Jump to content

Magnetofon, razmišljanja, saveti....


Kuršum

Preporučeni Komentari

Reel to reel i nije baš diy-erska rabota, mada razni upgrade-ovi u sopstvenoj režiji mogu da se izvedu, ali pretpostavljam da mnogi od vas imaju iskustva sa magnetofonima i mogu da pomognu sa stvarima o kojima treba razmišljati prilikom nabavke istog.

Revox G36 koji imam će ili u delove ili sačekati bolju priliku za opravku. Pomenuh već u nekoj temi da je komamdna tabla koja je preduslov za sve ostalo otišla, a meni pre mesec dana pobegla ista sa Ebay za 15€. Sad je ima za 100€, a tol'ko ne dam. Posebno što isti ima da se nabavi za 300-350€ ispravan.

Međutim pošto me ufatio neizdrž, ja sam rešio da nabavim drugi. I tu sad ima dosta dilema. Cene su otišle i tri lepe. Ipak, mada tržište nije kao pre 2-3 godine, može se naći po koliko toliko prihvatljivoj ceni. Dileme su sledeće, Revox, kao što svi savetuju, zbog delova/servisa, ili juriti i druge dobre prilike?

E sad Revoxe sam apsovlirao.

Ono gde mi treba savet jeste da li je neko imao iskustva sa Tandberg TD20A makinom. Imam jednu ponudu po veoma povoljnoj ceni (u odnosu na ono kako se kreću po netu). Reprodukcija i snimanje je kažu svi vrhunska. Komande osetljive. Za servis kažu nezgodan zbog delova. Malo sam čačkao po netu, vidim da po Norveškoj delova ima. Koliko ih ima to ne znam.

Kako vi razmišljate na ovu temu? Ima li nekoga ko ima bliža iskustva sa pomenutim Tandbergom? Ima li nekih drugih tips & tricks? Možemo i o Revoxima da još jednom utvrdimo gradivo, a mogu i drugi predlozi, ako ih ima. 

Pretpostavljam da se oni koji misle (zasigurno sa pravom) da je magnetofon bezvezno nabavljati u ovo vreme, neće javljati. Nisam racionalan po tom pitanju. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e bas sa Tandbergom nisam imao prilike da se srecem

nego , ljubav je ljubav ..... da hocu da ih imam , bilo bi dovoljno da ih donesem kod sebe - ima par novijih i starijih ReVox-a , ali me odbija situacija sa tapes - gde ih i posto nabavljati

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To ćemo kasnije da razmišljamo. Valjda je dovoljno par za početak. Neki Floyd i neki Coltrane, pa nek se vrti. Posle šta bude. :)

Revoxi nisu problem, ima ih i oma delova. Međutim ako je sa dobrim glavama, onda je cena....ako nije, treba pribaviti glave. Sve ih je manje i sve su skuplje. Ja bih najradije PR99, onda B77, a i sa dobrim A77 bi se smirio.

Za Tandberg TD-20A tvrde mnogi da bolje svira od B77. Tu je samo pitanje da li će svirati dok svira pa posle ćorak ili ipak mogu da se nabave delovi (kod nas ne svakako).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pazi .......svaki je dobar ako mozes da nabavis delove , bez da izvadis levi bubreg ....... pa ga sredis

mani Tandberg ovo ono ..... trazi sta ima da moze bezbolno

najbolje svira ispravan i dobro setovan , sa dobrim trakama

ako ne moze tako , ona je pecanje Majka Mara , isplativije od patnje sa oldtimerima

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To u racionalnom domenu, da ne potezemo smisao. :) 

Smisao magnetovena, ovih dana je ili izgled dve felne na polici, ili slanje poruke "eto, savladao sam sve probleme oko vinila, riaa, ampova i zuka, pa sam zadr'o u probleme trakasa" :) 

Nekada su sluzili za snimanje, pokusaj smanjenja raubovanja ploca i glava, retkih i vrednih, ili pravljenja licne kompilacije za kontinuirano slusanje...

Ne spominjem one koji su kao snimali decije recitacije, a realno slali komsije na Goli otok, njima je bio prosiren repertoar upotrebe :) 

 

Danas, u terabajt vremenima...nema bazicnog smisla.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Zen Mod said:

. . .  - ima par novijih i starijih ReVox-a , ali me odbija situacija sa tapes - gde ih i posto nabavljati

@Kuršum - ovo je poenta.

Ne vredi se cimati oko mag-ova, sem ako baš želiš da ga imaš na polici kao fetish. B)

A onda je moj predlog da središ G-36 ili ga ostavi takvog, kakav je, čisto da podseća na to neko zlatno vreme analogije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, Doktor said:

^

Onda nemaš nikakve dileme.

Pojuri ti, blago meni, tog Tandberg-a, redak je to zver...

E pa to i jeste bila poenta ove teme, da, kad sam već neracionalan po pitanju da li nabavljati magnetofon, budem racionalan po pitanju koji magnetofon nabaviti. Pomenuti Tandberg jeste retka zverka, ali ako nema servisera za njega (nagađam, očekivao sam da neko odavde može imati iskustva sa istim), onda je možda bolje imati nešto što u neracionalnom može biti racionalni izbor, pa da bar svira duže vremena. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zašto misliš da nema ovde servisera za njega ?

Msm, nema zvaničnog servisera, ali ima odličnih stručnjaka za mag-ove generalno u Bgd, kao i u okruženju. B)

Postoji samo jedno specifično pitanje - da li ima rezervnih delova za taj model ?

Zaključak svega ovoga te dovodi na početak - info o ljudima koji rade mag-ove, kontaktirati ih, pa njima to konkretno pitanje postaviti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Kuršum said:

Doco ja sam dobar đak, već obavio to. Svi kažu Revox. Nego vidiš da me dupe vuče k onom Tandbergu, pa pokušavam da nađem opravdanje za tu vratolomiju. :)

pre par godina sam se krckao na slicnoj vatri,i stigao sam isto do TD20A,kao jednoj od dobrih alternativa..nisam nalazio komentare da je sprava sa nekim tipicnim felerima,pa da bi je trebalo izbegavati..inace cu te pitam,koji ce ti Q?..imao B77/II,obozavao ga svojevremeno,i obozavao bi verovatno i danas,da se moze doci do traka..(ovde je situacija jos djene djene na ovu temu,al nisam uletao u temu)

po meni vredi ici na R2R:

-ako mozes doci do raritetnih snimaka,koji su bili snimani sa nekih zivih koncerata izvodjaca,koje voles-respektiras,bilo to nesto u stilu "live in studio",ili normalni koncerti,pa je to onomad radio ili TV kojim slucajem prenosio,a pukim slucajem neko je steknuo par viska kablova u mixetu,i slucajno se snimilo na R2R-u

-imas veliku kolekciju raritetnih ploca,i zelis da ih ocuvas,pa snimis,i preslusavas iste preko R2R

sve van ovoga je droga portoroz a la gledam u polumraku zute VU metre,kako se skazaljke jedva pomeraju kako tu i tamo trepne crveni LED za peak,NAB soljice su cool na onim exrtravagantno rupicavim spulnama,sa velikim natpisima BASF,TDK,Maxell itd...ako ces snimati CD na to,corava posla,osnovni sum je glasniji od tisih delova muzickog sadrzaja (ako mislis na ovo,kupi bolje hifi videorekorder,i na low speed brise pod u odnosu signal/sum svaki trakas,u normalnoj izvedbi,makar terao i na 76cm,i to ti je najjeftiniji odnos kvalitet/kvantitet snimane muzike)

msm necu dalje da lajem,dobar drugar mi je "tapeheads"..3 komada Nagra,Otari MX5050,2 komada Telefunken studijskih trakasa sa kraja '50,velicine ko pisaci sto su mu standardna oprema,uz nekih 350-400 traka,al ima i dosta nadrkanu kolekciju LP-a,sa danas retko nabavljivim,skupim izdanjima..

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gazda Pajo, ja i od ovog što imam 70% ne slušam. Al' volim da imam. :)

p.s. da ne ostanem nedorečen, postoji nekoliko aspekata bavljenja ovim hobijem. Jedan od njih si ti naveo i iz tog ugla tvoja dalja opservacija teme ima smisla. Međutim, i "digitalna bratija" nam slične razloge može navesti kad su gramofon i ploče u pitanju. Prosto bih voleo da imam sve relevantne izvore zvuka kroz istoriju hi-fi-ja i da nisu samo ukras. A koliko će da rade...videćemo.

I dek se ne sećam kad sam pustio. 30 kaseta praznih skuplja prašinu. Dek pustim kad ćera i ja slušamo Alisu (drugi album) i skakućemo po kući. Imam i ploču, al' nije pametno skakutati pored. :)

Rekoh već, za početak ću se zadovoljiti sa dve trake.

A u budućnosti ke vidime, ne se znae. Ako ga sad ne kupim, kako je krenulo tržište, možda nikad neću.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

48 minutes ago, paja959 said:

hifi videorekorder,i na low speed brise pod u odnosu signal/sum svaki trakas

Bilo je i nekih ala koje su dijagonalno upisivale zvuk, sto je klasa vise od linijskog upisivanja po ivici.

Sa trakasem se slusa muzika, ako se krene u stejdzove, postore, sumove, ode mas' u propas', :) , traka max na brzinu 9,5 i kraj, inace je potreban magacin, za pristojnu kolicinu numera.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, vladd said:

Bilo je i nekih ala koje su dijagonalno upisivale zvuk, sto je klasa vise od linijskog upisivanja po ivici.

Sa trakasem se slusa muzika, ako se krene u stejdzove, postore, sumove, ode mas' u propas', :) , traka max na brzinu 9,5 i kraj, inace je potreban magacin, za pristojnu kolicinu numera.

 

na takav sto postavlja zapis dijagonalno sam i mislio...ti sto su ispisivali zapis linijski,po ivici=decje igracke..slazem se za tu nepretaranu brzinu,cak znam onomad na 4,75 u jednom kaficu sto je non-stop svirao jedan A77..stavili jednu traku izjutra u 10h,okreci drugu stranu popodne negde u 4.... :)..ali ako si pojacao malo vise,jasno se cuo sum trake na tisim muzickim pasazima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stero zapis se i vršio samo sa tzv ''letećim glavama'' koje su se nalazile na bubnju zajedno sa video glavama(4 za video i 2 za audio), tako da je relativna brzina trake u odnosu na glave bila velika(par m/s, ne sećam se tačno). Ono ''linijsko ispisivanje po ivici'' je služilo samo za mono zapis koji bio prilično lošeg kvaliteta.

EDIT: Zaboravih da kažem, audio signal je bio FM i kao takav je upisivan na traku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, Beli said:

Stero zapis se i vršio samo sa tzv ''letećim glavama'' koje su se nalazile na bubnju zajedno sa video glavama(4 za video i 2 za audio), tako da je relativna brzina trake u odnosu na glave bila velika(par m/s, ne sećam se tačno). Ono ''linijsko ispisivanje po ivici'' je služilo samo za mono zapis koji bio prilično lošeg kvaliteta.

EDIT: Zaboravih da kažem, audio signal je bio FM i kao takav je upisivan na traku.

iz brzine okretne glave+brzina trake+sirina zapisa koja je tako koriscena i bila je na raspolaganju sa VHS kazete,nadmasivala je parametre trakasa na dva traga,i na 76cm..no,najbitnija fora je da si sa kvalitetnom VHS trakom,koju si placao recimo tu negde oko 8-10DEM/240 minuta BASF Gold,na low speed dobijao muzike od 8 sati..daleko najjeftinija opcija je bila za pribavljanje/arhiviranje muzike/sat u kriznim godinama tamo pocetkom '90...jos ako si imao nekog "vani",idijota za muziku isto,pa ti je nasnimao sta god ti prnulo u glavu,festa ziva..traka 26,5/1100m bejase negde oko 45-48DEM u to vreme...

ali VU metri,su VU metri na jednom R2R-u ,NAB solje su NAB solje :loleverybody:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...