Jump to content

Novi GPA Altec 604-8E


neskor

Preporučeni Komentari

^ MLTL bas ne zakiva, al jeste pravi, onaj kog čuješ, a da ti ne pomera unutrašnje organe :D BR zakiva (uz odgovarajući gain), pa kad počne da interferira sa dijafragmom, gasi upaljene šibice pritiskom iz BR otvora, razjari komšiluk.. eee, bato to je zakivanje :D

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Woland said:

^ MLTL bas ne zakiva, al jeste pravi, onaj kog čuješ, a da ti ne pomera unutrašnje organe :D BR zakiva (uz odgovarajući gain), pa kad počne da interferira sa dijafragmom, gasi upaljene šibice pritiskom iz BR otvora, razjari komšiluk.. eee, bato to je zakivanje :D

 

 

MLTL ima otvor, dođe mu na isto? Samo je kod MLTL dublji bas pa subjektivno ima manje "zakivanja" ali meni to deluje realnije. Mislim 45Hz tunning je dosta visoko, ko 5-6 incha basići, zavisi šta se sluša.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko je slusao BR vs. MLTL, sve je jasno...

Opet se svodi na ukuse. MLTL ide duboko, ali je nekako nezniji, supilniji bas. Kod BR-a je udaranje u glavu i jaja...

Ma, da imam ovaki' zvucnik, lako bih za kutiju..(orman)... :D

p.s. kako bese ona provera precnika vupetine za pravi MLTL? Ako macka moze komotno da udje/izadje onda je Ok, manje od toga ne valja :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, Woland said:

ima vupu (čak vupetinu :) ) što jes - jes, ali tu prestaju sve sličnosti :) ali jeste realnije..

 

Ja kad sam deljao zvučnike davnih 90-tih za moj bas driver je bio samo jedan izbor - Bassreflex, mali Qts (0,25) nema mu druge, sa sve prednostima i manama te koncepcije. Imao sam preporuku za kutiju, usvojio zapreminu oko 40l i danas kad gledam šta je optimalno za taj driver, pogodio sam. MLTL nisam ni znao šta je, a klasičan TL nije baš za taj bas. Kompresiona kutija za Qt=0,707 bi bila reda veličine do10l, što je smešno. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, Mikorist said:

Nisam video do sad u Srbiji ovako nešto.

Ako je pravljeno za ugao, mora da se stavi tako, neće biti basa. Ne znam da li pri takvom smeštaju imaš bilo kakvu dubinu stereo slike, jer imaš "phantom images" od dva susedna zida i poda. Koliko ja znam, odmicanjem zvučnika od zida u obe ravni, streo slika je sve dublja, a bas je sve plići. Barem je tako kod mene, stalno mi ženšen zvoca kako ne može slobodno da se kreće po sobi. Al ne popuštam ja tek tako, samo pomerim malo  kad dođu gosti.:disco:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, neskor said:

ljudi koji su ga slusali kazu da zvuci neverovatno i da idu dosta nisko

Hiraga stavlja i supertviter koji okrenut kontra 

565408d1471480574-help-build-altec-620-cabinet-604-8h-iii-bottom-slots-jpg

Teško je izbeći fiziku. Postoji opcija sa malom kutijom,  kao što je bilo tih konstrukcija tamo sedamdesetih i osamdesetih (KEF). Dobije se visok Qt i brdo na basu, pa se na red sa basom stavi kondenzator od par stotina uF da se ispegla kriva čime se dobije i na dubini basa, ali nešto sumjam da je to koristio. Vidim da je kutija dole otvorena, ima slot okolo, ko zna šta je radio.

ST pozadi je super opcija, ka o što već rekoh imam to i jako lepo radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, Mikorist said:

Pa to je ovako nesto. 

 

bottom deep slot. ali nije Onken:smesna:

Može bass reflex kutija donekle da se smanji ekstra jakim dampiranjem, ali to ubije srednje i efikasnost, a ovaj bas treba da radi do 1,5kHz. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po mom misljenju najveci problem svake rupe u kutiji bila ona BR port, TL otvor, pozadinska horna, open bafle i slicno, sto kroz nju istrcava srednji pa time utice na kompletnu tonsku sliku, sem ukoliko takva kutija nije  dovoljno nisko i strmo rezana a rupa dovoljno velika da ne "zvizdi" te korekciju cini samo u niskotonskom opsegu gde je uvo manje osetljivo. Sto siri opseg takva kutija pokriva to teze za  projektovanje i izradu kutije. Ako sam bas drajver pravi puno distorzije, tj kad svira osnovni bas ton "svira" i harmonike kojih nema na snimku to se jos pojacava sa "rupom".

Rupe sluze da podignu osetljivost u odredjenom opsegu, smanjujuci  u istom amplitudnu distorziju pri istom SPL, u nadi da se ostalo nece puno poremetiti. BR obicno to rade na nizoj frekvenciji (<70hz)  od TL i horne koje vise uticu na kick bas (cirka 70-120hz) jer im trebaju ogromne duzine za nize frekvencije.

Da li to znaci da su zatvorene kutije bolje? Verovatno jesu ako stavis 4 drajvera u 4 puta vecu kutiju umesto jednog  u BR/TL , tj ako imas prostora i para za veliku povrsinu,  plus si osetljiv na faznu distorziju i moras da rezes bas sa 6db (ala Rommy Cat).  Ali i onda je pitanje dal su 4 u kopresiji bolji od 4 u BR/TL.

Kad je na Lancing Heritage-u (JBL/Altec funs) neko pomenuo prednosti zatvorene bas kutije, sledio je odgovor da ide na druge sajtove koji se bave finesama. 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...