Jump to content

Paljenje cevasha posle duzeg stajanja


krca44

Preporučeni Komentari

Dobar dan

Drugar ima pravljeno cevno pojacalo koje nije paljeno jedno 5 godina.

Pitao je mene da upalimo ali ja nisam bio rad dok ne saznam nesto vise.  Moja inicijalna pretpostavka je da se nece desiti nista ili da ce nesto zviznuti zbog stajanja.

Instrumente nemam, imate li neku preporuku sta raditi i da li uopste paliti pojacalo ili ici kod strucnog lica na pregled i paljenje varijakom ?

P.S. Pojacivac je Single End,  EL34 u izlazu, ulazne cevi neke ECC al' ne znam koje, imaju prelepljene neke trake okolo ( zbog mikrofonije mozda ).  Znam da mora da se veze zvucnik ili otpor, cevi sam izvadio redom da pogledam pinove, odokativno izgledaju u redu ( mozda su cevi pri kraju radnog veka ), otvarao nisam.  Ima odvojeno paljenenje grejanja i visokog napona.  Ako bih ga palio ostavio bih jedno pola sata da greje minimum.

Hvala, Krca

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislim da nije frka sto je stajalo, cuvano je u sobi u kesi,  palio sam svoj Siemens radio aparat posle bar decenije stajanja a on nema odlozen visoki napon, pa to prodje ok... i jos neke aparate,  al' da pitam posto nije moje.

Hvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Grejanje i visoki napon su na odvojenim potovima, tako da mogu da grejem pola sata ili duze, tako je napravljeno, nazalost nije pravio sadasnji vlasnik.

Balan je ime pojacala ili konstruktora, dizajnera sheme, o tome nisam nasao nista na netu,  znam da je pojacalo radilo sa nekim hornama i potom otislo na orman u kesu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, krca44 said:

Grejanje i visoki napon su na odvojenim potovima, tako da mogu da grejem pola sata ili duze, tako je napravljeno, nazalost nije pravio sadasnji vlasnik.

Balan je ime pojacala ili konstruktora, dizajnera sheme, o tome nisam nasao nista na netu,  znam da je pojacalo radilo sa nekim hornama i potom otislo na orman u kesu.

Ako nisu propali elektrolitski kondenzatori od stajanja neće ništa da se desi. Ostavi na grejanju 10min pa pusti visoki napon. Ako bude jakog bruma ili nekih drugih neprijatnih zvukova ugasi odmah i traži servisera. Proveri vizuelno da nema naduvanih ili procurelih elektrolita pre paljenja bilo čega. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, NIXIE said:

Proveri vizuelno da nema naduvanih ili procurelih elektrolita pre paljenja bilo čega. 

OK znaci otvaram uredjaj... spolja nije obelezeno koji pot pali prvo grejanje, mislim da je manji al' mozda gresim ( imao sam takav sistem nekad al' zaboravio ) pa sam mislio da otvorim i bacim pogled na vodove... pogledacu sve.

Hvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

34 minutes ago, krca44 said:
Grejanje i visoki napon su na odvojenim potovima, tako da mogu da grejem pola sata ili duze, tako je napravljeno, nazalost nije pravio sadasnji vlasnik.
Balan je ime pojacala ili konstruktora, dizajnera sheme, o tome nisam nasao nista na netu,  znam da je pojacalo radilo sa nekim hornama i potom otislo na orman u kesu.

 

 


Balan je iz Uzdina.
Screenshot_2018-09-29-17-50-08-1.png.8ad7d416fb497d6552bcdc697d180eef.png

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

38 minutes ago, prophet said:

Balan je iz Uzdina.

Jeste bas tako izgleda, mislim da pise DA20, primerak koji poseduje drugar ima isti raspored elemenata, istu traku oko ECC cevi a sleva ne znam koji je prekidac za niski a koji za visoki napon ( nema oznaka na ovom primerku moga druga ).

Molim Vas ako znate nesto vise napisite, nigde nisam mogao naci info ( na netu ), gitarista koji je napravio ( kako mi je receno, ako je on licno pravio, ne zivi vise u zemlji ).

Hvala & pozdrav, Krca   :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, krca44 said:

ne zivi vise u zemlji ).

Hvala & pozdrav, Krca   :)

U svakom slučaju moja preporuka je da se odnese kod nekoga da to pogleda, možda usput i da da neki koristan savet glede kvaliteta izlaznih trafoa, topologije, setovanja i tome slično.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmmm... pa ima i to smisla a i ono sto Nixie rece, da se pregleda i proba.    Moram da razmislim, pogledam pa kad vidim da donesem odluku ( da li cu da probam na licu mesta ili da nosim na pregled ).

Cak i ako ga upalim na licu mesta ja bih to kasnije odneo na pregled da se vidi stanje.

Hvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, krca44 said:

Hmmm... pa ima i to smisla a i ono sto Nixie rece, da se pregleda i proba.    Moram da razmislim, pogledam pa kad vidim da donesem odluku ( da li cu da probam na licu mesta ili da nosim na pregled ).

Cak i ako ga upalim na licu mesta ja bih to kasnije odneo na pregled da se vidi stanje.

Hvala

To je uobičajena praksa, ne toliko zbog stajanja koliko zbog starosti uređaja. Kad pregledaš unutrašnjost na elektrolitima obično piše godina proizvodnje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, krca44 said:

Ako bih ga palio ostavio bih jedno pola sata da greje minimum.

Ukljuci grejanje na par minuta, a onda nakratko podigni visok napon. Pa nakon pola minuta- minut ukljuci trajno.

U principu mu ne smeta stajanje 5 god u suvom prostoru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, vladd said:

Ukljuci grejanje na par minuta, a onda nakratko podigni visok napon.

Koliko dugo da drzim visok napon... jedno 10 sekundi pa da gasim ?

Ja sam mislio da uradim vizuelni pregled unutra i ako izgleda ok, da grejem jedno 10 min pa da probam visoki napon na jedno 30 sekundi... pa ako se nista ne desi da ostavim upaljeno i probam muziku.

Pa onda na pregled kod strucnog lica, da se vidi kakvo je stanje opste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je jedna od opcija, kad odem za par dana videcu na licu mesta.

Ideja je bila da probamo aparat, uglavnom da ga ja cujem i mozda probam kuci pa potom on verovatno opet ne bi radio duze.   Nije u planu stalna upotreba,  ako procenim ( dal' sam uopste strucan ??? ) da se moze paliti i aparat proradi kako treba... onda radi... malo slusamo muziku a pregled kod strucnog lica kad odemo u posetu ( inace planirana poseta onako uopsteno, pa usput moze da se baci pogled i na aparat ).

Ako imam i zrno sumnje ne bih ga palio, sacekao bih posetu kod strucnog lica.

Izvinte al' vec prelazimo u filozofiranje  :) , nije mi bila namera da gushim, samo par saveta koje sam dobio i zasta sam zahvalan  :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma razumem ja tvoju brigu koja je realna. Staro je,  nije radilo 5g i nije tvoje zašto bi preuzeo odgovornost da ga isprobavaš ako će već ići na pregled. U takvom pojačalu ima verovatno svega nekoliko elektrolita koje treba zameniti da bude ko novo, ja bih to prvo odradio. Sa lošim elektrolitima rizikuješ kvar a nećeš ni čuti stvarni kvalitet pojačala. Posle tek idu skuplje stvari odnosno lampe ako su dotrajale. Ako će posle opet da se vrati u orman lampe nisu predmet interesovanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na pregled bi se islo mozda, ako bih ja to trazio, preporucio sam, drugaru to stoji, on ne koristi to pojacalo a mene povremeno zanima kako bi sviralo, onako informativno, da malo poslusam i naravno da on cuje.

Ja bih bacio pogled unutra makar da vidim kako izgleda, mislim da moze da se upali ali... imam crv sumnje, ipak je stajalo a i nije moje.

Moje cevno pojacalo je npr. staro 11 godina, do pre dve je izgledalo kao novo, leti nije radilo i onda sam proslog leta imao problemcic sa postoljima, jedno moralo da se produva a drugo kasnije da se zameni ( korozija pinova postolja ). 

Dosada se samo to desilo kod mene i jedan manji kvar, ukapala voda sa prozora tokom paljenja.

Radi odlicno ali je ipak bilo tih sitnih zezanja usled sezonskog stajanja. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, krca44 said:

Dobio sam sliku od drugara i vidi se lepo stand by ( za grejanje cenim ) i power on ( za visoki ).... bar je tako bilo i kod mene na EL34 blokovima.

Hvala puno svima !

:)

power on je grejanje

stand by je visok napon.

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, sax.hifi said:

power on je grejanje

stand by je visok napon.

Aha !

Mislim meni stand by... cekanje... pravi asocijaciju za grejanje

a power on... pa kao paljenje visoki napon

Al' kad kazete da je obrnuto .... moram ad vidim unutra pa ako provalim da palim, ako pak ne provalim onda vala ide na pregled

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...