Jump to content

Dynaudio Axis 5


remam

Preporučeni Komentari

Just now, NIXIE said:

Samo to imam.

Vise nego dovoljno da se izracuna zapremina ove zadnje pregrade..

Ali moram da skrenem i napomenem jos i ovo,postoji i razlika u elementima skretnice,obratite paznju na vrednosti u odnosu na sve do sada sto je postavljeno!

Moje skretnice su bas ovako radjene,kao sa ove slike,sa ovim vrednostima..

Npr,kalem na 30W100 je na vecini slika 3,6mH,a ovde je 2,7mH,a i ostalo se razlikuje,mogu reci da mi je i to predstavljalo zabunu..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, remam said:

Vise nego dovoljno da se izracuna zapremina ove zadnje pregrade..

Ali moram da skrenem i napomenem jos i ovo,postoji i razlika u elementima skretnice,obratite paznju na vrednosti u odnosu na sve do sada sto je postavljeno!

Moje skretnice su bas ovako radjene,kao sa ove slike,sa ovim vrednostima..

Npr,kalem na 30W100 je na vecini slika 3,6mH,a ovde je 2,7mH,a i ostalo se razlikuje,mogu reci da mi je i to predstavljalo zabunu..

Šta da ti kažem, kad budem dolazio u Užice, ako budu gotovi za slušanje, i ako uspete da ih prenesete do pojačala, mislim javiću se .:BeerMugCheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, NIXIE said:

Šta da ti kažem, kad budem dolazio u Užice, ako budu gotovi za slušanje, i ako uspete da ih prenesete do pojačala, mislim javiću se .:BeerMugCheers:

Ma naravno,dobrodosao si to je sigurno!

Samo,realno,nigde toliko ne zurim,a i imam puno ovako nekog posla tako da odkako su stigle sa farbanja pre nekih mesec dana nisam im prisao,iskreno...

Zamotane u foliju i cekaju dobar visak slobodnog vremena,jer se radi sve polako,skretnice treba da premestim na novu plocu,komplet semiranu drugacije,sa predhodnim izmenama sa jos boljim delovima,ali i uradjenu preko simulacije (to treba naknadno da nabavim),dolaze i drugi biding post konektori (cekaju da dodju takodje),pesak treba da porucim kada utvrdim priblizno tacnu zapreminu te komore,ali mi covek danas rece da kurirske sluzbe vise ne primaju pesak..Nemoguce da od silnih ni jedne to nece da prevezu? 

Lako cu ih preneti,samo da ih skockam:BeerMugCheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Mikorist said:

Možeš i ovde da okačiš što se mene tiče. Ljudi iz celog sveta traže šeme za ove starudije.:D

Napraviću PDF, imam na poslu skener koji skenira u kontinuitetu puno strana, obrisaću gluposti i okačiću zanimjive stvari.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, remam said:

jer se radi sve polako

Imaš ukupno 6kom. onih varioventa, 4 unutra i dva spolja. Koliko se sećam oni imaju podešavanje, mogu da se otvore i da se smanji ili poveća debljina onog damping materijala, sa tim treba možda eksperimentisati malo jer dobija se više basa kad se smanji akustički otpor, samo oni unutra su nedostupni bez skidanja onog 30W100, malo nezgodno.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve sam to prostudirao,vec sve postoji i sve je tako i uradjeno,4 varioventa unutra su manjeg prigusenja,navedeno je u podatcima "LQ" i treba da imaju manji akusticni otpor,prostim jezikom da vise "propustaju" u odnosu na ona dva u gornjoj zapremini ka napolje koja treba da ostanu normalno propusna!

Svaki taj njihov variovent ima tri sloja materijala koje ucvrscuje plasticni ram preko koji ima navoj i moze da se uvrce i odvrce kako bi se promenio pritisak na ta tri sloja,e sad prvi sloj je tanki crni filc,drugi nekakva vata i treci mineralna vuna..

Ja sam uspeo da vidim jer sam ih relativno lako skinuo (nisu bili zalepljeni vec je otvor za njih sto bi se reklo knap) da je sa unutrasnja 4 kom odstranjen zadnji sloj mineralne vune i ostala je samo bela vata,a na gornjim su kompletni (kroz ova 4 se cak i svetlost pomalo probija) sto ce reci da je to to..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim i sama logika navodi da bi to tako trebalo da radi,a u tome svemu i jeste car aperiodicne kutije,da se pik na svakoj kompresionoj kutiji smanji i prosiri u donjem delu frekventnog podrucja,smanji Q i velika impedansa na rezonansi i samim tim pojacalo kao naponski izvor isporuci vise snage bas drajveru i prosiri opseg na dole!

Mogu reci da su aperiodicne kutije nepravedno zapostavljene i primat je dat sledecem tipu,bas refleks koji samo izdize jedan uski pojas dubokih tonova sa relativno losim tranzijentima u tom podrucju!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, remam said:

Mislim i sama logika navodi da bi to tako trebalo da radi,a u tome svemu i jeste car aperiodicne kutije,da se pik na svakoj kompresionoj kutiji smanji i prosiri u donjem delu frekventnog podrucja,smanji Q i velika impedansa na rezonansi i samim tim pojacalo kao naponski izvor isporuci vise snage bas drajveru i prosiri opseg na dole!

Mogu reci da su aperiodicne kutije nepravedno zapostavljene i primat je dat sledecem tipu,bas refleks koji samo izdize jedan uski pojas dubokih tonova sa relativno losim tranzijentima u tom podrucju!

Jeste tako, ali bassreflex daje više basa tako da su Dynaudio i Scanspeak  batalili aperiodic damping i prešli na bassreflex. To ne važi naravno za 30W100 jer ima  veliki Qts tako da je za  njega ova konstrukcija najbolja, samo je ogromna kutija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izracunata zapremina zadnje komore,priblizno 28L,sto daje za gustinu suvog peska od 1500kg/m3 masu od oko 42kg za jednu kutiju..!
ajd jedno glupo pitanje - odakle pesak? [emoji3]

svojevremeno sam punio stalke peskom, prosejavao ga, vadio organske otpatke, ipak je kasnije nešto živelo u njemu, osetio se miris..

pominjao si džakove peska - da li danas može da se nabavi nekako "tretiran" pesak, u kom se papadaći neće razmnožavati?

msm, meni je bilo lako da iz cevi istresem pesak i zamenim ga, ali to iz ove kutije ne bi bilo baš tako..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

ajd jedno glupo pitanje - odakle pesak? emoji3.png

svojevremeno sam punio stalke peskom, prosejavao ga, vadio organske otpatke, ipak je kasnije nešto živelo u njemu, osetio se miris..

pominjao si džakove peska - da li danas može da se nabavi nekako "tretiran" pesak, u kom se papadaći neće razmnožavati?

msm, meni je bilo lako da iz cevi istresem pesak i zamenim ga, ali to iz ove kutije ne bi bilo baš tako..

I9k2Jbe.png

Evo ovde http://www.novikvarc.rs/proizvodi_sr3.html

Od 70 mikrona 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, NIXIE said:

Jeste tako, ali bassreflex daje više basa tako da su Dynaudio i Scanspeak  batalili aperiodic damping i prešli na bassreflex. To ne važi naravno za 30W100 jer ima  veliki Qts tako da je za  njega ova konstrukcija najbolja, samo je ogromna kutija.

To je tacno,ali tako dubok bas i tu definiciju na tako niskoj frekvenciji nisam uspeo da cujem ni na jednoj kutiji tipa bas refleks,30W54 (30W100) u aperiodicnoj kutiji je pravi pogodak i ne bih ih menjao ni za jednu tipa 2x 17W75 i sl u bas refleks kombinaciji,jednom kada se cuje tako dubok i definisan bas sve ostalo pada u vodu!

Neko je i pravio kutije sa gore pomenutim drajverima u bas refleks varijanti,verovatno vise eksperimenta radi,ali to je cist promasaj,moze se naterati da ide jos dublje,ali dolazi u pitanje sam tranzijentni odziv i ne prigusenost ionako slabo prigusenih drajvera,sto ce reci moze da ide jos dublje,ali se mora biti oprezan da se ne pretera sa "volume" dugmetom na pojacalu!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Woland said:

ajd jedno glupo pitanje - odakle pesak? emoji3.png

svojevremeno sam punio stalke peskom, prosejavao ga, vadio organske otpatke, ipak je kasnije nešto živelo u njemu, osetio se miris..

pominjao si džakove peska - da li danas može da se nabavi nekako "tretiran" pesak, u kom se papadaći neće razmnožavati?

msm, meni je bilo lako da iz cevi istresem pesak i zamenim ga, ali to iz ove kutije ne bi bilo baš tako..

Evo ima covek:

https://m.kupujemprodajem.com/Gradjevinarstvo/Gradjevinski-materijali/Kvarcni-pesak-u-dzakovima--13996017-oglas.htm#mhs0-1537615901306

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bilo je nekad izvoriste kvarcnog peska, na tramvajskim okretnicama, narocito ona na bulevaru povr Konjarnika, u sanducima kvarcni pesak za posipanje sina zimi. :) 

Sada je sve slobodno i liberalno, na kasicicu i za pare. :D 

Opere se kao za akvarijum, proseje i progreje u rerni na par stotina C, i u njemu ne moze da bude organskih materija. Moze i da se tretira limuntusom, pa je stabilan vise godina.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Woland said:

ajd jedno glupo pitanje - odakle pesak? emoji3.png

svojevremeno sam punio stalke peskom, prosejavao ga, vadio organske otpatke, ipak je kasnije nešto živelo u njemu, osetio se miris..

pominjao si džakove peska - da li danas može da se nabavi nekako "tretiran" pesak, u kom se papadaći neće razmnožavati?

msm, meni je bilo lako da iz cevi istresem pesak i zamenim ga, ali to iz ove kutije ne bi bilo baš tako..

Treba naći kvarcni pesak 1-2mm granulacije da nema prašine u njemu, oprati dobro, tretirati ga hlorom par sati (varikina), isprati, dobro osušiti i mislim da posle toga neće biti života u njemu. Recimo  Kaolin iz Valjeva ima najbolji, uzimamo ga za peščane filtere na postrojenjima za prečišćavanje vode samo je pitanje može li se kupiti manja količina ili samo na kamion. Imaju i onaj za peskarenje, on nije tako čist ali je sušen. Može da se kupi kvarcni pesak za akvarijume, on je valjda već separisan, opran i sterilisan.

https://www.akvarijum-centar.com/co2/kvarcni-beli-pesak-1-2mm-4kg.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, remam said:

To je tacno,ali tako dubok bas i tu definiciju na tako niskoj frekvenciji nisam uspeo da cujem ni na jednoj kutiji tipa bas refleks,30W54 (30W100) u aperiodicnoj kutiji je pravi pogodak i ne bih ih menjao ni za jednu tipa 2x 17W75 i sl u bas refleks kombinaciji,jednom kada se cuje tako dubok i definisan bas sve ostalo pada u vodu!

Neko je i pravio kutije sa gore pomenutim drajverima u bas refleks varijanti,verovatno vise eksperimenta radi,ali to je cist promasaj,moze se naterati da ide jos dublje,ali dolazi u pitanje sam tranzijentni odziv i ne prigusenost ionako slabo prigusenih drajvera,sto ce reci moze da ide jos dublje,ali se mora biti oprezan da se ne pretera sa "volume" dugmetom na pojacalu!

Ma tačno je sve to, ali ipak su napustili taj sistem, Ja sam imao SBI1 sa 30W54/D54/Sipe DT25/40P i dva varioventa, sa skretnicom I reda i to sam slušao jedno 10god. Kasnije sam ih prodao zbog nedostatka prostora i napravio znatno manje zvučnike. Kod SBI1 bas nije bio nikada problem, nego prelaz sa 30W54 na D54, tu su omanuli malo, umesto D54 bolje je bilo staviti 15W75, ali bio je to ipak odličan zvučnik, bolji od ovih što sad imam, samo kabast. Onaj kome sam ih prodao je kasnije pravio skretnicu IV reda po SAM-u ali mislim da je to bio promašaj, ne znam kako se završilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...