Jump to content

Napajanje od laptopa za TDA7240A - car amplifier?


Pigy

Preporučeni Komentari

Postoje razni STK integralci, pre svega, i solidno se razlikuju.

Masa proizvodjaca je jedva docekala takvu vrstu "transistor array"-a, a za svoje ampove, medjutim nisu bili adekvatno pouzdani u radu sa random zvucnicima.

Ili su deklarisali iskljucivo 8 oma, ili su ubacivali integralce za zastitu, i rada pojacala i zvucnika.

Ako nema zastitinih integralaca, izbegavati zvucnike 4 oma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Pigy said:

Recite mi da li STK može da radi i na 4 oma ako je predvidjen za 8 oma.Pitam jer bi privremeno na 8 oma kutije prikačio i ful range od 4 oma preko bipolarca.Pri tom bi išao na normalno slušanje muzike.pre tiho 10-ak vati,a pojačalo je 2x30W 8 oma?

 

Nije mi jasno, hoćeš da povežeš paralelno zvučnike 8oma i FR od 4 oma. Pa ima odmah da spališ pojačalo jer će impedansa u nekom opsegu biti blizu 2oma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sam i mislio,sad su mi povezani redno 8+4 oma i rade ok.Hteo sam redno kondenzator na FR,pa tako paralelno na kutije od 8 oma.Verovatno bih spalio STK ,jer bi FR bio -6db na 200Hz a 8 omska kutija nema filtere ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Pigy said:

To sam i mislio,sad su mi povezani redno 8+4 oma i rade ok.Hteo sam redno kondenzator na FR,pa tako paralelno na kutije od 8 oma.Verovatno bih spalio STK ,jer bi FR bio -6db na 200Hz a 8 omska kutija nema filtere ....

Možda ga i ne bi spalio, ima verovatno neke zaštite ali bi ga mučio niskom impedansom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A generalno gledano,ako je pojačivač sa minimalnom impendansom 8 oma i priključimo zvučnik od 4 oma,i pri tom pametno slušamo muziku,znači ne divljati,da li bi pojačavač preživeo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, Pigy said:

Šta su to random zvučnici?

Ovo sto Mika rece. sta se naslo po kuci...

Uglavnom, kada su se pojavili STK, na srecu komercijale, zvucnici su se kupovali, vecinski, na par nacina, kataloski ili povedeni reklamama. Naravno, nije se znalo kako im variraju impedanse u radu, a neki su bili deklarisani za znacajno vecu snagu nego realno, pa je dovelo do povecanog broja crkavanja STK, reklamacija i narusavanja imidza proizvodjaca...

Tu su u igri ili cuveni komercijalci, Tehniksi, Pioniri, Maranci, Kenvudi, Sansui, Aiwe...sa vec izgradjenim renomeom..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto još nisam napravio pojačalce pa muziku slušam na Funai pojačalo 2x30W 8 ohm. Zvučnici su mi Uher navodno trosistemci,ali na basu nema filtera ,samo na srednjotoncu ili bolje reći visokotoncu bipolarac 3,3uf( koga sam zamenio sa MKP 3,3uF) i onaj piezo visokotonac,znači skoro pa nema skretnicu sem srednjotonca. Uher su 8 oma mislim 20-30W. Posto sam bio kupio elipse EI Nis 4 oma/4W,njih sa redno vezao sa uher kutijama.Znam da su elipse male snage ali u kućnim uslovima za sada dovoljne,i zajedno ti zvučnici daju impendansu od 12 oma,mada neznam kako se tu taj visokotonac ponaša sa svojom impendansom od 8 oma. E sad na tu papazjaniju od zvučnika hoću da probam da dodam i SAL visokotonce DT75 8 oma preko ručno pravljene skretnice -12db na 6000Hz.Pošto još nemam drugi pojačavač koji bi napajao elipse FR i visokotonce a Funai  Uher kutije,da li mogu za neko vreme paralelno elipsama da vežem visokotonce preko skretnice,a elipsa i visokotonci bi bili u rednoj vezi sa Uher kutijama,pa na pojačalo.....uf valjda sam uspeo da objasnim a da vas ne zbunim....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Pigy said:

Pošto još nisam napravio pojačalce pa muziku slušam na Funai pojačalo 2x30W 8 ohm. Zvučnici su mi Uher navodno trosistemci,ali na basu nema filtera ,samo na srednjotoncu ili bolje reći visokotoncu bipolarac 3,3uf( koga sam zamenio sa MKP 3,3uF) i onaj piezo visokotonac,znači skoro pa nema skretnicu sem srednjotonca. Uher su 8 oma mislim 20-30W. Posto sam bio kupio elipse EI Nis 4 oma/4W,njih sa redno vezao sa uher kutijama.Znam da su elipse male snage ali u kućnim uslovima za sada dovoljne,i zajedno ti zvučnici daju impendansu od 12 oma,mada neznam kako se tu taj visokotonac ponaša sa svojom impendansom od 8 oma. E sad na tu papazjaniju od zvučnika hoću da probam da dodam i SAL visokotonce DT75 8 oma preko ručno pravljene skretnice -12db na 6000Hz.Pošto još nemam drugi pojačavač koji bi napajao elipse FR i visokotonce a Funai  Uher kutije,da li mogu za neko vreme paralelno elipsama da vežem visokotonce preko skretnice,a elipsa i visokotonci bi bili u rednoj vezi sa Uher kutijama,pa na pojačalo.....uf valjda sam uspeo da objasnim a da vas ne zbunim....

au brate mili, ali si ga zakukuljio ...

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, Pigy said:

Zvučnici su mi Uher

Obicno se preciznije odrazavamo, tip. model...

Ne valja praviti papazjaniju od zvucnika, ni na bolji nacin nego sto ti radis.

Preporuka je da te Uher kutije malo tvikujes i poboljsas eventualni komercijalisticki dizajn.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

oznaka neka 1000C,što bi rekli low cost zvučnici.Da razjasnim: Ovo treba za početak da bude BI-AMP a kasnije TRI AMP.Ovi zvučnici su privremeni i menjali bi se vremenom za bolje.Zamisao visokotinci Ribon,srednjotonci Full Range i Bas/Sub neki 30cm ili 2x25 cm basovi recimo Visaton.Tri stereo pojačava i aktivna skretnica.Da li ću uspeti da sastavim ovaj sistem neznam ali to je zamisao. Polako pravim ovaj pojačivač koji će da pogoni FR i visokotonce a Funai basove u Uher kutijama. Pitao sam za visokotonce jer sam hteo da ih probam da vidim kako bi zvučalo jer je skretnica  moj ručni rad pa me zanima,zato sam pitao jel može ta papazjanija dok napravim pojačalce?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znači Uher kutije 8 oma su u rednoj vezi sa elipsama 4 oma,a želim da paralelno elipsama preko skretnice priključim visokotonce 8 oma ,tako da bih dobio otprilike 5,6 oma na frekvenciji od 6000Hz,a ispod bi bilo 12 oma( 8 oma bas i 4 oma elipse). Valjda sam jasniji?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa greska ti je u postavci.

Ribon je fina opcija, ali oni lepo mogu da rade i od 1,5KHz..znaci, slabo potreban i srednjotonac i fulrejndzer.

Kvalitetan fulrejndzer+bass helper i supervisokotonac(preko 14-15KHz) su neka od popuarnih opcija, skupih, ali sva to pomalo ubija sustinu dobrog fulrejndzera...da bude sam, bez skretnice i energetike, sa malom finom snagom pogonjen...

A onda se svede na koaksijalni Tannoy...:sarcastic:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Full range zvucnik, ne moze dovoljno da pokrije bas opseg,a kad se napravi u TL kutiji onda se izgube srednji tonovi.Citao sam da se za izbor velicine membrane koja pokriva srednji opseg ide od 10-13cm max. Iz iskustva znam kad ful range zvucnik ima dovoljno prostora u kutiji izgubi se cistina zvuka i visoki tonovi,zvuk postaje dublji i mutniji,kako se smanjuje zapremina kutije tako zvuk postaje ostriji,cistiji. Znaci iako je namenjen za pokrivanje celog opsega mora se izabrati dali ce zvucnik naginjati ka nizim tonovima ili ka visim.Koaksijalni zvucnici su koliko ja znam 2u1, tu nema mesto za Ribon,plazmu i slicno ,tako da o kvalitetu visokih tonova ne mogu da komentarisem.Citao sam da u Akustici bi bilo pozeljno da izvor zvuka bude iz jedne tacke pa stim se i prave koaksijalni zvucnici.Al tesko da cu ja tu egzotiku moci sebi da priustim,zato krpacim.U svakom slucaju smatram da veoma utice na zvuk,to kad se odvoje basovi od srednjih i visokih tonova,odnosno kad pojacivac jedan pojacava samo niske frekvencije a drugi srednji i visoki opseg,tako i sa osrednjim zvucnicima i pojacalima primenjivajuci tu topologiju mogu dobiti kvalitetniji zvuk nego da zvuk dolazi samo iz jednog pojacivaca pa bio on i kvalitetniji...pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gubljenje srednjih i visokih ..... tesko

ako se ugradi u pogodjenu kutiju , jedino sto moze da se desi je da se linearizuje ceo opseg , pa se cini da su se izgubili srednji i visoki , jerbo bass dolazi gde treba

a ako kutija nije pogodjena , onda ne vredi ni komentarisati

kvalitetan driver u pogodjenom kabinetu ..... zvuci dobro

elem , blago receno , malo toga tacnog ima u tome sto si napisao

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Pigy said:

Citao sam da u Akustici bi bilo pozeljno da izvor zvuka bude iz jedne tacke pa stim se i prave koaksijalni zvucnici.Al tesko da cu ja tu egzotiku moci sebi da priustim,zato krpacim.

Recimo da ima udaljene istine, mada na koncertu slabo ima tackastog izvora, ali da ne idemo u tu stranu. :) 

Kada spajas zvucnike po frekventnom i faznom stavu, ne treba da imas razlicite zvucnike u jednom opsegu, obavezno prave haos. Cak i da im  je omaza(DC omska vrednost, ili usrednjena AC) i induktivnost, postoje razlike u mehanickom domenu, tezine, krutosti membrane i vesanja, pa se proizvodi frekventni opseg drugacije amplitude i faze.

U jednom frekventnom opsegu je prakticno obaveza da rade identicni zvucnici(maksimalno moguce) iste mehanike i elektrike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mala sala, ali, mislim da je bolje da pocnes od praznog papira.

Dakle, imas jedan bas zvucnik u kutiji, i jedan fullrange a jos bi dodao i visokotonac?

Prvo taj fullrange ne ide u seriju sa basom.

Probaj prvo najjednostavniji pristup:.Bez biampinga. Skretnica prvog reda. U seriji sa basom kalem, od 1 pa do 5 mH. U seriji sa fullrengom, kondenzator, za start moze bipolarni od 100 mF. I u seriji sa visokotoncem u startu 1uF. Bas je u kutiji, fullrange moze u kutiji a moze i bez. Pojacalo: zaboravi STK. Oce to da zabrlja. Nadji neki dobar LM3886 kit, ima i na aliexpresu. Ako ti je napajanje problem, mozes nabaviti 4 identicna svicerska id po 24v, ima ih sad za Led osvetljenje. I ovo je samo pocetak igre...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...