Jump to content

Kablovi za potpune početnike


Miloš 1210

Preporučeni Komentari

To je sad crossroad.

Nekome treba razbacivanje novca da bi dobio neki osecaj, nekome je bitno da sve to specificno lepo-besno izgleda, nekom trecem je bitna firma, zarad kolokvijalnih avanzovanja u drustvu, ali u sustini, igranje sa licnama je mnogo zabavnije i kreiranje sopstvenog dizajna i izgleda kabla.

A nije cipela, pa da su potrebne spec vestine i kalupi, postoje da se kupe fini kablovi za daljnji igranjac, prerade, dorade i izvodjenje iz bazicne namene i upredanje po zelji...

I moze se gurati daleko iznad komercijale, makar bila i ekskluziva, upustanjem u pasivizacije, izolacije i geometriju...dostupne ekskluzive.

 

Konektori i rad sa njima su posebna prica, RCA je jedan od najvecih krseva medju konektorima, jedino je zapacen u audio(zabavnoj) sferi, kao prost a moguce preskup. I ima svoje limite, preko kojih nema smisla ici u fantaziju.

 

P.S>

Npr, sada mogu lako da se kupe i ovakve stvarcice

http://www.termoplast.rs/gumeno-tehnicka-roba/silikonska-crevaprofili-i-gajtani/

http://www.tehnikakb.rs/srl/proizvodi/industrijska-fleksibilna-creva-proizvodi/silikonska-creva/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Vix said:

A zasto ne bi jednostavno koristili postojeci antenski kabal, tj.punu zicu unutar penaste izolacije-bez vadjenja. Mislim da se samo skine spoljna izolacija sa antenskog kabla i mrezica-shield, a od penaste izolacije i zice unutra naprave interkonekti ili sta vec...

predebela je... Bolje tanju, 28 - 30 AWG. Tj. 0,2 - 0,25mm.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 hours ago, vladd said:

Da ne bude kuvar bez recepta.

Ono sto ja planiram da uradim, za interkonekt, je puna bakarna zica, klot ili lakirana, ne deblja od 0,2mm(022 sa lakom), provucena kroz pvc penu, ne deblju od 5-6mm, pa preko toga bakarnu traku, lepljivu, sada je relativno lako nabavljiva i nije preskupa, sirine 6-8mm, spiralno oko pvc pene, na rastojanju bar pola sirine do max sirina trake, i spojiti to sve na krajevima. Sve to uvuci u silikonsko crevo8-10mm, komotno, uduvati azot i zacepiti. Preko svega navuci "carapicu" bakarnu, ili kalajisanu pletenicu, koja ce da bude sirm. Zastita svega po zelji, recimo lakiranje ili izolir traka  pa krpena carapica za estetiku..samo da nije kruto.

Kabal minimalno potrebne duzine, da se spoje dva uredjaja, bez razvlacenja. Za signale preko 100mV, i ocekuje se uvecan kapacitet kabla, zbog povrsina, pa je pozeljna sto manja duzina.

ovim si kao kabloskeptik otkrio toplu vodu...To ovde ljudi rade bar zadnjih 10g, sem azota, nadam se da ces nam prezentovati kako si uduvao azot pod pritiskom u kabel, i zadrzao ga tamo, naravno sa sve merenim dokazom sta on radi tamo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, Koja said:

Te nijanse se ne mogu izmeriti, to znači da su nijanse subjektivne, tj u glavi. Nemaju veze sa kompleksnom impedansom

Ne znam koji bi bio način da se baš uporedi zvuk kablova. Verovatno ljudi uključe jedan, slušaju, isključe, promene prvi stave drugi, uključe, slušaju. Kako može da se poredi kada je prošlo 5 min u medjuvremenu i svi su već "zaboravili" onaj zvuk od malopre.

Ne znam kako bi se sistem mogao podesiti da različiti kablovi mogu da se menjaju na A/B preklop pa poredi zvuk. Interkonekt možda može, zvučnički teško. Ne verujem da je iko to probao uopšte

ima nacina za gotovo sve, pa i za kablove...Eto npr. onaj italijan na elnu prikopca 6 kondenzatora i na preklop, u realnom vremenu slusa i poredi. Kod mene na cd sajrusu ima izlaz za 2 para interkonekata. Cudno, ali je tako. Idu oba int.  na aux, i u delicu sekunde prebacujes. Tu svi kabloskeptici padaju, naravno ako ima razlike , a ima. I zvucnicki mogu, ako pojacalo ima izlaz za 2 para zvucnika, a kod samih zvucnika ide po jedan prekidac da biras koji kabel radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 hours ago, vladd said:

Da ne bude kuvar bez recepta.

Ono sto ja planiram da uradim, za interkonekt, je puna bakarna zica, klot ili lakirana, ne deblja od 0,2mm(022 sa lakom), provucena kroz pvc penu, ne deblju od 5-6mm, pa preko toga bakarnu traku, lepljivu, sada je relativno lako nabavljiva i nije preskupa, sirine 6-8mm, spiralno oko pvc pene, na rastojanju bar pola sirine do max sirina trake, i spojiti to sve na krajevima. Sve to uvuci u silikonsko crevo8-10mm, komotno, uduvati azot i zacepiti. Preko svega navuci "carapicu" bakarnu, ili kalajisanu pletenicu, koja ce da bude sirm. 

Joj,joj, joj....kakav danak ne iskustvu :D

Pa nemozes za + biti majka a za - maceha.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:D 

Ko neke pakosne babe.

Nemam ja danak neiskustvu ako ne zelim u necemu da sam neiskusan, a ne zelim da pricam bajolike price i da padam u sevdah navodnih dramaticnih i epohalnih promena zvuka.

Dizajn je takav da je dominantna geometrija.

Iskustvom sa kablovima sam bas nekako zadovoljan.

Zoranzu, od tebe sam i ocekivao da  nisi  nesto razumeo. Nema tu bombastike i drame.

Ovde je sve jasno, centralna zica male mase, za interkonekt od bar 100mV pa do par V, medju pripadajucim komponentama, vrlo "nekritican", nikakvi pikapovi ili zucnici, traka za skin efekat niskih, pvc pena posto mu je najbolja  dielektricna konstanta posle nezgodnog vazduha(ili azota), silikoni zarad fleksibilnosti i mehanickog rasterecenja relativno slabasnih konektora, sirm radi svoj posao, ukrasavanje gajtana torte po volji...

1 hour ago, milovan1963 said:

To ovde ljudi rade bar zadnjih 10g, sem azota

Prikazi svoju tvrdnju, ja ne videh nista ni slicno(a tek da ne pitam zasto ne pre 20 i kusur god :) ), a nagledah brojnih izradaka. Da zanemarimo azot. Da je neko za vod signala interkonekta koristio i zicu i traku.

Cinc je koaksijalni konektor, sa pripadajucom impedansom, a valjda je poznato da nije dobro ako su kablovi i konektori znacajno razlicitih impedansi, ili je i to nejasno?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 hours ago, Vix said:

A zasto ne bi jednostavno koristili postojeci antenski kabal, tj.punu zicu unutar penaste izolacije-bez vadjenja. Mislim da se samo skine spoljna izolacija sa antenskog kabla i mrezica-shield, a od penaste izolacije i zice unutra naprave interkonekti ili sta vec...

Mislio sam da se na oplet doda pozlata , onako penzlom ko restauratori ? ipak je zlato zlato ? mal je pipavo , al rezultata bi trebalo biti ? . Obzirom da signal putuje ne sredonom provodnika , nego obodom ? zlato bi trebalo biti najbolji izbor ? . Srebro vramenom oksidira ? i to baš po obodu ? ....  evo na kakvim se temeljima zasnivaju koje kakve teorije  ili iskustva . Marketing je danas ( uz malu pomoć interneta ?) manje bitan od zdravog razuma . Al  eto nisam odolio . :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, vladd said:

Na 60Hz je efekat prodiranja signala preko 8mm u bakru, lici da nije bas povrsinski skin, ili je u pitanju gajtan debelokozac. :) 

He he :)jadni oni koji nemaju 16 mm kabel , tu nema basa . :hammer:. zašto 16 , pa ako je po skinu onda za 8mm mora od oboda do centra  znači polumijer x 2 . Al mal zahebancije . ovaj naš hobi što li je stvarno nema veze sa logikom - ili je mi ne zanmo uspostavit . ? !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje je kako se koriste detalji, ako je logika previse mastovita, zacas se dodje do cudne krajnosti. :) 

Tanka zica je vec pomalo na ispitu energetike, sa jedne strane, sa druge, audio signal je solidan haos signala raznih strmih ivica, frekvencija i amplituda, istina u uskom opsegu, ali pomalo nezgodnom po nekim osnovama, niti je dc niti je hf.

Intrekonekt je nekako najlaksi za igranjac, sa recimo 4m a 0,2 zice nije bas umetnost drajvovati neki pasivni sub od 200-300W...ili vise... :) 

Uglavnom, kada se uradi ili sastavi pristojan kabal, zadovoljio je sve potrebe signala i usaglasavanja sa uredjajima koje povezuje. I nikakve razlike  medju dobrim kablovima ne treba da su cujne. Ako se nesto pouzdano cuje, bez psihosomatike, onda nesto ne valja, prosto. Ili je kabal istakao manu uredjaja, ili je kabal los po nekom parametru.

Ako nekoga uzbudjuje rasipanje novca, ili status u odredjenom drustvu, uz generisanje divnih diskusija, i za to postoji resenje, ali nije DIY.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...