, sa emitivanjem zvuka, zvuk dolazi iz tacke koja se nalazi izmedju dva zvucnika(u okviru jedne kutije). Ako nisu u fazi izvori, ta tacka se izmesta do nivoa da deluje da je visokotonac ispao iz kutije i peva neku svoju pesmu. Slikovito receno.

Zatim utice na kvalitet bas reprodukcije, boju tona basa. Plus efekti u netretiranim sobama, koji dodatno rasprsuju i uticu(najcesce lose) na vec losu inicijalnu zvucnu sliku, gubitaka opsega frekvencija u zoni preklapanja, rezanja....

I to za dvosistemske kutije, sa dobrim visokotoncem koji ima sirok ugao disperzije. Kod trosistemskih se problem uvecava eksponencijalno(preciznije faktorijel, svaki sa svakim ima interakciju:)).

Kud me nadje sa matematikom...😀 . Da javim šta sam uradio. Na Funai sam direktno vezao Uher ,znači raskačio elipse i tako dobio bolje basove. A uzeo sam moje staro ručno pojačalce TDA1552Q koje je bez pretpojačivača, uzeo signal sa rec out na Funai i onda priključio Elipse. Sada konačno mogu preko skretnice da priključim i visokotonce paralelno elipsama.Eto počeo sam da se igram.....🤩